Film & Dizi

Aksiyonla dolu gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri

En iyi savaş filmleri listemizde sizler için aksiyonla dolu birbirinden kaliteli yapımlara yer verdik. İşte o filmler...

En iyi savaş filmleri listesi ile karşınızdayız! Başta Hollywood olmak üzere dünyanın neredeyse tüm bölgelerinde yapımcılar, ülkelerinin destansı hikayelerini konu alan savaş temalı filmler çekti. Özellikle de İkinci Dünya Savaşı ve Adolf Hitler’in Nazi dönemini anlatan çok sayıda yapıma yer verildi. Sizler için bu içeriğimizde savaş atmosferini en iyi şekilde objektiflere yansıtan o yapımları bir araya getirdik.

En iyi savaş filmleri

1917

Kariyerinde American Beauty, Road to Perdition, Jarhead, Skyfall, Spectre ve Revolutionary Road gibi başarılı filmlere imza atan Sam Mendes tarafından yazılıp yönetilen 1917, 2019 yılında gösterime girdi. 119 dakika uzunluğundaki yapım etkileyici sinematografisiyle izleyicilerini büyülemeyi başarırken, Akademi Ödülleri’nde on dalda ödüle aday gösterildi. Fakat bunlardan yalnızca dört tanesinde ödülü kazanabildi. Bunlar En İyi Görüntü Yönetmeni (Roger Deakins), En İyi Ses Miksajı, En İyi Sinematografi ve En İyi Görsel Efekt kategorileri oldu.

En iyi savaş filmleri
1917

Oscar ödüllü epik savaş filmi 1917 oyuncu performansları ile de dikkat yaratıyor. Filmde George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Daniel Mays, Adrian Scarborough ve Jamie Parker gibi tecrübeli isimler yer alıyor. 1. Dünya Savaşı atmosferinde geçen film, savaş sırasında askerlerin hayatlarını etkileyecek kadar önemli olan bir mesajı iletmek için görevli iki askere odaklanıyor. Kıdemsiz Onbaşı Schofield ile Blake, kendilerinden beklenen zorlu görevi yerine getirebilmek için sıra dışı bir mücadele gösteriyor.

Yaklaşık 90 milyon dolar bütçe ile çekilen 1917 filmi gişede 384,9 milyon dolarlık gelir elde ederek önemli bir başarıya imza attı. Özellikle de Türkiye gibi çeşitli ülkelerde, pandemi şartlarında vizyona giren film, buna rağmen çok sayıda izleyici topladı. Eleştirmenler filmin göz alıcı atmosferini, oyunculuklarını ve derin hikayesini genel itibariyle olumlu görüşlerle değerlendirdi. 1917’yi şu anda Amazon Prime Video platformundan seyretmek mümkün.

Dr. Strangelove (Doktor Garipaşk)

Usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından çekilen 1964 yapımı Dr. Strangelove (Dr. Garipaşk veya: Nasıl Kaygılanmayı Bırakıp Bombayı Sevmeyi Öğrendim) en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor. Savaşın tüm kaotik atmosferini hiciv ile anlatan bu film, Peter George’un kaleme aldığı Kırmızı Alarm adlı romandan uyarlanarak karşımıza çıkıyor.

En iyi savaş filmleri
Dr. Strangelove (Doktor Garipaşk)

Eleştirmenlere göre tüm zamanların en iyi filmleri içerisinde kabul edilen Dr. Strangelove, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihsel ve estetik açıdan önemli bulunduğu için Ulusal Film Arşivi’nde korunmak üzere seçilen ilk yirmi beş filmden bir tanesidir. Senarysonuu Stanley Kubrick’in Terry Southern ve Peter George ile beraber yazdığı bu yapımda Peter Sellers üç farklı rolde boy gösteriyor. Sellers’a eşlik eden isimler arasında George c. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn, Slim Pickens ve Tracy Reed gibi isimler yer alıyor.

Dr. Garipaşk konusu itibariyle kaçık bir general olarak lanse edilen Jack D. Ripper karakterini mercek altına alıyor. General, soğuk savaş döneminde Rus yönetiminin, ABD halkının vücut sıvılarını kirlettiği iddiasıyla SSCB’ye nükleer saldırı gerçekleştirmeye karar vermesiyle başlıyor. Sıra dışı karakterlere sahip olan ve savaşın aslında ne kadar anlamsız bir kavram olduğunu etkileyici üslubuyla gösteren yapım, 94 dakikalık uzunluğuyla keyifli bir seyir deneyimi yaratıyor. Film şu anda Apple TV’de bulunuyor.

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

Robert Rodat tarafından yazılan ve efsane yönetmen Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği Er Ryan’ı Kurtarmak filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında Normandiya İstilası sırasında geçiyor. 1998 yılında gösterime giren yapım etkileyici oyuncu performansları, gerçekçi kurgusu, Janusz Kaminski’nin göz alıcı sinematografisi, hafızalardan silinmeyen müzikleri ve akıcı senaryosuyla eleştirmenler ile izleyicilerden tam not alıyor. Aynı zamanda bir gişe başarısı da elde eden yapımın bütçesi 70 milyon dolarken, elde ettiği hasılat ise 485 milyon dolar olarak biliniyor.

En iyi savaş filmleri
Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

Akademi Ödülleri’nde on bir farklı dalda adaylığa gösterilen Er Ryan’ı Kurtarmak, ne yazık ki bunlardan yalnızca beşinden ödülle ayrıldı. Steven Spielberg bu filmle birlikte ikinci En İyi Yönetmen ödülünü elde ederken; aynı zamanda En İyi Film Kurgusu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses ve En İyi Ses Efekti dallarında da ödüle layık görüldü. Büyük ödülü ise aynı yıl vizyona giren Aşık Shakespeare filmi kazandı. Fakat dünya çapında pek çok eleştirmen, jürinin aldığı bu kararı yanlış bularak Akademi’yi kınayan ifadelerde bulundu.

169 dakika uzunluğundaki Er Ryan’ı Kurtarmak, en iyi savaş filmleri içerisinde yer alıyor. Filmin başrolünde Tom Hanks bulunuyor. Usta aktöre Edward Burns, Tom Sizemore, Barry Pepper, Adam Goldberg, Giovanni Ribisi, Matt Damon, Vin Diesel ve Jeremy Davies eşlik ediyor. Normandiya Çıkarması üzerine gözlerden yaş akıtan bir film olan bu yapım, dört çocuğundan üçünü İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden bir kadının kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesi için ABD Başkanı’na çağrı yapmasıyla başlıyor. Bunun üzerine bir sekiz kişiden oluşan bir ekip, Ryan’ı kurtarmaya çalışmak için canları pahasına bir mücadeleye adım atıyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak filmi henüz izlemeyenler ya da tekrardan seyretmek isteyenler için şu anda Netflix platformunda yer alıyor. Öte taraftan kiralama seçeneği ile Apple TV’de 3,99 TL’ye, Google Play Filmler ve TV uygulamasında ise 49,99 TL karşılığında listeleniyor.

Life Is Beautiful (Hayat Güzeldir)

Şimdiye kadar Pinokyo, Kar ve Kaplan, Kürdan Joe, Asteriks ve Oburiks Sezar’a Karşı, Küçük Şeytan ve İçerdekiler gibi popüler filmlerde olağanüstü oyunculuk performansıyla hatırlanan Roberto Benigni, 1997 yılında Hayat Güzeldir filmi için kamera başına geçti. Filmin senaryosunu Vincenzo Cerami ile beraber kaleme alan sanatçı, yönetmenliğinin yanı sıra başrol koltuğuna oturdu. Komedi ve dram temalarını birlikte harmanlayan yapım, dokunaklı senaryosuyla en iyi savaş filmleri arasına kolaylıkla yerleşmeyi başardı.

En iyi savaş filmleri
Life Is Beautiful (Hayat Güzeldir)

Hayat Güzeldir filminde Roberto Benigni, Nazi toplama kampında oğlunu yaşanan korkunç olaylardan korumak için hayal gücünü kullanan Yahudi bir İtalyan kitapçı olan Guido Orefice karakterine hayat veriyor. Yer yer tebessüm ettiren, çoğu zaman ise gözünüzden yaşlar getirecek bu yapım, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e layık görüldü. Akademi Ödülleri’nde ise yedi dalda adaylığı bulunan yapım; bunlardan En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında ödüllendirildi.

İlk yarısı romantik ve slapstick türünde olan, İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl öncesini anlatan yapım; ikinci kısmında ise savaşın başlamasıyla duygu yoğunluğunu tavan noktaya çıkarıyor. 116 dakika uzunluğundaki filmde Benigni’nin yanı sıra Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano ve Sergio Bini Bustric gibi oyuncular bulunuyor.

The Pianist (Piyanist)

Ünlü yönetmen Roman Polanski tarafından yapımcılığı ve yönetmenliği üstlenilen Piyanist filmi etkileyici hikayesiyle göz yaşartıyor. Wladyslaw Szpilman’ın aynı adlı otobiyografik eserinden uyarlanan ve senaryosu Ronald Harwood imzasıyla kaleme alınan yapım, Yahudi soykırımından kurtulan Polonyalı piyanist ve besteci Szpilman’ın gerçek hikayesini anlatıyor.

En iyi savaş filmleri
The Pianist (Piyanist)

1939 yılında Polonyalı Yahudi bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman, yaşanan Nazi Almanyası işgali sırasında Varşova’da yer alıyor. Gün geçtikçe soykırımın yükseldiği bu coğrafyada tüm yahudiler toplama kampında esir tutulmaya başlanırken; Szpilman ise esaret altına gitmekten son anda kurtuluyor. Bunun üzerine Varşova’nın kenar mahallelerinde hayatta kalmaya gayret gösteren sanatçı, yaşanan tüm acınası olaylara rağmen umudunu asla kaybetmiyor.

150 dakika uzunluğundaki Piyanist pek çok eleştirmene göre en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor. Adrien Brody filmde Wladyslaw Szpilman’a ustalıkla hayat verirken; Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Julia Rayner ve Jessica Kate Meyer gibi isimler ona eşlik ediyor. Soykırımı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yapım, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül sahibi oluyor. Öte taraftan Akademi jürisi tarafından En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yönetmen Oscar’ına layık bulunuyor.

Apocalypse Now (Kıyamet)

En iyi savaş filmleri listemizin bir diğer ismi ise Apocalypse Now… Kıyamet adı ile ülkemizde yayınlanan 1979 yapımı film, The Godfather üçlemesi ile dünya çapında büyük bir şöhret yakalayan Francis Ford Coppola tarafından yönetildi. Joseph Conrad’ın Karanlığın Yüreği adlı romanından uyarlanan film, Vietnam Savaşı’nın kan donduran atmosferini ustalıklı bir şekilde kameralara yansıtıyor.

En iyi savaş filmleri
Apocalypse Now (Kıyamet)

Michael Herr’in anlatıcı koltuğunda oturduğu Apocalypse Now oyuncu kadrosu ile de büyük ilgi uyandırıyor. Filmde Marlon Brando başrolde yer alırken; Robert Duvall, Martin Sheen, Frederic Forrest, Albert Hall, Sam Bottoms, Laurence Fishburne ve Dennis Hopper eşlik ediyor. Film, cinayetle suçlanan Ordu Özel Kuvvetler Subayı Albay Kurtz’a (Marlon Brando) suikast gerçekleştirmek üzere gizli bir görevde olan Benjamin L. Willard (Martin Sheen) tarafından Güney Vietnam’dan Kamboçya’ya uzanan bir nehir yolculuğunu takip ediyor.

Efsanevi Star Wars serisinin yaratıcısı George Lucas’ın da pek çok katkısının bulunduğu Kıyamet filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ile onurlandırıldı. Akademi Ödülleri’nde ise En İyi Film Oscar’ını kıl payı kaçırsa da En İyi Sinematografi ve En İyi Ses ödüllerini elde etti. 2000 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihsel ve estetik anlamda önemli bulunduğu gerekçesiyle bu yapım, Ulusal Film Arşivi’nde saklanmaya başladı.

Dipnot: 2019 yılında yönetmen Francis Ford Coppola, Tribeca Film Festivali’nde yapımın 40. yıl dönümü için Apocalypse Now Final Cut adlı özel versiyonu izleyicilerle buluşturdu. Yapılan yeni kurguda, Coppola’nın tercih ettiği montaj dizilimi yer aldı. Silinen bazı sahneler burada kullanılırken, toplamda üç saat üç dakikalık bir çalışma hayranlarına sunuldu.

Casablanca (Kazablanka)

Michael Curtiz tarafından yönetilen Kazablanka filmi Hollywood klasikleri arasında yer alıyor. İlk defa 1942 yılında seyirci karşısına çıkan bu yapımda Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi döneminin efsane oyuncuları sahne aldı. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Oscar’ını elde eden yapım, 2002 yılında ABD Film Enstitüsü tarafından en iyi aşk filmi seçildi. Fakat bunun yanı sıra film, etkileyici hikayesiyle, savaş filmleri arasında da oldukça özel bir konuma sahip.

En iyi savaş filmleri
Casablanca (Kazablanka)

İkinci Dünya Savaşı sırsaında çekilen ve yine bu dönemi konu alan film, Çek direniş örgütünde lider konumda bulunan Victor Lazlow isimli bir adamın Alman toplama kampından kaçıp Kazablanka’ya gelmesiyle başlıyor. Önce Lizbon, sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi amaçlayan Lazlow, tüm umutlarını kentin meşhur bir gece kulübünün sahibi Rick’e bağlıyor. Ancak Rick, kendince haklı gerekçeler neticesinde Victor’u kurtarmak ile ölüme terk etmek arasında büyük bir ikileme giriyor ve olaylar gelişiyor.

Murray Burnett ve Joan Alison’un Everybody Comes to Rick adlı tiyatro oyunundan uyarlanan Casablanca filmi 102 dakikalık uzunluğa sahip. 1989 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunmaya başlayan bu yapım, etkileyici hikayesiyle kült filmler arasında kendine yer buluyor.

Braveheart (Cesur Yürek)

Usta oyuncu Mel Gibson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve aynı zamanda başrolünü üstlendiği Braveheart, 13. yüzyılın sonlarında İskoç bir savaşçı olan Sir William Wallace’ın destansı hikayesini anlatıyor. 1995 tarihli yapım, İngiltere Kralı I. Edward’a karşı İskoç bağımsızlığı için mücadele veren kahramanın yolculuğuna izleyicileri sürüklüyor. 15. yüzyılda kaleme alınmış bir epik şiirden esinlenerek oluşturulan yapım, 10 dalda aday gösterildiği Oscar’da yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve En İyi Film dallarında ödüle ulaştı.

En iyi savaş filmleri
Braveheart (Cesur Yürek)

Hem eleştirel hem de ticari anlamda büyük başarıya ulaşan Cesur Yürek en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor. Dünya genelinde 210 milyon dolardan fazla hasılat elde eden yapım, senaryosunda bulunan tarihsel uyuşmazlıklar konusunda tartışmalara yol açsa da seyircilere oldukça keyifli bir deneyim vadediyor. Mel Gibson’ın yanı sıra filmde Sophie Marceau, Patrick McGoohan, Cattherine McCormack ve Brendan Gleeson bulunuyor. Google Play’den filmi 3,99 TL’ye kiralayarak ya da 22,99 TL karşılığında satın alarak izlemeniz mümkün.

Dipnot: 2019 yılında Cesur Yürek’in devam filmi olarak lanse edilen Robert the Bruce vizyona girdi. Richard Gray tarafından yönetilen yapım, Robert Bruce’un ailesiyle olan ilişkisini, bağımsızlık mücadelesini ve ardından gelen saltanatını mercek altına alıyor. Filmde Angus Macfadyen, Jared Harris, Anna Hutchison ve Patrick Fugit gibi oyuncular yer alıyor.

Come and See (Gel ve Gör)

Rus yönetmen Elem Klimov tarafından çekilen Gel ve Gör en iyi savaş karşıtı filmler arasında yer alıyor. Klimov’un Ales Adamovich ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı yapım, 1978 tarihli bir romana dayanıyor. Filmin etkileyici yapısının yanı sıra, çekim süreci de oldukça dramatik bir sürece dayanıyor. Yönetmenin filmin tamamını çekmesine izin verilmeden önce Sovyet yetkililerin sekiz yıllık sansürüyle mücadele etmek zorunda kaldığı biliniyor.

En iyi savaş filmleri
Come and See (Gel ve Gör)

Eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanan Gel ve Gör filmi konusu itibariyle Belarus’un Nazi Alman işgali ve annesinin tüm isteklerine rağmen Belarus direniş hareketine katılan Flyora adlı genç bir partizanın tanık olduğu olayları mercek altına alıyor. Hiper gerçekçi bir üsluba sahip olan yapımda çok sayıda sürrealist öge yer alırken, felsefi varoluşçuluğu ise şiirsel, psikolojik, politik ve kıyamet temalarıyla harmanlanıyor.

142 dakika uzunluğundaki film, Sovyetler Birliği’nin tüm baskılarına rağmen hayata geçiyor ve dünya çapında seyirciler tarafından hayranlıkla karşılanıyor. 1985 yapımı filmin başrol koltuğunda ise Aleksey Kravçenko ile Olga Mironova oturuyor.

Paths of Glory (Zafer Yolları)

Tüm zamanların en iyi yönetmenleri arasında yer alan Stanley Kubrick imzalı Zafer Yolları, Humphrey Cobb’un aynı adlı romanına dayanıyor. 1957 yılında yayınlanan film savaş karşıtı yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kubrick’in senaryosunu Calder Willingham ve Jim Thompson ile beraber kaleme aldığı yapım, 1992’den bu yana ABD Knogre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihsel ve estetik önemi bakımından Ulusal Film Arşivi’nde korunmak üzere saklanıyor.

En iyi savaş filmleri
Paths of Glory (Zafer Yolları)

Zafer Yolları konusu itibariyle Birinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Efsane aktör Kirk Douglas, savaşa devam etmeyi reddeden Fransız askerlerinin komutanı Albay Dax karakterine hayat veriyor. Dax’ın askerlerini mahkemede korkaklık suçlamalarına karşı savunduğu bu yapım, savaşın ne kadar anlamsız olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kirk Douglas ile Stanley Kubrick’in yapımcılığını birlikte üstlendiği Zafer Yolları filminde Ralph Meeker, Adolphe Menjou, George Macready, Wayne Morris ve Richard Anderson gibi başarılı oyuncular da kendilerine yer buluyor. Öte taraftan film, 88 dakikalık uzunluğuyla izleyiciyi yormadan rahatlıkla seyredilebiliyor. Paths of Glory, Google Play’de 3,99 TL’ye kiralanabiliyor. Aynı zamanda HD versiyonunu 17,99 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

The Great Dictator (Büyük Diktatör)

Siyah-beyaz dönemlerin efsane yıldızı Charlie Chaplin tarafından yazılıp yönetilen ve aynı zamanda tecrübeli yıldızın başrolünü üstlendiği Büyük Diktatör filmi büyük politik göndermeler barındıran bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Chaplin’in filmde Adolf Hitler ve Benito Mussolini’nin faşist ve antisemitist özelliklerini hivicli bir şekilde ele alan The Great Dictator, unutulmaz komedyenin ilk sesli filmi olarak da biliniyor.

En iyi savaş filmleri
The Great Dictator (Büyük Diktatör)

En iyi savaş filmleri arasında yer alan Büyük Diktatör, komedi sineması tarihine de adını altın harflerle kazıdı. Dönemi itibariyle büyük bir popülarite elde eden yapım, aynı zamanda Chaplin’in ticari anlamda en başarılı projesi oldu. Halen daha seyirciler tarafından çokça beğenilen filmde Chaplin iki rolde karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki acımasız bir faşist diktatör olurken, diğeri ise zulüm görmüş bir Yahudi berber oluyor.

Charlie Chaplin’in yanı sıra filmde Paulette Goddard, Jack Oakie, Henry Daniell, Reginald Gardiner, Billy Gilbert ve Maurice Moscovich yer alıyor. Chaplin oyunculuk, yönetmen ve senaristlik tecrübelerinin dışında filmin müziklerini de besteliyor. Komedi temalı film popüler kültürde de büyük bir yere sahip. Paolo Nutini’nin Iron Sky adlı meşhur şarkısında, Büyük Diktatör’deki bir konuşmadan alıntı yapılıyor. Popüler rock grubu U2 ve Coldplay’in de çeşitli eserlerinde bu yapımdan anekdotlara yer veriliyor.

Stanley Kubrick, Mel Brooks, Wes Andereson ve Chuck Jones gibi sayısız yönetmeni etkisi altına almayı başaran Büyük Diktatör filmi kendinden sonra gelen pek çok sanat eserine ilham verdi. Sacha Baron Cohen’in The Dictator filmi ve Taika Waititi’nin Jojo Rabbit adlı filminin Chaplin’in yarattığı unutulmaz eserden etkilenerek hayata geçirildiği biliniyor.

Ayla

Mustafa Uslu yapımcılığında hayata geçirilen Ayla filmi 2017 yılında vizyona girdi. Gişede olağanüstü bir başarı elde ederek ülkemizde en çok izlenen filmlerden biri haline gelen yapım Can Ulkay tarafından yönetildi. Senaryosu ise Yiğit Güralp’ın kaleminden açıktı. Türkiye – Güney Kore ortak yapımı bu proje dünya çapında ilgi görerek en iyi savaş filmleri arasında yerini aldı.

En iyi savaş filmleri
Ayla

Gerçek bir hayat öyküsünden yola çıkılarak sinemaya aktarılan Ayla filmi İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay ve Murat Yıldırım gibi birbirinden başarılı oyuncuları bir araya getirdi. 1950’de yaşanan Kore Savaşı esnasında Astsubay Kıdemli Başçavuş Süleyman Dilbirliği ve savaş mağduru küçük bir kız çocuğu olan Koreli Eunja Kim’in dokunaklı öyküsü kameralara yansıtıldı.

Yerli ve yabancı pek çok sinema festivalinden ödülle ayrılan Ayla filmi eleştirmenlerden genel olarak pozitif görüşler topladı. İzleyiciler ise filmi gözyaşlarıyla seyrederek dokunaklı öyküsü karşısında hayranlıklarını dile getirdi. Filmin sinematografisi oldukça beğenilirken, Fahir Atakoğlu tarafından hazırlanan müzikleri de çok sevildi. Ayla’yı henüz izleme fırsatı bulamadıysanız Amazon Prime Video ve Netflix’ten seyredebilirsiniz. Öte taraftan Apple TV’den 3,99 TL, Google Play Filmler ve TV’den ise 2,99 TL’ye filmi kiralayabilirsiniz.

Dipnot: 2021 yılında Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen platformunda Ayla belgeseli Vuslat gösterime sunuldu. 52 dakika uzunluğundaki tarihi belgeselde Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunja’nın gerçek hikayesi ekranlara taşındı. Karakterler yıllar sonra bu belgesel için tekrardan bir araya geldi.

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Hollywood sinemasının deneyimli yönetmeni Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen Soysuzlar Çetesi yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla seyircilerini büyülemeyi başarıyor. Brad Pitt, Christoph Waltz, Michael Fassbender, ELi Roth, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger ve Melanie Laurent unutulmaz performanslarını ortaya koyuyor.

En iyi savaş filmleri
Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Tarantino’nun 1998 yılında senaryosunu yazdığı ve ancak 2009 yılında hayata geçirebildiği Soysuzlar Çetesi, yönetmenin en çok hasılat yapan filmi oldu. 70 milyon dolarlık bütçesiyle 321,5 milyon dolar hasılat elde eden yapım İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman kuşatması altındaki Fransa’da geçiyor.

Henüz izlemediyseniz film Netflix ve Amazon Prime Video servislerinde listeleniyor. Öte taraftan Apple TV’de 3,99 TL, Google Play Filmler ve TV’de ise 115,99 TL’ye filmi kiralamanız mümkün kılınıyor.

Full Metal Jacket

Kariyerinde pek çok savaş karşıtı film çeken Stanley Kubrick, 1987 yılında Full Metal Jacket ile hayranlarının karşısına çıktı. 1979 yılında Gustav Hasford’un kaleme aldığı The Sort-Timers romanından uyarlanan filmde Matthew Modine, Lee Ermey, Vincent D’Onofrio ve Adam Baldwin unutulmaz performanslarını seyircilere gösteriyor.

En iyi savaş filmleri
Full Metal Jacket

En iyi savaş filmleri arasında kabul edilen Full Metal Jacket halen daha çok sevilen ve seyredilen kült bir yapım olarak biliniyor. Eleştirmenlerden tam not alan eser, iki bölümden oluşuyor. İlk kısımda Vietnam Savaşı öncesi ABD ordusunun eğitimleri kameralara yansıtılırken; ikinci bölümde ise savaş sırasında askerlerin yaşadıkları aksiyon dolu olaylar konu alınıyor.

116 dakika uzunluğundaki Full Metal Jacket filmi popüler kültürde de büyük bir önem arz ediyor. Şimdiye kadar çok sayıda müzik, sinema filmi, dizi ve benzeri sanat disiplinlerinde Kubrick imzalı bu yapıta referans verildi. Savaş karşıtı filmler arasında her zaman ayrı tutularak, seyircilerin favorisi haline geldi. Henüz izlemediyseniz filmi Apple TV’de 3,99 TL’ye kiralayabilirsiniz. Google Play Filmler ve TV’de ise 4,99 TL’ye kiralamanız mümkün.

Downfall (Çöküş)

2004 yılında vizyona giren Alman – Avusturya – İtalyan ortak yapımı olan Çöküş filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanya’sının yenilginin eşiğinde olduğu Berlin Savaşı’nı konu alıyor. Adolf Hitler’in son günlerini tasvir eden yapım olağanüstü oyunculuk performansları ve milyonları derinden etkileyecek sinematografisi ile seyircileri kendisine hayran bıraktı.

En iyi savaş filmleri
Downfall (Çöküş)

Adolf Hitler’in sekreterlerinden biri olan Traudl Junge ve gazeteci Melissa Müller tarafından kaleme alınan bir romandan uyarlanan Downfall, Oliver Hirschbiegel tarafından yönetildi. Senaryosu ise Bernd Eichinger imzasıyla kaleme alındı. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştiren yapım, Hitler’in insani bir yanını objektiflere göstermesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Fakat yine de en iyi savaş filmleri deyince mutlaka akıllara gelen yapımlardan biri haline geldi. Dünya çapında çok sayıda ödüle layık görülen yapımda Hitler’i Bruno Ganz canlandırdı. Öte yandan filmde Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Alexander Held, Matthias Habich, Thomas Kretschmann gibi isimler boy gösterdi.

Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

Andrew Knight ve Robert Sckenkkan tarafından yazılıp Mel Gibson imzasıyla yönetilen Savaş Vadisi, Terry Benedict’in 2004 yılında çektiği The Conscientious Objektor adlı belgesel filminden uyarlanarak hayata geçirildi. Biyografik savaş filminde Andrew Garfield başrol koltuğunda oturdu. Oyuncu kadrosunda Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths ve Vince Vaughn gibi yıldız isimler kamera karşısına geçti.

En iyi savaş filmleri
Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

Savaş Vadisi konusu itibariyle İkinci Dünya Savaşı sırasında ateşli silahlar ya da herhangi bir savaş aleti kullanmayı reddeden barışçıl bir insan olan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı savaş doktoru Desmond Doss’un sürükleyici hayat hikayesi anlatılıyor. 14 yıl boyunca yapım aşamsaı devam eden film 2016 yılında gösterime girdiğinde dünya çapında büyük yankı uyandırmayı başardı. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından övgü dolu yorumlar aldı.

Barry Lyndon

Yine bir Stanley Kubrick filmi olan Barry Lyndon, William Makepeace Thackeray’ın 1844 yılında yazdığı The Luck of Barry Lyndon adlı romanından sinemaya aktarıldı. Kubrick’in yönetmenliğinin yanı sıra senaryosunu ve yapımcılığını da üstlendiği filmde Ryan O’Neal, Merisa Berenson, Patrick Magee, Leonard Rossiter ve Hardy Krüger gibi tecrübeli oyuncular yer aldı.

En iyi savaş filmleri
Barry Lyndon

Çekimleri İngiltere, İrlanda, Doğu Almanya ve Batı Almanya’da sekiz ay boyucna devam eden Barry Lyndon filmi 1975 yılında seyircilerle buluştu. Eleştirmenlerin oldukça beğendiği bu yapım Akademi Ödülleri’nde En İyi Sinematografi, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Orijinal Müzik ödüllerine layık görüldü.

Barry Lyndon konusu itibariyle izleyicilerini 1700’lü yılların ortasına sürüklüyor. Bir subayı öldürüp kaçan Redmond Barry’nin öyküsünü anlatan yapım, İrlandalı genç adamın kendisine yeni bir hayat kurmaya çalışma mücadelesini işliyor. Fakat bir türlü istediği rahatlığa ulaşamayan adam, kendisini Prusya ordusu ile savaşta bulur ve olaylar gelişir.

Persepolis

En iyi savaş filmleri listemizin bir başka yapımı ise Persepolis… Yetişkin animasyonu olarak karşımıza çıkan bu film, Marjane Satrapi tarafından hazırlanan aynı adlı otobiyografik çizgi romandan uyarlandı. Vincent Paronnaud’un Satrapi ile beraber yazıp yönettiği yapım, İran Devrimi’ne daha önce yapılmamış bir bakış açısı ile yaklaşarak bütün dünyanın gözlerini üzerine çekti.

En iyi savaş filmleri
Persepolis

İran Devrimi sırasında Tahran’da ailesi ile birlikte yaşayan Marjane adlı genç bir kıza odaklanan Persepolis, sıra dışı hikayesiyle beğeni topluyor. Punk ve metal müzik tutkunu olan Merjane, iktidara muhalif görüşler barındıran fikirlere sahip olna amcasının intiharına tanıklık ediyor. Son derece soğukkanlı olan bu kız çocuğu, İran – Irak Savaşı sırasında yaşanan tüm kaotik olayların içinde gündelik yaşantısına devam ediyor.

Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Persepolis aldığı ödülü tüm İranlılara adarken; küresel çapta eleştirmenlerin ilgi odağı haline geldi. Pek çok festivalden ödülle ayrılan yapım şu anda Google Play Filmler ve TV’de 2,99 TL’ye kiralabilir şekilde seyircilerini bekliyor.

Jojo Rabbit (Tavşan Jojo)

Son dönemlerde Marvel filmleri ile sinema perdelerinde boy gösteren ünlü yönetmen Taika Waititi tarafından yazılıp yönetilen Jojo Rabbit, Christine Leunens’in 2008 yılında yazdığı Caging Skiens adlı romanından uyarlandı. 108 dakika uzunluğundaki film pek çok eleştirmen tarafından son on yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

En iyi savaş filmleri
Jojo Rabbit (Tavşan Jojo)

Jojo Rabbit konusu itibariyle İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Hitler’in gençlik kamplarında yer alan Johannes adlı küçük bir çocuk, zihninde yarattığı hayali arkadaşını Nazi lideri Adolf Hitler olarak görüyor. Annesinin evlerinin çatı katında genç bir Yahudi kız çocuğunu sakladığını gören çocuk, ideolojik anlamda bir çıkmaza giriyor ve olaylar gelişiyor.

Jojo Rabbit filmi Nazizm konusunu komik ve eğlenceli bir üslup ile ele alması nedeniyle kimi eleştirmenler tarafından olumsuz görüşler alsa da dünya genelinde pek çok ödüle layık görülüyor. Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen, Sam Rockwell ve Scarlett Johansson başarılı performanslarını seyircilere gösteriyor. Filmin yönetmeni Taika Waititi, aynı zamanda kamera önünde Hitler’i canlandırıyor.

Dunkirk

Şimdiye kadar Tenet, Yıldızlararası, Prestij, Batman Kara Şövalye Üçlemesi, Başlangıç ve Akıl Defteri gibi birbirinden başarılı filmlere imza atan usta yönetmen Christopher Nolan, 2017 yılında Dunkirk ile karşımıza çıktı. En iyi savaş filmleri arasında gösterilen bu yapım, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Savaşta İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkerque kıyılarında 400 bin askerle sıkışması konu alınıyor.

En iyi savaş filmleri
Dunkirk

Chrishopher Nolan filmin yönetmenliğinin yanı sıra senarist koltuğunda da yer alıyor. Yapımcılığını ise eşi Emma Thomas ile birlikte paylaşıyor. Dunkirk oyuncu kadrosunda ise Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Tom Hardy’i bir araya getirdi. Filmin müzikleri ise Hans Zimmer tarafından bestelendi.

Savaşın etkileyici atmosferini doruklarına kadar seyircilere yansıtan Dunkirk filmi Netflix kütüphanesinde yer alıyor. Öte taraftan kiralayıp seyretmek isteyenler için Apple TV’de 17,99 TL, Google Play Filmler ve TV’de ise 4,99 TL’ye listeleniyor.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Kahkahalarla güleceğiniz en iyi Türk komedi filmleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu