Genel

Doğal ve Sağlıklı Yaşam İçin En İyi Tavuk Markaları

Günlük yaşantıda sıkça tükettiğimiz tavuklar için en iyi marka hangisidir? Tavuk alırken nelere dikkat edilmeli? Taze tavuk nasıl anlaşılır? Aklınızdaki tüm sorular ve daha fazlası için içeriğimize göz atın!

En iyi tavuk markaları içeriğimize hoş geldiniz. Kırmızı et tüketimi ardından ilk sırayı alan tavuk eti ve ürünleri ucuzluğu ve sağlıklı olması sebebiyle sofralarımızda sevilerek tüketilmektedir. Tavuk eti ve ürünleri uzun süre tok kalmanıza ve yağ yakımına yardımcı olur. Aynı zamanda vitamin, protein ve mineral bakımından zengin olan tavuk eti, en çok tüketilen ürünler arasındadır. Tavuk eti alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Taze olduğunu nasıl anlarım? Tavuk etini nasıl saklarım? En iyi tavuk markası hangisi? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tavuk etinin hayatımızdaki önemi

Vücudumuz besin dengesini sağlamak ve sağlıklı kalabilmek için çeşitli gıdalara ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyulan besin maddelerinden bir tanesi de etlerdir. Beyaz et olarak adlandırılan tavuk ve ürünleri doktorlar tarafından önerilen bir gruptur. Ülkemizde üretimi ve tüketimi yüksek olan bu gıda ucuz ve sağlıklıdır.

Tavuklu pilav, tavuk sote, tavuk kızartma ve mangallar sofralarımızın değişmez ürünleri içinde yer alır. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi ilke edinen ve spor yapan kişiler için pratik hazırlama koşullarına sahip olan tavuk eti ve ürünleri vücudumuzda olması gereken en önemli protein kaynağını temsil eder.

Tavuk alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tavuk eti

Tavuk eti

Tavuk eti
Tavuk eti

Ülkemizde son zamanlarda tavuk eti ve ürünlerine olan rağbet hızla artmaktadır. Protein bakımından zengin olan tavuk etlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu başlıkları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Bunların başında tavuğun taze olması gelir. Tavuk alırken derisinin açık renkte ve nemli olması gerekir. Ayrıca göğüs bölgesinin dolgun olması ve göğüs kemiğinin esnek olması tavuğun taze olduğuna işaret eder.
  • Tavuk eti ve ürünleri alırken bilinen markalar dışında firmalardan ürün almamaya özen gösterilmeli ve ambalajlı olmayan ürünler tercih edilmemelidir.
  • Tavuğun saklama koşulları yine tavuğun besin değerini belirlemektedir. Soğuk hava depoları ve dolaplarında saklanan tavuk eti ve ürünleri besleyici özelliğini korur ve bozulmalarına engel olur. Soğuk zincir olarak isim verilen bu süreç içerisinde sıcaklık kontrol altında tutularak, taşıma ve depolama yapılır. Soğuk zincir sürecinde aksama yaşanması halinde ürün besin değerini kaybedecektir.
  • Ürünü alırken son kullanma tarihine muhakkak bakılmalıdır.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer bir kural ise tavuğun ısısında değişiklik olmaması için alışverişin sonunda alınmasıdır. Ayrıca ürün hemen kullanılmayacak ise uygun şekilde saklamaya devam edilmelidir. -18 derecede 6 ay kadar tavuk etini saklayabilirsiniz. Tavuk etinde çözülme başladıysa tekrar dondurulmadan pişirilmelidir.

Tavuk etinin besin değerleri

Protein bakımından zengin olan tavuk eti ve ürünleri sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken ürünlerdendir. 120 gram tavuk etinde var olan protein günlük protein ihtiyacımızın %65’ini karşılamaktadır. Tavuk derisini sıyırarak yemek ise daha az yağ tüketimine sebep olur. Beyaz et olarak adlandırılan tavuk eti yapılan araştırmalar sonucunda içerisinde niasin barındırdığı ortaya çıkmıştır. Niasin kan şekerini düzenlemeye ve kansere karşı korunmamıza yardımcı olmaktadır.

Tavuk etinin içeriği

Tavuk eti magnezyum, çinko, demir,  selenyum, fosfor,  ve A-B vitaminleri içermesinden dolayı vücudumuzun ihtiyacı olan besin kaynaklarını tek bir üründe almamıza yardımcı olur.

Tavuk eti nasıl saklanmalıdır?

Her besin kaynağı gibi tavuk etinin saklanması da oldukça önemlidir. Tavuk eti ve ürünlerini derin dondurucuda saklıyor iseniz açık havada don çözdürmek yerine buzdolabının alt kısmında çözdürmeyi tercih etmelisiniz. Çiğ olarak muhafaza ettiğiniz tavuk etlerini diğer besin gruplarından ayrı şekilde saklamaya özen göstermelisiniz.

Tavuk eti nasıl pişirilmelidir?

Tavuk eti ve ürünleri orta veya kısık ateşte pişirilmelidir. Yüksek ısı uygulanarak pişirilen tavuk etlerinin barındırdığı protein oranında düşüş yaşanır. O gün içerisinde yeteri kadar pişirilmeli ve tekrar ısıya maruz bırakılmamalıdır. Tekrar ısıtılması halinde yine protein kaybı olacaktır.

Tavuk eti ambalajları ne anlama gelir?

Tavuk eti çeşitleri
Tavuk eti çeşitleri

Tavuk etleri ambalajları üzerinde yer alan etiketler, aldığınız tavuklar hakkında küçük bilgiler verir. Başta son kullanma tarihi olan ambalajlar üzerinde doğal tavuk, dondurulmuş, salma tavuk, kafes dışında yetiştirilmiş, organik tavuk markaları ve antibiyotiksiz tavuk yazmaktadır. Peki bu bilgiler bizlere ne sunuyor?

Doğal tavuk

Tavuk eti ambalajının üzerinde doğal tavuk ibaresi var ise ambalaj içerisinde tavuk haricinde bir ürün olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat satılan ürünün nerede, ne ile beslendiği ve hangi şartlar altında yetiştirildiği hakkında bilgi içermez. Doğal tavuk yazmasından dolayı birçok kişi iyi bir ürün aldığını düşünmüş olsa da detaylı bilgi içermediğinden dolayı alınması tavsiye edilmez.

Dondurulmuş tavuk

Ülkemizde tavuk ürünleri ambalajlarında en çok rast geldiğimiz etikettir. Dondurulmuş ve soğutulmuş tavuk olarak karşımıza çıkan ürünler parçalanmadan önce tavukların soğuk havada bırakıldığı anlamına gelir. Soğutma işlemine maruz kalan ürünleri soğuk su ile yıkanmasından dolayı cilt yapıları suyu emer ve tavukların tatlarında değişiklik olur. Tat yoğunluğu azalan tavukların ağırlaştığı da gözlemlenir.

Salma tavuk

Karşımıza sık sık çıkan salma tavuk ifadesi bu tavukların kafes dışına çıkarılarak büyütüldüğü anlamına gelir. Kafeste yetişen tavuklara oranla hareketli olan bu tavukların besin değeri daha fazladır. Salma tavuk ifadesi belirli saatler içerisinde kafesten çıkarılan tavukların beslenme şekilleri hakkında detaylı bilgi vermez.

Kafes dışında yetiştirilmiş tavuk

Kafes dışında yetiştirilmiş tavuk etiketi ise tesiste bulunan tavukların kafes dışında beslendiğini belirtir. Hareket alanlarının dar olmasından dolayı rahat hareket edemeyen bu tavukların nasıl beslendiği ve bakım aşamasında kullanılan ilaçlar hakkında bilgi vermez.

Antibiyotiksiz tavuk

Tavuklar genellikle çiftliklerde ve tesislerde yetiştirilir. Oldukça dar alanda üst üste yetişen tavukların birbirinden hastalık kapma riski çok yüksektir. Bu durumun önüne geçmek için çiftlik ve tesis sahipleri tavukları antibiyotik içeren yemler ile beslenmektedir. Antibiyotikli yemler belirli bir süre sonra tavukların vücudundan atılmış olsa da artık o hayvan beslenme aşamasında ilaca maruz kalmış olacaktır.

Organik tavuk

Bilinçli alışverişe yönelen tüketiciler bu ibareye oldukça önem vermektedir. Bu etikete sahip olan tavuk ürünleri 20 ayrı kontrolden geçirilir. Bu kontroller içinde tavuğun serbest ve doğal ortamda dolaştığını, beslenmesi ve büyümesi aşamasında antibiyotik veya hormon kullanılmadığı anlamına gelmektedir. Bu sertifikayı kazanmış tavuk eti ve ürünlerini gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

En iyi tavuk markaları

Doğal ve sağlıklı yaşamayı ilke edinen insanların en çok tercih ettiği ürünlerden olan tavuk etinin son yıllarda tüketim oranı artmıştır. Sofralarımız başta olmak üzere piknik ve bahçelerde tükettiğimiz tavuk ve ürünlerini alırken organik olmasına dikkat etmekteyiz. Birçok tesisin ve çiftliğin tavuk üretimi yaparak marka haline gelmesi ile kişiler tercih edeceği marka hakkında kararsız kalmış durumdadır. Hijyenik koşullar ve doğal ortamlarda işlem yapılan tavukları tercih etmeye çalışmış olsak da tavuk markaları hakkında bilgi sahibi olmak işimizi kolaylaştıracaktır.

Banvit piliç

Banvit piliç
Banvit piliç

Uzun yıllar boyunca hizmet veren Banvit markası en iyi piliç markaları arasında yer almaktadır. Banvit markası; tavukları mısır, buğday, ayçiçeği ve soya gibi bitkisel yemler ile beslemektedir. Bitkisel yem oranı yüzde 95, yüzde 5 oranında da vitamin ve mineraller oluşturmaktadır. Helal piliç sertifikasına sahip olan bu marka için merak ettiğiniz her soruyu Banvit sitesi üzerinde yer alan sor seçeneği ile sorabilir ve cevaba ulaşabilirsiniz. Helal sertifikasına da sahip olan Banvit en iyi tavuk markaları listemizde yer almakta.

Orvital piliç

Orvital piliç
Orvital piliç

En iyi tavuk markaları listemizde yer alan bir diğer ürün de Orvital piliç Organik tavuk markası olarak tanınan Orvital markası tavuklarını organik yemlerle beslemektedir.  Modern tesise sahip olan Orvital, tavuklarını doğal ve yavaş bir şekilde büyütür. Diğer markalar 40 gün sürede kesim yaparken Orvital 90 günün ardından kesim yapar. Kesim ardından şoklanmış ve şoklama yapılmamış çeşitli ürünleri ile tüketicilere hizmet vermektedir.

CP piliç

CP piliç
CP piliç

Tayland’a bağlı olan CP piliç Bursa’da üretim yapmaktadır. 30 farklı ülkede hizmet veren CP piliç helal gıda belgesine sahiptir. Sıkı denetimler ile büyütülen tavuklar 40 gün süre içinde kesimi gerçekleştirilir. Tavukların hastalanma risklerini en aza indirmek için denetlemeler yapan marka, 50 yıldır hizmet vermektedir. Modern kesimhanelere sahip olan CP; lezzetli, sağlıklı ve hesaplı ürünleri ile hizmet vermektedir.

Şenpiliç

Şenpiliç
Şenpiliç

En iyi tavuk markaları arasında olmayı fazlasıyla hakeden Şenpiliç modern üretim tesislerine sahiptir. Yönetmeliğe uygun şekilde üretim yapan Şenpiliç, veterinerlerin denetimi altındadır. Gerekli takipler ardından 45 güne ulaşan tavuklar kesimhaneye götürülerek kesim işlemi yapılır. Şenpiliç özel web sitesini ziyaret ederek üretim ve kesim ile ilgili birçok konu hakkında bilgiye ulaşma imkanına sahipsiniz.

Yeşil Küre piliç

Yeşil Küre piliç
Yeşil Küre piliç

Organik tavuk markası olarak bilinen ve bizim de en iyi tavuk markaları arasında yer verdiğimiz Yeşil Küre doğal ve sağlıklı bir üründür. GDO, ilaçlı yem, antibiyotik gibi kimyasal ürünlerden uzak durarak yapılan tavuk üretimi sayesinde uluslararası kurumlar tarafından tescillenmiştir. Sınırlı dağıtım yapan Yeşil Küre markası; organik tarım, organik yumurta ve organik süt ürünleri alanında da hizmet vermektedir.

Beypiliç

Beypiliç
Beypiliç

Türkiye’de sayılı markalar içinde yer alan Beypiliç, HACCP kalite belgesini almaya hak kazanan tek ve ilk şirkettir. Bu belge ile hammadde üretiminden tüketimine kadar olan sürede gıda güvenliği sağlanmaktadır. Beypiliç beslemiş olduğu tavukların yemini kendisi üretmektedir ve helal gıda sertifiasına sahiptir. Hormon ve antibiyotik kullanımı yapmayan marka; Burger King, Popeyes ve Arby’s gibi markaların ürünlerini üretmektedir.

Lezita piliç

Lezita piliç
Lezita piliç

Türkiye’de uzun yıllar boyunca hizmet veren ve en büyük tesise sahip olan Lezita; soslu biftek, schnitzel, çıtır kova, döner gibi pişmiş tavuk ürünlerin üretimini de yapmaktadır. Helal belge sertifikasına sahip olan markanın ürünlerine birçok markette ulaşabilirsiniz.

Erpiliç

Erpiliç
Erpiliç

Kuru yolum ve elle kesim işlemini yapan Erpiliç en iyi tavuk markaları arasında yer alan isimlerindendir. AB standardına uygun olarak üretim yapan tesisin ihracat izni ile helal gıda sertifikası mevcuttur. Elli yıllık hizmet tecrübesine sahip olan Erpiliç geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Sakatat ürünlerinden soslu ürünlere, şarküteriden işlenmiş ürünlere kadar çeşitli malzemeleri Erpiliç markasından temin edebilirsiniz.

Gedik piliç

Gedik piliç
Gedik piliç

Üretim tesisi Uşak’ta bulunan Gedik piliç en sevilen tavuk markalarındandır. Her markette olmayan Gedik ürünleri içinde döner, kanat, but, soslu şiş, bonfile gibi piliç ürünleri bulunur. Uygun fiyatlara sahip olan ve helal gıda sertifikasına da sahip olan marka en iyi tavuk markaları arasında yer almaktadır.

Köy-Tav piliç

Köy-Tav piliç
Köy-Tav piliç

Ankara Üniversitesi aracılığı ile ördek ve tavuk üreticiliği yapan Köy-Tav markası, özgür şekilde hareket eden hayvanlar yetiştirmektedir. Aynı zamanda büyümelerini hızlandırmak için antibiyotik, hormon ve yem gibi kimyasal maddeler kullanılmamaktadır. Kuru yolum yolu ile hazırlanan tavukların ağırlıkları 2 kilogram civarındadır.

Hastavuk piliç

Hastavuk piliç
Hastavuk piliç

İlk kez kuru kesim teknolojisi ile hizmet veren Hastavuk, en iyi tavuk markaları arasında bulunan bir markadır. Tavuk yetiştirirken antibiyotik, yem ve hormon gibi kimyasal ürünler kullanmamaktadır. Bursa’da hizmet veren firma, soğuk zincir firması ünvanına sahiptir.

Keskinoğlu piliç

Keskinoğlu piliç
Keskinoğlu piliç

En ünlü markalar içinde yer alan Keskinoğlu, yarım asırlık tecrübeye sahiptir. Beyaz et kategorisi altında hizmet veren firma, çiğ ve pişmiş her çeşit ürünü üretmektedir. Manisa’da da şubesi bulunan Keskinoğlu yumurta üretimi ile de karşımıza çıkmaktadır. Kesinoğlu piliçle birlikte en iyi tavuk markaları içeriğimize son veriyoruz. Siz de evinizde kullandığınız tavuk markasını ve hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında belirterek en iyi tavuk markaları içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. En iyi ürün tavsiyeleri ve incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu