Genel

Şifa Kaynağı En İyi Şalgam Suyu Tavsiyeleri

Kültürel bir lezzetimiz olan şifa dolu şalgam suyu! İçeriğimizde şalgamın üretimi, faydaları ve en iyi şalgam suyu tavsiyelerini derledik.

En iyi şalgam suyu tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. Doğada bulunan sebzelerin suları sağlık için de kullanılabilen içeceklerdir. Bunlardan biri de şalgamdır. Özellikle Türk kültürünün vazgeçilmez içeceklerinden biri olan şalgam suyu, hem saymakla bitmeyen faydaları hem de tadıyla adından söz ettirmeyi başarıyor. Turpgiller familyasından olan şalgam, 100 – 150 santimetreye kadar büyür. Kökü yumru biçimindedir ve gelişimini iki yıl içerisinde tamamlayan bir sebzedir. Gelişiminin ilk yılında yeşil kısımları ve kökü şekillenirken ikinci yılında ise; tohumları, çiçek sapı ve çiçekleri  şekillenmektedir. Kumlu toprakları seven, ılık iklime sahip yerlerde gelişimini daha kolay şekilde sağlayan bitkinin en iş görür kısmı kısmı; etli ve yuvarlak olarak şekillenecek olan yumrusudur. Sarı, turuncu, kırmızı, beyaz gibi farklı renklerde köklere sahip olan bitkinin bu bölümleri sebze olarak da değerlendirilebilmektedir. Çiğ halde yaprakları ile birlikte tüketilebilmesinin yanı sıra salata, çorba ve sos gibi farklı lezzetler elde etmemize de katkıda bulunmaktadır.

1930’lu yıllarda üretilmeye başlanan şalgam suyu, üreticilerin kullandıkları malzemeler, bu malzemelerin kullanım oranları, şalgam suyunun mayalanma süresine bağlı olarak değişik lezzetlerde karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde tüm dünyaya yayılmış olan ve herkes tarafından sevilerek tüketilen şalgam suyu yurt dışındaki ününü 2. Dünya savaşı sırasında kazanmaya başlamıştır. Şalgam nasıl yetişir? Şalgam suyu nasıl elde edilir? Şalgam nasıl tüketilebilir? Şalgam suyunun sağlığa etkileri nelerdir? En iyi şalgam suyu tavsiyeleri nelerdir? gibi sıkça sorulan soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şalgam nasıl yetişir?

Şalgam
Şalgam

En iyi şalgam suyu markası serin ve ılık mevsimlerde yetiştirilen sebzeleri taze bir şekilde kullananlardır. Sıcak ve kurak bölgelerde bu ürünü yetiştirmek pek mümkün değildir. Bu nedenle de sulaması güzel biçimde yapılmalıdır. Besin değeri bakımından çok fakir veya çok zengin olmadığı takdirde her türlü toprak cinsinde yetişebilme özellikleri göstermektedir. Şalgam yetiştirilirken kullanılan gübrenin içinde bolca azot ve fosfat bulunmalıdır fakat potasyum ihtiyacı diğer kök sebzelerde olduğu kadar fazla değildir. Genel olarak ekim işlemlerinden 3-4 ay sonra hasat edilebilmektedir. Düşük sıcaklıklara karşı dayanıklılık göstermesi ve kuraklığı pek sevmemesinden ötürü Türkiye’de soğuk bölgelerde daha kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Sıcaklığın fazla ölçüldüğü alanlarda şalgam yetiştirilmek isteniyorsa sulaması ve bakımı oldukça iyi bir şekilde yapılmalıdır. Bu sebeple de yapılan sulamalar sayesinde Türkiye’nin güneyinde de en iyi şalgam markası ürünleri üretilebilmektedir.

Şalgam suyu nasıl elde edilir?

Şalgam suyu ya da şalgam olarak isimlendirilen içecek turpgiller ailesine üye olan şalgam ile yapılan bir içecektir. Şalgam bitkisinin haricinde kara havucun su ile karıştırılıp tuz ilavesi ile elde edilen bir içecektir. Elde edilen bu karışım belli bir süre mayalandıktan sonra şalgam suyu haline gelir. Acılı ve acısız şalgam suyu çeşitleri bulunur.

Şalgam nasıl tüketilebilir?

Adana’nın geleneksel içeceği olan şalgam tek başına tüketilebileceği gibi birçok yemeğin yanında da tüketilebilir. Kebap, balık, çiğ köfte, kokoreç, ciğer tava, lahmacun ve pide ile de tüketilince gayet lezzetli bir içecektir.

Şalgam suyunun sağlığa etkileri

En iyi şalgam suyu tavsiyeleri
Şalgam suyu

En iyi şalgam suyu tavsiyelerine başlamadan önce şalgamın vücuda etkileri, faydaları ve zararlarından bahsedelim. Uzman doktorlar tarafından da tavsiye edilen şalgam suyunun sindirim, dolaşım, sinir ve daha birçok sistemimiz üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunları liste olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle neredeyse hiçbir yaş için tüketilmesinde sakınca olmamaktadır.
 • Şalgam suyu sanıldığı gibi tansiyonu yükseltmez.
 • A, B, C, E ve K vitaminleri, potasyum kalsiyum, fosfor mineralleri, manganez elementi ve betakaroten bulundurduğundan antioksidan etkiye sahiptir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp ve damar sağlığına fayda sağlamakla birlikte kansere karşı koruyucu etkileri de bulunmaktadır.
 • Kilo problemi yaşayan kişiler da tüketilen bir içecek olan şalgam suyu, üretiminde kullanılan şalgam turpu, mor havuç, tuz, bulgur mayası ve acı süs biberleriyle iştahı açıyor kilo almaya destek olduğu gibi yağ yakımını da hızlandıran özelliği vardır.
 • Sindirimi kolaylaştırarak kabız olmayı engelleyebilmektedir ve bağırsak sağlığını da olumlu etkilemektedir.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına etkisi olabilmektedir.
 • Şalgam suyunun kan basıncını arttırmaya etkisi bilimsel bir gerçektir. Bu yüzden düzenli olarak tüketildiği takdirde kan yapımına da yardımcı olabilmektedir.
 • Bünyesinde laktik asit de bulunduran şalgam suyu sindirim sistemini düzenler, karaciğer ve mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Demir, potasyum içerdiği için diş sağlığına iyi gelirken aynı zamanda kemiklerin kuvvetlenmesine neden olur.
 • Şalgam suyu göz sağlığı açısından oldukça önemli bir sebzedir. Ayrıca; gerginliği azaltır, kötü kolesterole iyi gelir.
 • Şalgam suyu idrar sökücüdür. Bunun yanı sıra böbrek taşı dökmeye, romatizma hastalıklarına, egzamaya, akciğer ve bronşları temizlemeye iyi gelmektedir.
 • Vücuda dinçlik ve rahatlık verir ve gribe karşı koruma sağlar. Stresi azaltma etkisi vardır ve cinsel gücü arttırabilmektedir.
 • Şalgam suyu; içeriğindeki bol miktarda E vitamini ve bakır mineralini bulundurması sayesinde saçların doğal renginin korumasını sağlayarak beyazlamasını önleyebilir.
 • Düzenli şekilde şalgam suyu tüketildiği takdirde daha sağlıklı ve rengini kaybetmeyen saçlara sahip olmak mümkün olabilmektedir.

Şalgam suyunun bilinen bir zararı yoktur ancak her besinde olduğu gibi şalgamın da fazla tüketilmesi zararlı olabilmektedir. İçerisinde bir miktar tuz bulundurmasından kaynaklı sağlığa zararlı olabilmektedir ve çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Şalgam suyunun fazla tüketilmesi midede gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

En iyi şalgam suyu tavsiyeleri

En iyi şalgam suyu diyebileceğimiz bir içeceğin kalitesi; sebzenin ekilmesinden hasadına ve ardından özütünün alınarak içecek haline getirilmesine kadar her aşamasına bağlıdır. Türkiye’de özenle yetiştirilen bu ürün birçok marka tarafından tüketicilere sunulmaktadır. En iyi şalgam suyu tavsiyeleri nelerdir diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Doktorum Yılmaz Şalgamı

Doktorum Yılmaz Şalgamı
Doktorum Yılmaz Şalgamı

Türkiye ve Adana’nın en iyi şalgam suyu tavsiyeleri arasında öne çıkan markalardan biri Doktorum Yılmaz Şalgamı‘dır. Doğal ve katkısız şalgamıyla nam salan Doktorum Yılmaz Şalgam suyu yoğun ve lezzetli bir aramoya sahiptir. Neredeyse 30 yıllık bir deneyime sahip olan marka, nohut, havuç, maya, arıtılmış su, çelem gibi doğal ürünlerle hazırlanıyor.

Ali Göde Şalgam Suyu

Ali Göde Şalgam Suyu
Ali Göde Şalgam Suyu

Adana’nın en meşhur şalgamı olarak bilinen Ali Göde şalgam suyu, geleneksel tarife bağlı kalmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca koruyucu ve katkı maddesi bulundurmamaktadır ve tamamen doğal üretilmektedir.

Turnib Şalgam Suyu

Turnib
Turnib Şalgam Suyu

En iyi şalgam suyu tavsiyelerinden biri de Mersin’de üretim yapan Turnib markasıdır. Yumuşak bir içime sahip olmasının yanında acılı ve acısız şalgam çeşitleri mevcuttur. En önemli özelliklerinden biri de doğal ve katkısız olmasıdır. Ayrıca koruyucu da içermemektedir.

Kilikya Şalgam Suyu

Kilikya
Kilikya Şalgam Suyu

En iyi şalgam suyu tavsiyeleri içeriğimizdeki markalardan biri olan Kilikya, 1967 yılından beri üretime devam eden doğal şalgam suyu markalarından biridir. Özellikle, şalgamda sarımsak adını sevenler için doğal havuç ve sarımsakla üretilen Kilikya Special ürünü de mevcuttur.

Serfressh Şalgam Suyu

Serfressh
Serfressh Şalgam Suyu

Adana menşeili Serfressh markası koruyucu ve katkı maddesi bulundurmamasından kaynaklı aile boyu güvenle tüketilebilecek nadir markalardan biridir.

Doğanay Şalgam Suyu

Doğanay
Doğanay Şalgam Suyu

Konya Ereğli’de toplanan kara havuçlar Adana’da üretim tesislerine gelerek üretilen Doğanay şalgam suyu markası boğazlı yakmayan kıvamıyla rahat bir içim sunmaktadır. Gluten ve şeker içermemesinden kaynaklı tavsiye edilmektedir.

Adanus Şalgam Suyu

Adanus
Adanus Şalgam Suyu

Adana’nın en iyi şalgam markalarından biri olan Adanus geleneksel üretime bağlı kaldığı için en iyi şalgam suyu tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Siz de tercih ettiğiniz şalgam suyunu yorum kısmından yazarak en iyi şalgam suyu tavsiyeleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. En iyi ürün incelemeleri ve tavsiye içerikleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu