Film & Dizi

Mutlaka izlemeniz gereken en iyi Netflix dizileri

En iyi Netflix dizileri konusunda sizler için kapsamlı bir liste oluşturduk. Yeni bir diziye başlamak istiyorsanız, hazırladığımız seçkiye muhakkak göz atmayı unutmayın!

En iyi Netflix dizileri elbette ki kişisel zevklere göre, bireyden bireye değişiklik içerebiliyor. Fakat bazı yapımlar, dizi dünyasını yakından takip eden sıkı izleyiciler tarafından muhakkak keşfedilmeyi hak ediyor. Bu projeler yalnızca seyircisine keyifli bir vakit sunmakla kalmıyor; aynı zamanda sektörü etkileyecek kadar etkileyici ve zaman içinde kült mertebesine ulaşacak denli derinlikli olarak bulunuyor.

Ünlü dijital streaming platformu Netflix şu anda pazarının en çok kullanılan servisi olarak liderlik koltuğunda her alıyor. Tüm dünyada milyonlarca aboneye sahip olan ağ, on yılı aşkın bir süredir kendi orijinal dizi projelerini de üretiyor. Hatta 2017 yılından bu yana Hakan: Muhafız ile birlikte Türkiye’de de pek çok diziye imza attı. Sizler için Netflix’in en iyi dizileri için kapsamlı ve oldukça kaliteli bir seçki oluşturduk. Bu yapımları göz ardı etmemenizi ve mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz! İşte o diziler…

En iyi Netflix dizileri

Bir Başkadır

Ünlü yazar ve yönetmen Berkun Oya tarafından yazılıp çekilen Bir Başkadır dizisi toplamda sekiz bölümden oluşuyor. Vurucu hikayesi, bolca referansı ve ansamble oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerinde toplayıp uzun bir süre adını Türkiye gündeminde koruyan yapım, pek çok eleştirmene göre en iyi Netflix dizileri arasında yer alıyor.

en iyi Netflix dizileri
Bir Başkadır

Krek Film yapımcılığında hayata geçirilen Bir Başkadır dizisi Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Tülin Özen, Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade, Derya Karadaş, Bige Önal, Settar Tanrıöğen, Öner Erkan ve Gökhan Yıkılkan gibi başarılı oyuncuları bir araya getiriyor. Dizide farklı hayatlara, zaaflara ve hayallere sahip olan; yolları bir noktada kesişen zıt fikirli bir grup insanın dokunaklı hikayesi anlatılıyor. Dizide tüm oyuncular eşit bir konumda yer alıp hikayeyi sırtlanırken; her biri birbirinden etkileyici olan karakterleri hafızalardan silinmiyor.

Popüler Netflix dizisi Bir Başkadır, tam anlamıyla bir Türkiye portresi sunuyor. Uzun yıllardır ülkemizde yaşanan çeşitli sorunların yarattığı sonuçlar, başarıyla işlenmiş olan karakterlerin üzerinde nüfus ediyor. Öte taraftan Bir Başkadır müzikleri ile de adından çokça söz ettiren bir proje olarak hatırlanıyor. Başta Ferdi Özbeğen olmak üzere çok sayıda usta sanatçının şarkıları ve kulağınıza tanıdık gelecek Yeşilçam ezgileri dizide yeniden hayat buluyor.

Squid Game

En iyi Netflix dizileri deyince Squid Game’den bahsetmeden olmaz elbette. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen proje kısa süre içinde tüm dünyada büyük ses getirdi. 2021 yılının Eylül ayında ilk sezonu ile ekranlara gelen yapım, Türkiye de dahil olmak üzere halen daha pek çok ülkede Netflix’in Top 10 listelerinde kendine yer buluyor. Tüm dünyada milyonlarca seyirciye sahip olan aksiyon – drama temalı dizi, şu anda popüler kültürün en önemli simgelerinden biri haline geldi.

en iyi Netflix dizileri
Squid Game

Netflix’in en çok izlenen dizisi olma unvanını da elinde taşıyan Squid Game, Seong Gi-hun isimli borçlu ve çaresiz bir adamın oldukça büyük bir para ödülü için çocuk oyununa davet edilmesi ile başlıyor. Toplamda 456 oyuncunun katılım sağladığı oyunda yarışmacılar 45,6 milyar wonluk ödül için hayatlarını ortaya koyuyor. Güçlü bir şekilde kapitalizm ve sınıf eşitsizliği temalarını işleyen dizi, yalnızca ilk dört haftasında 1,65 milyar izlenme saatini geride bıraktı. Toplamda ise 142 milyondan fazla seyirci tarafından tüketildi.

Lee Jung-jae, Park Hae-soo ve Wi Ha-joon gibi başarılı oyuncuları bir araya getiren Güney Kore dizisi çok yakında ikinci sezonu ile ekranlara gelmeyi planlıyor. Dizinin yaratıcısı Hwang Dong-hyuk yeni karakterlerle oyunun devam edeceğini ve çekimler için hazırlıklara başladıklarını duyurdu.

After Life

Ünlü komedyen Ricky Gervais tarafından yazılıp yönetilen ve aynı zamanda usta sanatçının başrolünü üstlendiği After Life son dönemlerin en iyi kara mizah dizileri arasında yer alıyor. Toplamda 3 sezon ve 18 bölümden oluşan yapım bu yıl final bölümünü gerçekleştirdi. Her bölümü yaklaşık 25 ila 30 dakika aralığında olan proje, yer yer gülüp kimi zaman ise gözyaşı dökeceğiniz derinlikli bir hikaye sunuyor.

en iyi Netflix dizileri
After Life

En iyi Netflix dizileri arasında bulunan After Life, Tony Johnson isimli eşini kaybeden bir adamın hayatına odaklanıyor. Yaşadığı bu trajik kayıptan sonra hayattaki amacını kaybettiğini düşünen Johnson’ın Tambury adlı kurgusal bir kasabada yaşadığı olaylar konu alınıyor. Pek çok Ricky Gervais hayranı sevilen komedyeni ilk defa bu kadar depresif ve karanlık bir öyküde izleme şansına sahip oluyor.

Black Mirror

En iyi Netflix dizileri deyince pek çok kişinin aklına gelen ilk yapım Black Mirror oluyor. Popüler İngiliz dizisi drama, hiciv ve bilim kurgu türlerini harmanlayarak ortaya oldukça enteresan bir iş çıkarıyor. Antolojik dizi statüsünde değerlendirilen projenin her bölümünde bambaşka bir hikaye işlenirken; oyuncu kadrosu da bununla birlikte değişiklik gösteriyor.

en iyi Netflix dizileri
Black Mirror

Black Mirror ilk bölümü ile 2011 yılında İngiliz televizyon kanalı Channel 4’te ekranlara gelirken; 2016 senesinde üçüncü sezonu itibariyle Netflix platformuna transfer oldu. Bölümleri 45 ila 75 dakika aralığında olan dizi, modern toplumun ve bireylerin sorunlarını ilginç senaryolarıyla işliyor. Yeni teknolojilerin getirdiği olumlu yanların yanı sıra negatif ve hatta yer yer distopik kurgulara da odaklanan yapım; bunların yanı sıra siyaset, medya ve sanat ilişkilerini de anlatıyor.

Charlie Brooker tarafından yaratılan Black Mirror dizisi şimdiye kadar toplamda 5 sezon ve 22 bölüm ile Netflix kütüphanesinde yer alıyor. Yeni sezonunun yakında gelmesi beklenen yapım, aynı zamanda hayranlarına bir de interaktif film deneyimi sunuyor. 2018’de Netflix’te yayınlanan Black Mirror: Bandersnatch filmi, 1980’li yıllarda fantastik bir romanı video oyununa uyarlamaya çalışan genç bir yazılımcının çarpıcı hikayesini konu alıyor. Onlarca farklı sonu olan hikayeyi seyircilerin aldığı kararlar yönetiyor. Dolayısıyla film herkes için farklı bir gelişme ve sonuç bölümleri sunuyor.

Love, Death & Robots

En iyi Netflix dizileri listemizin tek animasyon içeriği olan Love, Death & Robots, günümüzde bilim kurgu türünün en başarılı işlerinden biri olarak görülüyor. İlk sezonu ile 2019 yılında ekranlara gelen yapım her bölüm farklı bir yerde, farklı konuları işliyor. Bölümden bölüme animasyon türü, çizgi tarzı ve teknikleri dahi değişiklik gösterebiliyor. Bu anlamda da projenin oldukça özgün ve kendine has bir yapıya sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

en iyi Netflix dizileri
Love, Death & Robots

Love, Death & Robots adlı antolojik dizi Joshua Donen, Jennifer Miller, Tim Miller ve David Fincher yapımcılığında hazırlanıyor. Şu anda platformda toplam 3 sezon ve 35 bölümlük külliyatıyla hayranlarını bekleyen yapım, heyecan verici bir atmosfer sunuyor.

Daha önce Fight Club, Se7en, The Social Network, Zodiac, Gone Girl ve Mank gibi sinema filmleri ile hatırladığımız ünlü yönetmen David Fincher yapımcı olmanın yanı sıra dizinin bir bölümünü de yönetiyor. Love, Death & Robots 3. sezon 2. bölüm (Bad Travelling) Fincher’ın yönetmenliğinde karşımıza çıkıyor. Böylelikle tecrübeli sinemacı ilk kez bir animasyon yönetmenliği yapıyor ve hayranlarını bir kez daha etkilemeyi başarıyor.

Sense8

En iyi Netflix dizileri arasında yer alan Sense8 son dönemlerin en başarılı bilim kurgu örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor. The Matrix serisinin yönetmenleri olan Wachowski Kardeşler tarafından geliştirilip yazılan ve yönetilen dizi, toplamda 2 sezon 24 bölümlük arşiviyle kütüphanede yer alıyor. 2015 yılında yayın hayatına başlayıp 2018’de iptal edilen proje, yüksek maliyetleri nedeniyle yeni sezonları gelmese de dünyanın farklı noktalarından pek çok sıkı hayrana sahip.

en iyi Netflix dizileri
Sense8

Aml Ameen, Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre ve Brian J. Smith gibi başarılı oyuncuları bir araya getiren Sense8 dizisi çok sayıda ülkede geçiyor. Şimdiye kadar Berlin, Chicago, Londra, Meksiko, Mumbai, San Francisco, Seoul, Amsterdam, Malta, Sao Paulo ve daha pek çok dünya şehri diziye ev sahipliği yapıyor.

Sense8 konusu itibariyle farklı coğrafyalarda yaşayan sekiz farklı ana karakterin, sıra dışı bir biçimde birbirlerine bağlanan hayat hikayeleri anlatılıyor. Tüm bu hikaye asırlar evvel yok olan Homo Sapiens ırkı üzerinden işleniyor.

Kulüp

Netflix Türkiye orijinal dizisi olan Kulüp, Seren Yüce ile Zeynep Günay Tan ikilisi tarafından yönetiliyor. 1950’li yılların İstanbul’unda geçen hikaye, Beyoğlu’nda yaşayan Seferad Yahudisi Matilda ve kızı Raşel’in başından geçen trafik olaylara değiniyor. Oldukça gerçekçi bir kurguda hazırlanan yapım, ülkemizdeki Yahudi cemaatini kalıp yargılar dışında işlemesi ve birtakım tarihi olaylarla açık bir şekilde yüzleşmesi bakımından çok sayıda tartışmaya neden oluyor. Sevilen dizi cesur anlatımı nedeniyle eleştirmenlerden tam not alıyor.

en iyi Netflix dizileri
Kulüp

O3 Medya yapımcılığında hayata geçirilen dizi Rana Denizer adlı bireyin ailesinin yaşadığı gerçek olaylardan esinlenerek hazırlandı. Denizer’in de senaryo kadrosunda bulunduğu dizide Gökçe Bahadır, Barış Arduç, Asude Kalebek, Salih Bademci, Fırat Tanış, Metin Akdülger ve Suzan Kardeş gibi tecrübeli isimler yer alıyor.

En iyi Netflix dizileri içerisinde adından muhakkak bahsedilmeyi hakeden yerli yapım, her bölümü yaklaşık 50 dakika uzunluğa sahip. Şimdiye kadar 2 sezon ve toplamda 10 bölümü ile hayranlarıyla buluşan dizi çok yakında 3. sezonuyla ekranlara gelecek. Beklenen sezonun çekimlerinin bu yaz başlayacağı biliniyor.

Mindhunter

Mark Olshaker ve John E. Douglas’ın Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit isimli eserinden uyarlanan Mindhunter dizisi suç ve drama türlerini ustalıkla bir araya getiriyor. Toplamda 2 sezon ve 19 bölüme sahip olan yapım ilk kez 2017 yılında ekranlara geldi. Yıllardır hayranları tarafından üçüncü sezonu beklenen projenin akıbeti şu anda belirsizliğini korusa da var olan bölümler pek çok kişiyi doyurucu bir şekilde etkilemeyi başarıyor.

en iyi Netflix dizileri
Mindhunter

Ünlü yönetmen David Fincher ve başarılı aktris Charlize Theron tarafından yapımcılığı üstlenilen proje Joe Penhall imzasıyla kaleme alınıyor. Mindhunter oyuncuları kadrosunda ise Jonathan Groff, Holt McCallany, Hannah Gross, Anna Torv ve Cotter Smith gibi isimleri bir araya getiriyor. Ayrıca Fincher’ın bazı bölümleri yönettiğini de hatırlatmamızda fayda var.

En iyi Netflix dizileri arasında kendine yer bulan Mindhunter, 1979 yılının ABD’sinde geçiyor. Cinayet davalarını çözmek için hapishanedeki seri katilleri sorgulayan iki FBI ajanı üzerinden oldukça derinlikli ve etkileyici bir hikaye anlatılıyor.

You

En iyi Netflix dizileri deyince You’dan bahsetmeden geçmeyelim. Greg Berlanti ve Sera Gamble imzalı psikolojik gerilim – polisiye temalı dizi, Caroline Kepnes’in 2014 yılında çıkan romanından uyarlanıyor. Penn Badgley, Elizabeth Lail, Luca Padovan, Zach Cherry ve Shay Mitchell gibi başarılı oyuncular kadroyu dolduruyor.

en iyi Netflix dizileri
You

You dizisi konusu itibariyle Joe Goldberg adlı bir kitapçının, Guinevere Beck isimli müşterisine aşık olup onu bir takıntı haline getirmesini anlatıyor. Toplamda 3 sezon ve 30 bölüme sahip olan dizi Türkiye de dahil olmak üzere hemen her ülkede oldukça büyük bir popülariteye sahip.

Stranger Things

Pek çok eleştirmen ve seyirciye göre en iyi Netflix dizileri listesinin zirvesinde kabul edilen Stranger Things günümüzde adeta bir fenomen olarak anılıyor. Popüler kültür dünyasının önemli bir figürü haline gelen yapım bilim kurgu ve korku türlerinin de en başarılı projelerinden biri haline geldi. Yönetmen, senarist ve yönetici yapımcılık koltuklarında Duffer Kardeşler otururken; dizinin ana oyuncu kadrosunda ise Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Cara Buono ve Matthew Modine gibi deneyimli isimler yer alıyor.

en iyi Netflix dizileri
Stranger Things

İlk bölümü ile 2016 yılında Netflix platformunda seyircisi ile buluşan Stranger Things dizisi çok sayıda ödüle layık görüldü. 1980’li yıllarda, Indiana eyaletinin Hawkings adlı kurgusal bir kasabasında geçen öykü; küçük bir çocuğun, kasabada yaşanan doğaüstü olaylardan sonra esrarengiz bir biçimde ortadan kaybolması üzerine başlıyor. Arkadaşlarını arayan üç genç, psikokinetik güçleri bulunan bir kızın ortaya çıkmasıyla beraber yepyeni gizemlerle karşılaşıyor ve olaylar gelişiyor.

Steven Spielberg, John Carpenter ve Stephen King gibi bilim kurgu – korku türlerinin efsane isimlerinin yapıtlarından büyük oranda esinlenen Stranger Things, şu anda 4 sezon ve 32 bölümü ile izleyicilere hitap ediyor.

Dark

En iyi Netflix dizileri listemizin bir diğer ismi ise Alman yapımı Dark dizisi… Baran bo Odar ile Jantje Friese imzalı proje, bilim kurgu ve gerilim türlerini iç içe harmanlıyor. Aynı zamanda platformun ilk Almanca orijinal yapımı olma unvanını elinde taşıyan dizi oldukça sürükleyici bir hikayeye sahip.

en iyi Netflix dizileri
Dark

Stranger Things benzeri diziler arasında da hemen ilk akla gelen yapımlardan bir tanesi olan Dark bu yönüyle çokça eleştiri oklarını üzerine çekse de tüm dünyada milyonlarca seyirciye hitap etmeyi başarıyor. Toplamda 3 sezon ve 26 bölümden oluşan yapım Almanya’nın Winden kasabasında, çocukların aniden ortadan kaybolması ile başlıyor. Bunun üzerine bu bölgede hayatlarını geçiren dört ailenin ilişkileri, yaşamları ve oldukça karanlık olan geçmişleri ortaya seriliyor. Üç nesil boyunca devam eden gizemli olaylar böylelikle gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Dark konusu itibariyle 2019 yılında geçse de hikaye çeşitli aralıklarla 1953 ve 1986 yıllarına da bizi götürüyor. Bu sayede kasabadaki ailelerin üç kuşak boyunca yaşadığı çatışmalar daha derinlikli kılınıyor. Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci, Stephan Kampwirth, Angela Winkler ve Jördis Triebel gibi yetenekli oyuncular kadroda yer alıyor.

Narcos

2015 yılında hayata geçen ve kısa sürede tüm dünyada büyük izlenme sayılarına ulaşmayı başaran Narcos, en iyi Netflix dizileri arasında gösteriliyor. Popüler dizi, dünyanın en tanınmış uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar’ın hayat hikayesi üzerine odaklanıyor. Elbette ki bununla eş zamanlı olarak Cali Karteli de konu alınıyor ve detaylı bir şekilde işleniyor. Suç ve gerilim temalı yapım, aynı zamanda biyografi türünün de başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

en iyi Netflix dizileri
Narcos

Toplamda 3 sezona sahip olan Narcos dizisi her sezonda 10’ar bölüme yer veriyor. 2017 yılında final yapan hikayede Wagner Moura ve Pedro Pascal, Pablo Escobar’a hayat veriyor. Escobar’ın 1980’li yıllarda Güney Amerika’da yaşadığı olaylar, içinde bulunduğu devasa uyuşturucu ağı ve ilişkileri derinlikli bir biçimde mercek altına alınıyor.

La Casa de Papel

En iyi Netflix dizileri listemizin son eseri ise La Casa de Papel… Alex Pina tarafından yaratılan ve ilk olarak İspanyol bir televizyon kanalı olan Antena 3’te ekranlara gelen dizi, üçüncü sezonundan itibaren Netflix’e transfer olarak tüm dünyada geniş hayran kitlelerini yakalamayı başardı. Günümüzde neredeyse bir kült statüsüne ulaşan yapım, Türkiye’de de oldukça seviliyor.

en iyi Netflix dizileri
La Casa de Papel

La Casa de Papel konusu itibariyle Profesör lakaplı bir liderin ekibi ile birlikte İspanya Kraliyet Darphanesi’ni ve İspanya Merkez Bankası’nı soymasını anlatıyor. Çetenin her bir üyesi dünyanın farklı noktalarındaki şehir isimleriyle sembolize ediliyor. Bunlar arasında Tokyo, Lizbon, Berlin, Nairobi, Rio, Moskova, Denver, Stockholm ve Helsinki gibi karakterler bulunuyor.

La Casa de Papel 5 sezon ve 41 bölümlük arşiviyle Netflix kütüphanesinde yer almaya devam ediyor. Bunun yanı sıra dizinin bir yan hikayesi de kısa süre önce yayına alındı. La Casa de Papel: Kore adlı yapım ilk sezonuyla seyircisiyle buluştu. Böylelikle heyecan verici atmosfer bu kez Asya’ya taşınmış oldu.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Fiyat ve Kalite Olarak En İyi 10 Laptop Çanta Önerisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu