Film & Dizi

Tüylerinizi diken diken edecek en iyi korku & gerilim filmleri

En iyi korku & gerilim filmleri listesi ile karşınızdayız! Tüylerinizi diken diken edecek o yapımları sizler için bir araya getirdik.

En iyi korku & gerilim filmleri listesi ile karşınızdayız! Gece vakti uyku tutmamış ve izleyecek bir film arıyorsanız, sizler için birbirinden kaliteli yapımlardan oluşan geniş bir seçki hazırladık. Zombiler, cinayetler, doğaüstü varlıklar ve çok daha fazlasından oluşan listemize göz atarak korku dolu bir geceye ilk adımınızı atın! Patlamış mısırlarınız ve içeceğiniz hazırsa, işte o yapımlar…

En iyi korku & gerilim Filmleri

Alien (Yaratık)

İngiliz yönetmen Sir Ridley Scott tarafından 1979 yılında çekilen bilim kurgu temalı korku filmi Yaratık, Dan O’Bannon ve Ronald Shusett imzasıyla kaleme alındı. Oyuncu kadrosunda Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Ian Holm, John Hurt, Yaphet Kotto, Harry Dean Stanton ve Sigourney Weaver’ın yer aldığı yapım 1979 yılında gösterime girdi. 119 dakika uzunluğundaki filme En İyi Görsel Efekt Oscar’ı ödülü verildi ve dünya çapında başka çok sayıda ödüle daha layık görüldü.

En iyi korku & gerilim filmleri
Alien (Yaratık)

En iyi korku filmleri arasında gösterilen Alien, ABD Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik bazda önemi bakımından Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmeye başlandı. Yedi kişilik bir kargo demisi mürettebatının yakındaki bir gezegenden alınan sinyaller üzerine olayı araştırmaya başlamasını konu alan yapım çok sayıda devam filmiyle genişletildi. İlk filmden sonra Yaratık 2, Yaratık 3, Yaratık: Diriliş, Alien Predator’e Karşı, Eliens vs. Predator: Requiem adlı yapımlar serinin hayranlarına sunuldu. Öte taraftan önbölüm olarak hazırlanan Prometheus ve Yaratık: Antlaşma filmleriyle efsanevi hikaye uzatıldı.

Popüler kültürde büyük bir öneme sahip olan Alien serisi sinema filmlerinin yanı sıra başka sanat disiplinlerinde de karşımıza çıktı. Seriye dayanan çizgi romanlar piyasaya sürüldü. Öte taraftan yine aynı hikayeden esinlenerek oluşturulan video oyunları da büyük satış rakamlarına ulaştı.

Psycho (Sapık)

En iyi korku & gerilim filmleri arasında yer alan Psycho, Hollywood sinemasının efsane yönetmeni Alfred Hitchcock tarafından yönetildi. Joseph Stefano’nun senaryosunu yazdığı yapım, Robert Bloch’un 1959 tarihli aynı adlı romanından yola çıkarak uyarlandı. Filmde Anthony Perkins başrol koltuğunda yer aldı. Perkins’e eşlik eden isimler arasında Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin ve Martin Balsam gibi tecrübeli bulunuyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Psycho (Sapık)

Sapık filmi konusu itibariyle Marion Crane adlı zimmetine para geçirmekle suçlanan bir kadının, utangaç motel sahibi Norman Bates ile karşılaşmasına odaklanıyor. Yaşanan sıra dışı olaylar, sinematik anlatımı bakımından döneminin oldukça ilerisinde kabul ediliyor. İlk gösterimlerinde oldukça tartışmalı bulunan yapım, aradan yıllar geçtikçe Hitchcock’un en iyi filmlerinden biri olarak görünürken; öte taraftan eleştirmenlere göre de slasher film türünün en başarılı örneklerinden biri şeklinde değerlendirildi.

Gerilim dolu atmosferiyle izleyicilerin nefesini kesen Psycho filmi aynı zamanda etkileyici kamera çalışması, ikonik oyuncu performansları ve sürükleyici öyküsüyle halen daha çok izlenen filmlerden bir tanesidir. Pek çok sinefile göre tüm zamanların en iyi filmleri içerisinde gösterilen yapımın, Hitchcock’un 1980 yılında hayatını kaybetmesinden sonra çeşitli devam hikayeleri de hayata geçmiştir.

Alfred Hitchcock hayatını kaybettikten sonra Universal Pictures yapım şirketi, seriyi uzun yıllar daha hayatta tuttu. Psycho II (1983), Psycho III (1986) ve Psycho IV: The Beginning (1990) olmak üzere üç devam filmi çekildi. Bunlardan sonuncusu, bir televizyon filmi olarak ekranlara geldi. Aynı zamanda Anthony Perkins, üç filmde de Norman Bates rolünü yeniden canlandırdı. Ek olarak üçüncü filmin yönetmenliğini gerçekleştirdi. Hitchcock’tan sonra çekilen yapımlar karmaşık eleştiriler alsa da sevilen karakterlerin tekrar ekranlara gelmesi nedeniyle hayranları tarafından ilgiyle karşılandı.

Dipnot: Efsane yönetmen Gus Van Sant, Universal Pictures’ın isteği üzerine Sapık filmini 1998 yılında yeniden çekti. Korku sineması deyince akıllara gelen ilk yapımlardan biri olan bu hikaye, 1960’da çekilen Alfred Hitchcock’un yönettiği versiyonun tıpatıp aynısı olarak hayata geçti. Yalnızca ondan farklı olarak siyah-beyaz değil, renkli olarak çekildi. Oyuncu kadrosunda Vince Vaughn, Julianne Moore, Viggo Mortensen, William H. Macy ve Anne Heche başrol koltuğunda yer aldı. Eleştirmenler tarafından çoğunlukla negatif yorumlarla karşılanan film, En Kötü Yeniden Yapım ve En Kötü Yönetmen dallarında Altın Ahududu ödüllerini kazandı. Bu ironik ödüllere rağmen yine de filmin kendine has bir hayran grubu oluştu.

The Shining (Cinnet)

Efsane yönetmen Stanley Kubrick’in yapımcı, yönetmen ve Diane Johnson ile birlikte senarist koltuğunda oturduğu The Shining, en iyi korku & gerilim filmleri listelerinin olmazsa olmazı haline geldi! Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran ve günümüzde bir kült olarak anılan bu film, Stephen King’in 1977 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlandı. Filmin başrolünde Jack Nicholson yer alırken; Shelly Duvall, Scatman Crothers ve Danny Lloyd gibi başarılı oyuncular ona eşlik etti.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Shining (Cinnet)

The Shining konusu itibariyle tarihi Overlook Hotel’inde bekçi olarak çalışmaya başlayan Jack Torrance isimli bir adamın öyküsünü anlatıyor. Eşi Wendy ve oğlu Danny ile beraber karlı bir kış günü otelde çalışmaya başlayan bu adam, yavaş yavaş akıl sağlığını kaybetmeye başlıyor ve otelin doğaüstü güçleri nedeniyle psikolojisi alt üst oluyor. Aynı zamanda hevesli bir yazar olan bu kişi, yeni romanını yazmaya çalışırken, alkolün de verdiği etkiyle karısı ve çocuğunu bir düşman olarak görüyor.

Çok sayıda ödüle layık görülen The Shining zaman içinde anlaşılan filmlerden bir tanesi oldu. İlk yıllarında eleştirmenlerden karmaşık görüşler toplayan yapım, içinde bulunan sayısız gönderme ve referans sayesinde pek çok komplo teorisine ev sahipliği yaptı. Fakat Kubrick’in romanı kendi isteklerine göre uyarlaması nedeniyle Stephen King, filme adeta savaş açtı.

1997 yılında kitabı yeniden senaryoya döken King, Kubrick’ten bağımsız bir şekilde hikayeyi mini dizi haline getirdi. Rebecca De Mornay, Steven Weber ve Wil Horneff’in başrolünde olduğu üç bölümlük dizi 1980 yapımı eserin gölgesinde kalarak istenen başarıya ulaşamadı. Yıllar sonra King, yaptığı bir itirafta, Kubrick’in çektiği filmin aslında oldukça başarılı olduğunu ve bunu yeni anlamaya başladığını dile getirdi.

Dipnot: Stanley Kubrick imzalı The Shining filmi yıllar sonra bir seri haline gelerek devam etti. Ünlü yazar Stephen King, Cinnet’in devamı niteliğindeki Doctor Sleep’in romanını kaleme aldı. 2019 yılında Doktor Uyku adı altında film tüm dünyada gösterime girdi. Filmde Jack Torrance’nin psişik güçlere sahip olan çocuğu Danny Lloyd’un yaşadığı sıra dışı olaylar anlatılıyor. Buna ek olarak HBO Max platformunun Overlook adlı bir spin-off dizisi üzerinde çalıştığı biliniyor. Yaklaşık iki yıldır hazırlıkları devam etmekte olan yapımla ilgili detaylar şu anda adeta bir sır gibi saklanıyor.

The Thing

John W. Campbell’ın 1938 tarihli romanından Bill Lanchester senaryosuyla uyarlanan ve başarılı yönetmen John Carpenter tarafından yönetilen The Thing, bilim kurgu ile korku türünü harmanlıyor. Kısa sürede tüm dünyada büyük ilgi uyandıran ve ülkemizde de oldukça popüler olan bu yapım, Antarktika’daki bir grup Amerikalı araştırmacının, diğer organizmaları asimile eden, parazitik bir dünya dışı yaşam formu ile karşılaştıkları ilginç hikayesini konu alıyor. Araştırma grubunun birbirine olan güveni yok olurken, içlerinden bir tanesinin ‘The Thing’ olabileceği paranoyasıyla olaylar gelişiyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Thing

En iyi korku & gerilim filmleri arasında kabul edilen The Thing filmi günümüzde bir kült olarak anılıyor. Kurt Russell filmde başrol oynarken, yardımcı rollerde ise A. Wilford Brimley, TK Carter, David Clennon, Keith David, Richard Sysart, Charles Hallahan, Peter Maloney, Richar Masur, Donald Moffat, Joel Polis ve Thomas G. Waites gibi yıldız isimler boy gösteriyor.

Popüler kültür tarihinde büyük bir önem arz eden The Thing filmi için şimdiye kadar pek çok çizgi roman, video oyunu, masa oyunları ve perili ev atraksiyonları üretildi. 1982 tarihli filmi hemen izlemek için Apple TV’den 3,99 TL karşılığında kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda Google Play Filmler ve TV aracılığıyla da yapımı kiralamak ya da satın almak mümkün.

Dipnot: John Carpenter’ın ünlü filmi 2011 yılında Matthijs van Heijningen Jr. tarafından yenilen çekildi. Eric Heisserer imzasıyla senaryosu kaleme alınan yapımda Mary Elizabeth Winstead, Joel Edgerton, Ulrich Thomsen, Adewale Akinnuoye-Agbaje ve Eric Christian Olsen gibi tecrübeli isimler yer aldı. Film ticari olarak büyük bir başarı elde edemedi. Fakat yine de eleştirmenler bu modern uyarlamayı başarılı olarak yorumladı.

Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği)

Şimdiye kadar Piyanist, Kiracı, Acımasız Tanrı, Hayalet Yazar gibi sayısız başarılı filme imza atan ünlü yönetmen Roman Polanski, 1968 yılında Rosemary’nin Bebeği filmiyle karşımıza çıktı. En iyi korku & gerilim filmleri içinde gösterilen bu yapım, Ira Levin’in 1967’de yayımladığı aynı adlı romanından esinlenerek sinemaya aktarıldı. Mia Farrow filmde başrol koltuğunda otururken, John Cassavetes, Ruth Gordon, Sidney Blackmer, Maurice Evans ve Ralph Bellamy gibi yıldız isimler performanslarını ortaya koydu.

En iyi korku & gerilim filmleri
Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği)

Ruth Gordon’a olağanüstü performansıyla Oscar ödülü kazandıran Rosemary’nin Bebeği filmi konusu itibariyle Manhattan’da yaşlı komşularının şeytani bir tarikatın üyesi olduğundan şüphelenen genç ve hamile bir kadının yaşadı ilginç olayları anlatıyor. Paranoya, kadın özgürlüğü, Katolik Hıristiyanlık ve okült ile ilgili temaları iç içe seyirciye aktaran film, eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanıyor. Henüz izleme şansına erişemediyseniz, Google Play Filmler ve TV aracılığıyla yapımı seyretmeniz mümkün.

Dipnot: 1976 tarihinde Rosemary’nin Bebeği filminin devamı niteliğindeki Look What’s Happened to Rosemary’s Baby isimli TV filmi yayınlandı. Sam O’Steen’in yönettiği yapımda Stephen McHattie, Patty Duke, George Maharis, Ruth Gordon, Broderick Crawford, Ray Milland ve Tina Louise kamera karşısına geçti.

Dipnot 2: 2014 y ılında NBC adlı televizyon kanalı için Rosemary’nin Bebeği mini dizisi çekildi. İki bölüm ve dört saat uzunluğundaki yapım Agnieszka Holland tarafından yönetildi. Zoe Saldana filmde başrol koltuğunda yer alırken; Patrick J. Adams, Jason Isaacs ve Carole Buketi yan rollerde performanslarını gösterdi. Romana epey sadık bir uyarlama olarak kabul edilen dizi, eleştirmenlerden de artı puan topladı.

Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)

İngiliz yönetmen Edgar Wright’ın altın çağı olarak nitelendirilen döneminde çektiği Zombilerin Şafağı filmi, yönetmenin hazırladığı Cornetto Üçlemesi adlı serinin ilk bölümü olarka biliniyor. 2004 y ılında gösterime giren yapım komedi ile korku ögelerini bir araya getirerek ortaya oldukça sıra dışı bir zombi filmi çıkardı. Dünya çapında büyük izlenme sayıları elde eden film esas itibariyle George A. Romero’nun Night of the Living Dead filmine gönderme olarak çekilse de kendi başına bir fenomen haline geldi.

En iyi korku & gerilim filmleri
Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)

Edwar Wright’ın senaryosunu Simon Pegg’le beraber kaleme aldığı filmde Pegg, aynı zamanda başrol koltuğunda oturuyor. Ünlü yıldıza eşlik eden isimler arasında Kate Ashfield, Luck Davis, Nick Frost, Dylan Moran, Bill Nighy ve Penelope Wilton yer alıyor. Zombilerin Şafağı konusu itibariyle zombi kıyametine maruz kalan Londra’da yaşayan Shaun ve Ed adlı iki sıkı dostun, arkadaş grupları ile birlikte verdiği hayatta kalma mücadelesine eğlenceli bir biçimde odaklanıyor.

Dipnot: Edgar Wright tarafından hayata geçirilen Cornetto Üçlemesi serisi 2007 yılında Hot Fuzz, 2013’te ise son bölümü olan The World’s End ile tamamlandı. Serinin son iki filminde yine Shaun of the Dead’de karşımıza çıkan ünlü oyuncular boy gösterdi.

The Black Phone (Siyah Telefon)

Geçtiğimiz yıl dünya prömiyerini Fantastic Fest’te gerçekleştiren ve bu sene dünya genelinde vizyona giren Siyah Telefon filmi Scott Derrickson tarafından çekildi. Başarılı yönetmenin bu film için Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ı yönetmekten vazgeçtiği yapım, Joe Hill’in 2004’te yazdığı aynı adlı kısa öyküden yola çıkarak beyaz perdeye uyarlandı. 103 dakika uzunluuğndaki yapım doğaüstü korku temasıyla eleştirmenler ve seyircilerden tam not almayı başardı. Gişede büyük bir başarı elde eden filmin aynı zamanda esinlendiği kitaba da büyük ölçüde sadık kaldığı biliniyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Black Phone (Siyah Telefon)

Ethan Hawke filmin başrolünde yer alırken; usta oyuncuya eşlik eden isimler arasında Mason Thames, Madeleine McGraw, Jeremy Davies ve James Ransone bulunuyor. Siyah Telefon konusu itibariyle çocukları hedef alan bir seri katilin hikayesini anlatıyor. Kaçırılan 13 yaşındaki Finney adlı bir çocuk, ses geçirmez bir bodrumda hapis ediliyor. Burada yer alan siyah bir telefonla, katilin önceki kaçırdığı çocuklarla iletişime geçmesi ve sonrasında gelişen olaylar anlatılıyor.

IT (O)

Andy Muschietti tarafından yönetilen doğaüstü korku filmi It, efsane yazar Stephen King’in aynı adlı romanından esinlenerek sinema perdelerine aktarıldı. Toplamda iki filmden oluşan serinin ilk yapımı 2017’de yayınlanırken; ikincisi ide 2019’da gösterime girdi. Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone, Andy Bean ve Bill Skarsgard filmde etkileyici oyunculuk performanslarını hayranlarına gösterdi.

En iyi korku & gerilim filmleri
IT (O)

Tüm zamanların en iyi korku & gerilim filmleri arasında kabul edilen IT, kurbanlarının korkularını ve hobilerini sömürüp dehşete düşüren doğaüstü bir varlığın, acı bir şekilde terörize ettiği yedi küçük çocuğun yaşadığı sıra dışı olayları anlatıyor. Henüz izleme fırsatı bulamayan izleyiciler için film şu anda Netflix platformunda listeleniyor. Öte yandan daha uygun fiyatlarla, kiralama seçeneğinden yararlanıp seyretmeyi düşünenlere Apple TV ya da Google Play Filmler ve TV’den ulaşma imkanları sunuluyor.

Dipnot: 1990 yılında yine Stephen King’in romanından uyarlanan IT mini dizisi yayınlandı. ABC tarafından hazırlanan dizi psikolojik korku temasını etkileyici öyküsüyle izleyicilere sundu. Tommy Lee Wallace dizinin yönetmenliğini üstlendi. Başrollerini ise Harry Anderson, Dennis Christopher, Richard Masur, Annette O’Toole, Tim Reid, John Ritler, Richard Thomas ve Tim Curry üstlendi. İki bölümden oluşan diziye eleştirmenler övgü dolu yorumlarda bulundu.

Midsommar (Ritüel)

Ayin ve Disappointment Blvd. filmleriyle tanınan ünlü korku filmi yönetmeni Ari Aster, türünün en başarılı sinemacılarından biri haline geldi. Kalabalık kitlelere ulaşma konusunda en büyük başarısını 2019 yılında yayınlanan Midsommar filmiyle elde eden isim, bu yapımda da tıpkı diğer projelerinde olduğu gibi, kendine has bir sinematik üsluba sahip olan A24 şirketiyle çalıştı. ABD – İsveç ortak yapımı filmde Floransa Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren, Ellora Madekwe ve Will Poulter gibi tecrübeli isimler boy gösterdi.

En iyi korku & gerilim filmleri
Midsommar (Ritüel)

Midsommar konusu itibariyle İsveç’e seyahat eden ve kendilerini uğursuz bir İskandinav pagan kültünün pençelerinde bulan evli çifte odaklanıyor. 90 yılda bir gerçekleştirilen sırlarla dolu bir ayine katılan gençler, burada hayatlarının en korkunç deneyimleriyle karşılaşıyor. Olağanüstü sinematografisiyle izleyicilerini büyülemeyi başaran yapım, İskandinav halk müziğinden ilham alan müzikleriyle de ayrı bir öneme sahip. Ari Aster’in ikinci filmi olma özelliğini de taşıyan bu yapım, şimdiye kadarki en iyi korku & gerilim filmleri içerisinde kendine yer buluyor. Henüz izlemediyseniz, Apple TV’den 3,99 TL’ye bu yapımı seyretme şansını elde edebilirsiniz.

Constantine

Francis Lawrence’ın ilk yönetmenlik tecrübesi olan Constantine filmi 2005 yılında gösterime sunuldu. Kevin Brodbin ve Frank Cappello tarafından senaryosu yazılan hikaye, DC Comics’in ünlü Hellblazer çizgi romanından sinemaya uyarlanıyor. Matrix serisiyle tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken Keanu Reeves’i başrolünde bulunduruyor. Yıldız oyuncuya Rachel Weisz, Shia LaBeouf, Tilda Swinton, Pruitt Taylor Vince, Dijmon Hounsou, Gavin Rossdale ve Peter Stormare eşlik ediyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Constantine

Özel bir dedektif olarak çalışan Constantine’den, ikiz kardeşinin şüpheli intiharı için yardım isteyen Angela Dodson; olayın aslında bir cinayet olduğunu kanıtlamak istiyor ve süper kahramanımızla birlikte sürükleyici bir yolculuğa çıkıyor. Film şu anda Netflix kütüphanesinde listeleniyor. Ayrıca Apple TV ya da Google Play Filmler ve TV’de kiralama seçenekleriyle bulunuyor.

Get Out (Kapan)

Jordan Peele’nin ilk kez yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu yazıp ortak yapımcılığını üstlendiği Get Out, en iyi korku filmleri listelerinin olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Tüm dünyada ses getirmeyi başaran yapım 2017 yılında vizyona girdi ve kısa süre içinde fenomen olmayı başardı. Daniel Kaluuya’nın başrolünü üstlendiği filmde Allison Williams, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones, Stephen Root ve Catherine Keener oyuncu kadrosunda performanslarını sergileme fırsatı buldu.

En iyi korku & gerilim filmleri
Get Out (Kapan)

Senaryosu, yönetmenliği, oyunculukları ve sosyal eleştirileri nedeniyle eleştirmenlerin övgüyle bahsettiği Get Out, kız arkadaşının ailesi ile tanışan siyahi bir adamın yaşadığı esrarengiz olayları konu alıyor. Chris adlı bu kişi, sevgilisinin ailesinin evinde gizemli olaylar yaşandığını keşfeder ve buraya gelen siyahi insanların tek tek ortadan kaybolduğunu öğrenir. Nefes kesici öyküsüyle seyircileri kendisine bağlayan yapım, Writers Guild of America’ya göre 21. yüzyılın şimdiye kadarki en büyük senaryosu olarak kabul edilmektedir. Amazon Prime Video aracılığıyla popüler korku filmini seyretme fırsatı yakalayabilirsiniz!

The Conjuring (Korku Seansı)

Chad Hayes ile Carey W. Hayes’in kaleme alıp James Wan tarafından yönetilen Korku Seansı filmi 2013 yılında gösterime girdi. Filmde Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston ve Lili Taylor başrol oynadı. Gerçek hayattan uyarlandığı iddia edilen film,1971 yılında Rhode Island’daki çiftlik evlerinde rahatsız edici olaylarla karşılaşan Perron ailesinin korkunç öyküsünü anlatıyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Conjuring (Korku Seansı)

Oyunculuk performansları, yönetmenliği, incelikli bir şekilde ele alınan senaryosu, korku dolu atmosferi ve müzikleri ile eleştirmenler olumlu görüşler toplayan film tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sıkı bir hayran kitlesi yakaladı. 2016’da The Conjuring 2 gösterime girdi. 2021’de ise serinin üçüncü filmi vizyona girdi.

Dipnot: The Conjuring Universe olarak adlandırılan James Wan’ın gizemli evreni yalnızca Korku Seansı filmlerini kapsamıyor. Bunun dışında 2014’te yayınlanan Annabelle, 2017’de gösterime giren Annabelle: Creation ve 2019’da vizyona sunulan Annabelle Comes Home da seriye dahil ediliyor. Öte taraftan The Conjuring’deki doğaüstü tehditleri içeren The Nun (2019) da bu serinin bir parçası olarak kabul ediliyor.

Mother! (Anne!)

Pi, Noah, The Fountain ve Requiem for a Dream filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Darren Aronofsky, 2017 yılında Mother! filmiyle hayranları karşısına çıktı. Senaryosunu da Aronofsky’nin kaleme aldığı yapımda Jennifer Lawrence ile Javier Bardem başrol koltuğuna oturdu. Psikolojik korku temalı bu yapım, eleştirmenlerden genel itibariyle olumlu görüşler alsa da İncil’deki alegorileri ve şiddet tasvirleri nedeniyle birtakım kesimler tarafından tartışmalara yol açtı. Fakat yine de korkunç atmosferiyle seyircilerini büyülemeyi başardı.

En iyi korku & gerilim filmleri
Mother! (Anne!)

Mother! filmi konusu itibariyle gizemli bir çiftin gelişi ile beraber kır evinde kocasıyla birlikte sakin hayatı altüst olan genç bir kadının sıra dışı öyküsünü anlatıyor. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren korku temalı film, Jennifer Lawrence ile Javier Bardem’in yanı sıra Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson, Brian Gleeson ve Kristen Wiig’i kadrosunda buluşturuyor.

The Visit (Ziyaret)

Korku sinemasına adını altın harflerle kazıyan efsane Hintli yönetmen; Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Deanna Dunagan, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn’ı bir araya getirdi. İçerisinde yer yer komedi unsurlarına da alan açan 94 dakika uzunluğundaki yapım, hem eleştirmenler hem de seyircilerini kucaklayarak pozitif yorumlar topladı.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Visit (Ziyaret)

The Visit konusu itibariyle 15 yıl önce evlerini terk edip babalarından ayrılarak, anneleriyle birlikte yaşayan iki genç kız kardeşe odaklanıyor. Seneler sonra torunlarını internetten bulan ve onlarla tanışmak isteyen büyükanne ve büyükbabaları, kardeşlerin yaşadığı çiftlik evini ziyarete geliyor. Yaşanan ziyaretle birlikte birbirinden gizemli, doğaüstü olaylar yaşanıyor.

The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü)

Istakoz, Köpek Dişi, Sarayın Gözdesi ve Alpler filmleriyle Yunan sinemasına adını altın harfler ile kazıyan ünlü yönetmen Yorgos Lanthimos, 2017’de psikolojik korku filmi Kutsal Geyiğin Ölümü adlı yapımla hayranlarıyla buluştu. Colin Farell ile Nicole Kidman filmin başrollerini paylaşırken; yan rollerde ise Barry Keoghan, Raffey Cassidy, Sunny Suljic, Alicia Silverstone ve Bill Camp boy gösteriyor. Etkileyici hikayesiyle film, Euripides’in Aulis’teki Antik Yunan tragedyası Iphigenia’dan yola çıkarak uyarlandı.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü)

A24 adlı kendine özgü tarzıyla meşhur olan yapım şirketinin çatısı altından çıkan Kutsal Geyiğin Ölümü, en iyi korku & gerilim filmleri arasına yerleşti. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren yapım, gizemli geçmişiyle bağlantısı olan genç bir çocukla gizlice arkadaş olan kalp cerrahı bir adamın öyküsünü mercek altına alıyor. Aile üyeleri tek tek esrarengiz biçimde hastalanmaya başlarken, sırlarıyla birlikte gelen çocuk ailenin üzerine kara bulut gibi çöküyor.

Unfriended (Sanalüstü)

Sıra dışı bir korku filmi olan Sanalüstü, Levan Gabriadze tarafından yönetiliyor. Yapımcılığını Timur Bekmambetov’un üstlendiği proje, ilginç tarzıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Unfriended, tamamen bir bilgisayar ekranında geçen ilk uzun metrajlı film olarak biliniyor. Screenlife formatında üretilen yapım bu anlamda sinefiller için ayrı bir önem arz ediyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Unfriended (Sanalüstü)

Shelley Hennig, Moses Storm, Renee Olstead, Will Peltz, Jacob Wysocki ve Courtney Halverson filmde etkileyici oyunculuklarını bilgisayar kamerası arkasında gösteriyor. Sanalüstü konusu itibariyle altı lise öğrencisinin Skype üzerinden sohbet etmesiyle başlıyor. Fakat muhabbetlerinin ilerleyen saatlerinde, sıra dışı bir mesaj alıyorlar. Aldıkları ileti, tam bir sene önce intihar eden arkadaşları tarafından gönderiliyor. Filmin neredeyse tamamı MacBook video konferans görüntülerinden seyircilere aktarılıyor. Film şu anda Netflix’te seyircilerini bekliyor.

Dipnot: 2018 yılında Unfriended: Dark Web filmi vizyona girdi. Stephen Susco tarafından yazılıp yönetilen yapım, yine bilgisayar ekranından çekilerek oluşturulan görüntülerden oluşuyor. Filmde Dark Web’e erişimi bulunan dizüstü bilgisayar bulan bir grup arkadaşın korku dolu öyküsü konu alınıyor.

Memories of Murder (Cinayet Günlüğü)

Parazit’in yönetmeni Bong Joon-ho tarafından yönetilen Cinayet Günlüğü filmi polisiye türünün en başarılı örneklerinden biridir. Joon-ho’nun senaryosunu Kim Kwang-rim ve Shim Sung-bo ile birlikte kaleme aldığı yapım 2003’te vizyona girerken, halen daha günümüz yapımlarında çok kez referans alınan bir projedir. Yönetmenin Flandersui Gae adlı filmden sonra çektiği ikinci uzun metrajlı yapımı olma özelliğini de taşıyan Memories of Murder oyuncu kadrosunda Song Kang-ho, Kim Sang-kyung, Kim Roe-ha, Park Hae-il ve Byeon Hee-bong gibi isimleri bir araya getiriyor.

En iyi Kore filmleri
Memories of Murder (Cinayet Günlüğü) – 2003

Bir tiyatro oyunu uyarlaması olan Cinayet Günlüğü, en iyi korku & gerilim filmleri içinde yer alıyor. Memories of Murder konusu itibariyle 1986 ve 1991 yılları arasında ülkenin Hwaseong, Gyeonggi kentinde yaşanan polisiye olayları anlatıyor. Güney Kore’deki ilk seri katil cinayetlerini konu alan yapım, hem hikayenin sürükleyiciliği hem de başarılı oyuncu performansları ile artı puan topluyor.

The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı)

Taylor Hackford tarafından yönetilen, Jonathan Lemkin ve Tony Gilroy tarafından yazılan Şeytanın Avukatı en iyi korku & gerilim filmleri arasında bulunuyor. Yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuna sahip olan yapımda Keanu Reeves ile Al Pacino başrol oynuyor. Charlize Theron, Jeffrey Jones, Judith Ivey ve Craig T. Nelson ise yan rollerde kendilerini gösteriyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı)

Andrew Neiderman’ın aynı adlı romanından uyarlanan Şeytanın Avukatı konusu itibariyle büyük bir şirkette çalışmak üzere New York’a davet edilen yetenekli ve genç bir avukata odaklanıyor. Avukatın eşi, bu şirkette çalışmanın kendilerine uğursuzluk getirdiğini ve psikolojik değişimler yaşamaya başladıklarını dile getirirken; avukatsa başta bunu kabullenmiyor. Fakat zaman geçtikçe çalıştığı firmanın normal olmadığını; patronunun ise insan görünümlü bir Şeytan olduğu fark etmeye başlıyor.

Çok sayıda ödüle layık görülen Şeytanın Avukatı filmi günümüzde bir kült haline geldi. Özellikle de filmde yer alan Dante’nin Cehennem’i ve Faust referansları büyük dikkat çekti. Eleştirmenler filme övgüler yağdırırken; film gişede de seyircilerin büyük ilgisini topladı.

Doctor Sleep (Doktor Uyku)

Mike Flanagan’ın yazıp yönettiği 2019 yapımı Doktor Uyku filmi, Stephen King tarafından 2013’te kaleme alınan aynı adlı romandan yola çıkarak uyarlandı. Film, Stanley Kubrick’in 1980’de yayınlanan The Shining filminde gelişen olaylardan sonra yaşananları konu alıyor. İlk filminde Jack Nicholson’ın canlandırdığı Jack’in çocuğu olan Danny Lloyd Torrance karakterinin yetişkinlik dönemindeki yaşantısı anlatılıyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Doctor Sleep (Doktor Uyku)

Danny Lloyd karakterine Star Wars filmleriyle tanınan Ewan McGregor hayat veriyor. Korku dolu bir öyküye sahip olan yapımda; babası Jack’in depresif, alkol bağımlısı ve şiddete meyilli yapısından kurtulmak için mücadele veren Danny’e odaklanıyor. Bir gün ana karakterimiz, kendisiyle aynı psişik güçlere sahip olan Abra Stone adlı bir kadınla karşılaşıyor ve olaylar gelişiyor.

McGregor’un yanı sıra filmde Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran ve Cliff Curtis gibi isimler yer alıyor. Henüz izlemediyseniz, Netflix’ten bu yapımı hemen seyretme şansını yakalayabilirsiniz!

Büyü

En iyi Türk korku filmleri arasında yer alan 2004 yapımı Büyü, Orhan Oğuz tarafından yönetildi. Faruk Aksoy’un yapımcılığını üstlendiği filmde Şafak Güçlü ile Servet Aksoy senarist koltuğunda oturdu. Yıldızlarla dolu bir oyuncu ekibine sahip olan yapımda Özgü Namal, İpek Tuzcuoğlu, Ece Uslu, Nihat İleri, Okan Yalabık ve Dilek Serbest yer aldı.

En iyi korku & gerilim filmleri
Büyü

Yıllar geçse de halen daha unutulmayan Büyü filmi aynı zamanda ülkemizde çekilen ilk korku filmlerinden bir tanesi olma özelliğini de taşıyor. Filmde lanetli olduğu düşünülen bir köye araştırma yapmak üzere gelen bir grup arkeologun yaşadığı sıra dışı olaylar konu alınıyor. Araştırmacılar, lanetin yedi yüz yıl önce Artuklu Kralı Sultan Salih’e ait olan bir kitaptan kaynaklandığını keşfediyor ve olaylar gelişiyor.

A Nightmare On Elm Street (Elm Sokağında Kabus)

Johnny Depp’in ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyan Elm Sokağında Kabus; John Sakson, Ronee Blakley, Heather Langenkamp, Amanda Wyss, Nick Corri ve Robert Englund gibi isimleri bir araya getiriyor. Wes Craven’in yazıp yönettiği ve aynı zamanda yapımcılığını üstlendiği film 1984 yılında vizyona girdi ve ortaya korku külliyatında oldukça önemli bir seri çıkardı.

En iyi korku & gerilim filmleri
A Nightmare On Elm Street (Elm Sokağında Kabus)

Şimdiye kadar yapılmış en iyi korku & gerilim filmleri arasında yer alan Elm Sokağında Kabus, Ohio’da Springwood adlı kurgusal bir kasabada geçiyor. Burada yaşayan gençlerin rüyalarına giren çocuk katili Freddy Krueger, mahalledeki insanların gizemli bir şekilde canını alarak onları rüyalarında öldürüyor. Film şu anda Apple TV’de 3,99 TL’den listeleniyor.

Dipnot: Popüler kültürde büyük bir yer elde eden Elm Sokağında Kabus için çok sayıda devam filmi çekildi. Freddy’nin İntikamı, Rüya Savaşçıları, Rüya Ustası, Hayal Çocuk, Freddy’nin Ölümü, Yeni Kabus ve Freddy Jason’a Karşı olmak üzere seriye yedi yeni film daha eklendi.

Dipnot 2: 2010 yılında Samuel Bayer tarafından Elm Sokağında Kabus filmi yeniden çekildi. Seriyi tekrardan başlayan yapım, 1984 tarihli filme modern teknolojiler ile orijinaline sadık kalarak çekildi. Jackie Earle Haley, Kyle Gallner, Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz gibi oyuncular filmde performanslarını gösterdi.

The Ninth Gate (Dokuzuncu Kapı)

Netflix platformundan izleyebileceğiniz Dokuzuncu Kapı filmi ünlü yönetmen Roman Polanski tarafındand çekildi. Neo-noir korku ve gerilim filmi olarak karşımıza çıkan bu yapım, 1993 tarihinde yayınlanan Arturo Perez-Reverte’nin The Club Domas adlı romanından esinlenerek oluşturuldu. Filmin başrolünde Johnny Depp yer aldı. Lena Olin, Frank Langella, James Russo, Jack Taylor, Emmanuelle Seigner gibi oyuncular ise kadroya eşlik etti.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Ninth Gate (Dokuzuncu Kapı)

Rosemary’s Baby (1968) filminden sonra yeniden bir korku filmi için kamera başına geçen Roman Polanski, Dokuzuncu Kapı’da dünya üzerinde nadir bulunan kitapları araştıran Dean Corso’ya odaklanıyor. Boris Balkan için gizemli bir kitabın varlığını araştıran Corso, sırlarla dolu bir dünyaya adım atıyor ve kendisini doğaüstü güçlerle ilişkili bir komplonun içinde buluyor. New York, Toledo, Portekiz ve Paris gibi şehirlerde geçen film, heyecan verici atmosferiyle izleyicilerine korku ve gizemle dolu bir macera vadediyor.

The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)

1991 yılında vizyona giren Kuzuların Sessizliği, Jonathan Demme tarafından yönetildi. Thomas Harris’in aynı adlı romanından esinlenerek uyarlanan yapım, dünyanın en iyi korku & gerilim filmleri arasına adını yerleştirmeyi başardı. Eleştirmen ve seyircilerin favorisi haline gelen filmin başrollerini Jodie Foster ile Anthony Hopkins üslendi. Aynı zamanda Scott Glenn, Ted Levine de yan rollerde etkileyici oyunculuklarını kameralara yansıttı.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Kuzuların Sessizliği konusu itibariyle FBI’dan eğitim alan Clarice Starling adlı bir kadının yüksek güvenlikle korunan bir tımarhaneyi ziyaret ederek yamyamlık yapan bir katil olan Hannibal Lecter ile olan ilişkisine odaklanıyor. Lecter’ın zihninin derinliklerine inmeye çalışan Starling, hastasıyla Faustiyen bir ilişki yaşıyor ve olaylar sıra dışı bir hal almaya başlıyor.

Apple TV’den 3,99 TL karşılığında kiralayıp izleyebileceğiniz Kuzuların Sessizliği filmi Akademi Ödülleri’ne yedi dalda aday gösterildi. En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film ve En İyi Senaryo Uyarlaması dallarında ödüle layık görüldü. 118 dakika uzunluğundaki yapım kısa sürede kült haline geldi.

Dipnot: Hannibal Lecter efsanesi ilk olarak 1986 yılında Manhunter dizisiyle karşımıza çıktı. 1991’de Kuzuların Sessizliği gösterime girdi. 2001’de Sir Ridley Scott’ın çektiği Hannibal, 2002’de Red Dragon, 2007’de ise Hannibal Doğuyor filmleri yayınlandı. Aynı zamanda 2013 – 2015 yılları arasında NBC kanalı için Hugh Dancy ve Mads Mikkelsen’in başrolünü oynadığı Hannibal dizisi izleyicilerle buluştu. Sevilen yapım üçüncü sezonunda final yaptı.

The Sixth Sense (Altıncı His)

Hint asıllı ABD’li yönetmen M. Night Shyamalan tarafından çekilen Altıncı His tüm zamanların en iyi korku & gerilim filmleri arasına yerleşti. 1999 yılında yayınlanan film tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Aynı şekilde Türkiye’de de oldukça ses getirdi. Bruce Willis filmin başrolünü üstlenirken; Toni Collete, Olivia Williams ve Haley Joel Osment oyuncu kadrosunda görev aldı.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Sixth Sense (Altıncı His)

Bruce Willis filmde bir çocuk psikoloğuna hayat verirken; karakterin ofisini ziyaret eden bir hastası, ölü insanları görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini ifade ediyor. Bunun üzerine işler karmaşık bir hal alır. Gişede büyük bir başarıya ulaşan film, eleştirmenlerin gözünde de hak ettiği yere ulaşmış ve kısa sürede kült mertebesinde görülmeye başlanmıştır.

Scream (Çığlık)

1996 yılında vizyona giren Çığlık filmi slasher türünün en iyi örneklerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Hallowen, Friday the 13th, A Nightmare on Elm Street ve daha pek çok korku filmine imza atan Wes Craven, bu yapımda yine yönetmen koltuğuna touruyor. Filmin senaryosu ise Kevin Williamson tarafından kaleme alınıyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Scream (Çığlık)

Gerçek hayatta yaşanan olaylardan esinlenerek hayata geçirilen Scream filmi Gainesville Ripper’ın karşılaştığı olaylardan ilham alıyor. Filmde bir grup genç insan, bir seri katilin hedefi haline geliyor ve kasabada yaşanan karanlık sırlar ilk defa gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Oyuncu kadrosunda ise David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Matthew Lillard, Rose McGowan, Skeet Ulrich, Jamie Kennedy ve Drew Barrymore gibi isimler bulunuyor.

Dipnot: Çığlık serisi toplamda beş filmden oluşuyor. Bunlardan sonuncusu olan Scream 5 bu yılın başında vizyona girdi. 2023’teyse seriye bir başka filmin ekleneceği biliniyor. Aynı zamanda 2015’te Scream’in dizi versiyonu çekildi. Kevin Williamson ve Wes Craven’in hazırladığı yapım iki sezon 24 bölüm ekranlarda kaldı. Başrollerinde ise Willa Fitzgerald, Bex Taylor-Klaus, John Karna, Amadeus Serafini, Connor Weil ve Carlson Young gibi isimleri bir araya getirdi.

The Platform

Netflix orijinal filmi olarak 2020 yılında gösterime sunulan The Platform filmi Galder Gaztelu-Urrutia tarafından yönetildi. İspanyol yapımı film kendine has konusuyla kısa sürede tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Eleştirmenlerden tam not alarak pek çok festivalden ödülle ayrıldı.

En iyi korku & gerilim filmleri
The Platform

Çarpıcı hikayesiyle tüyleri diken diken eden The Platform, en iyi korku & gerilim filmleri listemizde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Film, konusu itibariyle dikey olarak tasarlanmış bir hapishanede yaşanan olayları mercek altına alıyor. Hücreler ikişer mahkumdan oluşurken; her gün yalnızca bir defa yemekler en üst kattan aşağıya doğru gönderiliyor. Üst katlarda bulunan mahkumlar bolca yemekle karşılaşırken; alttakiler ise açlıkla mücadele etmek zorunda kalıyor ve olaylar gelişiyor. Ivan Massague filmin başrolü olarak karşımıza çıkıyor. Antonia San Juan, Zorion Eguileor, Emilio Buale ve Alexandra Massangkay ise ona eşlik ediyor.

Paranormal Activity (Paranormal Aktivite)

Oren Peli’nin yazıp yönettiği Paranormal Aktivite filmi kısa süre içinde tüm dünyanın gözlerini üzerine çekti. Popüler kültürde adından sıkça söz ettiren yapım, doğaüstü temasıyla korku ögelerini iç içe harmanlayarak seyircilerine sıra dışı bir atmosfer yaşattı. Filmde Katie Featherston ile Micah Sloat başrol koltuğunu paylaştı.

En iyi korku & gerilim filmleri
Paranormal Activity (Paranormal Aktivite)

Paranormal Aktivite konusu itibariyle genç bir çiftin yaradışı sıra dışı olayları anlatıyor. Micah isimli kadın, her ne kadar güzel bir evlilik yürütse de küçüklüğünden bu yana kapıldığı korkularıyla artık yüzleşmek istiyor. Çocukluğundan beridir uhrevi varlıklar tarafından takip edildiğini düşünen kadın, bu gizemi aydınlatmak için yatak odalarına bir kamera yerleştiriyor. Sonrasında ise gece yaşanan olayları seyretmeye başlıyor. Başlangıçta yalnızca ayak sesleri gibi basit cevaplarla karşılaşsa da gün geçtikçe paranormal olaylar artıyor ve olaylar giderek daha korkunç bir hale bürünüyor.

Dipnot: Paranormal Activite serisi kısa sürede dünya çapında ilgi görerek bir seri haline geldi. 2010’da Japon uyarlaması olan Tokyo Night gösterime girdi. İlerleyen yıllarda ise Paranormal Aktivite 2, Paranormal Aktivite 3, Paranormal Aktivite 4, The Marked Ones, The Ghost Dimension ve Next of Kin gibi filmlerle seri genişletildi.

A Girl Walks Home Alone at Night (Gece Yarısı Sokakta Bir Kız)

Ana Lily Amirpour tarafından yazılıp yönetilen Farsça yapım, ilk İranlı wampir western filmi olarak lanse ediliyor. Sheila Vand, Arash Marandi, Mozkan Marno, Marshall Manesh ve Dominic Rains filmin başrol koltuğunda yer alıyor. 2014 yılında gösterime giren film, İran’ın Bad City isimli hayalet kasabasında, yalnız bir vampiri mercek altına alıyor. Çekimlerinin tamamı Kaliforniya’da gerçekleşirken; yapımın izleyicilerle siyah-beyaz olarak buluştuğunu ve olağanüstü sinematografisiyle dikkat çektiğini belirtmekte yarar var.

En iyi korku & gerilim filmleri
A Girl Walks Home Alone at Night (Gece Yarısı Sokakta Bir Kız)

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde gerçekleştiren A Girl Walks Home Alone at Night, Bad City adlı kasabanın dünyanın geri kalanından soyutlanmış ve suçla örülü yapısını gözler önüne seriyor. Kasabaya gece çöktüğünde hayat kadınları, uyuşturucu satıcıları, kadın tüccarları burada hakimiyet kuruyor ve olaylar gelişiyor. Eleştirmenlerin hayranlıkla yaklaşıp övgüler dizdiği filmin müzikleri ise ünlü İranlı grup Kiosk tarafından besteleniyor.

Eraserhead

Efsane yönetmen David Lynch tarafından yazılıp yönetilen Eraserhead, usta sinemacının ilk filmi olma özelliğini taşıyor. 1977 yılında yayınlanan film, sürrealist korku sinemasının önemli simgelerinden biri olarak anılıyor. Siyah-beyaz olarak çekilen yapımda Jack Nance başrol oynuyor. Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates ve Judith Roberts ise oyuncu kadrosunda başarılı performanslarını sergiliyor.

En iyi korku & gerilim filmleri
Eraserhead

İlk çıktığı günden bu yana olumlu görüşler toplayan Eraserhead kısa süre içinde kült film mertebesine ulaştı. ABD Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen yapım, Henry Spencer adlı bir adamın baba olacağını öğrenmesi haberiyle başlıyor. Sevgilisi Mary ile yaşadığı ilişki sonrasında baba olan Spencer, doğum zamanı gelip çattığında hayretler içinde kalır. Mary’nin doğurduğu çocuk, deforme olmuş bir yaratıktır.

Train to Busan (Zombi Ekspresi)

Park Joo-suk tarafından kaleme alınan filmde Lee Dong-ha yapımcı koltuğunda otururken, Yeon Sang-ho ise yönetmenlik yapıyor. Gong Yoo, Ma Dong-seok, Jung Y-mi, Kim Su-an, Kim Eui-sung, Choi Woo-shik ve Ahn So-hee gibi başarılı Koreli oyuncular filmin kadrosunda görev alıyor ve çarpıcı performanslar ortaya koyuyor.olarak da bilinen Cinayet Günlüğü, en iyi Kore filmleri listelerinde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Memories of Murder konusu itibariyle 1986 ve 1991 yılları arasında ülkenin Hwaseong, Gyeonggi kentinde yaşanan polisiye olayları anlatıyor. Güney Kore’deki ilk seri katil cinayetlerini konu alan yapım, hem hikayenin sürükleyiciliği hem de başarılı oyuncu performansları ile artı puan topluyor.

En iyi Kore filmleri
Train to Busan (Zombi Ekspresi) – 2016

Zombi Ekspresi konusu itibariyle yıkıcı bir virüsün Güney Kore’yi etkisi altına aldığı bir dünyada yaşanan kaotik olayları işliyor. Tüm bu kargaşada Seul kentinden Busan’a gitmeye çalışan bir trendeki yolcuların hayatta kalma mücadelesi mercek altına alınıyor. 118 dakika uzunluğundaki film dünya prömiyerini 2016 Cannes Film Festivali’nde, Geceyarısı Seansı gösteriminde gerçekleştirdi. Filmin yayınlanmasından haftalar sonra ise Seoul Station isimli aynı dünyada geçen bir animasyon filmi çekildi.

Zombi Ekspresi filmi hem gişede büyük başarılara imza atıp hem de eleştirmenlerden pozitif yönde görüşler aldıktan sonra bir devam filmi için kollar sıvandı. 2020 yılında Yeon Sang-ho tarafından yönetilen aksiyon ve korku temalı soygun filmi Yarımada izleyicilere sunuldu. Train to Busan’ın devamı niteliğindeki yapım, ilk filmin aksine eleştirmenleri ikiye ayırdı. Kimileri bu projenin oldukça iyi bir devam öyküsü sunduğunu ileri sürerken; kimileriyse yalnızca ticari maksatla çekilmiş bir iş olarak sıfatlandırdı.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Aksiyonla dolu gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu