Film & Dizi

Hollywood’a taş çıkartacak en iyi Kore filmleri

En iyi Kore filmleri, dünya sinemasına olan bakış açınızı değiştirecek. "Bunu daha önce neden izlemedim?" diye kendinize kızacağınız o yapımları sizler için bir araya getirdik.

En iyi Kore filmleri pek çok sinefil tarafından ilgiyle takip ediliyor. Şimdiye kadar Güney Kore sineması hakkında seyirciler pek bir fikir sahibi değildi. Ancak Bong Joon-ho’nun 2019 yılında çektiği Parasite (Parazit) filmi En İyi Film Oscar’ı elde ettikten sonra tüm dünyanın gözleri bu coğrafyadaki gizli hazinelere yöneldi. Öte taraftan Netflix’teki Squid Game dizisi de bu patlamanın artmasında büyük katkı sağladı. Biz de sizler için oldukça kapsamlı bir araştırma yaparak birbirinden kaliteli filmlerden oluşan keyifli bir liste oluşturduk.

Güney Kore filmleri günümüzde hak ettiği değeri ne yazık ki göremiyor. Fakat yine de sinefiller, bu ülkeden çıkan eşsiz yapımları yakından takip etmeye çalışıyor. Onlarca yıldır Koreli yapımcılar, farklı bir vizyona sahip ve gelenekleri altüst eden yaratıcı işler üretiyorlar. 2000’li yılların başından bu yana Rönesans dönemini yaşayan Kore sineması, aşırı şiddet ve politik ögeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bağımlılık yaratan bu yapımlara henüz şans vermediyseniz, muhakkak göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Tüm zamanların en iyi Kore filmleri

Poetry (Şiir) – 2010

Lee Chang-dong tarafından yazılıp yönetilen Poetry filmi konusu itibariyle Alzheime hastalığı ile mücadele ederken şiir sanatına ilgi duymaya başlayan 60’lı yaşlarında bir banliyö kadınının hikayesini anlatıyor. Güney Koreli tecrübeli oyuncu Yoon Jeong-hee, 1994 yılından bu yana ilk defa bu filmle beraber başrol koltuğuna oturuyor ve unutulmayacak bir performans sergiliyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan film büyük ödülü kıl payı elinden kaçırsa da Özel Mansiyon ve En İyi Senaryo dallarında ödüle layık bulundu. Öte taraftan daha pek çok uluslararası festivalden ödülle ayrıldı.

En iyi Kore filmleri
Poetry (Şiir) – 2010

Rotten Tomatoes adlı sinema platformunda kullanıcıların ve eleştirmenlerin notlarıyla yüzde 100 puan alan Poetry, en iyi Kore filmleri arasında yer alıyor. 139 dakika uzunluğa sahip olan yapım yaklaşık 1 milyon dolarlık bütçeye sahip. Gişede ise film bütçesini ikiye katlayarak yaklaşık 2,2 milyon dolar gelir elde etti. Etkileyici hikayesiyle gözlerden yaş akıtan yapım, tıpkı adı gibi şiirsel bir anlatıya ev sahipliği yapıyor.

Parasite (Parazit) – 2019

En iyi Kore filmleri deyince pek çok kişinin aklına Parasite (Parazit) geliyor. Bong Joon-ho tarafından yazılıp yönetilen efsane yapım, kara komedi ile gerilim türlerini iç içe işliyor. 2019 yılında Oscar Ödülleri için yarışan hikaye, En İyi Film ödülüne layık görülerek tarihe adını altın harfler ile kazıdı. Zira bu yapım, şimdiye kadar Akademi’de büyük ödüle ulaşan İngilizce olmayan ilk proje oldu. Öte taraftan dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye ödülüne hak kazandı. Her iki köklü sinema festivalinde de böylesine bir başarıya ulaşması, sinefillerin dikkatlerini üzerinde topladı.

En iyi Kore filmleri
Parasite (Parazit) – 2019

Güney Kore sinemasını tüm dünyaya tanıtmayı başaran Parazit filmi oyuncu kadrosu içerisinde Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam gibi başarılı isimleri bir araya getiriyor. Güney Kore sinemasını tüm dünyaya tanıtmayı başaran Parazit filmi oyuncu kadrosu içerisinde Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam gibi başarılı isimleri bir araya getiriyor. Sürükleyici bir hikayeye sahip olan yapım, genç ve fakir bir adamın zengin bir ailenin kızına özel ders vermesi üzerine başlıyor. Zaman içinde ailenin içine sızan bu kişi, olayların baştan aşağı karışmasına neden oluyor.

Eleştirmenlerden olumlu görüşler alan yapım, dünya çapında 121,8 milyon dolar bütçe kazandı. Güney Kore tarihinin en yüksek hasılatlı filmleri arasına girmeyi başaran proje, aynı zamanda Time dergisi tarafından da yılın en iyi 10 filmi listesine yerleşti.

132 dakika uzunluğundaki Parazit filmi kısa bir süre içinde tüm dünyada büyük ilgi gördü. Kariyerinde çok sayıda kaliteli filme imza atmış olan Bong Joon-ho bu filmiyle küresel pazara açıldı ve yeni projeleri için kolları sıvadı. Bu projelerden bir tanesinin Parazit dizisi olacağı ve olayların farklı bir perspektiften seyircilere sunulacağı da konuşulanlar arasında. Joon-ho’nun ise bu yapımda senarist olarak yer alması planlanıyor.

The Wailing (Kara Büyü) – 2016

Bir atmosferik korku şaheseri olarak değerlendirilen The Wailing filmi türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Na Hong-jin tarafından yazılıp yönetilen ve Kwak Do-won, Hwang Jung-min, Chun Woo-hee’nin başrol koltuğunu paylaştığı yapım etkileyici hikayesiyle tüylerinizi diken diken etmeyi vaat ediyor.

En iyi Kore filmleri
The Wailing (Kara Büyü) – 2016

En iyi Kore filmleri arasında gösterilen The Wailing, Gokseong isimli uzak bir köyde kızını kurtarmak için bir dizi gizemli cinayeti ve hastalığı araştırmaya çalışan bir polis memurunun korku dolu hikayesi anlatılıyor. Eleştirmenlerin övgüyle bahsettiği yapım gişede de istenilen başarıyı elde ederek kendini ispatladı. 156 dakika uzunluğundaki film, 8 milyon dolarlık bütçeyle hazırlanırken; gişede ise 51,3 milyon dolar para kazanarak ticari anlamda tüm hedefleri kırdı.

Memories of Murder (Cinayet Günlüğü) – 2003

Parazit’in yönetmeni Bong Joon-ho tarafından yönetilen Cinayet Günlüğü filmi polisiye türünün en başarılı örneklerinden biridir. Joon-ho’nun senaryosunu Kim Kwang-rim ve Shim Sung-bo ile birlikte kaleme aldığı yapım 2003’te vizyona girerken, halen daha günümüz yapımlarında çok kez referans alınan bir projedir. Yönetmenin Flandersui Gae adlı filmden sonra çektiği ikinci uzun metrajlı yapımı olma özelliğini de taşıyan Memories of Murder oyuncu kadrosunda Song Kang-ho, Kim Sang-kyung, Kim Roe-ha, Park Hae-il ve Byeon Hee-bong gibi isimleri bir araya getiriyor.

En iyi Kore filmleri
Memories of Murder (Cinayet Günlüğü) – 2003

Aynı zamanda bir tiyatro oyunu uyarlaması olarak da bilinen Cinayet Günlüğü, en iyi Kore filmleri listelerinde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Memories of Murder konusu itibariyle 1986 ve 1991 yılları arasında ülkenin Hwaseong, Gyeonggi kentinde yaşanan polisiye olayları anlatıyor. Güney Kore’deki ilk seri katil cinayetlerini konu alan yapım, hem hikayenin sürükleyiciliği hem de başarılı oyuncu performansları ile artı puan topluyor.

Peppermint Candy (Nane Şekeri) – 1999

Usta yönetmen Lee Chang-dong’un ilk yönetmenlik denemesi olan Green Fish’ten sonra hayat geçirdiği Nane Şekeri filmi göz alıcı sinematografisi ve incelikli bir şekilde kaleme alınan senaryosuyla bir kez şans verilmeyi hak ediyor. Dünya prömiyerini Busan Uluslararası Film Festivali’nde açılış filmi olarak gerçekleştiren yapım, pek çok ülkeden sayısız ödüle layık bulundu. İlginç kurgu stili ile seyircilere sıra dışı bir deneyim vaat eden film Sol Kyung-gu, Ay So-ri ve Kim Yeo-jin gibi oyuncuları buluşturuyor.

En iyi Kore filmleri
Peppermint Candy (Nane Şekeri) – 1999

En iyi Kore filmleri arasında yer alan Nane Şekeri, kahramanın intiharı ile açılır ve hayatının son yirmi yılının nasıl bu noktaya geldiğini seyircilere daha iyi anlatmak için ters kronoloji tekniğini kullanır. Her biri tarihli ve başlıklı olarak ayrılan 7 bölümden oluşan hikaye, 1999 yılından zaman içinde 1979’a kadar geriler ve tüm yaşananları objektif bir biçimde izleyicilere sunar.

Burning (Şüphe) – 2018

Lee Chang-dong tarafından yazılıp yönetilen Şüphe filmi ünlü yazar Haruki Murakami’nin kaleme aldığı Barn Burning (Ahır Yakmak) isimli öyküsünden uyarlanmıştır. Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü dalında boy gösteren yapım ne yazık ki burada istenilen başarıya ulaşamasa da sinefillerin radarına girerek hak ettiği ilgiyi gördü. 2018 Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan filmde Yoo Ah-in, Steven Yeun ve Jeon Jong-seo gibi isimler göz alıcı performanslarını ortaya koydu.

En iyi Kore filmleri
Burning (Şüphe) – 2018

En iyi Kore filmleri seçkimizde yer almayı son derece hak eden Burning konusu itibariyle Jobgsu isimli yarı zamanlı kuryelik yapan bir adamı mercek altına alıyor. Boş zamanlarında yazarlık yapan bu kişi, bir gün paket teslimatı sırasında eski komşusu Haemi ile denk geliyor. Aralarında kaçınılmaz bir çekim yaşanırken; sonrasında Haemi’nin Afrika seyahatine çıkması ve yolculuğundan Ben adlı gizemli bir kişiyle geri dönmesi, herkesin hayatını yerle bir ediyor.

A Tale of Two Sisters (Karanlık Sırlar) – 2003

En iyi Kore filmleri arasında kabul edilen Karanlık Sırlar, psikolojik korku türünün en başarılı yapımlarından biri olmakla beraber, bu türün en çok izlenen filmlerinden de bir tanesidir. Janhwa Hongreyon-jon isimli bir halk öyküsünden esinlenerek oluşturulan bu yapım, annelerini acı bir şekilde kaybettikten sonra hastalık ile mücadele etmeye başlayan iki kız kardeşin yaşadıklarına odaklanıyor. Hastalıklarını atlayıp evlerine geri dönen kardeşler, yeni üvey anneleriyle tanışıyorlar ve yaşanan anlaşmazlıklarla birlikte olaylar gelişiyor.

En iyi Kore filmleri
A Tale of Two Sisters (Karanlık Sırlar) – 2003

Ji-woon Kim tarafından yazılıp yönetilen Karanlık Sırlar filmi Kap-su Kim, Jung-ah Yum, Su-jeong Lim ve Geun-yeong Mun gibi oyuncuları yan yana getiriyor. 115 dakika uzunluğundaki film, yayınlandığı dönem ülkemizde de vizyona girmiş ve çok sayıda seyirciyi çekmeyi başarmıştı.

Daisy (Papatya) – 2006

Andrew Lau tarafından çekilen Papatya (orijinal ismiyle Deiji) 2006 yılında vizyona girdi. Kwak Jae-yong, Gordon Chan ve Felix Chong tarafından kaleme alınan aşk oldu bir macera sunuyor.Filmin başrollerinde Jun Ji-hyun, Jung Woo-sung ve Lee Sung-jae gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Yapımın etkileyici müzikleri ise Shigeru Umebayashi/Chan Kwong Wing imzası taşıyor.

En iyi Kore filmleri
Daisy (Papatya) – 2006

10 milyon dolarlık büyük bir bütçeye sahip olan Papatya, en iyi Kore filmleri arasında gösteriliyor. Filmde genç bir ressam olan Hye-young, Interpol dedektifi olarak görev yapan Jeong Woo ve kiralık katil Park Yi’nin yaşadığı romantizm dolu olaylar anlatılıyor. Çekimlerinin tamamı Hollanda’nın Amsterdan, Haarlem ve Epen şehirlerinde gerçekleştirilen Daisy’nin orijinal Güney Kore versiyonunun yanı sıra bir de Hollywood uyarlaması bulunuyor.

Train to Busan (Zombi Ekspresi) – 2016

En iyi Kore filmleri listemizin bir diğer önemli yapımı ise Zombi Ekspresi… Park Joo-suk tarafından kaleme alınan filmde Lee Dong-ha yapımcı koltuğunda otururken, Yeon Sang-ho ise yönetmenlik yapıyor. Gong Yoo, Ma Dong-seok, Jung Y-mi, Kim Su-an, Kim Eui-sung, Choi Woo-shik ve Ahn So-hee gibi başarılı Koreli oyuncular filmin kadrosunda görev alıyor ve çarpıcı performanslar ortaya koyuyor.

En iyi Kore filmleri
Train to Busan (Zombi Ekspresi) – 2016

Zombi Ekspresi konusu itibariyle yıkıcı bir virüsün Güney Kore’yi etkisi altına aldığı bir dünyada yaşanan kaotik olayları işliyor. Tüm bu kargaşada Seul kentinden Busan’a gitmeye çalışan bir trendeki yolcuların hayatta kalma mücadelesi mercek altına alınıyor. 118 dakika uzunluğundaki film dünya prömiyerini 2016 Cannes Film Festivali’nde, Geceyarısı Seansı gösteriminde gerçekleştirdi. Filmin yayınlanmasından haftalar sonra ise Seoul Station isimli aynı dünyada geçen bir animasyon filmi çekildi.

Zombi Ekspresi filmi hem gişede büyük başarılara imza atıp hem de eleştirmenlerden pozitif yönde görüşler aldıktan sonra bir devam filmi için kollar sıvandı. 2020 yılında Yeon Sang-ho tarafından yönetilen aksiyon ve korku temalı soygun filmi Yarımada izleyicilere sunuldu. Train to Busan’ın devamı niteliğindeki yapım, ilk filmin aksine eleştirmenleri ikiye ayırdı. Kimileri bu projenin oldukça iyi bir devam öyküsü sunduğunu ileri sürerken; kimileriyse yalnızca ticari maksatla çekilmiş bir iş olarak sıfatlandırdı.

Sympathy for Mr. Vengeance (Haklı İntikam) – 2002

Güney Kore sineması deyince pek çok kişinin aklına gelen ilk unsur intikam ögesi oluyor. Sert ölüm sahneleri, ustalıkla hazırlanan dövüş koreografileri ve hikayelerdeki ilişkiler ağı ülke sinemasını Hollywood’dan ayıran en önemli noktalar olarak biliniyor. Park Chan-wook tarafından yazılıp yönetilen Sympathy for Mr. Vengeance filmi de tüm detaylarıyla beklenileni izleyiciye veriyor.

En iyi Kore filmleri
Sympathy for Mr. Vengeance (Haklı İntikam) – 2002

En iyi Kore filmleri arasında bulunan Sympathy for Mr. Vengeance, Ryu adlı bir adamın hasta kardeşinin böbrek naklini yaptırması için çocuk kaçırmaya başladığı dokunaklı öyküsünü anlatıyor. Ryu’nun başı organ mafyasıyla derde girerken, olaylar gelişiyor. 129 dakika uzunluğundaki filmin başrollerini Song Kang-ho, Shin Ha-kyun ve Bae Doona gibi ünlü yıldızlar paylaşıyor.

Mother (Ana) – 2009

Yine bir Bong Joon-ho filmi olan Mother, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştirdi. Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran bu yapım, gerilim türünün başarılı örneklerinden biri haline geldi. İzleyicilere duygu dolu anlar yaşatan filmde Kim Hye-jan ve Won Bin başrol koltuğunda oturuyor.

En iyi Kore filmleri
Mother (Ana) – 2009

Mother filmi konusu itibariyle bir annenin, zihinsel engelli oğlunun genç bir kızı öldürmek ile suçlanması üzerine, oğlunun serbest kalması için gerçek katili arayış mücadelesini konu alıyor. Oldukça dokunaklı bir öyküye sahip olan bu yapım, en iyi Kore filmleri arasında gösteriliyor. 128 dakika uzunluğundaki film 5 milyon dolarlık bütçeyle çekilirken; gişede ise 17,1 milyon dolar gelir elde ederek başarısını ticari anlamda da ispatlıyor.

Mazisi Olmayan Adam (The Man from Nowhere) – 2010

Tıpkı Mother filmindeki gibi başrol koltuğunda yetenekli Koreli genç oyuncu Bon Win’in yer aldığı ve Kim Sae-ron’un başarılı performansıyla ona eşlik ettiği The Man from Nowhere, Lee Jeong-beom tarafından yazılıp yönetiliyor. Aksiyon ve gerilim temalarını oldukça keyifli bir şekilde harmanlayan bu yapım, So Mi adlı bir kadının rehinci dükkanında yaşayan Tae Sik isimli bir adamın etrafında dolaşmasıyla açılıyor. Uyuşturucu bağımlısı annesinin mafyalar tarafından öldürülmesi üzerine bu adam, kendisini organ kaçakçılarının elinde buluyor. Tae Sik ise genç kadını kurtarmak için mafyaya karşı soluksuz bir mücadele veriyor.

En iyi Kore filmleri
Mazisi Olmayan Adam (The Man from Nowhere) – 2010

The Man from Nowhere, en iyi Kore filmleri arasında kendine yer buluyor. 119 dakika uzunluğundaki yapım, içinde bulunan şiddet ögeleri nedeniyle birtakım eleştirmenler tarafından sert yorumlarla karşılansa da çok sayıda ödüle layık bulunuyor.

Yalnızca Güney Kore’de değil, tüm dünyada büyük ilgi uyandıran The Man from Nowhere filmi aynı zamanda bir Hint uyarlaması ile de tanınıyor. 2016 yılında vizyona giren Rocky Handsome, Lee Jeong-beom’un yazıp yönettiği projenin yeniden bir çevrimi olarak biliniyor. Filmde Nishikant Kamat yönetmen koltuğunda yer alırken; başrolde ise John Abraham, Shruti Haasan ve Nathalia Kaur bulunuyor. Tıpkı Koreli versiyonu gibi Hindistan uyarlaması da seyirciler tarafından oldukça seviliyor.

Always (Sadece Sen) – 2011

Güney Kore sineması aksiyon ve şiddet odaklı filmlerin yanı sıra romantik filmleriyle de tanınıyor. Eşsiz bir sinematografi altında aşk dolu öyküler anlatan filmlerden bir tanesi de ülkemizde Sadece Sen ismiyle yayınlanmış olan Always… Başrollerini So Ji-sub ile Han Hyo-joo’nun paylaştığı bu yapımda kalbini dünyaya kapatmış eski bir boksör ile yavaş yavaş kör olmaya başlayan bir tele pazarlamacı arasında yaşanan ilişki konu ediliyor.

En iyi Kore filmleri
Always (Sadece Sen) – 2011

Always, en iyi Kore filmleri listemizde yer alan son yapım oluyor. Dünya çapında çok sayıda izleyiciyi kendine çekmeyi başaran ve keyifli anlar yaşatan bu film, Song Il-gon tarafından yazılıp yönetiliyor.

Ayrıca Always filmi geçtiğimiz yıllarda bir Türkiye uyarlamasına da sahip. Hakan Yonat tarafından yönetilen ve Aslı Zengin ile Ceren Aslan’ın kaleme aldığı Sadece Sen adlı film, Always’in yerli bir uyarlaması olarak biliniyor. Filmin başrollerini Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol paylaşıyor. Mahsun Kırmızıgül ise yapımcı koltuğunda oturuyor.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Keyifle vakit geçireceğiniz en iyi Netflix filmleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu