Genel

En İyi Köpek Maması Tavsiyeleri 2021

Köpeğinizin sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Köpeğinizin beslenme alışkanlığı ve daha sağlıklı olabilmesi adına mama seçimlerinizi doğru yapmalısınız.

Sindirim sisteminin, bağışıklığının güçlenmesi bakımından öneme sahiptir. Siz de mama seçiminde kararsızsanız yazımızı inceleyebilirsiniz. Öncelikle mama almak istediğiniz köpeğinizin yaşına ve ırkına göre seçim yapmanız önemlidir.

Büyük ırk ve küçük ırkların dışında yavru mama seçimleriniz de farklı olmalıdır. Mama seçiminde birbirinden kaliteli markaları görmeniz mümkündür. Köpeğinizin özel sağlık durumu olabilir ve ona özel bir mama seçmeniz gerekebilir. Peki, en iyi köpek maması hangisidir?

En İyi Köpek Maması Tavsiyeleri

İçeriğinde taze ve kaliteli etin olduğunu Farmina ND, köpek maması olarak tercih edebileceğiniz ürünler arasındadır. Protein bakımından zengin ve en yararlı bitkiler yer alıyor. Kısa sürede asimile edeceği hayvansal yağlardan oluşan mamada az miktarda tahıl bulunuyor.

Kalsiyum, fosfor, omega 3 ve omega 6 bakımından zengindir. Taze olarak kullanılan kemiksiz kuzu eti dışında kurutulmuş kuzu eti de yer alıyor. Kılçıksız buğdayın ve yulafın olduğu, kurutulmuş yumurtanın yer aldığı lezzetli bir mamadır.

Aynı zamanda içerisinde; kurutulmuş olan ringa balık, balık yağları, şekerpancarı küspesi de var. %28 oranında protein, birçok vitamin barındırıyor.

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpeğiniz için seçtiğiniz mamalarda bazı rahatsızlıkların oluşmaması adına dikkatli seçim yapılmalıdır. Yanlış seçilen köpek mamaları nedeniyle yaşanacak sindirim sorunları, köpeğinizin farklı sağlık sorunlarıyla uğraşmasına neden olabilir.

Kuru mama seçiminde bazı detaylara önem vermelisiniz. Köpeğinizin ırkına ve yaşına yönelik seçim yaparken kısırlaştırılmış olmasına göre seçim yapmalısınız. Protein bakımından zengin olup olmadığı, içeriğindeki etin kalitesi köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için önemlidir.

Köpeğinizi kuru mama ile beslemeye özen göstermelisiniz. Diş sağlığını etkilemeden ve sindirimini kolaylaştırarak bir beslenme düzeni sağlamış olursunuz. İçeriğinde yer alan; kamış pekmezi, mısır gluten ve mısır şurubu gibi maddelerden uzak durmalısınız. Mamanın içinde yer alan hayvansal maddeler ya da tavuk ürünleri de köpeğiniz için olumsuz etki yaratabilir.

Antioksidan ve katkı maddesinden uzak durmalısınız. Köpeğiniz için alacağınız mamada A, B1 ve D vitamini olması yararlıdır. Demir, fosfor, iyot ve kalsiyum bakımından zengin mamaları tercih edebilirsiniz. Köpek mamasında kullanılan soya ürünleri alerji bakımından köpeğinizi olumsuz etkiler.

Her canlı için zararlı olan GDO’lu ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Taze mamaların önemi ise unutulmamalıdır. Yetersiz beslenmeye neden olabilir ve bayat mamalar köpeğiniz tarafından tüketilmez. Süper premium mamaları tercih edebilir, köpeğiniz için kaliteli bir seçim yapabilirsiniz.

İşte Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Köpek Mamaları

Piyasada yer alan birçok mama içeriği kullanıcılar tarafından çok fazla bilinmiyor. Her köpek mamasının köpeğiniz için ideal olmasını beklemeniz yanlış olacaktır. Öncelikle sizler için yaptığımız köpek maması araştırmalarımızda içeriği hakkında bilgi veriyoruz. Sizlere en iyi köpek maması markaları hakkında bilgi verelim.

Sizin için derlediğimiz en iyi köpek mamaları;

  • AcanaGrass-Fed Lamb
  • ND Tahılsız
  • Pro Plan AdultDigestionLamb
  • Hill’sPuppyMediumHealthy Development
  • Milo Marka Köpek Maması
  • OrijenRegionalRed Marka Köpek Maması
  • Royal Canin Shn Maxi Junior Köpek Maması
  • Mystic Düşük Tahıllı Köpek Maması

Yaşına göre bir mama seçerken besin değerlerine dikkat etmelisiniz. Yavru ve yetişkin mamaların içerikleri bu nedenle biraz daha farklıdır. Tahıl değeri düşük olması daha sağlıklı beslenmesini sağlar. Yaşam kalitesi ve uzun ömürlü sizinle vakit geçirebilmesi için mama seçiminde öncü markalar yer alıyor.

AcanaGrass-Fed Lamb Köpek Maması

Mamaların içerisinde yer alan kuzu etinin sağlıklı olması doğal beslenen kuzular ile mümkün olur. AcanaGrass bu anlamda doğal beslenen kuzu etinden üretiliyor ve katkı maddesine yer vermiyor. Köpeğinizin seveceği bir besin kaynağı olacak. İçerisinde aynı zamanda bulunan bezelye, sebze ve zencefil kökü sevdiği besinlerden oluşuyor.

Bileşenlerin de yer aldığı alternatif mamalar ile köpeğinizin en sevdiği mamaya sahip olabilirsiniz. Birbirinden farklı mamalar içerisinde; tahılsız, domuz etli, balık, sebzeli ve tavuklu mamalar da yer alıyor. En kaliteli mamalar arasında yer alan Acana ile köpeğiniz daha sağlıklı tüylere kısa sürede kavuşuyor.

ND Kuzu Etli, Tahılsız ve Yaban Mersinli Köpek Maması

Köpeklerin sevdiği mamalar içerisinde; tavuk, sebze ya da kuzu etinin kullanıldığı mamalar yer alıyor. Yaban mersini içeriği ile yetersiz beslenen köpeğinizin anında iştahı açılacak. %70 hayvansal gıdalar, %30 sebze, vitaminler ve mineraller yer alıyor. Balkabağı, domuz etli ya da tahıl oranı düşük mamalar da yer alıyor. Köpeğinizin kasları ve kemikleri gelişerek daha güçlü oluyor. Her yaş ve ırk için çeşitleri bulmak mümkündür.

Pro Plan Adult Digestion Köpek Maması

Protein, karbonhidrat ve vitaminler bakımından zengin olan mama, özellikle mama konusunda seçici olan küçük ırklar tarafından da tercih ediliyor. Tüylerinde dökülme olan ve egzama geçiren köpeklerde kullanımı idealdir.

Köpeğiniz 1 yaşından daha büyükse o halde bu mamayı tercih edebilirsiniz. Bağışıklık sistemine olan katkısı ise içeriğindeki selenyum, E, C vitaminleridir. Köpeğinizin sindirim konusunda problemi varsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hill’s Marka Puppy Medium Healthy Development Köpek Maması

hills puppy medium tavuk etli yavru kopek mamasi
Hill’s Marka Köpek Maması

Yavru köpeği olanların mama konusunda zorlandığını biliyoruz. Bu nedenle ister küçük ister orta ırk köpeğiniz olsun tercih edeceğiniz bir mamadır. İçeriğinde omega, omega 6 bulunuyor.

1–18 ay olan köpeğiniz dışında yetişkin köpekler için de alternatifler bulmak mümkündür. Yavru dönemi iyi beslenmesi gereken bir dönemdir. İçerisinde; pancar kökü, kurutulmuş özel kuzu eti, hayvansal yağ gibi bileşenler yer alıyor.

Milo Yetişkin Köpek Maması

milo kuzu etlipirincli yavru kopek mamasi
Milo kuzu etli köpek maması

Yetişkin köpek maması olarak ister sokakta yer alan can dostlarımızın beslemelerinde isterseniz kendi köpeğinizde kullanacağınız bir üründür. 1 yaşından daha büyük köpekler için idealdir. İçeriğinde; sodyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum yer alıyor.

Kurutulmuş şeker pancarı, kuzu eti, pirinç, buğday gibi bileşenler köpeklerin gelişimine katkı sağlıyor. Aynı zamanda vitaminlerle ve minerallerle desteklenmiştir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren öğeler yer alıyor.

Orijen Marka Regional Red Tahılsız İçerikli Köpek Maması

Orijen Regional Kopek Mamasi
Orijen Regional Red Köpek Maması

Sevdiğiniz köpeğiniz için en iyi seçimi yapmak istiyorsunuz. Bu nedenle doğal içeriğe sahip mama arayışınız devam ediyor olabilir. Sizlere tavsiye edeceğimiz Orijen marka ile %90 oranında protein, tahıl ya da isteğinize göre tahıl içeriği olmayan mamalar var.

Köpeklerin sevdiği sebzelere de yer veren markada domuz etli mamalar da bulunuyor. Köpeğinizin kasları ve kemikleri daha güçlü oluyor, deri sorunları yaşamıyor. Kullandığı ilk zamanlardan itibaren köpeğinizde olumlu değişiklikler görmeniz mümkündür. Sindirimi konusunda yardımcı bir besin kaynağıdır.

Royal Canin Shn Maxi Junior Köpek Maması

Royal Canin Kopek Mamasi
Royal Canin Köpek Maması

Royal marka bilinen köpek maması üreticilerinin en eskilerindendir. Bu kadar uzun yıllar ayakta durabilmesi ise kaliteli mamaları sayesinde oluyor. Köpek sahipleri tarafından tercih edilen marka ürünleri ile köpekler besin değerleri yüksek bir mama tüketiyor. Tahıllı mamaların yanı sıra tahıl kullanılmayan ya da düşük oranda tahıl olan mamaları bulunuyor.

Kuru mamaları, yaş mamaları ve yardımcı ürünlerle birlikte köpeğinizin besin ihtiyacını tamamlıyorsunuz. Yavru ve yetişkin köpeklerde kas gelişimine katkı sağlıyor. Yüksek içerikli protein yapısı mamalar sayesinde köpeğinizin yüksek performans ile beslenmesine yardımcı oluyor.

Mystic Düşük Tahıllı Köpek Maması

Mystic Kopek Mamasi
Mystic Düşük Tahıllı Köpek Maması

 

Yetişkin köpek maması denildiğinde akıllara Mystic geliyor. Sıvılaştırma sistemi ile üretilen mamalar en iyi mamalar arasında yer buluyor. %70 protein ve %30 sebze içeriğiyle en iştahsız köpeği bile mama kabına yaklaştırıyor.

Kemik gelişimi ve diş sağlığı köpeklerde oldukça önemlidir. Köpeğiniz mamasını severek yiyecek ve sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirecek. Peki, en iyi yavru köpek maması hangisidir?

Köpek Maması Hakkında Sıkça Sorulanlar:

Yavru Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpeklerin gelişimi insanlarda olduğu gibi yüksek besin değerine sahip besinlerden oluşmalıdır. Köpeğinizin yavruluk döneminde dişleri, kasları ve kemikleri en iyi şekilde gelişmelidir. Aksi halde ileride kas sisteminde sorunlar ortaya çıkabilir.

Yavru köpeğiniz için kullanacağınız mamaların özellikle kuru olması diş gelişimi ve dişlerinin sağlıklı olması için önemlidir. Besin değeri düşük olan mamalarla yavru köpeğinizi beslemeniz onlara vereceğiniz en büyük zarardır. Hastalıklar, alerjenler, deri hastalıkları ve tüylerinde dökülmelerin en büyük nedeni yanlış seçilen mamalardır.

Buna bir son vermek için veteriner tavsiyesine uymalı ve mama değişikliği yapmalısınız. Üretilen en iyi mamaları sizlere sunduk. Bu mamalar arasından köpeğinizin iştahla yiyeceği mamaları tercih etmeniz düzenli beslenmesi adına önemlidir.

Yetişkin Köpek Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yetişkinlik ve olgunluk dönemi köpeklerde birbirinden ayrılması gereken ve beslenme alışkanlıklarının farklılaştığı dönemlerdir. Daha az beslenen köpeğinizin yetişkinlik döneminden yaşlılık dönemine kadar kaslarını güçlü tutması önemlidir. Bazı mamaların içeriği nedeni ile sindirim sorunları ortaya çıkabiliyor. Köpeğinizin hasta olmaması ve sağlıklı bir kemik yağısına sahip olması için köpek maması alırken içeriğine dikkat etmelisiniz.

Yavruluk döneminden sonra gelen gençlik dönemi de çok fazla hareketli olduğu bir dönemdir. Beslenme sıklığı yavruluk dönemine nazaran hemen hemen aynıdır. Yetişkinlik dönemi sonrasında ise köpeğinizin belirli besinleri azaltması gerekebilir. Özellikle kısırlaştırılmış köpeklerin ve obezite olan köpeklerin veteriner tavsiyesi ile beslenme sıklığını değiştirmek gerekebilir.

Dolayısıyla içeriğinde hastalığına ve yaşına uygun değere sahip mamalar tercih edilmesi gerekebilir. Mama kadar sürekli taze ve temiz su bulundurmanız da köpeğiniz için oldukça önemlidir. Yaş mama tercihinden çok daha fazla kuru mamaya yönelmeli, bu şekilde ağız kokusu ya da dışkı farklılığından kurtulabilirsiniz.

En Kaliteli Kuru Mamalar

Kuru mamaların taze olması ve köpeğinize yiyebileceği kadar vermeniz önemlidir. Kullandığınız mamayı kısa sürede tüketecek şekilde ayarlamanız, yiyeceği şekilde bölümlere ayırarak muhafaza etmeniz daha taze bir mama kullanmanızı sağlar.

Her mama aldığınızda havanın mama içerisine temas etmesi aromasının kaybolmasına neden olurken bayatlamasına da sebebiyet verir. Köpek mamasında öncelikle kalite, içerik ve yaş önemlidir. Bunun dışında bütçenize uygun mamalardan alırken köpeğinizin sağlığını da düşünmelisiniz. Sokak beslemelerinde de kullanacağınız kaliteli mamalar en uygun fiyatlarla bulunuyor.

Köpek mamasında yavru mamalardan yetişkin mamaya geçişte aynı marka ve içeriği kullanabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alıştığı lezzetten mahrum kalmamasını sağlarsınız. Köpeğiniz için yapacağınız her seçim onun sizinle çok daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak. Veteriner tavsiyesi olan bu mamalar, her köpeğin zevkine göre değişebiliyor.

Mamaların içindeki lezzetli etler ise hiç bir köpeğin hayır diyemeyeceği şekildedir. En kaliteli kuru mama bileşenleri ile köpeğiniz beslenirken zorluk yaşamayacak. İştahlı bir şekilde tüketecek. Daha sağlıklı, enerjik, yaşam kalitesi yüksek bir köpeğe sahip olacak, onu ne kadar sevdiğinizi göstereceksiniz.

En iyi kedi mamaları hakkında içeriğimize göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayıp sayfaya ulaşabilirsiniz: https://tavsiye360.com/blog/en-iyi-kedi-mamasi-tavsiyeleri-2021/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu