Ev & Yaşam

Zamanın Ötesinde Bir Şıklık İçin: En İyi Erkek Saat Markaları

Erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı, karizmayı tamamlayan kol saatleri! En iyi saat markası hangisidir, saat alırken hangi özelliklerine bakılmalı, hangi saat markası daha iyi içeriğimizde derledik. Hadi birlikte göz atalım!

En iyi erkek kol saatleri içeriğimize hoş geldiniz. Tarihteki ilk kol saati, 1770 yılında Cenevre’de saat imalatı yapan Jaquet – Droz Und Leschot isimli bir firma tarafından üretiliyor. Bugüne kadar ulaşabilen en eski kol saati modeli ise 1806 yılından kalma. Fransız bir kuyumcu olan Nitot tarafından tasarlanan bu saat yakut ve incilerle süslenmiş ve dönemin impatatoriçesi Josephine’ye ait. Tarihi biraz geride bırakıp günümüze baktığımızda kol saatleri hayatımızdaki yerini yavaş yavaş kaybediyor. Özellikle erkekler için vazgeçilmez bir aksesuar olan kol saati, yerini akıllı telefonlara bırakıyor. Ancak, erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı boşuna söylenmiş bir laf değil; kol saati erkeklerin karizmasını tamamlayan, her dönemde ilgi uyandırmış ve uyandırmaya da devam eden bir aksesuar.

Bu içeriğimizde de kol saati alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri, kol saatlerinin özelliklerini ve en iyi erkek saat markalarını listeleyeceğiz.

Kol saati alırken dikkat edilmesi gereken özellikler

Kol saati görseli
Kol saati görseli

Yeni bir kol saati satın alabilmek için birçok yöntem var. Bulunduğunuz semtteki bir kuyumcudan, bir alışveriş merkezinden ya da internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Ancak saat alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli, iyi saat nasıl anlaşılır ya da iyi bir saatte hangi özelliklerin bulunması gerekir? Alacağınız ürünü uzun yıllar sorunsuz ve severek kullanabilmek için bu tür detaylara vakıf olmalısınız. Sizin için bu soru işaretlerini gidereceğiz. İşte kol saati alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Kullanım amacınızı belirleyin: Kol saatini satın almaya karar verdiğinizde ilk belirlemeniz gereken husus hangi amaçla kullancağınızdır. Takım elbisenizle birlikte iş toplantıları için çelik kordonlu bir saate mi yoksa gündelik kullanımda t-shirt ile birlikte takacağınız bir aksesuara mı ihtiyacınız var öncelikle buna karar kılmalısınız.
  2. Renkleri ve kordonları eşleştirin: Saatin kadranında, kayışında ve çerçevesinde yer alan renkler gündelik hayatta giymeyi sevdiğiniz renklerle uyumlu olmalıdır. Bu seçim aslında bir yandan tarzınızı yansıtırken diğer yandan da aldığınız kol saatini severek kullanmanızı sağlar. Modacılar saat renklerini kullanılan yüzükler, kemer tokaları, giyilen ayakkabının rengi, kol düğmeleri veya kravat renkleriyle eşleştirir.
  3. Alacağınız ürünün ebatlarına dikkat edin: Kol saatlerinde hem kordon genişliği açısından hem de kasa büyüklüğü açısından farklı ebatlar bulunuyor. Bileğinizin kalınlığına ve tarzınıza göre uygun ebatlardaki saatleri tercih etmelisiniz. Genel olarak kol saatlerinde kasa derinliği ve kasa çapı doğru orantılıdır. İdeal bir kol saatinde ise kasanın çapı kordon genişliğinin 2 katı büyüklüğündedir. Yani 21 mm kordon genişliğine sahip bir saati 42 mm’lik bir kasaya sahip olmalıdır.
  4. Kaliteli bir camının olmasına dikkat edin: Kol saatlerinde en çok hasar görebilecek kısımlardan biri cam bölümü. Bu yüzden saatin camının sağlamlığına ve kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Genel olarak kol saatlerinde safir camlar daha dayanıklı olurlar. Farklı cam tipleri daha hızlı çizilebilir veya kırılabilir.
  5. Su geçirmeme özelliğini önemseyin: Genel olarak orta seviye ve üstündeki kol saatlerinin hepsi su geçirmeme özelliğini barındırır ancak kaliteli bir saatin 50 metreye kadar su geçirmeme özelliği bulunmalıdır.
  6. Güvenilir yerlerden, orijinal ürünler satın alın: Hemen her üründe olduğu gibi kol saatlerinde de satın alınan yer oldukça önemli. Herhangi bir sorunda veya servis ihtiyacı duyulduğunda sorunsuz bir şekilde destek olabilecek, sattığı ürünün arkasında durabilecek satıcılarla alışveriş yapmalısınız. Birçok saat markası ürünlerini garantili bir şekilde satar ve garanti sorgusu resmi siteleri üzerinden yapılır. İnternetten veya daha önce alışveriş yapmadığınız bir yerden alışveriş yaptıysanız muhakkak saatin resmi sitesi üzerinden seri numarası ile garanti sorgusunu yapın. Bu aynı zamanda, saatin orijinal olup olmadığını da anlamanıza imkan verir.

En iyi erkek saat markaları

En iyi erkek saat markaları listesi hazırlanırken markaların ne kadar köklü olduğu, ürünleri hakkında kullanıcı yorumları, kalite, garanti ve dayanıklılık kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Liste herhangi bir reklam içeriği barındırmamaktadır.

1. TAG Heuer

TAG Heuer
TAG Heuer marka görseli

En iyi erkek saat markaları listemizin ilk sırasını hiç kuşkusuz Tag Heuer hakediyor. İsviçre merkezli bir firma olan TAG Heuer’in kol saati, gözlük ve cep telefonu üretimi bulunuyor. Baskı altında çatlamayın sloganını benimseyen firmanın ürettiği ürünlerin en belirgin özelliği slogandan da anlaşılacağı üzere dayanıklılık. Firmanın reklamlarında bir balyozla yapılan dayanıklık testlerine ya da suyun yüzlerce metre altında sağlam kalmasını içeren viral reklamlarına şahit olabilirsiniz.

Sportif ve klasik model kol saatleri bulunan firmanın iç aksamdaki detayları ve uyumluluğu tasarım açısından oldukça şık bir görüntüye sahip. Tabii fiyat olarak bakıldığında en ucuz kol saatlerinin 20 bin lira civarında olduğunu görebilirsiniz.

2. Seiko

Seiko marka görseli
Seiko marka görseli

En iyi erkek saat markaları listemizin ikinci sırası Seiko markasına ait. 1881 yılında Tokyo’da kurulan şirketin köklü bir geçmişi var. Günümüzde en çok tercih edilen saat markalarından iri olan Seiko, hem işlevselliği hem de tasarımı ile tüm Dünya’da ilgi gören bir marka. Ülkemizde nispeten uygun fiyatlı ürünleri bulunan Seiko, kol saati dışında mücevher ve gözlük gibi ürünlerin de üretimini yapıyor.

3. Nomos

Nomos marka görseli
Nomos marka görseli

En iyi erkek saat markaları listesinin üçüncü sırası bir Alman yapımına ait. 1990 yılında kurulan Nomos Glashütte isimli marka kullanıcılar tarafından en çok beğenilen markalardan biri. Genellikle tasarım odaklı kol saatleri üreten firma ürettiği sağlam kasalarla ömürlük ürünler çıkarıyor.

Nomos, çok sık yeni model üretimi yapmasa da farklı kullanıcılara hitap eden farklı modelleri ile ön plana çıkıyor. Öyle ki markanın gündelik kullanım için tasarım harikası saatleri bulunurken politikacılar ve ünlülerin kollarında sıklıkla gördüğümüz lüx ve konsept modeller de piyasaya sürüyor.

4. Rolex

Rolex marka görseli
Rolex marka görseli

En iyi erkek saat markalarından biri olan Rolex, klasik model kol saatleriyle ön plana çıkan bir markadır. Genellikle lüx ürünler piyasaya süren firmanın saatleri toplumda bir statü unsuru olarak görülür. Ülkemizde sıklıkla karşılaşabileceğiniz “çakma rolex” tabiri Rolex’in toplumlar tarafından ne kadar önemsendiğini de belli ediyor. Rolex marka saatler mekanik yapısı, dayanıklılığı, şık tasarımı ve tüm Dünya’da en çok tercih edilen saatler arasında. Saat sektöründe suya dayanıklılık sertifikasını ilk kez alan firma da Rolex’tir. Firma günlük 2000 ila 3000 arasında saat üretimine devam ediyor ve tüm Dünyaya pazarlıyor.

5. Patek Philippe

Patek Philippe marka görseli
Patek Philippe marka görseli

En iyi saat markaları arasında global çapta en büyük markalardan biri olan Patek Philippe’nin fiyatı nedeniyle ülkemizde çok fazla satışı bulunmuyor. 1839 yılında kol saatinin ilk kez üretildiği yer olan Cenevre’de kurulan firma 200 yıla yakın tarihinde sürekli aynı kalitede saatler üretiyor. Patek Philippe markasını ön plana çıkaran özellik ise kol saatlerindeki el işçiliği. Patek Philippe marka saatlerin kordonundan iç aksamına kadar tüm bölümleri el işçiliği ile hazırlanıyor.

6. Diesel

Diesel marka görseli
Diesel marka görseli

1978 yılında İtalya merkezli kurulan bir şirket olan Diesel, yalnızca kol saati üreten bir firma değil. Moda ve tekstil alanında hizmet veren firma son 20 yıllık süreçte kol saati üretimini de başladı. Özellikle sportif saatler üreten Diesel’in çok fazla klasik kol saati bulunmuyor. Diğer lüks markalara oranla daha uygun fiyatlı kol saatlerine sahip olması nedeniyle Diesel, ülkemizde ve tüm Dünya’da en çok satılan saat markaları arasında yer alıyor.

7. Swatch

Swatch marka görseli
Swatch marka görseli

En iyi erkek saat markaları listesi yaparken Swatch’dan bahsetmek olmazdı. Dünya’nın en büyük saat grubu olarak tanıtan Swatch, 1983 yılında İsviçre merkezli olarak kurulmuş bir şirkettir. Genellikle spor model kol saatleri üretimi yapan firma ülkemizde de en çok tercih edilen kol saati markalarından biridir. Fiyat ve performans olarak da oldukça dayanıklı ürünlere sahip olan Swatch ürünlerine kuyumcular ve internette hizmet veren alışveriş platformları üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

8. Casio

Casio marka görseli
Casio marka görseli

En iyi erkek saat markaları listesinde son sırayı Japon üretici Casio’ya verdik. 1946 yılında Tokyo merkezli kurulan Casio, özellikle ülkemizde en çok tercih edilen kol saati markalarından biri. Casio, bilinenin aksine yalnızca saat üretimi yapmıyor. Elektronik alanında birçok ürünü bulunan firma, farklı markalar için de donanımlar üretiyor. Casio’nun ilk saat üretimi ise 1974 yılına dayanıyor. Günümüzde en çok kullanılan kol saatlerinin üreticisi olan Casio, ürünlerine hesap makinesi, alarm ve hava sıcaklığı gibi ekstra dijital özellikler katıyor.

Siz de tercih ettiğiniz saat markasını ve ve marka ilişkin görüşlerinizi yorum kısmından belirterek en iyi erkek saat markaları içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda karşınıza çıkacak her konuda liste içerikler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu