Ev & Yaşam

En iyi çatı izolasyonu hangisidir?

En iyi çatı izolasyonu kapsamında çatı izolasyonunun neden önemli olduğu, nasıl bir rolü olduğu ve çatı yalıtım malzemeleri hakkında çeşitli bilgi ve tavsiyelere değineceğiz. 

En iyi çatı izolasyonu hangisi diye merak edenler için kapsamlı bir rehber oluşturduk. Çatı izolasyonu yaptırmak veya yenilemek istiyorsanız tam size göre bir içerik ile karşınızdayız. Hazırsanız başlayalım! Öncelikle, bir konut çatı izolasyonuna sahip olmalıdır demekle başlamalıyız. Çatıyı ses, ısı ve sudan korumak için çeşitli çatı yalıtım malzemeleri ile uygulamalar yaparak mutlaka yalıtım sağlanmalıdır.

En iyi çatı izolasyon hangisi demek yerine çatınıza en uygun izolasyon türünü seçmek gereklidir. Isı yalıtımı, bir çatıdaki en önemli sistem bileşenlerinden biridir. Bina içinde sıcak ve soğuk havadan koruyarak konforlu bir ortam yaratır. Ayrıca, ısıtma ve soğutma enerjisi maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle, ısı yalıtımlı çatının önemi, son zamanlarda dünya genelinde yalıtım standartlarındaki değişiklikler nedeniyle artmıştır. Bunun nedeni, enerji kaybını azaltmak için bina yapılarının ısıl direncine daha fazla talepte bulunmalarıdır.

Çatı izolasyonu yaptırmak isteyenlerin temelde dikkat emesi gereken bir nokta var. O da; çatının şeklidir. Şekle bağlı olarak, farklı çatı izolasyonu sağlanmaktadır. Örneğin; düz çatı sistemlerinde kullanılan yalıtım çeşitlerinin sadece yüksek ısıl özelliklere sahip olması değil, aynı zamanda yüklere (yağmur suyu, rüzgar, birikimlerdeki nem, aşırı ısı vb.) dayanabilmesi için yeterli mekanik özelliklere sahip olması gerekir.

Tavan, çatı ve çatı katlarının ısı yalıtımı neden gereklidir?

Kalorifer veya klima sıcaklığını yükselterek, bunun sonucunda harcama ve kirlilikte artış yapmış olacaksınız. Bu tamamen faydasız ve çok ekolojik olmayan bir eylemdir, çünkü kötü yalıtılmış evlerde ısı doğrudan çatılardan ve tavanlardan kaçar. Bir evde ortalama olarak ısıtma, enerji tüketiminin %62’sini temsil eder. Bu nedenle evde ürettiğimiz ısıyı optimize ederek başlamak yalıtım için oldukça önemlidir.

Tavan neden yalıtılır? Tavanlara yapılan ısı yalıtımı, ısı sızıntısını önemli ölçüde azaltır. Bu da, daha az ısıtma kullanmamız veya sıcaklığı düşürmemiz gerektiği anlamına gelir. Daha fazla tasarruf ile birlikte daha düşük tüketim ve kirlilik, giderek daha ucuz, daha hızlı ve daha erişilebilir hale gelen çatı yalıtımının doğrudan sonucu olmaktadır.

En iyi çatı izolasyonu hangisidir?
Tavan, çatı ve çatı katlarının ısı yalıtımı neden gereklidir?

Öte yandan, soğuk havalar yaklaştığında ısıtmanızı optimize etmenin en iyi yolunun iyi bir yalıtımın olduğunu bilmeniz gerekir. İyi yalıtılmış bir çatı veya tavan, yazın klima açıkken evi serin tutmanıza da olanak tanır. İyi bir ısı yalıtımı, evi hem soğuk hem de sıcak dış iklim koşullarından korur. Klima sistemi kullanıyorsanız bu sayede enerji tasarrufu da yapabilirsiniz.

Son olarak, tavanın, çatıların veya çatı katlarının yalıtımı sadece soğuktan veya sıcaktan yalıtmakla kalmaz. İzolatörler ayrıca dış gürültüye karşı mükemmel akustik yalıtım sağlar. Bu nedenle, tavanların ve çatıların izolasyonu, tüm bu avantajlardan dolayı sadece gerekli değildir. Aynı zamanda, tüketimi ve karbon ayak izini azaltır. Evin ısısını korumak ve enerji performansımızı optimize etmek için ilk yapacağımız adım çatı izolasyonu yapmakla başlamak olacaktır.

Çatı izolasyon malzemeleri nelerdir?

Çatı yalıtım malzemeleri, cam yünü, polyester ve taş yünü gibi malzeme cinsine göre farklılık gösterir. Bunlardan farklı olarak, yalıtım battaniyeleri, rulolar, gevşek dolgu ve sert köpük levhalar da çatı izolasyon uygulamalarında sıklıkla kullanılan malzemelerdir.

Çok fazla seçenek olduğu için hangisini tercih edeceğim diye sorabilirsiniz. Neyse ki, işleri biraz daha az karmaşık hale getirmek ve eviniz için en iyi çatı izolasyonu seçmenize yardımcı olmak için buradayız.

Çatı izolasyon malzemeleri, uygulama ve çatı şekline göre kullanım açısından değişiklik göstermektedir. Bazı çatı izolasyon çeşitleri daha fazla avantaj sağlayabilmektedir. Bu nedenle, çatı yalıtımı yaptırmak için en iyi izolasyon hangisi diye sormak akıllara gelebilir. Isı yalıtımı sağlayabileceğiniz pek çok çatı izolasyon çeşidi mevcuttur. Bunlardan birkaçını sizlerle paylaşalım. En iyi çatı izolasyon kapsamında yalıtım malzemeleri şu şekilde:

 • Poliüretan Köpük: Sert poliüretan köpüğün bir katalizör ile birleştirilmesiyle kimyasal bir işlemle üretilen ısı yalıtım levhasıdır. Bu, her tür açık çatı için evrensel ve verimli bir çözümdür. Isı yalıtım köpüğü de oldukça popülerdir. Düşük ısı iletkenliğine sahip olduğu için ortamlar arasında daha az ısı alışverişi üretir. Köpük, plakalar veya sprey kullanılarak uygulanabilir. Köpük, diğer malzemelerin yanı sıra plastik, metal, ahşap, duvarcılıkta, yani sprey versiyonunda kullanılabilir.
 • Taş Yünü: Taş yünü, bazaltik kaya liflerinden üretilen bir tür mineral yün izolasyonudur. Özellikle daha yüksek yangın direncinin gerekli olduğu mekanik olarak sabitlenmiş açık çatılar için en yaygın çözümlerden biridir. Sağlığa zararsız bazaltik kaya ve diğer organik minerallerden yapılmıştır. 800ºC sıcaklığa kadar mekanik stabiliteye sahip, mükemmel termal ve akustik performansa sahip yanmaz bir yündür. Su tutmaz ve zamanla çürümez. Hafif olduğu kadar işlenmesi, kesilmesi ve takılması kolay bir izolasyon malzemesidir. Sıklıkla kullanılan bir malzeme olduğu için çatı izolasyon işlemleri denilince akla ilk gelenlerdendir.
 • Cam Yünü: Uzun yıllardır var olan çok popüler bir ısı yalıtım çatı kaplama malzemesidir. Cam yünü rulo veya tabaka halinde satın alınabilir. Malzeme, havayı hapseden ve ısı transferini yavaşlatan milyarlarca küçük cam elyaftan oluşur. Hafif, yanmaz ve kullanımı kolay popüler bir çatı yalıtım malzemesidir. Ayrıca, temas ettiği yüzeye zarar vermez, bakteri ve arka planda üremeyi desteklemez. Uzun ömürlü kullanılabilen bu malzeme, zamanla yalıtım kapasitesini kaybetmez. Ses yalıtımlı alanlar için eşit derecede etki sağlar. Alışveriş merkezleri, okullar, üniversiteler, hastaneler gibi büyük ölçekli binalarda çatı yalıtımında en çok tercih edilenlerdendir.
 • Polyester Yalıtım: Polyester yalıtım, içecek şişeleri gibi geri dönüştürülmüş PET plastikten yapılmış yapay bir sentetik üründür. Zamanla bozulmayan güçlü ve dayanıklı bir üründür. Battaniyeler ve rulolar halinde mevcuttur. Çatı yüzeylerinde kullanılarak ısı yalıtımı sağlar, ancak diğer malzemelere oranla daha az güçlü yalıtım sağlar.
 • Selüloz Yalıtımı: Günümüzde, selüloz yalıtımı %85’e kadar geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmaktadır. Selülozik çatı izolasyonu evinizin inşaat aşamasında ya da mevcut evlere uyarlanabilir. Selüloz yalıtımı borik asit ile işlendiğinden dolayı yangın direncini arttırır ve küf oluşumunu azaltıcı özelliktedir. Alev geciktirici ve böceklere dayanıklı bir kimyasalla karıştırılmış gazete kağıdı, eski karton ve diğer geri dönüştürülmüş kağıt artıklarından yapılmıştır. Selüloz bloklar halinde satın alınır ve paranızın karşılığında iyi bir yalıtım kalitesi sağlar. Tek dezavantajı şu olabilir; selüloz suya dayanıklı değildir ve yıllar içinde hacim kaybedebilir. Bu nedenle, çatıda su yalıtımı için en uygun yalıtım malzemesi diyemeyeceğiz.
 • EPS yalıtım levhası (Genleştirilmiş Polistiren): EPS, genleştirilmiş polistiren granüllerden üretilen ısı yalıtım levhasıdır. Bu nedenle, açık ve balastlı çatı sistemleri için en uygun maliyetli çözümlerden biridir. Ucuz maliyetli çatı izolasyon malzemesi arayışında olanlar EPS yalıtım levhası tercih edebilir.
 • Ekstrüde Polistiren (XPS): XPS, polistirenden ekstrüzyon yöntemiyle üretilen bir ısı yalıtım levhasıdır. Özel özellikleri nedeniyle ters balast sistemleri ve yardımcı çatılar için ideal çözümdür. Tıpkı EPS gibi XPS de, açık çatı sistemlerinde kullanılabilir.
En iyi çatı izolasyonu hangisidir?
Çatı izolasyon malzemeleri nelerdir?

Isı yalıtımlı bir çatı elde etmek istiyorsak, özel ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde çeşitli çatı izolasyonu olabilir. Yukarıda yer verdiğimiz çatı yalıtım çeşitlerine ek olarak, başka önerilen çatı izolasyonları da mevcuttur. Konutlarda kullanılan ve giderek yaygınlaşan çatı yalıtım malzemelerinden birkaçı ise şöyle:

 • Battaniye rulo yalıtımı: Yalıtım ruloları, geniş alanların montajı için en uygun olduklarından, yaygın olarak kullanılan çatı kaplama şeklidir. Yalıtım ruloları çatı alanında üst katman olarak da kullanılabilir.
 • Söve/battaniye yalıtımı: En yaygın çatı yalıtım şekli battaniyedir. Genellikle kirişler ve çiviler arasına sığacak şekilde önceden kesilirler. Çatı yalıtım battaniyeleri döşenirken yalıtımın etkinliğini tehlikeye atacak hiçbir boşluk bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Sert levha yalıtımı: Yalıtım levhaları dar kalınlıkta olabilirken, diğerleri ısıyı saptıran bir dış folyo tabakasına sahiptir. Yalıtım levhaları sağlam ve dayanıklıdır ve çatıya rahatlıkla monte edilebilir. Tüm yalıtım levhaları, kış mevsiminde ısı kayıplarını ve yaz mevsiminde ısı kazançlarını azaltarak, yıl boyunca konforlu iç ortam sıcaklıklarına izin verir.
 • Sprey köpük yalıtımı: Sprey poliüretan köpük yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Hava sızdırmaz olduğundan yoğuşma, nem, küf veya korozyon riskini en aza indirir. Poliüretan köpük, kurulduğu alana mükemmel bir şekilde uyum sağlamak için genişler ve bu da onu iyi bir çatı yalıtım ürünü haline getirir.
 • Durafoil: Sıcaklığı pratik ve ekonomik bir şekilde kontrol etmek için kullanılan yaklaşık 50 metre karelik bir termal battaniye türüdür. Ayrıca Duralfoil battaniye, montajı zor olmayan bir tür çift taraflı alüminyum alt kaplamaya sahiptir. Yıldırım hareketinin %95’ine kadar bir yansıtıcı faktörle sonuçlanır, böylece iç ortamın tüm sıcaklığını düşürür. Ayrıca, küf oluşumunu ortadan kaldıran sızıntıları ve sızıntı türlerini azaltabilir. İç katmanlarda mantar ve bakterilere karşı daha fazla direnç oluşturan bir film laminasyonuna sahiptir.
 • Yansıtıcı boya: UV ışınlarını yansıtmak için uygulanan bir mürekkeptir. Böylece ısının çevreye yayılmasını engeller. Ayrıca genellikle dış mekanlarda kullanılan güneş ışınlarının aktivitesini yansıtarak hareket eden bir termal kaplamadır. Tabanı su olduğu için bu boyanın gözenekliliği yoktur ve uygulandığında ultraviyole etkisinin neredeyse %100’ünü yansıtan küçük bir mikro küreler (seramik) filmi oluşur. Ek olarak, çatının sıcaklığını yarıya indirir. Ayrıca korozyona, bakteri ve mantarlara karşı ekstra koruma sağlayarak enerji verimliliği sağlar, bu sayede elektrik tüketimini azaltır. Barakalarda, depolarda, evlerde, silolarda, süpermarketlerde, ticari binalarda, çiftliklerde vb. her türlü çatıya yansıtıcı boya uygulanabilir.
 • Keçe: Büyük boy çatılar için termo-akustik yalıtım için kullanılan, gürültüyü yalıtmak ve sıcaklığı en aza indirmek için iyi bir cam yünü türüdür. Böylece, tek katlı binalarda termoakustik işlem için bu tip yalıtım yapılmıştır, bu da iç malzeme kullanımını ortadan kaldırır.

Çatı, herhangi bir binanın yağmur, sıcak, soğuk ve rüzgar gibi dış etkilerden evi koruyan ve içeride sıcacık bir mikro iklim sağlayan bölümüdür. Ancak, bu dış etkiler çatının durumu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Şiddetli hava değişiklikleri çatının yapısal kısımlarını etkileyebilir. Hatta çatıdan su aktığını bile görebilirsiniz. Gözetilmeyen veya su sızdıran bir çatı genellikle büyük ısı kayıplarına neden olur. Sonuç olarak, ısının yaklaşık %30’u bakımsız bir çatıdan israf edilir. Isı ile birlikte bina sıcaklığını ve konforunu da kaybeder. Bu nedenle, evin bu bölümünü düzgün bir şekilde yalıtarak çatıdan ısı kayıplarını azaltmanın bir yolunu bulmak son derece önemlidir.

Müstaki bir evin çatı yalıtımını yaptırmak istiorsanız, evin ikinci katı yaşam için kullanıldığında anlam kazanıyor. Çatı basit bir çatı katı olarak kullanılıyorsa, çatıya değil, tavanların yalıtımına dikkat edilmesi önerilir. Sıcak hava yükseldikçe, yalıtmak ve ısının kaçabileceği küçük çatlakların olmamasını sağlamak özellikle önemlidir.

Ahşap ev için en yaygın çatı yalıtım malzemesi mineral yündür. Tüketiciler, ahşap evleri yalıtmak için mineral yün kullanarak enerji tüketimini azaltır. Ekolojik ve sürdürülebilirlik standartlarını karşılayan yalıtım malzemelerinin seçilmesi, bu malzemeler daha az enerji tükettiği ve tehlikeli madde kullanmadığı için çevreye çifte fayda sağlar. Mineral yün grubu hem cam yünü hem de taş yünü içerir. Bu ürünler arasındaki temel fark, hammadde ve üretim teknolojisidir. Günümüzde çoğu ahşap ev, tüm yıl boyunca kullanılabilecek standart evlerden biraz farklı olsa da, ahşap bir evin yalıtılması konusu hala sıklıkla tartışılmaktadır.

En iyi çatı izolasyonu hangisidir?
Çatı izolasyon malzemeleri nelerdir?

Bir konut söz konusu olduğunda, ahşap bir yazlık ev inşa ederken hangi yalıtım yöntemini seçeceğimizi düşünüyorsak, her şeyden önce, bu sürece yatırım yapmaya değip değmediğini sormalıyız.

En yaygın yalıtım malzemesi mineral yündür. Tüketiciler, ahşap evleri yalıtmak için mineral yün kullanarak enerji tüketimini azaltır. Ekolojik ve sürdürülebilirlik standartlarını karşılayan yalıtım malzemelerinin seçilmesi, bu malzemeler daha az enerji tükettiği ve tehlikeli madde kullanmadığı için çevreye çifte fayda sağlar. Mineral yün grubu hem cam yünü hem de taş yünü içerir. Bu ürünler arasındaki temel fark, hammadde ve üretim teknolojisidir.

Çatı izolasyonu için en çok tavsiye edilen taş yünüdür. Özellikle de, ahşap yapılar için en uygun seçenektir. Avantajları; yanıcı olmayan malzeme olması, geniş uzman yelpazesi ve kolay uygulama. Dezavantajları ise; yüksek maliyet, inşaatçılar için yüksek gereksinimler, en küçük teknoloji sapmalarında bile azaltılmış su yalıtım parametreleri.

Çatı yalıtımı için bir başka popüler malzeme ise, fiyatın malzemenin yoğunluğuna bağlı olduğu poliüretan köpüktür. Yüksek kaliteli çatı yalıtımı düşünüyorsanız, kenarları frezelenmiş köpük levhaları kullanmayı düşünmenizi öneririz. Bunlar oldukça iyi derzlere sahiptir ve bu nedenle ısı yalıtımının sağlanmasına yardımcı olur. Avantajları; mükemmel derz yalıtım teknolojisi, ısı yalıtımını, dayanıklılığı, malzemenin yoğunluğunu yapının özelliklerine göre ayarlama imkanı, hızlı çalışmayı garanti etmek için taş yününün neredeyse iki katı kadar ince bir tabaka püskürtülmesi. Dezavantajları ise; poliüretanın kalitesine değişkenlik, son teknoloji ekipman, yangın parametrelerinde yetersiz iyileştirme gerektirir.

Çatı izolasyonu ne sağlar?

En iyi çatı izolasyonu, hanenizde ısıyı korumanın yanında pek çok avantajı da beraberinde getirir. Çatı izolasyon avantajları şu şekildedir:

 • Konfor
 • Enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik
 • Emniyet
 • Yüksek direnç
 • Kolay kurulum
En iyi çatı izolasyonu hangisidir?
Çatı izolasyonu ne sağlar?

Çatı akması için ne yapılır?

Çatı akması probleminin önüne geçmek için çatı yalıtımı yaptırmak şarttır. Diğer şekilde, çatıda biriken su sonuncunda yoğun nemlenme oluşur ve rutubete zemin hazırlar. Mutlaka çatı akması için yapılması gereken çatı su yalıtımıdır. Özellikle de, ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında iklimsel koşullara bağlı olarak binalar su sızıntıları sebebiyle çatı yalıtımına ihtiyaç duyar. En kısa sürede yapının yalıtım ile korunması gerekmektedir. Böylelikle çatı akması problemi ortadan kalkacaktır.

Çatı izolasyon fiyatları?

Çatı izolasyon fiyatları, izolasyon tipi, çatı ölçü ve ebatlarına göre farklılık göstermektedir. İnşaat ustaları, uygulaması yapılacak olan çatıyı gözlemledikten sonra kullanılacak olan malzemeye ve ölçülere göre size bir fiyat biçecektir. Çatı izolasyon malzemeleri çeşit çeşit olduğundan dolayı her birinin ayrı bir fiyat ve işçilik değeri vardır. Genelde çoğu çatı yalıtım malzemesi maliyet hesaplanması metre kare başına yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu