Genel

Her erkeğin vazgeçilmez parçası: En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması ile piyasadaki en şık seçenekleri sizler için bir araya getirdik. İşte konfor ve şıklık sunan o klasik ayakkabı markaları...

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması ile karşınızdayız! Her erkeğin giyim dolabına yapacağı en iyi yatırım bir klasik ayakkabıdır. Klasik ayakkabılar hakkında bilinmesi gereken her noktaya değindik. İşte klasik ayakkabı hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar…

Klasik ayakkabı günümüzde en çok kullanılan ayakkabı çeşitlerinden biridir. Farklı modellerde farklı renklerde birçok markanın sunduğu çok sayıda klasik ayakkabı vardır. Özel günlerde daha sık kullanılsa da gündelik hayatta da pek çok kişi klasik ayakkabı tercih etmektedir.

Her erkeğin dolabında olması gereken parçalardan biri kesinlikle klasik ayakkabıdır. Klasik ayakkabı seçimi yaparken bilmeniz gereken her detayı sizler için hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

Klasik ayakkabı nedir? Diğer ayakkabılardan farkları nelerdir?

Klasik ayakkabı, diğer ayakkabı formlarına göre daha keskin ve genel hatlara sahip bir ayakkabı çeşididir. Genellikle küçük detaylar işlenerek sade bir görünüm yakalamak isteyenlerin tercih ettiği bir ayakkabıdır. Çeşitli renklerde ve modellerde olabilir, ancak klasik görünümü asla kaybetmez. Daha çok özel günler için kullanılsa da gündelik yaşamda da kullanılabilen bir ayakkabı türüdür. Klasik ayakkabıları birbirinden ayıran şey modelleridir. Klasik ayakkabı modelleri nelerdir? Hemen bakalım!

Klasik ayakkabı çeşitleri nelerdir?

Klasik ayakkabı çeşitleri şu şekildedir:

 • Oxford / Balmoral
 • Derby / Blucher
 • Monk Strap
 • Mokasen / Loafer
 • Klasik Bot
 • Chelsea Bot
 • Chukka Bot
 • Opera Pump

Bu klasik ayakkabı modelleri günümüzde oldukça popüler modellerdir. Şimdi bu klasik ayakkabı modellerine detaylıca bir bakalım.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

Oxford klasik ayakkabı nedir?

Klasik ayakkabı çeşitleri arasında en temel model denilebilecek bir ayakkabıdır. Oxford model, klasik ayakkabıların zamansız bir örneğidir. Genellikle her erkeğin dolabında yer bulan Oxford klasik ayakkabı hem resmi hem de günlük kullanıma uygundur. Oxford ayakkabı modeli, Oxford Üniversitesi’ndeki öğrencilerin sık sık giymesi üzerine dünya çapında popülerlik yakalamıştır.

Oxford klasik ayakkabısının en belirgin özelliği kapalı bağcıklı olmasıdır. Ayağın çevresini sararak ince bir görünüm veren bu klasik ayakkabı, minimalist giyim tarzında olanların en çok tercih ettiği klasik ayakkabı türüdür. Herhangi bir kıyafetle kombinlemesi çok kolaydır, bu nedenle de tercih edilir. Gündelik kullanım için deri ve süet yapıda pek çok seçenekleri vardır. Ayrıca, tam bir takım elbise tamamlayıcısıdır.

Derby klasik ayakkabı nedir?

Derby klasik ayakkabı, Oxford klasik ayakkabı görünümüne benzer, ancak aynı kategoriye girmezler. Çünkü, Derby ayakkabı modelinde açık bağcık özelliği vardır ve kendine has dikişleri vardır. Oxford ayakkabılara göre daha yumuşak yapıda olabilir. Derby klasik ayakkabısı Bluncher veya Gibson olarak da bilinir. Eskiden spor ve av yaparken kullanılan bu ayakkabı çeşidi, günümüzde de kullanılabilmesi için daha konforlu ve klasik bir görünüme kavuşmuştur.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

Klasik ve spor tarzını kombinlemek isteyenlerin tercih edebileceği bir modeldir. Klasik ayakkabı çeşitleri arasında en rahat modellerden biridir. Rahatlık hem ayakta hissedilirken hem de görünümde aynı şekilde hissedilir, Bazı Derby model ayakkabıların takım elbiseler ile kombinlenmesi doğru olmayabilir. Yumuşak deriyle işlenen Derby modeller daha çok kot ve keten pantolonlar ile kombinlenebilir.

Monk strap klasik ayakkabı nedir?

Monk strap, bir klasik ayakkabı modelidir. Halk arasında tokalı ayakkabı olarak bilinen bu klasik ayakkabı bağcıksız bir modeldir. Monk strap adını, eskiden onu giyen rahiplerden almıştır. Kapalı burun tasarımı geleneksel sandaletlerden daha fazla konforlu ve koruyucu olduğu için keşişlerin sıklıkla kullandığı bir ayakkabı modeliydi. Günümüzde hala kullanılmakta olan Monk strap ayakkabı, bağcıkla uğraşmak istemeyenler için tavsiye edilecek bir modeldir.

Ayakkabı üzerinde en az bir adet olmak üzere toka vardır. Monk strap ayakkabılar genellikle deri veya süetten olur, ancak hem süet hem de deri monk strap ayakkabılar da vardır. Renk çeşitliliği tamamen markalara göre değişmektedir. En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kapsamında mutlaka bir monk strap model görmüşsünüzdür. Ayaklara gösteriş katan bu model daha çok takım elbiseler ile giyilir, ancak kot pantolonlarla da kombinlenebilir.

Loafer ayakkabı nedir?

Loafer ayakkabı ülkemizde mokasen ayakkabı olarak bilinir. Eski zamanlarda İngiltere’de ev terliği olarak kullanılan loafer ayakkabı rahatlığı ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle, geçmiş zamanlarda ev içinde bir terlik olarak giyiliyordu. 1960’lı yıllarda Gucci markası, üzerinde metal bir kayışı olan loafer ayakkabıyı piyasaya sürdü. Böylelikle mokasen yani loafer ayakkabı bir resmiyet kazandı ve günümüze kadar çeşitli malzemelerle farklı tasarımlı loafer ayakkabı kullanılmaya başlandı.

Özellikle de son zamanlarda kadın loafer ayakkabılar oldukça popüler oldu. Her yaş aralığına uygun genellikle deriden yapılan loafer ayakkabı, parmak ucuna kadar çevrili bir dikişe sahiptir. Bağcıksızdır ve kullanım açısından diğer klasik ayakkabılara göre konforludur. Genellikle ince bir taban üzerine yapılır, ancak günümüzde kalın tabanlı loafer ayakkabılar da mevcuttur. Sürücüler için en rahat klasik ayakkabıdır. Hem resmi hayatta hem de gündelik hayatta kullanılabilir. Sportif görünüm veren bir klasik ayakkabı modeli olduğu için klasik ve spor giyim tarzını bir arada sevenler için idealdir.

Klasik bot nedir?

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kapsamında mutlaka göreceğiniz modellerden biri de klasik bottur. Klasik bot, tam anlamıyla standart klasik ayakkabı modeli Oxford’un bot versiyonudur. Oxford ayakkabının ayak bileğinin üstüne kadar yükseltilmiş formudur. Klasik bot, hem erkek hem de kadın ayakkabı modellerinde göreceğiniz bir klasik ayakkabı çeşididir. Bağcıklı veya bağcıksız modelleri vardır. Bu ayakkabı stili, erkekler için sınırlı ayakkabı seçeneği olduğu zamanlarda ortaya çıkmıştır.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

Günümüze kadar sıklıkla tercih edilen bir ayakkabı modeli olmuştur ve klasik ayakkabılar grubunda bir alternatif haline gelmiştir. Her sonbahar – kış sezonunda çeşitli ayakkabı markaları klasik bot piyasaya sürer. Genelde çoğu birbiriyle aynı tasarımda olabilir, ancak farklı malzemeler ile üretilebilir. Takım elbise ve günlük giyim için oldukça kullanışlıdır. Takım elbise altında kaba bir bot gibi görünmez, aksine klasik ve ince görünümü ile tıpkı Oxford ayakkabı gibi görünüm verir.

Chelsea bot nedir?

Chelsea bot, klasik bottan farklıdır. Bağcıksız ve hemen ayak bileğinde biten bir klasik ayakkabı modelidir. 1960’lı yıllarda The Beatles grubunun sıklıkla giyindiği Chelsea ayakkabı modeli oldukça popüler olmuştu ve bugüne kadar kalıcılığı yakalamıştır. Ayak bileği uzunluğundaki bu bot modeli genellikle yuvarlak burun, alçak topuk ve yan kısmında elastik detaylara sahiptir. Bu elastik detay sayesinde bağcıksız olmasına rağmen kolayca giyilip çıkarılabilir.

İnce ve zarif bir görünüm veren bu klasik ayakkabı modeli, dekoratif bir süslemeli tasarıma sahip değildir. Onu diğer klasik ayakkabılardan ayıran özelliği de budur; sade ve şık olması. Deri ve süet malzemeler ile üretilebilen Chelsea klasik ayakkabı, günlük yaşamda sonbahar – kış sezonunda sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Son zamanlarda kot pantolonların altına yakışan en güzel klasik ayakkabı modeli olabilir. Şık ve gündelik bir takım elbise ile kolaylıkla kombinlenebilir.

Chukka bot nedir?

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralamasında mutlaka göreceğiniz bir model olan Chukka bot, polo sporundan gelmektedir. Polo maçlarının ölçüldüğü bir zaman dilimi olarak yedi dakikalık bir seviyeye chukka denir. Chukka bot, maç sonrası sporcuların tercih ettiği bir klasik ayakkabı modeliydi, ancak şimdilerde yalnızca sporcular tercih etmemektedir. Gündelik ve resmi yaşama uygun olan bu klasik ayakkabı modeli, birkaç deliği olan bilek boyu botudur. Çok sayıda bağcık deliği olmaz, bu sayede pantolon paçasının şeklini bozmaz ve klas bir görünüm verir.

Genellikle yumuşak süetten yapılsa da çeşitli malzemelerde piyasaya sürüldüğünü biliyoruz. Derby klasik ayakkabı modelinin bot versiyonu gibi düşünülebilir. Rahat ve konforlu oluşuyla çoğu insanın tercih ettiği bir modeldir. Resmi kıyafetler ile Chukka bot pek tavsiye edilmez, ancak yüksek kaliteli deriden yapılan bir Chukka bot oldukça şık görünecektir.

Opera pump nedir?

Bir başka klasik ayakkabı modeli olan Opera Pump, tamamen takım elbiseler için uygundur. Resmi giyim tarzına oldukça zengin ve zarif bir görünüm verir, çünkü bu ayakkabı tasarımı bunu yansıtır. 1830’lu yıllardan 1900’lü yılların başına kadar sıklıkla giyilen bir ayakkabı modeli olmasına rağmen günümüze kadar ulaşmıştır. Opera, dans veya herhangi bir resmi etkinliğe gidecek olan erkeklerin tercih ettiği bir modeldir. Hatta çoğunlukla diz altına kadar çekilmiş çorap ve pantolon üstüne giyerek kombinlenir.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

Opera pump ayakkabı modeli tam bir takım elbise için yaratılmıştır. Geleneksel opera pump’lar rugan deriden yapılır ve bir fiyonk ile süslenir, ancak günümüzde daha farklı malzemelerle de üretilmektedir. Gösterişli bir etkinliğe davet edildiğinizde ne giyeceğim diye düşünüyorsanız takım elbise veya smokin altına opera pump model bir klasik ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Klasik ayakkabı modelleri kapsamında hangi tipi beğendiyseniz ona göre seçim yapmalısınız. Bazen görüntüsü sizi cezbeden bir klasik ayakkabı ile karşılaşabilirsiniz. Ancak görüntüsü kadar rahat hissettirmesi de önemlidir. Bazı klasik ayakkabıların tabanları sneaker ayakkabı gibi olmaktadır. Bunun için, rahatlık hissetmek istiyorsanız spor ayakkabı hissi veren klasik ayakkabı tercih edebilirsiniz. Klasik ayakkabı modelleri genellikle resmi yaşam için tasarlansa da günümüzde sıklıkla kullanılan spor ayakkabılarını aratmayacak şekilde tasarlanabiliyor.

Klasik ayakkabı seçerken nelere bakılmalı?

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kısmına geçmeden önce, klasik ayakkabı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Bunlar şöyledir:

 • Amaç: Bir klasik ayakkabı satın almadan önce ilk olarak düşüneceğiniz şey hangi amaçla kullanacağınız olmalıdır. Resmi bir etkinlik için ya da günlük kullanım için mi kullanacaksınız? Öncelikle buna karar vermelisiniz. Satın alacağınız klasik ayakkabıyı yıpranmadığı sürece her daim kullanabilirsiniz.
 • Bütçe: Klasik ayakkabı fiyatları modellere göre değişkenlik gösterir. Her ayakkabı markasının farklı yapılarda klasik ayakkabı modeli vardır, ve bu da fiyat olarak değişkenlik gösterir. Bazı düşük fiyatlı klasik ayakkabılar çok göze çarpar. Her daim kullanabileceğiniz klasik ayakkabı için yüksek değerde bütçeyi gözden çıkarabilirsiniz. Klasik ayakkabılar modası geçmeyen parçalardır, bu nedenle bütçeyi aşmaktan korkmayın.
 • Model: Klasik ayakkabı modelleri yukarıda yer verdiğimiz şekilde gördüğünüz üzere çeşit çeşittir. Kendi stilinize uygun olarak bir model seçmelisiniz. Bazı klasik ayakkabı markaları kaba ve sert görünüm veren ayakkabıları piyasaya sürer, bu modellerden kaçınmalısınız. Ucuz fiyatlı klasik ayakkabı satın alacağım diye stilinizden olmayın. Ayakkabı modelinin ayağınıza yakışıp yakışmadığını kontrol etmelisiniz. Hem resmi hem de gündelik yaşamda kullanmak için Derby, Oxford ve Loafer ayakkabı modelleri tercih edilebilir. Ayrıca, kullanım açısından satın alacağınız modelin yapı malzemesi de önemli bir faktördür.
 • Renk: Klasik ayakkabı renk çeşitliliği bakımından zengin bir ayakkabıdır. Genellikle siyah ve kahverengi olarak akla gelse de günümüzde yeşil, gri, bordo, lacivert, beyaz vs. çok sayıda renkte klasik ayakkabı vardır. Standarttan uzaklaşıp farklı renklere yönelmek isteyebilir ya da klasik ayakkabınıza alternatif olarak farklı renkte ayakkabı satın alabilirsiniz. Renk seçimi, klasik ayakkabıyı hangi amaç doğrultusunda alacağınıza bağlıdır. Sonbahar – kış ve yaz trendlerini takip ederek de renk tercihi yapabilirsiniz.
 • Konfor: İlk olarak, ayakkabı tabanının kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Rahatlık açısından dolayı yumuşak taban seçilmelidir. Böylece uzun süreli kullanımda ayak ağrısının önüne geçilebilir ve esneklik sağlayacağından özgürce hareket etmenizi sağlar. Nefes alabilen bir klasik ayakkabı seçmelisiniz. Çünkü uzun süre boyunca ayaklarınızın terlemesini istemezsiniz. Nefes alabilen bir ayakkabı tercih ettiğinizde ayağınızın kuru kaldığını göreceksiniz. Rahat etmediğiniz bir klasik ayakkabı tercih ettiyseniz mutlaka bir tabanlık kullanın. Tabanlık ayaklarınızdaki baskıyı azaltmada yardımcı olacaktır. Tabanlıkların, klasik ayakkabıları daha katlanılabilir hale getirdiğini unutmayın.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması

Ülkemizde çok sayıda klasik ayakkabı satışı yapan marka mevcuttur. Bazı markalar yerel bazıları ise globaldir. Bunlardan bazıları klasik ayakkabı denilince akla gelenlerdir. En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kapsamında birkaç markayı ele alacağız. İşte o ayakkabı markaları..

Pierre Cardin

Pierre Cardin markası kadın ve erkek giyim ürünleriyle müşterilerin karşısına çıkar. Erkek giyim kategorisinde klasik ayakkabılara da yer veren markanın çeşitli modellerde klasik ayakkabıları vardır. Yoğunlukla siyah, kahverengi ve lacivert renklerindeki klasik ayakkabılar Oxford, Derby, Monk strap ve Loafer tarzındadır. Yüzde 100 deri kullanarak hazırlanan klasik ayakkabılar daha çok resmi yaşam için uygundur.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
Pierre Cardin

Takım elbise altına klasik ayakkabı arayanların Pierre Cardin‘e bakmasını tavsiye ederiz. Piyasaya göre uçuk rakamlarda satış yapsa da klasik ayakkabı yatırımı için değer. Fiyat aralığı 800 – 3000 TL arasında modellere göre değişiklik göstermektedir.

Kemal Tanca

Kemal Tanca klasik ayakkabıları ile meşhur bir markadır. Markanın çeşitli sayıda erkek klasik ayakkabı modelleri mevcuttur. Klasik ayakkabı dışında kadın giyim, çanta ve aksesuar ürünleri de satan Kemal Tanca, makosen klasik ayakkabı modelleri ile göze çarpar. Monk strap, Oxford, Derby ve Loafer tarzda çok sayıda yoğunluklu olarak siyah, kahverengi ve lacivert renklerinde klasik ayakkabı satışı mevcuttur. Ayrıca markanın, sneaker tabanlı spor ayakkabı hissi veren klasik ayakkabı modelleri de vardır.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
Kemal Tanca

Her yaş grubuna ve her stile göre farklı seçenekler sunan Kemal Tanca’ya en iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kapsamında yer verdik. Kemal Tanca klasik ayakkabı fiyatları modele göre değişkenlik gösterir. Her bütçeye uygun klasik ayakkabı seçenekleri vardır. Fiyat bakımından piyasadaki diğer markalara göre pahalı bulunsa da kalitesinden ödün vermediğini bilmelisiniz. Hakiki deriyi işleyerek özgün tasarımlar yapan Kemal Tanca, global markalar ile işbirliği yapmakta ve kalitesini yurdun dört bir köşesini duyurmuştur.

Altınyıldız Classics

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması kapsamında yer vermek istediğimiz bir diğer marka Altınyıldız Classics. Geçmişten bugüne kadar ülkemizde klasik erkek giyim üzerine yoğunlaşan markanın takım elbise, gömlek ve aksesuar gibi pek çok sayıda ürün yelpazesine sahiptir. Klasik erkek giyim deyince Türkiye’de ilk akla gelen markalardandır. Takım elbiseleri kadar klasik ayakkabıları da kalitelidir.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
Altınyıldız Classics

Spor ayakkabı, casual ayakkabı, terlik ve bot satışı da yapan firma çeşitli modellerde ayakkabı satışı yapmaktadır. Oxford, Derby ve Loafer tarza yoğunluk veren markanın ürün renkleri genelde kahverengi, siyah ve laciverttir. Sneaker tabanlı spor ayakkabı rahatlığında klasik ayakkabıları günlük kullanım için oldukça idealdir. Rugan ve nubuk deri seçenekleri vardır. Fiyat bakımından ise piyasadaki diğer markalara göre daha ucuzdur. Altınyıldız Classics, bütçeyi aşmadan kaliteli bir klasik ayakkabı satın almak isteyenlere tavsiye edilebilir.

Derimod

Klasik ayakkabı markalarına yer verdiğimiz içeriğimizde Derimod’a da değinmek istedik. Derimod, kadın ve erkek giyim üzerine çeşitli ürünler pazarlamaktadır. Ülkemizde deri ile modayı bütünleştiren ilk markadır. Hakiki deriyi giyim parçalarına işleyen firma, casual ayakkabı, sneaker, loafer ve klasik tarzda ayakkabıları ile müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermektedir. Oxford, Derby, Monk strap ve Loafer stilde çeşitli klasik ayakkabı modelleri mevcuttur. Klasik ayakkabılarında kahverengi ve siyah renklerine ağırlık vermektedir.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
Derimod

Resmi ve özel günlerde giymek için klasik ayakkabı satın alacaksanız Derimod tam size göre bir tercih olacaktır. Fiyat açısından ise her bütçeye göre klasik ayakkabı vardır. Hakiki deri kullanımından dolayı kaliteli ürün pazarlayan firmanın bütçeyi aşabilecek klasik ayakkabıları da vardır.

D’S Damat

Ülkemizde erkek giyim üzerine firma düşünüldüğünde ilk akla gelen markalardan biri de D’S Damat’tır. Klasik erkek giyim kapsamında çeşitli ürünler ile müşteri karşısına çıkan markanın casual ayakkabı, loafer ayakkabı, sneaker, bot ve klasik ayakkabıları mevcuttur. Oxford, Monk strap, Derby ve Loafer stilinde çok sayıda klasik ayakkabı seçeneği vardır. Yüzde 100 deri ile satışa sunulan klasik ayakkabıları genellikle kahve ve siyah rengindedir.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
D’S Damat

Smokin veya takım elbisenizi bütünleştirmek için D’S Damat markasının klasik ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Şık ve sade görünümlü klasik ayakkabıları ile resmi bir görünüm yakalayabilirsiniz. D’S Damat klasik ayakkabı fiyatları modellere göre değişiklik gösterir. Her bütçeye uygun bir model bulabilirsiniz.

Kiğılı

Ülkemizde erkek giyim üzerine odaklanan bir başka marka ise Kiğılı’dır. Erkek giyim olarak takım elbise, gömlek, triko, mont, pantolon, ceket ve tişört satışı yapmasının yanı sıra ayakkabı ve aksesuar satışı da mevcuttur.

En iyi klasik ayakkabı markaları sıralaması
Kiğılı

Daha çok resmi klasik ayakkabılara odaklanan Kiğılı, bu sebeple siyah ve kahverengi renklerine yoğunluk vermiştir. Rugan ve klasik deri ile işlenen klasik ayakkabıları çoğunlukla Oxford ve Derby tarzındadır. Az da olsa Loafer tarzda da klasik ayakkabısı mevcuttur. Fiyat bakımından, orta derecede bir bütçeye uygundur.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Şık tasarımları ve yüksek kalite kumaşlarıyla en iyi takım elbise markaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu