Ev & Yaşam

Sofranıza Lezzet Katacak En İyi Ayçiçek Yağı Markaları

Sofralarımızın olmazsa olmazı ayçiçek yağları. Peki bu yağlar nasıl üretiliyor, ayçiçek yağının içinde hangi maddeler var, kaç kalori, en iyi ayçiçek yağı markası hangisi? Ayçiçek yağına ilişkin aklınızdaki tüm soruları detaylı rehberimizde görebileceksiniz. Hadi göz atalım!

En iyi ayçiçek yağı markaları içeriğimize hoş geldiniz. Ayçiçek yağı gündelik yaşantıda yemeklerde, kızartmalarda ve salatalarda kullandığımız soframıza lezzet katan bir bitkisel ürün. Aynı zamanda bazı ilaçların içerisinde de ayçiçek yağı kullanılıyor. Ayçiçek yağı nedir sorusuna gelecek olursak bildiğimiz ayçiçeğinin çekirdeklerinin (yani tohumlarının) preslenmesi ile ortaya çıkan açık sarı renkteki sıvıya ayçekirdek yağı ismi verilir. 400 yıllık bir tarihi bulunan yağın ilk ortaya çıkışı Kuzey Amerika’da gerçekleşirken Dünya’da en çok ayçiçek yağı üretimi Rusya’da yapılmaktadır. 

Ayçiçek yağının özellikleri

En iyi ayçiçek yağı markaları
Ayçiçek yağı

Tüm ayçiçek yağı çeşitleri, bir çorba kaşığı başına yaklaşık 14 gram yağ ve günlük değerin yaklaşık %40’ı oranında da E vitamini içerir. Ayçiçeğinin tohumlarının preslenmesiyle ortaya çıkan yağ şayet soğuk presleme ile elde edildiyse sarı renkte, sıcak presleme yolu ile elde edildiyse de kırmızıya yakın bir renkte olur. Genellikle kokusuz veya hafif kokulu olurlar. Ayçiçek yağları protein, karbonhidrat, kolesterol veya sodyum içermez. Bununla birlikte ayçiçek yağının türlerine göre bazı özellikleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle marketten yağ satın alırken şişenin üstünde yer alan değerlere göz atmalısınız.

Ayçiçek yağının besin değerleri nedir? Ayçiçek yağı kaç kalori?

100 gram ayçiçek yağı 884 kalori içermektedir. Daha basit bir tabirle 1 çay bardağı dolusu (70 grama tekabül ediyor) ayçiçek yağı 619 kalori içermektedir.

Ayçiçek yağının sağlığa faydaları

Ayçiçek yağının sağlık için faydaları ile ilgili internette ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu başlık altında ayçiçek yağının bilimsel olarak potansiyel faydalarından bahsedeceğiz. Ayçiçek yağı hakkında kuşkusuz bir gerçek var ki katkısız bir yağ çok iyi bir E vitamini kaynağıdır. Günlük ihtiyaç duyulan E vitamini ihtiyacının %40’ını tek başına karşılayabilir.

Ayçiçek yağı hangi vitaminleri içeriyor öğrendiğimize göre E vitamini sağlığımızda ne gibi bir etkiye sahip bir de buna bakalım. Zira dolaylı yoldan bu faydalar bize ayçiçek yağının faydalarını gösterecek. Amy Gonzalez isimli bilim insanı E vitaminin vücut hormon dengesini ve metabolizmayı düzenlediğini, UV hasarları ve cilt iltihabı gibi sorunlara karşı koyma noktasında etkili olduğunu ve iyi bir antioksidan olduğunu belirtiyor. Ayçiçek yağının ve ayçiçek tohumunun ilaç sektöründe kullanıldığı da bilinen bir gerçek.

Ayçiçek yağı, doymuş ve doymamış yağ seviyelerine göre kalp sağlığını da önemli oran da etkilemekte. Ünlü kalp cerrahı Ashley Jordan Ferira, ayçiçek yağında bulunan oleik asitin Akdeniz diyet modelinin ve kalp sağlığının önemli bir bileşeni olduğunu belirtiyor.

Ayçiçek yağının sağlığa zararları

Ayçiçek yağı, faydalar kısmında da belirttiğimiz gibi bitkisel bir yağdır ve içeriğinde vitaminler de bulunmaktadır. Onca yararının yanı sıra aşırı tüketim durumunda bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Zira içerdiği Omega-6 yağ asidi iltihaplanma, vücutta yağ oluşumu ve kalp – damar hastalıklarına yol açabilir. Ayrıca ayçiçek yağı özellikle fazla tüketimde kadınlarda meme kanserine, erkeklerde ise prostat kanserine yol açabilmektedir.

Ayçiçek yağının zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Kızartma türevi yemeklerde kullanılan yağ, ikinci kez kullanılmamalı; ilk tüketimden sonra atılmalıdır.

Ayçiçek yağı satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayçiçek yağının nasıl üretildiği, faydaları ve zararları gibi konuların ardından sıra geldi en iyi ayçiçek yağını bulmaya. İçeriğin devamında en iyi ayçiçek yağı markalarını listesini bulabilirsiniz ancak ayçiçek yağı alışverişinde nelere bakılmalı bu konuya da değinmeden geçmeyelim. Öncelikle satın alacağınız ayçiçek yağı hangi markaya ait olursa olsun katkısız olmasına dikkat etmelisiniz. Katkı maddesi içeren yağlar kanser, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. İçinde bulunan vitamin değerlerini koruması, yüksek derecede ısıya dayanıklı olması, paketlemesinin düzgün yapılmış olması ve tabii ki son kullanma tarihine uzun bir süre kalmış olması diğer dikkat etmeniz gereken hususlar.

En iyi ayçiçek yağı markaları

En iyi ayçiçek yağı markaları listesi hazırlanırken ürünlerin katkısız olması, organik olması, markanın güvenilirliği ve kullanıcı yorumları göz önünde bulundurulmuştur. Liste yapılırken herhangi bir sıralama unsuruna yer verilmemiştir. İşte en kaliteli ayçiçek yağı markaları;

Orkide

Orkide
En iyi ayçiçek yağı markaları: Orkide

En iyi ayçiçek yağları listemizin ilk sırasında Orkide bulunuyor. 1980 yılından bu yana üretimi yapılan Orkide, ülkemizdeki sıvı yağ ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Orkide ayçiçek yağının besin değerlerine bakıldığında her 100 gramlık ölçekte 900 kcal enerji, 90 gram doymamış yağ ve 11 gram da doymuş yağ bulunuyor. Helal gıda sertifikasına sahip Orkide diğer ayçiçek yağlarına oranla biraz daha yüksek fiyata sahip.

Yudum

Yudum
En iyi ayçiçek yağı markaları: Yudum

Yağ üretimine zeytinyağı ile 1975 yılında başlayan Yudum, ülkemizde en çok satılan sıvı yağ markalarından biri. Yudum’un ayçiçek yağını diğer markalardan ayıran özelliği hafif olması. Bu özelliği ile en iyi ayçiçek yağı markaları listemizde kendine yer bulan Yudum, salata, kızartma ve yemeklere lezzet katıyor. Yudum ayçiçeğinin besin değerlerine bakıldığında her 100 gramlık ölçekte 819 kcal enerji, 91 gram doymamış yağ ve 11 gram da doymuş yağ içeriyor.

Biryağ

Biryağ
En iyi ayçiçek yağı markaları: Biryağ

En iyi ayçiçek yağı markalarından bir diğeri de Biryağ. Trakya Birlik markası olan Biryağ’ın yarım litre ile 18 litre arasında değişen paketleri satılıyor. Biryağ’ın besin değerlerine bakıldığında ise her 100 gramlık ölçekte 900 kcal enerji, 90 gram doymamış yağ ve 10 gram da doymuş yağ bulunuyor. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen Biryağ’ın ülkemizde hemen her markette satışı yapılıyor.

Bizim

Bizim
En iyi ayçiçek yağı markaları: Bizim

Ülker grubunun bir ürünü olan Bizim markasının çeşitli margarin ve sıvı yağ çeşitleri bulunuyor. Yağ üretimi konusunda köklü bir marka olan Bizim’in ayçiçek yağı kullanıcılar tarafından özellikle kızartmalarda tercih ediliyor. Bizim ayçiçek yağının besin değerlerine bakıldığında her 100 gramlık ölçekte 884 kcal enerji, toplamda 100 gram değerinde de doymuş ve doymamış yağ içermektedir.

Torku

Torku
En iyi ayçiçek yağı markaları: Torku

Merkezi ve üretimi ülkemizde yer alan Torku, özellikle son birkaç yılda kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ayçiçek yağı markaları arasında. Torku ayçiçek yağının besin değerlerine bakıldığında her 100 gramlık ölçekte 900 kcal enerji, 0.1 gram protein, 11.7 gram şeker ve toplamda 100 gramda doymuş ve doymamış yağ içeriyor.

Komili

Komili
En iyi ayçiçek yağı markaları: Komili

En iyi ayçiçek yağı markaları listemizdeki bir diğer marka Komili. 1878 yılında ülkemizde kurulan ve 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne satılan Komili, ülkemizde en çok tercih edilen sıvı yağ markalarından biri konumunda. Aynı zamanda zeytinyağı üretimi de bulunan marka Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde marketlerden kolaylıkla temin edilebiliyor. Komili ayçiçek yağının besin değerlerine bakıldığında her 100 gramlık ölçekte 900 kcal enerji, 100 gram doymamış yağ ve 11 gram da doymamış yağ bulunmakta.

Siz de evinizde kullandığınız ayçiçek yağı markasını, neden tercih ettiğinizi, olumlu ve olumsuz görüşlerinizi yorum kısmında belirterek en iyi ayçiçek yağı markaları listemize katkıda bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlık ve Lezzet için: En İyi Su Markaları

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu