Ev & Yaşam

Bunaltıcı Sıcaklara Karşı En İyi Hava Soğutucu Tavsiyeleri [2022]

Hava soğutucuların çalışma mantığını, klima ile arasındaki farkları ve en kullanışlı modellerini içeriğimizde derledik. Hadi birlikte göz atalım!

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. Yazın sıcak havanın etkisinden kurtulmak için farklı alternatiflere yönelmek kaçınılmaz oluyor. Bu alternatifler genelde klima, vantilatör ve hava soğutuculardan oluşuyor. En çok tercih edilen ürün klima olsa da hava soğutucular kadar avantajı yok denebilir. Özellikle de taşınabilir olmaması klimanın dezavantajlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise klimalar çok pahalı fiyatlarda satışa sunulduğu için makul cihazlara yönelmek kullanıcılar için daha cazip bir tercih haline geliyor. Hava soğutucular klimalara göre hem daha uygun fiyatlı hem de taşınabilirlik özelliği bulunuyor.

Pek çok açıdan daha avantajlı olan hava soğutucular artık her yerde yerini almaya başladı. Durum böyle olunca en iyi hava soğutucu tavsiyeleri sıklıkla merak ediliyor. Hava soğutucuların avantajlarını, maliyetlerini, kullanım alanlarını kısaca hava soğutucu tavsiye hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hava soğutucu ne işe yarar?

Hava soğutucu
Hava soğutucu

Hava soğutuculara aynı zamanda sulu klimalar da denmektedir. Klima ve vantilatörden farkı bu cihazların su ya da buzla çalışmasıdır. Hava soğutucuların temel amacı iç mekanlardaki nem oranını azaltarak iyi bir şekilde soğutma sağlamasıdır. Bunun için yüksek su miktarına ihtiyaç duyar. İçerisindeki su buharlaşarak sıcak havaya temas eder ve böylelikle havayı soğutur. Dolayısıyla soğutma işlemini buharlaşma yoluyla gerçekleştirir. En iyi şekilde serinlik ve ferahlık sağlayan hava soğutucular tıpkı serin denizden ve havuzdan çıkmış gibi hissettirir. Dolayısıyla sıcak havalarda ihtiyaç duyulan serinliğe hava soğutucular sayesinde kavuşmak mümkün.

Hava soğutucu avantajları nelerdir?

 • Hava soğutucuların her açıdan sağladığı birçok avantajı bulunur.
 • Hava soğutucular klimalara göre daha ekonomiktir dolayısıyla yazın serinlemek için kabarık faturalar ödemenize gerek kalmaz.
 • Aynı zamanda insan sağlığına herhangi olumsuz bir etkisi bulunmaz.
 • Yaz aylarında kolay ve konforlu bir serinlik yaratır.
 • Hava soğutucuların haznesinde bulunan filtreler toz, bakteri ve insan sağlığı için zararlı partikülleri tutar ve dışarı çıkmasını engeller. Bu, en iyi hava soğutucu tavsiyeleri hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biridir.
 • Kurulumu klimaya göre oldukça kolaydır ve taşınabilir özelliği vardır. Dolayısıyla satın aldığınız hava soğutucuların kurulumu kısa sürede gerçekleşerek kullanıma hazır hale gelecektir.
 • Hava soğutucular çevre dostu cihazlardır. Dolayısıyla çevreye herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.
 • Gazlı klimalar havayı kurutarak bir serinlik sağlarken hava soğutucular buharlaşma yöntemiyle havayı kurutmadan nem miktarını azaltarak soğutur.
 • Klimalar dereceyle çalışan bir cihazdır ve kısa sürede soğutma söz konusudur. Ancak bu soğutma havayı kuruttuğu gibi insan sağlığına da zararlıdır. İçerideki ısı dengesini koruyamadığı için kuruluğa sebep olur ve boğaz ağrısı, farenjit ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Bunun aksine hava soğutucular ani ısı değişimi yaratmadığı için içerideki hava dengesini koruyacaktır. Uzun süreli bir serinliği sağlayan hava soğutucular insan sağlığına zararlı olmadığı için oldukça avantajlıdır.
 • Kısacası hava soğutucular taze ve serin havayı sağlamakta büyük bir rol oynar.

Hava soğutucu nasıl çalışır?

Hava soğutucular öncelikle sulu bir hazneyle soğutma görevini görmektedir. Bu suyu peteklerinden alarak fan yardımıyla dışarıdaki havayı emer. Bu hava haznede nemlenir ve dışarı serin bir hava olarak çıkar. Buharlaşma yoluyla bir soğutma söz konusudur. Gelişmiş teknolojiyle tasarlanan hava soğutucular içerdeki havayı nemli bir şekilde tutarak sağlıklı bir hava akımını meydana getirir. Eğer doğal yolla bir serinleme isterseniz hava soğutucuları tercih edebilirsiniz. Gerçek serinliği uzun vadede hissettiren hava soğutucular oldukça iyi bir çalışma performansına sahiptir.

Hava soğutucu kullanım alanları

Günümüzde yaz sıcaklarında en çok tercih edilen soğutma cihazları klimalar olarak bilinir. Ancak yavaş yavaş avantajlarının bilinmesiyle hava soğutucular da neredeyse her yerde yerini almaya başladı. Hava soğutucuların kullanım alanları çoğunlukla evler, işletmeler, ofis ve benzerleri iş yerleridir. Taşınabilir olması ve fazla yer kaplamaması iç mekanlar için oldukça idealdir. Ayrıca kolay kuruluma da sahip olduğu için tercih sebebidir. En az enerji tüketimiyle tüm iç mekanlarda kullanılabilir.

Hava soğutucu nasıl kullanılır?

Hava soğutucuların kullanımı da oldukça basittir. Uzaktan kumandayla kullanılan bu soğutucu cihazlar ayarlı bir şekilde çalışır. Sessiz olarak işlevini görmesi de tercih edilebilir sebeplerdendir. Ancak hava soğutucuyu kullanırken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var.

 • Hava soğutucunun bulunulan ortamı verimli bir şekilde soğutması için su miktarının düşük olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Dolayısıyla su miktarının olması gereken seviyede olması önemlidir.
 • Su miktarının düşük olması teknik arızalara neden olur. Örneğin su pompasının bozulması su miktarının düşük olmasından kaynaklanır.
 • Aynı zamanda hava soğutucunun içerisinde toz ve kir varsa bunları ayda bir temizlemek cihazın bakımı açısından iyi olacaktır.
 • Hava soğutucu suyun yanı sıra aynı zamanda buzla da çalışabilir. Hatta buzla çalışması performansını daha da artıracağı için ortamın daha da serinlemesini ve ferahlamasını sağlar.
 • Hava soğutucunun çok yakınında durmanız tavsiye edilmez, 4 veya 5 metre uzakta durmanız daha iyi olacaktır.
 • Hava soğutucusunun su haznesine kirli su koymamalısınız. Kirli su ortamın havasını ve insan sağlığını olumsuz olarak etkiler.
 • Hava soğutucuların kullanılmadığı zaman serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir.
 • Aynı zamanda artık hava soğutucuyu kullanmayacaksanız en iyi şekilde muhafaza etmeniz gerekir.
 • Eğer kullanımında herhangi bir sıkıntı yaşarsanız aldığınız firmanın yetkili servisleriyle irtibata geçin.

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri

Günümüzde hava soğutucular birçok marka ve modelde satışa sunulmaktadır. Ancak uzun ömürlü ve kullanışlı hava soğutucularını seçmek daha iyi bir karar olacaktır. Özellikle de bu ürünü seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey geniş bir tanka sahip olmasıdır. Böylece sizi uğraştırmayacak ve kullanışlılığı artacaktır. En iyi portatif soğutucu tavsiye için aşağıdaki modelleri inceleyebilirsiniz.

Dijitsu VN-011 portatif hava soğutucu

Dijitsu VN-011 portatif hava soğutucu
Dijitsu VN-011 portatif hava soğutucu

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri listemizin ilk sırasında Türkiye menşeili bir marka olan Dijitsu yer alıyor. Dijitsu VN-011 modeli, 16 litre su tankına sahip olması nedeniyle tercih edilebilirliğini artıran yönlerinden biri. Sessiz çalışması, buz kullanımıyla uzun süre ortamda serinlik oluşturması, 4 yöne doğru serinlik sağlaması, su göstergesine sahip olması bu modelin kullanışlılığına işaret eden özellikleri arasında yer alır.

Klarstein Skyscraper hava soğutucu

Klarstein Skyscraper hava soğutucu
Klarstein Skyscraper hava soğutucu

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri listemizde yer alan bir diğer ürün Klarstein Skyscraper. Gelişmiş teknolojiyle üretilmiş olan bu model hem kullanışlı hem de yüksek performans özelliklere sahip. Yüksek fiyatlarla satışa sunulsa da yüksek performansı ve modern tasarımıyla fiyatını hak eden modellerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer portatif hava soğutuculara göre daha az yer kaplaması, kötü kokuları önlemesi, bir günde uzun saatler boyunca kullanılabilir olması ve filtresinin kolayca temizlenmesi bu modeli avantajlı ve kullanışlı kılan yönlerindendir.

Beko AC7030 uzaktan kumandalı hava soğutucu

Beko AC7030 uzaktan kumandalı hava soğutucu
Beko AC7030 uzaktan kumandalı hava soğutucu

Güç performansı ve yüksek salınım gücüne sahip olan bu model en iyi hava soğutucu modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hafif bir yapısı olan bu model her yere kolayca taşınabilir. Yüksek salınım gücü sayesinde uzun süre boyunca odada serinliği hissetmeniz mümkün. Kötü hava ve kokuyu önleyen bu hava soğutucu modeli birçok satış noktasında yerini almış durumda.

Hotpoint Ariston PACW12CO

Hotpoint Ariston PACW12CO
Hotpoint Ariston PACW12CO

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri arasında yer alan bir başka model de Hotpoint Ariston PACW12CO’dir. Enerji tasarrufu açısından oldukça uygun olan bu model yer kaplamayan ve her yere taşınabilen bir tasarıma sahip. Kısa süre içerisinde ortamı soğutuyor ve havanın nem dengesini koruyor.

Electrolux EXP34U338HW

Electrolux EXP34U338HW
Electrolux EXP34U338HW

En iyi hava soğutucu tavsiyeleri arasında yer alan Electrolux EXP34U338HW modeli duvara monte edilen ve şık bir tasarıma sahip bir üründür. Odanın büyüklüğüne göre ısı dengesini ayarlayan bu hava soğutucu 5 farklı modda soğutma görevini yerine getiriyor. Gelişmiş teknolojiyle üretilmiş bu cihaz oldukça temiz ve ferah bir hava akımını yaratıyor. Aynı zamanda çevre dostu olan bu ürün zararlı gaz emilimini de azaltır.

Sonuç olarak oda soğutucu tavsiye için bu bilgileri edinmeniz hava soğutucu almanız konusunda kesin karara varmanızı sağlayabilir. Ürün performansı ve tasarımına göre hazırladığımız en iyi soğutucu tavsiyeleri listemizin karar vermenize yardımcı olabilmesini temenni ediyoruz. Hali hazırda bir oda soğutucu kullanıyorsanız da hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında belirterek en iyi hava soğutucu tavsiyeleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda ihtiyaç duyacağınız tüm ürünlere ait tavsiye ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu