Genel

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri 2021

Yetişkin veya yavru kedi besliyorsanız kediniz için seçeceğiniz kedi mamasının onun sağlığı ve yaşam süresi üzerinde etkili olduğunu bilmeniz gerekir. Kediniz için piyasada bulabileceğiniz farklı içeriklere sahip onlarca kedi maması türü ve markası vardır. Bu kedi mamaları arasından kediniz için en iyisini seçmek isterseniz.

Bizler bunun farkında olarak sizler için en iyi kedi maması markaları ve türleri listesi hazırladık. Bu listemizi inceleyerek kedinizin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre kedi maması seçimi yapabilirsiniz.

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri

Kedi maması seçimini kolaylaştırmak için hazırladığımız kedi maması tavsiyeleri listemizde en iyi markaların yer almasını istedik. Ayrıca bu listeyi hazırlarken kedinin yavru, yetişkin ve kısırlaştırılmış olmasını dikkate aldık.

Bunların yanı sıra kedi mamalarının farklı içeriklere sahip olmasını da düşündük. Hazırladığımız bu liste sayesinde sizlerin kedi maması markası araştırmalarınızda önünüze çıkan seçeneklerin azalacağını düşünüyoruz. Listemizi incelemeden kedi maması satın almaya karar vermemenizi öneriyoruz.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kedilerin beslenme ihtiyacını karşılamak için farklı markalardaki kedi mamalarını satın almak mümkündür. Ancak kedi maması alırken dikkate alınması gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylar sayesinde kedi için uygun marka ve özellikteki mamanın bulunması kolay olur. Kedi maması alırken dikkate alınması gereken detaylar şunlardır;

 • Kedi maması seçerken kedinin yaşı dikkate alınmalıdır. Yavru ve küçük kediler için yüksek kalorili üretilen mamalar tercih edilirken yetişkin kediler için daha düşük kalorili olan mamalar seçilmelidir. Bunun için mama seçiminde yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için özel olarak üretilmiş mamalar tercih edilmelidir.
 • Kedi maması seçerken kedinin yaşı yanı sıra kedinin kilosu da dikkate alınmalıdır. Kedi yavru ve zayıf ise yüksek kalorili mamalar seçilmelidir. Ancak hareketsiz ve kilosu fazla kediler için sterilize ve light kedi mamaları satın alınmalıdır.
 • Mama satın alırken kedinin kısırlaştırılmış olup olmamasına bakılmalıdır. Kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamalar satın alınmalıdır. Böylelikle kedinin gereksiz yere kilo olması ve böbrek sorunu yaşamaları önlenmiş olur.
 • Kedinin cinsiyetine bakılarak kedi maması tercih edilmelidir. Markaların dişi veya erkek kediler için hangi mamaları ürettikleri incelenerek satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bunların yanı sıra kedi maması seçerken markaya dikkat edilmelidir. Mamanın bilindik bir markaya ait olması ve üretim standartlarına uygun olarak üretilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle açıkta satılan ve markası belirli olmayan kedi mamalarından uzak durulmalıdır.

İşte Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Kedi Mamaları

Kedi maması seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi verdikten sonra sıra sizler için hazırladığımız listeyi paylaşmaya geldi. İşte sizin için en iyi kedi mamaları;

 • Royal Canin fit 32 kedi maması (yetişkin)
 • Hill’sScience Plan tavuklu kedi maması (yetişkin)
 • N&D Pumpkintahılsız bıldırcın etli, bal kabaklı ve narlı kedi maması
 • Proplan kitten tavuklu pirinçli kedi maması (yavru)
 • Advancesterilised somonlu kedi maması
 • Orijin sixfishtahılsız kedi maması
 • Royal Canin kitten kedi maması
 • Felicia az tahıllı sterilised somonlu kedi maması
 • Proline pirinçli ve kuzu etli kedi maması (yetişkin)
 • LavitalHairball kuzu etli kedi maması (yetişkin)
 • BritCarepremiumsterilised kısırlaştırılmış kedi maması

Bu markaları kedinizin yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve kısırlaştırılma durumuna göre tercih edebilirsiniz. Ayrıca önerdiğimiz markaları beğendiğinizde farklı türlerdeki kedi mamalarından da satın alma imkanı elde edebilirsiniz.

Royal Canin Fit 32 Kedi Maması (Yetişkin) 

Royal Canin Kedi Mamasi
Royal Canin Fit 32 Kedi Maması

Royal Canin kedi mamaları uzun yıllardır kedi sahipleri tarafından tercih ediliyor. Markada kedilerin cinslerine ve yaşlarına özel olarak üretilen mama çeşitlerini bulmak mümkün oluyor. Markanın kedi maması türleri arasında en çok tercih edileni ise Royal Canin fit 32 yetişkin kedi mamasıdır. Bu mamanın en önemli özelliği sağlık olmasıdır. Bunun yanı sıra kedi maması protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin olmasıyla dikkat çeker.

Kediniz için Royal Canin fit 32 kedi mamasını tercih ederseniz tavuklu, tahılsız, sebzeli ve sığır etli çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kediniz türüne göre kuru, yaş ve konserve mama seçimi yapabilirsiniz.

Hill’s Science Plan Tavuklu Kedi Maması (Yetişkin)

hills science plan tavuklu yavru kedi mamasi
Hill’s Science Plan Tavuklu Kedi Maması

En iyi kedi maması listemizin ikinci sırasında ise Hill’sScience Plan tavuklu kedi maması bulunur. Yetişkin kediler için hazırlanan bu mama light olması sayesinde yetişkin kedilerin kilo problemi yaşamasına engel olur. Bunun yanı sıra L karnitin içermesi sebebiyle kedinizin kilo kontrolünü yapmanıza yardımcı olur. Mama düşük kalorili ancak yüksek proteinli olarak üretilmiştir. Bu sayede kedinizin beslenmesi yanı sıra sağlıklı olmasına da yardımcı olur.

Hill’s markasında yetişkin kediniz dışında yavru kedilerinize ve sindirim problemi olan kedilerinize uygun kedi mamalarını da bulabilirsiniz. Ayrıca kuzu etli, sığır etli, balıklı, patatesli ve tavuklu mama çeşitlerini kediniz için satın alabilirsiniz.

N&D Pumpkin Tahılsız, Bıldırcın Etli, Bal Kabaklı ve Narlı Kedi Maması

ND Pumpkin Tahilsiz kedi mamasi
N&D Pumpkin Tahılsız Kedi Maması

N&D en iyi kedi mamalarını bulabileceğiniz markalardan birisidir. Bu markaya ait farklı içeriklerde ve kedilerin yaşlarına göre mama bulmanız mümkündür. Ancak bu markanın en popüler ürünü N&D Pumpkintahılsız, bıldırcın etli, bal kabaklı ve narlı kedi mamasıdır. Kediniz için doğal malzemelerin kullanıldığı bir mama arıyorsanız N&D bu arayışınız ideal tercihtir. Ayrıca bu mama kısırlaştırılmış olan kediniz için en uygun mama türüdür.

Kediniz için tahılsız, bıldırcın etli, bal kabaklı ve narlı mama almak istemezseniz portakallı, somonlu, yaban mersinli, kuzu etli, dana etli ve ördek etli çeşitleri sipariş edebilirsiniz. Markanın tüm mamalarında GDO bulunmaz bu sayede mamayı kedinizin güvenle tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Proplan Kitten Tavuklu Pirinçli Kedi Maması (Yavru)

Proplan Kedi Mamasi
Proplan Kedi Maması

Yavru kedi besliyorsanız en iyi yavru kedi maması arayışınızı Proplen kitten tavuklu, pirinçli kedi maması ile sonlandırabilirsiniz. Yavru kedilere özel olarak üretilen bu mama yavruların sindirim sorunu yaşamadan beslenmelerine yardımcı olur. Kediniz 1-2 aylık ise bu mamayı vermenizle kediniz kolayca mamayı yiyebilir. Mamanın tavuklu ve pirinçli olması kedinizin mamayı sevmesine de yardımcı olur. Ayrıca uygun fiyatlı kedi maması arıyorsanız Proplan Kitten sizin için en doğru tercih olacaktır. Tavuklu ve pirinçli dışında markanın farklı içeriğe sahip mamalarına da ulaşabilirsiniz.

 

 

Advance Sterilised Somonlu Kedi Maması

advance adult sterilised sensitive kedi mamasi
Advance Sterilised Somonlu Kedi Maması

Advancesterilised somonlu kedi maması sizler için hazırladığımız listede önemli bir yere sahip olan kedi mamasıdır. Eğer baktığınız kedi kısırlaştırılmışsa bu mamayı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca bu ürünü 36 aylıktan büyük olan kedileriniz için satın alabilirsiniz. Advance somonlu olarak üretilen bir mamadır.

Somon yanı sıra lif yönünden zengin olması kedinin tok kalmasına yardımcı olur. Bu sayede kedi sürekli yemek istemeyeceği için obezite riskinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca mama ideal yağ ve az karbonhidrat içeriği sayesinde üriner sistem bozukluklarını engeller.

 

 

 

Orijen Six Fish Tahılsız Kedi Maması

orijen tahilsiz six kedi mamasi
Orijen Six Fish Tahılsız Kedi Maması

Orijen six fish tahılsız kedi maması en iyi kedi mamalarından birisidir. Bu mama %100 içeriğe sahiptir ve içerisinde GDO bulunmaz. Kedilerin sindirim sistemi ve yapısı göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Kedi sahipleri tarafından popüler olan ve kedilerin çok sevdiği bu mamanın diğer özellikleri ise şöyledir;

 • Orijensixfish kedi maması karbonhidrat ve tahıl içermez.
 • Balık yumurtası, tavuk, hindi ve ördek etleri kullanılarak mama hazırlanmıştır.
 • Etler yanı sıra mama içeriğinde sebzeler de vardır.
 • Kullanılan etler ve sebzeler taze olarak kullanılmıştır.
 • Kedilerin uzun süre tok kalmasını sağlar.
 • Besin değeri yüksek olan kedi mamasıdır.

Bu özelliklere sahip kedi mamasını kedinizin tüketmesini istiyorsanız sitemizi inceleyerek ürünü sipariş edebilirsiniz. Mamayı doğru miktarda ve öğün atlamadan vermenizle de sağlıklı kediye kavuşabilirsiniz.

Royal Canin Kitten Kedi Maması

royal canin kitten kedi mamasi
Royal Canin Kitten Kedi Maması

Royal Canin kitten kedi maması yavru kediler için üretilmiş olan bir mamadır. 4-12 ay arasındaki kediler için uygun olan bu mama kedinin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca yavru kediler düşünülerek üretildiği için sindirimi çok kolaydır ve kediniz bu mamayı yediğinde sindirim sorunu yaşamaz. Bunun yanı sıra Royal Canin kitten kedi maması yavru kedilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. 4-12 ay aralığında yavru kediniz varsa farklı bir marka aramadan Royal Canin kitten kedi mamasını seçebilirsiniz.

 

 

 

 

Felicia Az Tahıllı Sterilised Somonlu Kedi Maması

felicia sterilised somonlu kedi mamasi
Felicia Az Tahıllı Sterilised Somonlu Kedi Maması

Listemiz de yer alan en iyi kedi mamalarından bir tanesi de Felicia az tahıllı sterilised somonlu kedi mamasıdır. Kısırlaştırılmış kedilere uygun olarak üretilen bu mama kısırlaştırma ameliyatı ardından hemen kullanıma uygundur.

Tahıl oranının az olması kolayca sindirilmesine ve boşaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca mama patates, buğday, sığır eti ve soya içermez. Böylelikle kedinizin alerji sorunu yaşamasına engel olabilirsiniz. Ayrıca GDO içermeyen yapısı sayesinde kedilerin sağlıklı beslenmelerine yardımcı olur.

 

Proline Pirinçli Ve Kuzu Etli Kedi Maması (Yetişkin)

proline adult kuzu etli kedi mamasi
Proline Pirinçli Ve Kuzu Etli Kedi Maması

Yetişkin kediniz için uygun fiyatlı ancak en iyi kedi mamasını arıyorsanız Proline pirinçli ve kuzu etli kedi maması aradığınız üründür. Mama herhangi bir katkı maddesi içermez bu sayede kediniz için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ayrıca mama içerisinde GDO da yoktur. Kedinin sağlıklı beslenmesine yardımcı olan mama aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirecek içeriğe de sahiptir. 15 kg’ya kadar olan paketi sayesinde uygun fiyatlı kedi mamasını satın alarak uzun süre kedinizin beslenmesi için tercih edebilirsiniz.

 

Lavital Hairball Kuzu Etli Kedi Maması (Yetişkin)

Lavital Hairball Kuzu Etli Kedi Mamasi
Lavital Hairball Kuzu Etli Kedi Maması

Lavital Hairball kuzu etli kedi maması yetişkin kediniz için seçebileceğiniz en iyi kedi mamaları listemizde bulunur. Bu kedi maması kolay sindirilebilir ayrıca GDO içermez. Bunun yanı sıra kedi mamasının en önemli özelliği tüy yumağı göz önüne alınarak üretilmesidir.

İçerisinde yer alan lifler sayesinde tüy yumaklarının kontrol altına alınması ve atılmasını kolaylaştırır. Böylelikle tüy yumaklarının kedilerinin sağlığını tehdit altına alan etkileri ortadan kaldırılır. Ayrıca LavitaHairball kuzu etli kedi maması kedilerin böbrek sağlığını etkilememesi için düşük magnezyumlu olarak üretilmiştir.

 

BritCare Premium Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması

BritCare Kedi Mamasi
BritCare Kısırlaştırılmış Kedi Maması

En iyi kedi mamalarına yer verdiğimiz listemizin son markası ise BritCare Premium sterilised kısırlaştırılmış kedi mamasıdır. Bu mama 1 yaşın üzerinde olan kısırlaştırılmış kediler için uygundur. Özel içeriği sayesinde kedilerin idrar yolu sorunu ve böbrek rahatsızlığı yaşamalarını engeller. Tavuk ve pirinçten oluşan içeriği dengeli olarak hazırlanmıştır. Bu sayede kedilerin kilo sorunu yaşamalarını önler. Kolay bir şekilde sindirilebildiği için kedilerin mide rahatsızlıkları yaşamalarına neden olmaz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu