Kişisel Bakım

En İyi Saç Boyları Hangisi? Fiyat-Kalite Olarak En İyi Saç Boyları

Saç boyama, saçın doğal rengini kaybederek beyaz saça döndüğü zaman birçok kişinin eski doğal rengine çevirmek istediği saçının boyanmasında veya doğal saç renginden farklı renklere dönüştürmek istenildiği zaman yapılan işlemdir. Saç boyası hem ihtiyaç için hem de estetiksel görünüm ve fiziksel değişimler için kullanılan ekonomik ve hızlı bir işlemdir.

Saç boyama işleminde kullanabileceğiniz çok çeşitli boya markaları var. Saç boya renkleri, günümüzde artık çok fazla çeşitlere sahiptir. Bu saç tonları istediğiniz markada bulma olasılığı vardır tonlarında farklılıklar olan bu markalar istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. Saçlarınızın aynı tonda gitmesini istiyorsanız aynı marka boyayla ilerlemek estetik görüntü için tercih edilmelidir. Saç boyama için dört ana renk vardır.

Saç boya çeşitlerinde ise kimyasal ve bitkisel boya olarak kendi aralarında sınıflandırılır. Bitkisel boyalar genellikle hamile anne adayları ve emziren anneler tarafından kullanılır. Bitkisel boyaları genellikle eczanelerde veya onlinealışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Maliyeti biraz daha fazladır.

Saç Boyama Tarihi

Kimyasal veya bitkisel saç boyaları olmadan önce insanlar beyaz saçlarını kapatmak veya saçlarına renk vermek için kına, çivit ve rastik saç boyama işlemleri kullanıyordu. Romalılar zamanında roma halkı saçlarını kurşun tarağını sirkeye batırarak saçlarını o kurşun taraklarla tarayarak boyarlardı.

Saç için ilk kalıcı boya 1882 yılında bulundu. O tarihten beri saç boyalarının her zaman cilt tahrişleri için riskli olduğunu söylemişlerdir. ve hala bütün boyalarının üstünde bu uyarı vardır. Aynı zamanda saçlarınıza da zarar verdiğini ve sürekli kullanımlarda saçların sertleştiğini ve yandığını gözlemleyebilirsiniz.

Saç Boyası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Saç boyası alırken bazı kriterlere dikkat etmeliyiz bu kriterler şöyle olamalı;

 • Dayanıklılık
 • Kalite
 • Saça vereceği kimyasal reaksiyon
 • Renk tonu
 • Saçınızın uzunluğuna ve gür oluşuna göre alacağınız saç boyası paketi

Saç boyası alırken bu kriterlere dikkat etmeli ve cildiinize uygun olan saç rengini tercih etmelisiniz. Genel olarak en iyi kızıl saç boyası araştırılıyor.

İşte En İyi 11 Saç Boyası Markası

Saç boyaları dört ana renkten oluşur ve tonlarına göre ayrılmaktadır. Her markanın iyi olduğu bir tonu var. Genelde saçınızın rengi ve yapısının da saç tipinize uygun olması istediğiniz sonuca daha çabuk ulaşmanızı sağlar.

 • Schwazkopf
 • Palette
 • Garnier
 • Koleston
 • Loreal
 • Oribe
 • Phytocolor
 • Herbatint
 • Lilafix
 • Clairol
 • IgoraRoyal

En çok bilinen markalardan SchwarzkofBrillance, Palette,Garnier, Koleston, Loreal saç boyaları alanında en iyi markalardandır. Hem ekonomik hemde tonlarında yüksek performans göstermişlerdir. Birçok kişi tarafından genellikle bu markalar kullanılıyor.

Bulunması da çok kolay olan bu markaların Hem koyu renk hem de açık renklerde olan dayanıklılığı ve kalıcılık performansı göz dolduracak niteliktedir. Saçlar da boyama işlemi sonrasında oluşan saç rengi ve parlaklığı da tam puan alacak kalitedir. Bu boyaların da kendi dört ana renk arasında en iyi olan tonları vardır. Bunlar şu şekildedir;

En iyi küllü kumral saç boyası, 8.1 numaralı boya ile schwazkofun boyasını tercih edebilirsiniz. 25 tl civarı fiyatlarla piyasada satılmaktadır.

En iyi kızıl saç boyası, 5/66 numaralı boya WellaKoleston markasını tercih edebilirsiniz. Şarap kızılı olarak anılan bu boyanın hoş ve büyüleyici tonu göz kamaştırıyor.

En iyi sarı saç boyası, palette markasının sarı tonlarından tercih edilebilecek ton 10-1 numaralı metalik sarı rengidir. Palettenin yine bir tonu olan 12.1 boyası mevcut. diplerde kullanılabilecek bu renkte saçlarda kızıllık yapabiliyor. Dore bir görüntü istiyorsanız bu renk boyayı kullanabilirsiniz fiyatı 15 tl ve üzeri olarak piyasalarda satılmaktadır.

En iyi siyah saç boyası, bütün boya markalarında siyah tonu yakalamak oldukça kolay ama genel olarak Phytokolor saç boyası da koyu siyah bir görüntü veren boyanın fiyatı 128 tl civarında piyasa satışları yapılmaktadır.

Piyasada saç boyalarının fiyatları 20 tl den başlar ve çeşit markalarına göre fiyat değişikliği göstermektedir.

İnternet üzerinden online sipariş vererek bulmanız kolay olacaktır. Bitkisel saç boyası tercih etmek isterseniz Herbatint markalı bitkisel saç bakım boyasını tercih edebilirsiniz. piyasa fiyatı 93 tl civarındadır.

Bazen en iyi saç boyası markası kendi saç tipinize göre değişiklik gösterdiği için en iyi denilen markadan çıkan renk tonu bazen içinize sinmeyebilir. İstediğiniz saç rengini kararlaştırdıktan sonra yukarıda bahsetmiş olunan markaları tercih edebilirsiniz.

Kesinlikle en iyi saç boyası mantığı; kalite, dayanıklılık ve cildinize zarar vermeyen olarak ilkelerinizi belirlemelisiniz ve bu mantık çerçevesi ile boyanın markasını seçerek ilerlemelisiniz. Renk olarak aynı görüntüyü yakalayamama ihtimaliniz yüksektir.

Saç Boyama İşleminde Nelere Dikkat Etmeliyiz 

Kimyasal saç boyaları, güçlü kimyasallar arasına girmektedir. Cilt tahrişi gibi yan etkide bulunduğu gibi göze kaçarsa göz sağlığına da zarar verebilir. Saçlarınıza zarar vermemek için size boya içerisinde verilen detaylı anlatımlar yapan kullanım talimatlarına ve sürelerine uyarak kullanın. Alerjik bir yapınız var ise boya kullanımına karşı daha hassas davranıp belirten uyarılara uymanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu