Genel

Yüksek Performans için: En İyi Akü Markaları

Otomobillerin enerji kaynağı akülerin hangisi tercih edilmeli, en iyi akü markaları hangileri, akü alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli? Hadi birlikte inceleyelim!

En iyi akü markaları içeriğimize hoş geldiniz. İyi bir akü markası seçimi aracınızın performansını artırmaya, daha keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanıza olanak sağlar. Kullandığınız aküden memnun değilseniz ya da ilk defa akü alacaksanız en iyi akü markası hangisi sorunuzun cevabı için doğru yerdesiniz. İçeriğimizde akü alırken dikkat edilmesi gerekenler, hangi araç için hangi aküyü almanız gerektiği gibi detayları irdelerken piyasadaki en iyi akü markalarını listeledik.

Akü markası seçerken nelere dikkat edilmeli?

En kaliteli akü markaları içerisinde bir tercih yapmaya çalışırken şu hususları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Üretici tarafından verilmiş akü bilgilerine bakın. Aracınızla uyumlu bir akü almaya özen gösterin.
 • Üretim tarihine dikkat edin. Çoğu akü firması, akülerin kullanım süresini bir yıl olarak belirtir. Akünün kalitesi düşük ise bu süre 6 aya iner.
 • Aracın marş gücüne ve fiziksel boyutlarına göre bir seçim yapın.
 • Havanın genellikle soğuk seyrettiği bir bölgede yaşıyorsanız CCA değeri yüksek bir akü alın. Bu soğuk motor çalıştırma amperi anlamına gelir ve araç motoru soğuk haldeyken de çalıştırılabilmesini mümkün kılar.
 • En iyi akü markası tercihi yaparken göz önüne almanız gereken bir başka husus, Rezerv Capacity (RC) değeridir. Bu özellik olası bir problemde aracın elektrik sistemini destekler.
 • Garantili akü markalarına yönelin. Tarihi geçen spot aküleri kullanmayın.

Hangi araç için hangi akü markası tercih edilmeli?

Bu sorunun yanıtı aracın modeline, gücüne ve özelliklerine göre değişir. Fakat bir örnek verecek olursak; Şahsi araçlar için tercih edilmesi gereken akülere örnek olarak 12V 60 Ah Starter Akü tipi gösterilebilir. Ticari araçlar için 12V 60 Ah Ağır Hizmet Akülerinden yararlanılır. Kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtalarda ise 255 Ah’e kadar akü kullanılabilir.

En iyi akü markaları 2022

Bilindiği üzere aküler, araçların kalbidir. Elektrik enerjisinin kimyasal enerjiye dönüşmesini sağlayarak çalışır. Otomobillerde, motosikletlerde, tekerlekli sandalyelerde ve benzeri araçlarda kullanılan aküler, geniş bütçe aralıklarına hitap eder. Her markanın ürün yelpazesinde birçok akü tipi yer alır. Bunlar arasından aracınız için en doğru modele nasıl karar vereceğinizi yazımızın sonunda açıklayacağız.

Şimdi sıra, 2022 en iyi akü markaları listesinde;

1.   Varta Akü

Varta akü
Varta akü

 

En iyi akü markaları listemizin ilk sırası Varta aküye ait. Marka; akü alanında kamyonlar, hobi spor araçları, ticari araçlar, otomobiller ve dahası için zengin çeşitlilik sunuyor. Resmi web sitesinden; araç türü, üretici, üretim yılı, model türü ve model hattı gibi kriterlere göre arama yapmanız mümkün.

Global pazarda da haklı bir üne sahip olan Varta Akü, farklı araç tiplerine hitap ediyor. Motorlar, karavanlar, start – stop araçlar için akü modelleri de üreten marka, güvenilir ve etkin çözümler sunuyor.

Standart akülerden daha az hava kirliliğine yol açan ve %20 oranında tasarruf sağlayan Varta aküleri, üstün performans vaad ediyor. Yüksek marş gücüyle de beğeni toplayan bu aküler, bütçeniz ve aracınız için en doğru seçim olabilir.

2.   Mutlu Akü

Mutlu akü
Mutlu akü

En iyi akü markaları içinde kendinden söz ettiren Mutlu Akü, geniş bir bayi ağına sahip. 6 milyonun üzerinde kapasiteye sahip akümülatör üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Firma, arabalardan hafif ticari araçlara kadar, pek çok alana yönelik akü imalatı yapıyor.

Fiyatlandırması piyasa ortalamasının üzerinde olsa da, parasını kesinlikle hak ettiği söylenebilir. Tam kapalı kapak sistemiyle üretilen aküleri de mevcut, bunların bakım masrafı daha az ve klasik akülere nazaran performansı yüksek.

Akülerinde SFB teknolojisinden de yararlanan marka; binek araçlar, endüstriyel araçlar, ağır ticari araçlar ve taksiler için de akü üretiyor. Full Enerji, AGM, jel, EFB serisi aküler başta olmak üzere markanın yelpazesinde birçok alternatif sizi bekliyor.

3.   İnci Akü

İnci akü
İnci akü

En iyi akü markaları listesinde öne çıkan İnci Akü kendini Türkiye’nin en değerli akü markası olarak nitelendiriyor. Geniş bir skalada her türlü akü ihtiyacına yanıt veren İnci Akü, tüm araç sahiplerinin beklentilerini karşılıyor. Bu kapsamda markanın ürün gamı; otobüs, kamyon,traktör, otomobil gibi farklı araçlara özel aküler ihtiva ediyor. CA alaşımlı aküleri üreten ilk marka olarak başka ilklere de imza atan İnci Akü, 1984 yılından beri varlığını sürdürüyor.

Yeni nesil Start – Stop araçlarda kullanım için geliştirilen Tigris de markanın en fazla rağbet gören ürünleri arasında.

4.   Bosch Akü

Bosch akü
Bosch akü

Yüksek bütçeli Bosch Akü ürünlerinin dayanıklılığı ve gelişmiş özellikleri tüm sürücülerin memnuniyetini kazanıyor. Özellikle S4 E ve S5 A gibi akü modelleri çok fazla şarj çevrimine dayanabiliyor ve yüksek güç sunuyor. Öte yandan markanın ürün seçenekleri arasında AGM ve EFB aküler bulunuyor.

5.   Yiğit Akü

Yiğit akü
Yiğit akü

En çok tercih edilen akü markaları içinde Yiğit Akü’den söz etmemek olmaz. En iyi yerli akü markaları arasında üstünlüğünü kanıtlayan Yiğit Akü EFB start-stop, marin ve tarım gibi birçok alanda akü ihtiyaçlarını gideriyor. Taksi akülerinde performansa ağırlık veren marka, tarım akülerinde ise yüksek verimliliği ön planda tutuyor. İleri teknoloji ile tasarlanmış aküler sarsıntılı, engebeli yollarda bile mükemmel elektrik akımı sağlıyor. Oksitlenmeye ve korozyona karşı mukavemetli olan bu aküler, Türkiye’nin Aküsü sloganıyla sunuluyor.

6.   President Akü

President akü
President akü

Uygun fiyatlı ve en iyi akü markaları yelpazesinde kendine yer bulan President, uluslararası kalite standartlarına bağlı kalarak üretim yapıyor. Dizel ve benzinli araçların sürüş verimini üst düzeye çıkaran aküler, yüksek oranda şarj alıyor ve su kaybını engelliyor. Ticari ve binek araçlara uygun akü üretimi gerçekleştiren marka, beklentilerinizi karşılamaya aday.

7.   Hugel

Hugel akü
Hugel akü

Fiyat/performans aküleriyle ilgi gören Hugel, bir İnci Akü kuruluşu. Kalay ve CA-CA gümüş karışımı plaklarla üretilmiş aküler marş gücünün %15 oranında yükselmesini sağlıyor. Zorlu iklim şartlarına direnç gösteren bu aküler araç deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. Konforunu önemseyenlerin ilk tercihlerinden biri Hugel Akü, polietilen zarf seperatörler de barındırıyor. Bu özel parça, akülerde kısa devre olmasının önüne geçiyor.

8.   Petlas Akü

Petlas akü
Petlas akü

Petlas, en iyi akü markaları içinde pek bilinmiyor. Çünkü Petlas bir lastik firması. Fakat akü kategorisinde de hizmet veriyor. 12 V gücüne sahip, 60 Amper, President modeli aküsü ile bu marka, kullanıcılardan tam not almayı başarıyor. Dynamic teknolojisi kullanılarak üretilen aküler zorlu iklim koşullarına dayanıklılığıyla üst seviye performans sergiliyor.

9.   Diğer en iyi akü markaları

Listede yer verdiğimiz 8 markanın yanı sıra, aşağıdakileri de en kaliteli akü markaları arasında gösterebiliriz;

 • Esan Akü,
 • Çelik Akü,
 • Powermaster Modified Sinus İnverter kuru akü,
 • Energizer Akü,
 • Autopower Akü,
 • Duracell Akü.

En iyi jel akü markaları 2022

Jel akülerin içinde elektrolikit ve jöle kıvamlı bir jel bulunur. Bu akülerin yapısında silis tozuyla asit karıştırılır. Ortaya çıkan kimyasal bileşenler ise negatif ve pozitif plakların üzerine yayılır. Böylelikle orada iyon alışverişi gerçekleşir. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanımı fazla olan bu aküler titreşime ve darbelere karşı dirençlidir. Kendini hızlı bir şekilde yenileyebilen bu aküler enerji performansı ve tasarrufu konusunda da üstün özelliklerle donatılmıştır.

Jel akülerin başlıca kullanım alanları şunlardır:

 1. Rüzgâr enerjisi sistemleri,
 2. Elektrikli sandalyeler,
 3. Güneş enerjisi sistemleri,
 4. Telekomünikasyon sistemleri,
 5. Yer temizleme makineleri,
 6. Mobil dükkanlar,
 7. Karavan ve tekne gibi taşıtlar,
 8. Golf araçları,
 9. Denizcilik,
 10. Manuel transpalet.

En iyi jel akü hangisi sorusuna cevap arıyorsanız şu önerilerimiz işinize yarayacak:

 • Orbus Jel Akü
 • Lexron 12V
 • INF Elektrikli Jel Bisiklet Aküsü
 • Safir Jel Akü 12 AMP 12V Batarya
 • Ortec Jel Akü

Siz de aracınızda kullandığınız akü markasını, olumlu ve olumsuz yöndeki görüşlerinizi yorum kısmından yazarak en iyi akü markaları içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda karşınıza çıkacak her konuda liste içerikler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu