Genel

Trendyol Kurye Maaşları [2022]

İçinde bulunduğumuz dönemin popüler mesleği Trendyol kuryeliği. Peki trendyol kuryesi nasıl olunur? Trendyol kurye olma şartları neler? Trendyol kurye maaşları ne kadar? Maaş mı alıyorlar parça başı mı alıyorlar? Tüm soruların cevaplarını içeriğimizde derledik.

Trendyol kurye maaşları konusunda internetin en detaylı ve en doyurucu içeriğine hoş geldiniz. Trendyol, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle 30 milyonu aşkın kullanıcısıyla ülkemizin en büyük e-ticaret plaftormu. Teslimat seçeneği olarak aktif kargo şirketlerinin yanı sıra kurye alımı da yapan şirkette kendi aracınızla bireysel olarak taşımacılık yapabilirsiniz.

Kulağa hoş geldiğini biliyoruz. Gözünüzde Taşıyıcı filmi canlanmasın, bu iş oldukça yorucu ve ciddi emek sarfetmeniz gereken bir iş. Buraya kadar “benim kafama yattı” diyorsanız nasıl kurye olunur, kurye olma şartları ne kadar ve Trendyol kurye maaşları ne kadar kazanabilirsiniz hadi birlikte bakalım!

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Türkiye’nin en hızlı kargo şirketleri hangileri? (2022)

Trendyol kurye nedir?

Trendyol kurye, platform üzerinde satışı yapılan ürünleri alıcılara ulaştırmak üzere kendi aracıyla dağıtım yapan çalışanlara verilen isimdir. Platform üzerinde bir de toplayıcı kurye tipi bulunmaktadır. Trendyol toplayıcı nedir sorusuna bakılacak olursa Trendyol bu konuyu “trendyol.com üzerinden satılan ürünlerin satıcılardan toplandığı iş modelidir.” olarak açıklıyor.

Kuryelik birçok kişi tarafından merak edilen bir konu. Getir, Hepsiburada gibi platformlarda da kullanılan bu iş modelinde Trendyol daha profesyonel çalışıyor. Trendyol kurye maaşları da diğer alternatiflerine göre daha iyi seviyede.

Trendyol’da kurye olmak için 2 farklı sistem mevcut. Trendyol GO ve Trendyol Express isimlerindeki her 2 sistemin de çalışma koşulları ve aranan şartlar farklı. Bu yüzden biz de içeriğimizin mimarisini Trendyol GO, Trendyol Express ve Trendyol kurye maaşları olarak 3 ana başlıkta oluşturduk.

Trendyol kuryelik avantajları

Trendyol kurye maaşları veya Trendyol araçlı kurye maaşları ülkemizde iş arayan bireylerin merak ettiği konulardan biridir. Maaşların haricinde Trendyol’un sağladığı bazı olumlu şartlar şunlardır:

 • Trendyol firması kaliteli ve üst düzey hizmet veren kurum olduğu için maaş şartları da verimlidir. Bu nedenle eleman aradığı zaman başvuru sayısı ve istekler fazla olmaktadır.
 • Kaliteli ve güvenilir firma olması nedeniyle ödeme konularında herhangi bir aksaklık yaşanmaz.
 • Günümüzde bazı firmalar maaş ve eleman konusunda sıkıntı çıkarırken Trendyol kurumunda bu durumlar yaşanmaz. Bu nedenle iş başvuruları bir hayli fazla sayıda bulunmaktadır.
 • Trendyol kurye maaşları fiyat olarak da yüksek sayılabilecek bir seviyededir. Kaliteli bir firmaya bağlı çalışan elemanlar kaliteyi hissetmesi adına ödüllendirilir.
 • Eleman alırken sıkı şekilde inceleyen Trendyol bu nedenle statülerini yukarı koymuştur. Şartları üst seviyede tutarak çalışanlara güzel bir hizmet verir.
 • Firma, çeşitli çek ve promosyon primleri sayesinde çalışanlarını ekstra mutlu eder.
 • Günümüzde iş bulmak ve çalışmak zorlu bir süreçtir. Fakat Trendyol firması bu konuda işçi alımı sayısını oldukça arttırmıştır.

Trendyol GO

Trendyol GO, şirket ile anlaşmalı olan market, restoran ve mağazalara gelen siparişleri motosiklet aracılığı ile teslim ettiğiniz kurye tipidir. Bu iş modelinin Trendyol Express’ten farkı yalnızca market, restoran ve mağaza alışverişlerini kapsaması. Örneğin Trendyol üzerinden satılan A markasının pantolonu Trendyol GO’nun kapsamına girmez. Bulunduğunuz şehirdeki B kebapçısından ya da C marketinden verilen online sipariş Trendyol GO kapsamındadır.

Trendyol Go
Trendyol Go

Trendyol GO kuryeleri için sabit çalışma saatleri ve sipariş sayısı yoktur. Uygulama üzerinden çalışmak istediğiniz saatleri kendiniz seçer, çalışma zamanınızı kendiniz ayarlarsınız. Önceden belirlediğiniz saatlerde daha sonra değişiklik yapma hakkına sahipsinizdir. Trendyol GO kuryeleri, tüm Trendyol kurye maaşlarında olduğu gibi parça başı kazanç sağlamaktadır.

Trendyol GO kurye olma şartları

Trendyol GO kuryesi olmanız için bazı ön koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları yerine getirdiğinizde ve istenilen belgeleri teslim ettiğinizde Trendyol GO kuryesi olabilirsiniz. Başvuru için gerekli koşullar şunlardır;

 • Trendyol GO sisteminde yer alan video eğitimleri izlemeli, tamamını bitirmelisiniz.
 • Bir motosiklete sahip olmalısınız. Motosikletiniz yoksa kiralamanızda bir mahsur bulunmuyor.
 • Motosiklet kullanmak için gerekli olan A2 ehliyete sahip olmalısınız.
 • Psikoteknik ve SRC 4 belgelerine sahip olmalısınız.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması gerekir.
 • Trendyol tarafından istenen ikametgah belgesi, tapu örneği veya kira kontrat örneği, imza beyannamesi gibi evrakları teslim edebilir olmak.

Trendyol GO başvurusu nasıl yapılır?

Trendyol GO iş ortağı olmak için başvurular internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapmak için linke tıklayarak Trendyol GO internet sitesine giriş yapın. Ekranın sağ üst kısmında göreceğiniz Hemen Başvur butonuna tıklayın.

Trendyol GO kurye başvuru ekranı
Trendyol GO kurye başvuru ekranı

Karşınıza başvuru formunun yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, kullanacağınız araç tipi, şirketinizin türü, geçmiş tecrübeleriniz gibi alanları doldurmanız istenir. Tüm alanları doldurduktan sonra Gönder butonuna tıkladığınızda ön başvurunuz tamamlanır. Ortalama 3 ila 15 günlük süreç içerisinde başvurunuz Trendyol tarafından incelenir. Gerekli şartları karşılıyorsanız sizinle telefon yoluyla iletişime geçilir ve detaylar anlatılır.

Trendyol Express

Trendyol Express, Trendyol’un müşterilerine sunduğu hızlı teslimatlı kargo tipidir. Express hizmet hızlı şekilde kargo teslimatı demektir. Trendyol Express kuryesi olmak ise Trendyol aracılığı ile satılan ürünlerin alıcılara teslimatının yapıldığı veya ürünlerin satıcılardan teslim alındığı iş modelidir. Bu iş modeli üzerinde taşıyıcı ve toplayıcı olmak üzere 2 tip çalışma şekli vardır.

Trendyol Express
Trendyol Express

Trendyol Express taşıyıcı herkes tarafından bilinen kuryelik işini yapar. Teslim aldığı ürünleri aracı ile taşıyıp alıcılara teslim eder. Kullanıcılar tarafından merak edilen esas konu Trendyol toplayıcı ne iş yapar? Toplayıcı, Trendyol üzerinde satılan ürünleri satıcı tarafından toplama görevini üstlenir. Bu iş modelinde amaç paketi alıcılara taşımak değil, satıcılardan teslim almaktır.

Trendyol Express kurye olma şartları

Trendyol Express kuryesi olmanız için bazı ön koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları yerine getirdiğinizde ve istenilen belgeleri teslim ettiğinizde Trendyol Express kuryesi olabilirsiniz. Başvuru için gerekli koşullar şunlardır;

 • 5 yaşından küçük ticari araç sahibi olmak
 • 22 ila 48 yaş aralığında olmak
 • B sınıfı ehliyete sahip olmak
 • Nakliye veya lojistik alanında şirket sahibi olmak (Başvurunuz onaylanırsa şirket kurmak için zaman veriliyor)
 • Adli sicil kaydı temiz olmak
 • SRC ve psikoteknik belgelere sahip olmak
 • Trendyol tarafından talep edilecek imza beyannamesi, fotoğraf gibi evrakları teslim edebilir olmak.

Trendyol Express başvurusu nasıl yapılır?

Trendyol Express iş ortağı olmak için başvurular internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapmak için linke tıklayarak Trendyol Express internet sitesine giriş yapın. Site anasayfasında yer alan menüde İş Ortağımız Olun butonuna tıklayın.

Trendyol Express kurye başvuru ekranı
Trendyol Express kurye başvuru ekranı

Açılan sayfada karşınıza “Taşıyıcı olmak istiyorum” ve “Toplayıcı olmak istiyorum” yazan 2 farklı seçenek çıkar. İstediğiniz seçeneğin üzerindeki Seç butonuna tıklayın.

Karşınıza başvuru formunun yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, kullanacağınız araç tipi, şirketinizin türü, geçmiş tecrübeleriniz ve açıklama gibi alanları doldurmanız istenir. Tüm alanları doldurduktan sonra Formu Gönder butonuna tıkladığınızda ön başvurunuz tamamlanır. Ortalama 3 ila 15 günlük süreç içerisinde başvurunuz Trendyol tarafından incelenir. Gerekli şartları karşılıyorsanız sizinle telefon yoluyla iletişime geçilir ve ikinci bir mülakat yapılır. Mülakatla birlikte iş modeline dair tüm detaylar da tarafınıza bildirilir.

Trendyol kurye maaşları: Trendyol GO ve Trendyol Express

Trendyol ile iş ortaklığı konusunda sık sık Trendyol kurye maaşları tabiri kullanılsa da aslında belirli bir maaş söz konusu değil. Kuryeler parça başına ücretlendirme ile çalışır ve bu ücretlendirmeyi belirleyen birden fazla kriter mevcut. Trendyol araçlı kuryelerin paylaşımlarına bakıldığında günlük 10 ila 12 saat arası yoğun bir tempo ile çalışıldığında aylık 18 bin Türk lirasına varan kazançların ortaya çıktığı görülüyor. Şirket ve araç masrafları düşüldükten sonra bu rakam 13-14 bin TL civarına düşüyor.

Trendyol kurye maaşlarını belirleyen kriterlere bakıldığında esas unsur dağıtılan paket sayısı. Dağıtılan paket sayısı ise bölgedeki kurye sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Bölgede dağıtılacak olan toplam paketler, yine bölgede çalışan kurye sayısına bölünüyor ve tüm kuryelerin eşit sayıda dağıtım yapabilmesi sağlanıyor. Yani bulunduğunuz bölgede ne kadar az kurye varsa dağıtabileceğiniz paket sayısı o kadar çok artıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bulunduğunuz bölgede gün içinde dağıtılacak 500 paket var ve toplamda 50 tane de kurye var diyelim. Kurye başına 10 paket düşüyor ve alacağınız ücret de bu 10 paket üzerinden hesaplanıyor.

Trendyol kurye maaşlarındaki bir diğer unsur ise kazandıran saatler. Trendyol akşam 18 ile 20.30 arası yapılan her bir teslimat için 1.5 TL ek ödeme yapıyor. Bu durumu birnevi mesaiye kalanlar için ek mesai ücreti gibi düşünebilirsiniz.

Trendyol araçlı kurye ücreti hesaplaması şu şekilde;

 • Teslim edilen her paket için 8 TL
 • Teslim edilecek paket standarttan büyük ise 1 TL bonus
 • Teslimatı yaptığınız bölge yoğun ise 3 TL bonus
 • 1 km için 1.80 TL destek
 • Kazandıran saatlerde 1.50 TL destek
 • Artan paket sayısına göre bonuslar. Örneğin 14 paket için destekler hariç kazanç 95 TL, 18 paket için 125 TL, 22 paket için 155 TL, 27 paket için 195 TL, 32 paket için 250 TL, 37 paket için 320 TL, 43 paket için 405 TL.

Trendyol kurye maaşları örneği

Ortalama ücretlendirme baz alındığında günlük 10 saat çalışma ve 30 paket dağıtımı yapan bir kurye aylık 15.000 TL hakediş kazanır. Yakıt ve şirket giderleri düşüldüğünde ortalama maaş 10.000 TL civarındadır.

Trendyol kurye maaşlarının yanı sıra ayrıca kuryelerine anlaşmalı noktalarda %9 benzin indirimi sağlıyor. Tüm ücretler içerikte de belirttiğimiz gibi bulunduğunuz bölgeye, dağıtılacak ürün adedine ve kurye sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Trendyol ücretlendirmede değişiklik yapma hakkına da sahiptir.

Siz de Trendyol kuryeliği hakkında düşüncelerinizi, çalışanlardan aldığınız duyumları yorum kısmında belirterek Trendyol kurye maaşları içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Benzer içerikler için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu