Genel

Sevimli Dostlarımız İçin En İyi Kedi Pire Damlası Tavsiyeleri

Kedimin pirelerle başı dertte diyorsanız sevimli dostunuz için kullanabileceğiniz pire damlası hakkında detaylı rehberimize göz atın!

En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. Ev arkadaşımız olan küçük, tüylü ve sevimli kedilerimiz bazı nedenler yüzünden huysuz olabilir. Kendi kendini sürekli olarak temizlemeye çalışabilir ve normal günlerden farklı davranabilir. Peki bunun sebebi nedir? Neden huzursuz davranıyor? Sürekli neden yalanma ihtiyacı duyuyor? Hadi cevaplarına birlikte bakalım.

Patili arkadaşıma ne oluyor?

Ailemizin bir parçası haline gelen kedilerimizi park ve bahçe gibi alanlara götürebilir veya diğer kediler ile bir arada bulundurabilirsiniz. Her ne kadar iyi bakıyor olsanız da onu bit, pire gibi gözle görülmeyecek kadar küçük parazitlerden koruyamazsınız. Canlılar arasında birbirine geçebilen bu parazitler kedinizin tüylerine yerleşerek yaşamaya başlar. Bu zamanlarda sevimli dostunuz huysuzlanabilir ve bunu davranışlarına yansıtır. Kendi kendine temizlemeye çalışsa da yalanması geçmez.

Kediniz pire, bit veya kene gibi parazitler yüzünden rahatsızlık duyuyor olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için kedi pire damlasına ihtiyaç duyulur. Oldukça etkili olan kedi pire damlaları kedinizin sorunu çözer ve rahatlamasına yardımcı olur. En iyi kedi pire damlası tavsiyelerinde yer verdiğimiz ürünler sevimli arkadaşınızın rahatlamasına ve sağlığına kavuşmasına yardımcı olacak ürünlerdir. Ayrıca düzenli aralıklarla kedi pire damlası kullanmak kedinizi korur ve parazitlerin uzak durmasını sağlar.

Kedi pire damlası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi pire damlası
Kedi pire damlası

Pirelenmiş kedilerinize pire damlası kullanmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu maddeleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Kediniz anne ise yavrularını sütten kesmiş olması gerekir. Kullanılan pire damlası kana karıştığı için yavruların zehirlenme olasılığı olacaktır. Ayrıca bu damla yavru kedi için kullanılacak ise anne kediden uzakta olmasına dikkat edilmesi gerekir. Anne kediler yavrularını yalayarak temizledikleri için anne kediler zehirlenebilir.
  • Kedi pire damlası kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kedinizin ağırlığı ve yaşıdır.
  • Tavsiye edilen damla kadar işlem uygulanmalı ve işlem sonrasında huni ve yakalık gibi özel malzemelerden destek alarak işlemi kolay hale getirmelisiniz.
  • Uygun olmayan damla ürünlerin kullanılması halinde kediniz ile olumsuz olaylar yaşanabilir. Bu gibi kötü durumlar ile karşılaşmamak için veteriner ile görüşülmelidir. Veterinerin kedi dış parazit damlası tavsiye ve uyarıları dikkate alınmalı ve önerdiği damlanın içeriği, uygulama şekli dikkatle incelenerek kullanım yapılmalıdır. Farklı bir durum ile karşılaşılması halinde veteriner hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Kedi pire damlası kaç aylıkken kullanılabilir?

Kedi pire damlasının çok küçük kedilere uygulanmasında hiçbir sorun yoktur. 3 ile 6 ay arasındaki kediler için kullanılan damlalar kedide var olan iç ve dış parazitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Kediniz küçükse  ve damla kullanma fikri için çekimser kalıyorsanız veterinerinizden destek almalısınız. Veteriner, kedinizin ağırlığına göre sizlere damlatılması gereken miktar hakkında bilgi verir. Bu bilgiye uyulması halinde hiçbir sorun yaşanmadan parazitleri yok edebilirsiniz.

Eczanede kedi pire damlası bulunur mu?

Eczanelerde kedi pire damlası bulmak mümkün değildir. Bu tür ilaçlar genel olarak veterinerlerde bulunmaktadır. Diğer yerler ise petshoplar ve internet siteleridir. İnternet sitelerinde bir çok markanın kedi pire damlasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kedi pire damlası nasıl kullanılır?

Kedi

Kedi pire damlaları tehlikeli ve zehirli ürünler arasında yer alır.  Kedinizin pirelerden kurtulması için kullandığınız damlalar başka bir kedi tarafından yalanması halinde zehir niteliğini taşımasından dolayı zehirlenebilir. Bunun önüne geçmek için damla kullanımı sonrasında diğer kedilerden uzak tutulması gerekir. Ayrıca kediler kendilerini temizlemek için de yalanmaktadırlar. Pire damlasının damlatıldığı alanı yalar ise yine zehirlenme olasılığı yüksek olacaktır. Bu gibi sorunların önüne geçmek için yalanırken ulaşamayacağı yerlere damlatılması uygun olacaktır. Bu sebep ile uzmanlar tarafından tavsiye edilen bölge kedilerin ense kısımları önerilmektedir. Kedilerin enselerine ulaşması oldukça zordur. Kedilerin enselerine tek ulaşabilme imkanı ayakları ile kaşınmaları olacaktır. Ayakları ile kaşınmaları sonrasında ayaklarını yalamaları ve zehirlenmelerinin önüne geçmek için ise huni kullanımı yapılabilir. Huni sayesinde oluşabilecek risklerin önüne geçilmiş olunur.

Kedi pire damlası ne kadar sürede etki eder?

Kedi pire damlası kullanılmaya başlandığı ilk anda etkisini göstermeye başlar. Kana karışan kedi pire damlası birkaç gün içinde parazitlerin yok olmasını sağlar ve kedilerin üzerinde etkisi haftalarca sürer. Bit gibi parazitlerin önüne geçmek için bu işlemin belirli aralıklar ile uygulanması gerekir. Özellikle aynı anda birkaç kedinin bakımı ve beslenmesini üstlenen kişiler kedi pire damlasını belirli aralıklarla ile kullanmaya özen göstermelidir.

Kedimin pirelendiğini nasıl anlarım?

Bazen yakın arkadaş bazen dost bazen de ailemizin bir üyesi olarak gördüğümüz tüylü ve sevimli dostlarımız bitlenme ve pirelenme gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Beslemek, büyütmek ve bakımını üstlenmiş olduğunuz kediniz uzun süreli kaşınıyor, her an yalanma ihtiyacı hissediyorsa, üzerinde farklı bir huzursuzluk var ise, yattığı ve bulunduğu yerlerde siyah küçük nokta şeklinde şeyler bırakıyor ise kediniz yüksek ihtimal ile pirelenmiştir. Bu gibi belirtiler karşısında veterineriniz ile görüşerek net bir sonuca ulaşabilirsiniz. Pire, bit ve diğer parazitlerin varlığının kesinleşmesi halinde kediler için özel olarak üretilen ense damlalarını temin ederek kedinizi yeniden sağlığına kavuşturabilirsiniz.

En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri

Kediler için en uygun olacak ve tavsiye edilen kedi damlası markalarını araştırıyorsanız önerilen damlalar hakkında bilgi sahibi olmanız size kolaylık sağlayacaktır. İşte sizlere kolaylık sağlayacak en kaliteli kedi pire damlaları tavsiyeleri listesi;

Herba Max Bitkisel Bit Pire Kene Ense Damlası

Herba Max Bitkisel Bit Pire Kene Ense Damlası
Herba Max Bitkisel Bit Pire Kene Ense Damlası

En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri listemizde Herba Max bitkisel bit pire kene ense damlası yer alıyor. Herba Max’ın bu ense damlası oldukça etkili olan ve kedinize zarar vermeyen bir üründür. Bu ürünü almanız halinde kutu içinden iki adet ürün çıkar ve damlatma şeklinde kedinize uygulama yapılır. Bitkisel ve doğal olan bu ürün kedinizin zarar görmeden bit, pire ve kene gibi parazitlerin tamamından kurtulmasına yardımcı olur.

Dermaclean Bit Pire Kene İçin Kedi Ense Damlası

Dermaclean Bit Pire Kene İçin Kedi Ense Damlası
Dermaclean Bit Pire Kene İçin Kedi Ense Damlası

En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri listesinde ikinci sırada bir Dermaclean ürünü yer alıyor. Dermaclean’in pire damlası kutusundan 3 adet çıkar. Bu damlayı almak isteyenlere öneri olarak ürünün bitlenmeden önce kullanılması tavsiye edilir. Bitlendikten sonra kullanılması halinde damlanın etkisi daha az seviyede olacaktır.

Zonaks Kedi Bit Pire Ense Damlası

Zonaks Kedi Bit Pire Ense Damlası
Zonaks Kedi Bit Pire Ense Damlası

Zonaks kedi bit, pire ense damlası oldukça etkili bir üründür. Kutu içinden tek ürün çıkar. Kedilere damlatılması halinde ürün bit gibi parazitleri zehirler. Zehirlenen parazitlerin tamamı ölürken tekrar üremesine de engel olunur. 2 ayda bir tekrar kullanılması halinde koruyucu etkisi devam eder ve bit gibi parazit sorunu ile karşılaşılmaz. 1 ve 10 kilo arasında olan kediler için kullanıma uygundur. Etkili ve uzun vadeli koruması nedeniyle en iyi kedi pire damlası tavsiyeleri arasında yer alan bu ürünün kullanım talimatlarına göre kullanılması halinde parazitlerin tamamından kurtulunur. Kullanacağınız doz miktarı ile sorun yaşıyor iseniz veteriner ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Beaphar Veto Pure Bio Spot On Kedi Pire ve Kene Damlası

Beaphar Veto Pure Bio Spot On Kedi Pire ve Kene Damlası
Beaphar Veto Pure Bio Spot On Kedi Pire ve Kene Damlası

Beaphar Veto Pure Bio Spot On kedi pire ve kene damlası tek kutu içerisinde 3 tane bulunur ve etkisi 3 ay kadar uzun bir süredir. Yine bu ürünü kedinizin pirelenme dönemi başlangıcında veya bu döneme girmeden çok daha önce uygulamalısınız. Ürünün kullanım talimatı bilgisinde de bu uyarılar ile karşılaşılmaktadır.

Nova My Cat Ense Damlası

Nova My Cat Ense Damlası
Nova My Cat Ense Damlası

Sevimli ve minik hayvanlarınıza pire, bit damlası bulmak oldukça zordur. Nova My Cat ense damlası iki mililitrelik dört adet çözeltiden oluşmaktadır. En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri arasında yer alan Nova My Cat ense damlası 10 kilo ağırlığındaki kediler için kullanıma uygundur. Kullanımı oldukça kolay olan bu ürün pire, bit gibi parazitlerin önüne geçmenin yanında kedinizin deri sağlığına da fayda etmektedir. Nova My Cat Ense Damlası uygulayacağınız kediniz yavru ise ürünü kullanmadan önce veterinere danışınız.

Keep Off Tüy ve Deri Bakım Yağı

Keep Off Tüy ve Deri Bakım Yağı
Keep Off Tüy ve Deri Bakım Yağı

Kedilerde olan pire ve bit gibi parazitler hem onu hem de sizleri rahatsız eder. Sorunun önüne geçilmemesi halinde kedinizin derisinde egzama, mantar ve yaralar oluşmaya başlayabilir. Bu gibi olumsuzlukların önüne geçmek için önceden tedbirler alınması ve düzenli olarak damla kullanılması gerekir. En iyi kedi pire tavsiyeleri listemizdeki bir diğer ürün olan Keep Off tüy ve deri bakım yağı kedinizi parazitlerden uzak tutarken pirelere karşı koruma sağlar. Keep Off tüy ve deri bakım yağı kedinizin tüyünü korur ve bakım yapar. Keep Off tüy ve deri bakım yağı kediniz için tavsiye edilen ve oldukça etkili olan bir üründür.

Dr. Sed Pharma Kedi Damlası

Dr. Sed Pharma Kedi Damlası
Dr. Sed Pharma Kedi Damlası

Kedinizin pire, bit gibi parazitler den kurtulması için bitkisel esans içeriği arıyorsanız en iyi kedi pire damlası tavsiyeleri arasındaki bu ürün tam size göre. Dr. Sed Pharma kedi damlası 1 ile 5 kilo arasındaki kediler için uygundur. İçeriği doğal yağlardan oluşan yağ kedinizin tüy sağlığına katkısı olduğu gibi derisinin nem dengesini de korur. Başta pire, bit olmak üzere kene gibi parazitlerin önüne geçerek kedinizin hasta olmasının önüne geçilmiş olur. Palmarosa, neden ve lavanta yağı ile bileşenleri ile üretilen bu damla kedinizin derisini yumuşatır ve dostunuz bakımlı bir deriye sahip olur.

Bio PetActive Nature Magela Kedi Damlası

Bio PetActive Nature Magela Kedi Damlası
Bio PetActive Nature Magela Kedi Damlası

En iyi kedi pire damlası tavsiyeleri listemizdeki son ürün Bio PetActive Nature Magela. Sahip olduğunuz hayvanları bahçe, park gibi alanlarda dolaştırıp diğer hayvanlar ile bir araya getiriyor iseniz kedinizin sağlığını düşünerek korumaya almanız gerekir. Kedilerinizi korumaya yardımcı olan pire damlaları sayesinde koruma kalkanı oluşturursunuz. Bio Nature Pet kedi damlası ile kedinizi parazitlerden uzak tutarsınız. Ürünü aldığınız takdirde kullanma talimatları içinde yer alan bilgilere uyum sağlamanız gerekir. Kullanma talimatları içerisinde kedinizin kilosuna uygun olan damla sayısı belirtilmektedir. Yine bu ürünün zehirleme olasılığı olduğu için kedinizin ulaşamayacağı yerlere damlatılması ve bölgenin korumaya alınması gerekir.

Siz de sevimli dostunuz için kullanıp memnun kaldığınız pire damlasını yorum kısmından yazarak en iyi kedi pire damlası tavsiyeleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Evcil hayvan ürünlerinden teknolojiye varana dek en iyi liste içerikler için sitemizi takip etmeye devam edin.

Bu içeriğimize de göz atın: En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu