Genel

Sofranıza Lezzet Katacak En İyi Tereyağı Markaları

Kahvaltıların ve yemeklerin vazgeçilmezi tereyağları. Peki Bu yağlar nasıl üretiliyor, içeriğinde hangi maddeler yer alıyor, kaç kaloriye sahip, en iyi tereyağı markaları nedir gibi sorulara bu yazımızda cevap verdik. Hadi göz atalım!

En iyi tereyağı markaları içeriğimize hoş geldiniz. İçeriğe başlarken ilk ışık tutmamız gereken konu; nedir bu tereyağı? İnsan beslenmesi açısından büyük önem taşıyan bu yağ, gıda ürünlerinde kullanılmaya başlanmadan önce kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktaydı. Şimdilerde beslenme değeri anlaşılan tereyağı, ana maddesini sütteki yağ maddesinden alan hayvansal bir üründür. Teknik açıdan koyun, keçi gibi hayvanların sütünden üretilmeye elverişli olsa da inek sütüyle de üretilmekte olan tereyağı tabii ki üretildiği süte göre farklı bir tat alır.

Tereyağ üretiminde ilk aşama olarak seperatörden geçirilen süt yağsız süt ve krema olarak ayrıştırılmaktadır. Sonrasında kremanın yayıklanarak kıvam alması sağlanmalıdır. Ayrıca oluşan yayıkaltının ayrılması gerekir. Son işlem olarak tereyağı granülleri arasında kalan suyun uzaklaştırılması sağlanmakta ve tereyağı elde edilmektedir. Türkiye’nin en iyi tereyağı nedir, marketlerde satılan en iyi tereyağı hangisidir gibi merak edilen konular hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Tereyağının özellikleri

Tereyağı kendinize özgü tat ve kokuya sahip, alternatifi olmayan bir süt ürünüdür. İnsan beslenmesinde oldukça önemli bir yer tutan tereyağını %82 (Türk Gıda Kodeksi’ne göre en az %80 oranında süt yağı içermelidir) gibi bir oranda ham maddesi olan süt yağı oluştururken, kalan kısmını su, süt şekeri, mineraller, vitaminler, asitler ve proteinler oluşturmaktadır.

Tereyağı
Tereyağı

Tereyağı; A vitamini, esansiyel yağ asitleri ve beta karoten açısından zengin bir besin içeriğine sahiptir. Tereyağının önemini arttıran bir diğer özelliğiyse süt yağında yüksek oranda konjuge linoleik asitlerinin bulunmasıdır. Gıda sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında bulunan tereyağının besin değeri de yaklaşık olarak 740kcal/100gram’dır. Tüm bunlara ek olarak en yüksek protein oranına sahip yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yağın fiziksel özelliğini ise farklı doygunluklarda ve farklı zincir uzunluklarındaki yağ asitlerinin yağlar içerisindeki konumu belirlemektedir. Tereyağı rengini sütteki yağdan almaktadır. Tereyağı eğer inek sütünden yapıldıysa bu yağın renginin krem rengi veya sarımtırak olması beklenir. Tereyağı renginin çok koyu ya da çok açık renkte olması istenen bir özellik değildir ve kaliteyi etkilemektedir. İyi bir şekilde işlenmiş tereyağının hoş bir görüntü, tat ve aroması vardır. Bu özellikler tereyağı kalitesini anlamamızda bizlere büyük ipucu sağlamaktadır. Hoş tat ve aroma iyi işlenmiş ve muhafaza edilmiş bir tereyağıyla karşılaştığımızı göstermektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin en iyi tereyağı hangisidir sorusuna cevap ararken bu özellikleri aklınıza getirebilirsiniz.

Tereyağının sağlığa faydaları

Katkı maddesiz ve doğal tereyağların doğru tüketilmesi sonucunda insan sağlığına birçok yarar sağladığı ön görülmektedir. En önemli faydaları arasında yağda çözülen vitaminlerin emilimini kolaylaştırması söylenebilir. Böylelikle vitaminlerden daha fazla oranda fayda görmemizi sağlamaktadır. Bununla beraber içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde günlük mineral ve vitamin ihtiyacımızı da karşılamamıza yardımcı olmaktadır. Vücudun asit değerinin dengelenmesinde de rol oynayan tereyağı bu özelliğiyle vücuttaki iltihaplanmaları da azaltmaktadır. Ölçülü bir şekilde kullanılmasıyla kalp, damar sağlığını da koruduğu bilinmektedir.

Tüm bu saydıklarımızın yanı sıra bir liste oluşturacak olursak, tereyağının insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • İçeriğinde antioksidan bulunduran bir besin olduğu için vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korumaktadır.
 • İçerdiği zengin mineral ve vitaminler sayesinde birçok hastalığa karşı korumakla beraber vücutlarımızın ihtiyacı olan besin değerlerini de büyük ölçüde karşılamaktadır.
 • Sağlıklı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurken, kanser hücrelerinin yayılmasına da engel olmaktadır.
 • Eklemlerimizde oluşabilecek kireçlenmelere de iyi gelerek kemik sağlının korunması açısından da önem arz etmektedir.
 • Mide ve bağırsak sağlığına da iyi geldiği, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı bilinmektedir.
 • Her şeye ek olarak kötü kolesterolün de düşmesini sağlamaktadır.
Yukarıda belirtilen tüm bu faydalarını görmek için tereyağının doğallığından emin olmak gerekmektedir. Doğal tereyağı denilerek içeriğine patates, margarin gibi katkı maddeleri bulunan tereyağlarının sağlığa hiçbir yararı yoktur bununla birlikte sağlığı tehlikeye bile sokabilmektedir. Doğal olmasının yanında tereyağını tükettiğiniz miktara da dikkat etmelisiniz. Unutmayın, her şeyin fazlası zarardır.

Tereyağının sağlığa zararları

Birçok besine oranla oldukça faydalı olsa da, dengesiz tüketildiğinde tereyağının da zararları görülebilmektedir. Tabii bu dengesiz tüketim durumunda tüm besinler zararlara yol açacaktır yani bu durum sadece tereyağına özgü bir özellik değildir. Bir gıda ne kadar faydalı olursa olsun, düzensiz ve fazla miktarda tüketilmesi durumunda faydadan daha çok zarar vermeye başlamaktadır. Özellikle doğal olmayan, katkı maddesi içeren tereyağları sağlık için en tehlikeli olan yağlardır. Bu sebeple tereyağı satın alırken marketlerde satılan en iyi tereyağı markalarının tercih edilmesi önemlidir.

Tereyağı ve ekmek tüketimi
Tereyağı ve ekmek tüketimi

Tüm yemeklerinizde tereyağı kullanıyorsanız ve ekmekle tüketiyorsanız uzmanlar bunun çok zararlı ve ciddi hastalıklara yol açabileceğini belirtmektedir. Bu sebeple tüketim miktarınıza oldukça dikkat etmelisiniz. Sonucunda tereyağın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fazla tüketimi sonucunda damarların tıkanmasına sebep olarak dolaşım sistemini etkileyebilmektedir.
 • Kolesterolü yükseltmektedir.
 • Kan şekerini de dengesiz olarak yükseltebilmektedir.
 • Karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.

Tüm bunların tereyağının dengesiz ve aşırı tüketimi sonucunda gerçekleşebileceğini unutmamanızda fayda var.

Tereyağı satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Tereyağı diğer tüm özelliklerinden önce kokusu ile doğal olup olmadığı konusunda ipucu vermektedir. Gerçek tereyağlarının kokusu margarin kokusuna benzemez, kendine has bir kokuya sahiptirler. Kokularının yanı sıra oda sıcaklığında kolaylıkla eriyen yağların gerçek tereyağı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda tavada erittiğinizde de tereyağı köpük çıkarıyorsa bu tereyağı için taze olduğu kanaatine varabiliriz.

Çok büyük uğraşlar sonucunda üretilen bu yağın fiyatı da diğer yağlara oranla biraz yüksektir bu sebeple ucuz tereyağlardan uzak durmak da bir tavsiye olarak verilebilir. Son olarak tabii tereyağının mutlaka içeriğini incelemelisiniz. İçeriğinde %80’den az süt kremasının olmaması ilk dikkat edeceğiniz unsur olmalıdır. Sonrasında da mineral ve kuru maddeleri oranına göz atmalısınız. Olması gereken oranlara Türk Gıda Kodeksi’ni kullanarak ulaşabilirsiniz. İçeriğinde katkı maddesi bulunmayan yağları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Şimdi tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimize göre en iyi tereyağı markaları nelerdir, hangi markaları önerebiliriz bir bakalım.

En iyi tereyağı markaları

En iyi tereyağı markaları listesi oluşturulurken ürünlerin doğal olması, katkıya yer verilmemesi ve marka güvenilirliği göz önüne alınmıştır. Listede belirtilen markalar arasında bir sıralama söz konusu değildir. Buyrun, en iyi tereyağı markaları;

Kebir

Kebir
Kebir

En iyi tereyağı markaları listesinde bulunan Kebir markası, Türkiye’nin en büyük süt üreticilerinden biridir. Kebir kesinlikle tereyağı tadına varabileceğiniz ürünler sunmaktadır. Kebir tereyağını geleneksel bir tarzda üretmekte ve en az %80 oranında süt yağına yer vermektedir. Doğaldır. Bu bakımdan hem evlerde hem işletmelerde kullanmak için güzel bir tercih olacaktır.

Tire Süt

Tire Süt
Tire Süt

1967 senesinde bu yana hizmet veren Tire Süt, en iyi tereyağı markaları listesindeki en mühim isimlerden biridir. Tire Süt organik tarım ve hayvancılık misyonuyla üretim sağlayan bir işletme olarak güvenilir ve lezzetli ürünleri ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. Her ne kadar en iyi markalar arasında yer alsa da geniş bir dağıtım ağına sahip olmaması birçok kişinin bu markadan haberi olmamasının sebeplerinden biridir. Oysa organik tereyağlarıyla çok önemli üretimlere imza atması ile mutlaka bilinmesi gereken bir markadır. Bu nedenle İzmir ve çevresinde bulunduğunuz taktirde bu markanın ürünlerini denemenizi önerebiliriz.

Sek

Sek
Sek

Ülkemizin en iyi tereyağı markaları arasında yer alan Sek, güvenilir alışverişe imkân sağlamaktadır.  Üretim aşamalarında, ilgili yönetmeliklere uygun ve yüksek kalite hijyen standartlarına önem vermesiyle de bilinen bu marka köy tereyağı ve paket tereyağı gibi alternatifler de bulundurmaktadır. Sek markasının en önemli avantajlarından biri de market yağlarından daha farklı ve özel lezzetiyken, bununla birlikte birçok insanın hoşlanmadığı tereyağı kokusuna da sahip değildir. Bu sayede kokusundan tereddüt etmeden yemek ve tatlılarınızda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Torku

Torku
Torku

En iyi tereyağı markası denilince aklımıza gelen önemli isimlerden biri de Torku’dur. Torku neredeyse her bakkal ve markette bulabileceğiniz bir marka olmakla ön plana çıkmaktadır. Güvenilir, uygun fiyatlı ve lezzetli bir alışverişte bulunmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi markalardan biridir. Üstelik 10 gramlıktan tutun 1 kilogramlık tereyağı paketlerine kadar seçeneği olan bir marka.

Saray Çiftliği

Saray Çiftliği
Saray Çiftliği

20 seneden fazla süredir üretim yapan Saray Çiftliği de yine en iyi tereyağı markaları listesinden önemli bir yere sahiptir. Saray Çiftliği antibiyotik kullanımına izin vermediği ineklerden elde ettiği sütü, katkı maddesi kullanmadan tereyağı formuna getirmektedir. Bu sayede tüketicilere eski tereyağı lezzetini anımsatan bir lezzet sunan Saray Çiftliği’nin öne çıkan özelliklerinden biri de piyasada yer alan diğer tereyağı markalarına oranla daha uygun bir fiyat sunmasıdır. Böylelikle bizlere hem lezzetli hem de ekonomik bir alışveriş sunmaktadır.

Karlıdağ

Karlıdağ
Karlıdağ

Marketlerde bulunan en iyi tereyağı markaları arasında bulunması gereken bir diğer marka ise Karlıdağ’dır. Karlıdağ Malatya’da üretimini gerçekleştiren bir işletmedir. Tuzlu ve tuzsuz tereyağları sunmaktadır. Karlıdağ markası bu seçenekleriyle kahvaltıda kullanabileceğiniz tereyağlar ve yemeklerde kullanabileceğiniz tereyağlar sunmaktadır. Özellikle tuzlu tereyağı seçeneği ile yemeklerinize eşsiz bir lezzet katmanıza olanak sağlamaktadır.

Arı Gıda

Arı Gıda
Arı Gıda

Arı gıda da en iyi tereyağı markaları listesine girebilecek bir diğer markadır. Bu marka da Malatya’da üretim yapmaktadır. Bu açıdan bölge bazlı bakıldığında Karlıdağ firmasının rakiplerinden biridir. Aynı şekilde tuzlu ve tuzsuz tereyağı seçeneklerine yer vermektedir. Dolayısıyla diğer firmanın lezzet açısından sunduğu özellikleri bu firma da sağlamaktadır. Köylerde yapılan tereyağı tadını anımsatan bu marka yüksek hijyen şartlarının sağlandığı özel alanlarda üretimlerini gerçekleştirmektedir. Hızlı ve güvenilir kargolamaya sahip bir işletmedir

Gurme Park

Gurme Park
Gurme Park

Ülkemizin ilk gastronomi marketi olarak hizmet veren bu işletme, zengin ürün skalasına sahip ve dolayısıyla farklı seçeneklerde bulunmamıza olanak sağlamaktadır. En iyi tereyağı markaları listemizde yer alan Gurme Park inek tereyağından manda tereyağına kadar bir dolu seçenek sağlamaktadır. Bu işletmede koyun tereyağı, köy yayık tereyağı, inek tereyağı, manda, keçi tereyağı gibi başka yerlerde bulamayacağınız tereyağı çeşitlerini bulabilirsiniz. Bu çeşitler arasında hangisini tercih edeceğinize ise; damak tadınız, ürünlerin besin değeri, kokusu gibi özellikleri göz önüne alarak karar verebilirsiniz.

Siz de evinizde kullandığınız tereyağı markasını, neden tercih ettiğinizi, olumlu ve olumsuz görüşlerinizi yorum kısmında belirterek en iyi tereyağı markaları listemize katkıda bulunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu