Ev & Yaşam

Sağlık ve Lezzet için: En İyi Su Markaları

Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için güvenle tercih edebileceğiniz su markalarını içeriğimizde derledik. Zengin içeriğiyle bedeninize şifa olacak, lezzetiyle damak tadınıza hitap edecek en iyi su listesine birlikte göz atalım!

En iyi su markaları içeriğimize hoş geldiniz. Bilindiği üzere eskiden evlerde şebeke suyu tüketiliyordu. Hiçbir işleme tâbî tutulmadan direkt olarak tüketilen bu sular insan sağlığı için tehdit oluşturuyordu. Nüfus ve kentleşme arttıkça ve ihtiyaçlar fazlalaştıkça arıtılmış ve işlenmiş suya olan gereksinim de artış gösterdi. Bunun sonucunda çeşitli su markaları piyasaya çıktı. İçeriğimizde bu markaların seçimi konusunda nelere dikkat edilmeli, hangi markalar tercih edilmeli gibi detaylara yer vereceğiz.

İçme suyu satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Su görseli
Su seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Yüzlerce markanın arasından en iyi su markaları, her yıl yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde belirleniyor. Bu araştırma gerçekleştirilirken; markalar tarafından üretilen suyun pH oranı, besin değeri, Sağlık Bakanlığı’nın yönergelerine uyup uymadığı gibi kriterlere bakılıyor. İşte en kaliteli su markası, en iyi damacana su markası gibi sınıflandırmalar bu şekilde yapılıyor. Su kaynağı, mineral analizleri ve daha pek çok faktör de bu değerlendirme sürecinde önemli bir rol üstleniyor. Tüm bu kriterlere göre içme suyunda bulunması gereken özellikler şu şekilde;

 • Kimyasal madde içermemeli.
 • Mikrop, bakteri, bulanıklık, kötü tat veya koku barındırmamalı.
 • Suyun sertlik derecesi tüketime uygun olmalı.
 • Doğal yöntemlerle elde edilmeli.
 • Mikrobiyolojik analizleri gerçekleştirilmeli.
 • Aşındırıcı özellik taşımamalı.
 • Kireç ve tuz bulundurmamalı.
 • Hafif alkali veya nötr, berrak, hoş bir tada sahip, renksiz olmalı.
 • Demir, magnezyum, potasyum gibi mineralleri dengeli oranda içermeli.
 • Ayrıca fosfor, kalsiyum, krom, bakır, çinko, selenyum, iyot bulundurmalı.
 • Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmalı.
 • İhtiva ettiği mineraller suyun pH derecesiyle orantılı olmalı.
 • Suyun asidik derecesi yani pH’ı 7-8,5 arasında olmalı.
 • Her su ürününün üzerinde etiket yer almalı. Bu etikette üretim izinlerine ve analiz sonuçlarına yer verilmeli.

En iyi su markaları

En iyi su markaları listesi, yukarıda listelenen kriterler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Piyasadaki satış payı, fiyatı gibi endüstriyel konular dikkate alınmamıştır. İşte en iyi su markaları;

1.Munzur Suyu

Munzur bölgesinden elde ettiği doğal kaynak suyunu özenle paketleyerek satışa sunan marka, en kaliteli su markaları içindedir. pH değeri 8.45 olarak belirlenen Munzur Su zengin mineral yapısıyla ve TSE uygunluğu ile üstünlüğünü kanıtlamıştır. 1999 tarihinden bu yana 250’yi aşkın iş ortağıyla büyük bir aile olan Munzur markası, kollektif ekibi ve modern su tesisleriyle faaliyettedir. Markanın sunduğu su oldukça tatlı bir tada sahiptir ve alkali su tüketmek isteyen birçok kişinin ilk seçimlerinden biri Munzur Su’dur.

2.Buzdağı Su

İçilebilir en iyi su markaları listesinde üst sıralardaki yerini koruyan Buzdağ Su, 7,6 pH seviyesiyle beğeni toplar. Tertemiz içeriği, leziz tadı ve mineral bakımından yoğun muhtevasıyla ilgi gören Buzdağı Su, Geyve bölgesinden çıkar. Doğal mineralli yapısıyla şifa kaynağı olan Buzdağı Su her markette kolayca bulunabilir. Tüketiciye farklı ölçü ve ebatlarda sunulan Buzdağı, en iyi damacana su markaları listesinde de 100 üstünden 84 puan almayı başarmıştır. Su kalitesi Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nden onaylıdır. Analiz raporlarıyla içilebilirliği, güvenilirliği tescillenmiş bir sudur. Nitekim suyun çıktığı memba sanayi bölgesinden uzakta olduğu için, vitamin ve mineral değerlerini çok iyi bir şekilde korumayı başardığı söylenebilir. İngiltere, Almanya, Filistin, Azerbeycan gibi ülkelere de su ihraç eden marka, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Laboratuvarlarının kriterlerine tam uygunluk sağlar.

Öte yandan Buzdağı’nın TTKD Altın Marka Ödül Sertifikası ve TTKD Tavsiye Sertifikası da mevcuttur. Ayrıca Buzdağı Su; TS 9130, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi, ISO 45001, ISO 22000, Helal Belgesi gibi tüm kalite belgelerine sahiptir.

3.Taşkesti Su

Doğal mineral zengini olan Taşkesti Su, tüketicilere Bolu’nun merkezinden ulaşır. En iyi su hangisi? Sorusuna güzel bir cevap niteliğindeki Taşkesti Su, 7,9 pH değeriyle insan sağlığı için gayet uygundur. Güvenilir ve en iyi su markaları içinde öne çıkan Taşkesti’nin Helal Gıda Sertifikası da mevcuttur. Öte yandan marka, C standarlarına göre üretim yapar ve piyasaya sunduğu tüm su ürünleri alkali özellik taşır. Bu ise Taşkesti Suyu’nun vücut için mükemmel bir besin kaynağı olduğu anlamına gelir.

4.Fuska Kaynak Suyu

En sağlıklı su markası alternatifleri içerisinde ön plana çıkan Fuska Su, Sakarya-Sapanca bölgesindeki doğal kaynaklardan elde edilir. Suyun pH değeri ise 7,5 şeklindedir. İçme ve kullanma suyu olarak güvenli bir şekilde kullanılan Fuska Su’yun kalite standartları yüksek, hijyen koşullarına uygunluğu tamdır. Büyük illere de yakın olduğu için su rezervi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayan marka, kurulduğu günden beri kesintisiz faaliyet göstermeyi sürdürür.

Sapanca’nın yüksek dağlarından fışkıran temiz su, zararlı unsurlardan ve kirlilikten bütünüyle uzaktır. Kaynaklar; 21 kilometre uzunluğundaki izale hattı yardımıyla, gıda yönetmeliğine uygun malzemelerle ve dünya standartları çerçevesinde fabrikaya indirilir. Bu nedenle Fuska Kaynak Su tam anlamıyla mineral hazinesidir. İletkenlik değeri 65 olarak belirtilen Fuska Su’yun sertlik derecesi ise 2,78’tir.

5.Javsu Doğal Mineralli Su

En iyi su markaları listesinde bu prestijli markadan bahsetmesek olmazdı. Üretimi Ankara-Kızılcahamam bölgesinde gerçekleşen bu suyun pH düzeyi 7,63 olarak ifade edilir. Yüksek mineral içeriğiyle vücudu besleyen, iç organların yanı sıra cilde de iyi gelen bir sudur. Marka global çapta geçerliliğe sahip akreditasyon sertifikalarıyla hizmet sunar. Diğer taraftan Javsu Su; florür, bikarbonat, kalsiyum, magnezyum bakımından iyi bir kaynaktır.

6.Atlantis Su

En sağlıklı su markaları arasına giren Atlantis, bunu değişmez üstün kalitesine borçludur. Kaynağı; yerleşim merkezlerinden, endüstri ve sanayi bölgelerinden uzak olan bu su, üretim aşamasında kesinlikle egzoz emisyonu gibi durumlara maruz kalmaz. Pınarbaşı mevkiindeki Toros Dağları’nın yamaçlarından çıkarılan bu su, hijyenik tesislerden güvenli ve özenli ambalaj yöntemleri sayesinde tüketicilerle buluşur.

Son teknoloji ürünü dolum ve PC iç yıkama makinelerine sahip Atlantis Su, fiziksel altyapı çalışmalarını ve tüm donanımsal gereklilikleri başarıyla tamamlamıştır.

7.Cansu Kaynak Suyu

Bu suyun çıkış yeri ise Düzce’nin Çilimli ilçesidir. Kapladede Dağı’nın zirvesinden gelen bu doğal şifa, 7,1 pH değeriyle en iyi su markaları listesine ismini yazdırmıştır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olan marka, üretimini tamamen antibakteriyal bir ortamda ve gelişmiş, modern, yenilikçi teknolojilerle gerçekleştirir.

En çok tercih edilen su markaları

En iyi su markaları listemizde yer verdiğimiz markalar bulunduğunuz bölgede hizmet vermiyor olabilir. Bu yüzden daha kolay erişebileceğiniz, tüm Türkiye’de hizmet veren ve aynı zamanda sağlıklı su markalarını içeren ikinci bir liste yaptık. Türkiye’de en çok tercih edilen su markaları şu şekilde;

1.Hayat Su

Kaynağı Sakarya’nın Şekerpınar dağları olan Hayat Su, 8 pH değeriyle karşımıza çıkar. Nefis tadıyla, yumuşak içimiyle ve muhteşem besin muhtevasıyla çok talep gören bir su olduğu söylenebilir.

2.Erikli Su

Erikli, ‘doğanın iyiliği ve canlılığı’ sloganından güç alır. Uludağ’ın zirvesinde başlayan Erikli Su serüveni, şişelerde ve damacanalarda devam eder. Doğal kaynak su tazeliği ve lezzeti aynen muhafaza edilerek, hiçbir şekilde el değmeden şişelenir. Özel analizlerle suyun lezzetini güvence altına alan marka, kalite raporları ve sertifikalarıyla da güvenilirliğini ispatlamış durumdadır.

3.Assu Kaynak Su

En kaliteli su markaları içinde anılmayı hak eden Assu Kaynak Suyu, 1993 yılından beri varlık gösteren köklü bir markadır. Assu içecek Üretim Pazarlama’nın tek ürünü su olmayıp, marka çeşitli içeceklerin üretiminde; perakende, otomotiv ve inşaat alanlarında da aktif rol oynar. Bolu’nun yeraltı kaynaklarından üretilen Assu Doğal Mineralli Su tam mânâsıyla mineral deposudur. PH değeriyse 7.9 şeklinde belirtilir.

4.Kızıldağ Suyu

8,5 pH değeri ve doğal alkali içeriğiyle rağbet görmeye devam eden Kızıldağ Su Toros Dağları’ndan gelir.

5.Vakıf Taşdelen Su

En iyi su markaları arasında parlayan bir yıldız daha! Bunu abartılı bir övgü olarak görmeyin zira Vakıf Taşdelen Su doğal kaynakların şifasıyla günümüzün en yeni teknolojilerini profesyonel bir şekilde bir araya getirir. Ortalama 15 ayrı filtrasyondan geçen su; 7,94 pH oranıyla, yüksek vitamin değeriyle, taptaze ve nefis hâliyle tüketiciye arz edilir.

6.Tekir Doğal Kaynak Suyu

Bu da en iyi damacana su markaları yelpazesinde bulunur. Önce Toros dağlarından çıkar. Sonra da şifasını, zengin içeriğini, doyum olmaz tadını kaybetmeden damakları şenlendirmek için ambalajlarda yerini alır.Mineral yapısı bozulmadığı, vitamin değerleri hiç değişmediği için Tekir Doğal Kaynak Suyu herkesin huzur içinde tüketebileceği türdendir.

TSE, ISO 2200 ve ISO 9001 belgelerine de sahip olan firmanın helal sertifikası mevcuttur.

7.Elmacık Su

%100 ozonsuz, doğal yapısıyla kendinden söz ettiren Elmacık Su Sakarya’nın Hendek bölgesindeki Elmacık Sıradağları’ndan çıkarılır. pH oranı 7.96 olup son derece idealdir. Yüksek mineral içeriğiyle dikkat çeken bu saf su, AB standartlarına uygun dolum tesislerinde hazırlanır.

Siz de tercih ettiğiniz; sağlıklı ve lezzetli bulduğunuz su markasını, neden tercih ettiğinizi, olumlu ve olumsuz yönde görüşlerinizi yorum kısmından yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu