Ev & Yaşam

İçinizi Isıtacak Liste: En İyi Kombi Markası ve Modelleri

Isınma, sıcak su ve doğalgaz kullanım ihtiyaçlarımızı karşılayan kombiler için en iyileri derlediğimiz liste içeriğimize göz atın!

En iyi kombi markası ve modelleri içeriğimize hoş geldiniz. Bu içeriğimizde ısınma, sıcak su ve mutfağımız için gaz ihtiyaçlarını karşılayan kombilerin piyasada yer alan çeşitlerini, en iyi kombi markaları ve en iyi kombi modellerini içeren detaylı bir rehber oluşturacağız.

Kombi Nedir?

En iyi kombi markası ve modelleri listesine giriş yapmadan önce kombinin kullanım amacı ve çalışma mantığı nedir değinelim. Kombi, evlerde, iş yerleri ve diğer kapalı ortamlarda sıcak su ve doğalgaz kullanımı ihtiyacını gidermek amacıyla kullanılan teknolojik cihazlardır. Soğuk kış aylarında evlerin hem sıcak su ihtiyacını karşılamakta hem de doğalgaz kullanımı kontrolünü sağlayarak evlerin ekonomisine katkı sağlayan bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlerde üstlendiği asıl rol iklimlendirme kontrolüdür. Çeşitli ve küçük malzemelerden yapılması nedeni ile kolay taşınabilen bir üründür. Ev, iş yerleri ve ofisler gibi yerlerde kolayca kullanılabilmektedir.

Kombilerin iki farklı çeşiti bulunmaktadır. Birisi tam yoğuşmalı kombi diğeri ise yarı yoğuşmalı kombidir. Yarı yoğuşmalı kombilerde, mevcut yapının içerisine bir eşanjör ilave edilerek %101 verimle yoğuşma sağlanır. Tam yoğuşmalı kombilerde ise özel bir yapı içerisinde yoğuşma sağlandığı ve bunun için de özel bir yanma odası tasarlandığı için verim %109’a kadar çıkabilmektedir.

Kombi satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kombi görseli
Kombi görseli

Kombi alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli kriter bulunmaktadır. Bunlar; ısı kaybının belirlenmesi, duvarlarda kullanılan malzemeler, kullanılacak ortamın yapısı.

Isı kaybının belirlenmesi

En iyi kombi seçiminde kullanılacak ortamın ortalama ısı kaybının belirlenmesi önemli bir kriterdir. Kombinin kapasitesi sıcak suyun kullanım kapasitesine göre belirlenmektedir. Örneğin 200 metrekare olan bir evin ısı kaybı 20 ila 24 kwatt civarındadır. Bu oran binaya yapılmış iyi bir yalıtım ile 5 kwatt değerinde düşürülebilir. Kombilerin kapasiteleri 20, 24, 28 kwatt değeri civarındadır. Bunun sebebi ise merkezi ısıtmadan daha fazla enerji gerektiren kullanım suyunu ısıtabilmektir. Bu durumun faydası gerekli olan enerjiden daha fazla üretmeyerek yakıt tüketimini azaltmaktadır.

Duvarlarda kullanılan malzemeler

Duvarlarda kullanılan malzemeler, ortamın ısısını belirleyen diğer önemli özelliklerden birisidir.  Duvarların yapıldığı malzeme, malzemelerin kalınlığı gibi faktörler ısıtılacak içerisinde ısının kalma sürecini belirlemektedir. Bu yüzden evinize ve evinizin yapısına uygun özelliklere sahip kombi modelleri seçilmelidir.

Kullanılacak ortamın yapısı

Kombi satın alırken evinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir model seçmek alacağınız üründen maksimum verim alabilmenizi sağlar. Mekanın büyüklüğü, bulunduğu kat, cephesi, mantolama olup olmadığı gibi faktörler kombi satın alırken göz önünde bulundurulması gerekir.

En iyi kombi markaları

Tüm alışverişlerde olduğu gibi kombi alışverişinde de ilk bakılan detay markadır. Markanın referansları, tarihi, geçmişi gibi niteliklerin bilinmesi gerekmektedir. Bir ürünün en iyisinin satıldığı belirli markalar bulunmaktadır. En iyi ürünün satıldığı markayı bilerek almak kaliteli bir ürüne sahip olunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kalitesiz ürün alınması kaynaklı oluşabilecek kombi değişikliklerini engelleyerek ekonomik anlamda bir iyileşmeye gidilmesini yani gereksiz harcamaların olmasını engellemektedir.

Piyasada yer edinmiş, kullanıcılar tarafından da tercih edilen en iyi kombi markası listesi şu şekilde;

  • Vaillant
  • Baymak
  • Demirdöküm
  • Bosch
  • ECA
  • Viessmann
  • Protherm
  • Airfel
  • Buderus

En iyi kombi modelleri

En iyi kombi modelleri listesi hazırlanırken teknik servis ve güvenilirlik açısından en kaliteli markaların teknik özellik ve verimlilik kriterleri değerlendirmeye alınmıştır. Seçilen modeller arasındaki sıralama ise kullanıcılardan gelen en iyi kombi yorumları değerlendirilerek yapılmıştır. En iyi kombi hangisi hadi birlikte bakalım!

Buderus Logamax Plus GB022i yoğuşmalı kombi

Buderus Logamax Plus GB022i ürün görseli
Buderus Logamax Plus GB022i ürün görseli

En iyi kombi markası ve modelleri listemizin ilk sırasında yer alan Buderus Logamax Plus GB022i, duvar tipi şeklinde bir kombi modelidir. Kullanıcılarına 26 kW ile yüksek sıcak su kullanımı kapasitesi sunmaktadır. 1:5 geniş modülasyon aralığı sayesinde yüksek verimliliği bulunmaktadır. 36 kg ağırlığında olan Buderus Logamax Plus GB022i Yoğuşmalı Kombi modeli, kompakt boyutu sayesinde kolayca kurulabilen ve bakımı kolayca yapılabilen bir modeldir.

Vaillant EcoTEC İntro yoğuşmalı kombi

Vaillant EcoTEC İntro ürün görseli
Vaillant EcoTEC İntro ürün görseli

Ekonomik tüketim açısından kullanıcısına çeşitli imkanlar sunan Vaillant EcoTEC İntro yoğuşmalı kombi modeli, yüksek ısı konforu, düşük yakıt harcaması ile kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda 35- 55 nominal ısı kapasitesi  ve hermetik tipi ile birlikte en iyi kombi markaları ve modelleri arasında yer almaktadır. Net ağırlığı 26,5 kg’dır. 1. Sınıf kalitesi ve yoğuşmalı özellikleri ile kombi markalarında en çok dikkat çeken modellerden birisidir.

Alarko Seradens Super Plus çift yoğuşmalı kombi

Alarko Seradens Super Plus ürün görseli
Alarko Seradens Super Plus ürün görseli

En iyi kombi markalarından birisi olan Alarko’nun Seradens Super Plus çift yoğuşmalı kombi modeli kullanıcılarına yüzde yüzün üzerinde bir verim ile çevre dostu ve düşük emisyon oranıyla kullanıcılarına oldukça iyi bir kaliteli kullanım sunmaktadır.  Nominal ısı kapasitesi, 20 kW, 24 kW, 28 kW , 36 kW  oranlarında olan estetik görünümlü bir modeldir. Düşük ses seviyesi özelliği ile birlikte merkezi ısıtmalar için mevsimsel enerji verimliliği yüzde yüzdür. Net ağırlığı ise 36 kilogramdır.

Baymak Duo Tec Premix kombi

Baymak Duo Tec Premix ürün görseli
Baymak Duo Tec Premix ürün görseli

%109 üzerinde verim gücü ve 450mm genişliği bulunan Baymak Duo Tec Premix kombi modelinin son teknoloji arıza teşhis sistemi ve düşük elektrik tüketimi  özellikleri ile dikkat çeken bir kombi markasıdır. Çift eşanjörlüdür. Nominal ısı kapasitesi 20-24-36 Kw oranındadır. 1. Sınıf kalitedeki bu ürün ve Baymak, en iyi kombi markası ve modelleri arasında yer almaktadır. Net ağırlığı 44 kg ve merkezi ısıtma için mevsimsel enerji verimliliği %109 oranındadır.

Bosch Condens 7000i W kombi

Bosch Condens 7000i W ürün görseli
Bosch Condens 7000i W ürün görseli

Net ağırlığı 43 kilogram olan; şık, üstün kaliteli, ekonomik, geniş modülasyon aralığı ve yüksek verim özellikleri olan Bosch Condens 7000i W kombi modeli oldukça kaliteli bir üründür. Nominal ısı kapasitesi 24 kW olmakla birlikte merkezi ısıtma için mevsimsel enerji verimliliği incelediğimiz diğer kombi modellerinde olduğu gibi %109 oranındadır. Hermetik tipte bir kombi modelidir.

Demirdöküm Nitromix Plus kombi

Demirdöküm Nitromix Plus ürün görseli
Demirdöküm Nitromix Plus ürün görseli

Demirdöküm Nitromix Plus Kombi modelinin net ağırlığı 35 kg olan çalışmasından 3 yıldızlı verim alınabilen ve haftalık olarak programlanabilme özelliğine sahip bir kombi modelidir. LCD ekranı ile kolay kullanımı bulunmaktadır. 2. Sınıf kalite olarak yoğuşmalı ve hermetik tipli bir modeldir.

Eca Proteus Premix kombi

Eca Proteus Premix ürün görseli
Eca Proteus Premix ürün görseli

17 farklı emniyet sistemli, erp uyumlu ve 1:4 modülasyon oranlı Eca Proteus Premix kombi modeli aynı zamanda düşük atık emisyonu bulundurmaktadır. 32 kg ağırlığı ve birinci sınıf kalitesi olmasının yanı sıra wifi ile uzaktan kontrol edilebiliyor olması  özelliği de oldukça önemli özelliklerinden birisidir. Yüksek güvenliğe sahiptir. Merkezi ısıtma için mevsimsel enerji verimliliği %107,5 dir. Yoğuşmalı bir kombi modelidir.

Siz de evinizde veya iş yerinizde tercih ettiğiniz kombileri, neden tercih ettiğinizi, olumlu ve olumsuz yönde görüşlerinizi yorum kısmından yazarak en iyi kombi marka ve modelleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda ihtiyaç duyacağınız tüm ürünlere ait tavsiye ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu