Teknoloji

Hakkınızı Arayabileceğiniz En İyi Tüketici Şikayet Siteleri

Olumsuz alışveriş deneyiminizi dijital ortamdaki şikayet siteleri üzerinden bildirerek hakkınızı arayabilirsiniz. İçeriğimizde hakkınızı arayabileceğiniz en iyi tüketici şikayet sitelerini ve dijital devlet kanallarını derledik.

En iyi tüketici şikayet siteleri içeriğimize hoş geldiniz. Satın aldığınız bir ürün ya da hizmetten memnun kalmamış olabilirsiniz. Gündelik yaşantıda hepimiz marka veya firmalarla sorun yaşayabiliyoruz. Bir ürünün eksik gelmesi, yanlış ürün gönderilmesi, ücretlendirme hatası, bir mağazadaki çalışanın sizi yanlış yönlendirmesi veya kötü davranması gibi sorunlar için dijital ortamda birçok şikayet sitesi bulunuyor. Bu siteler aracılığı ile görüşünüzü veya şikayetinizi firma yetkililerine duyurabiliyor, diğer kullanıcıların görebileceği şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Okumakta olduğunuz içeriğimizde hangi şikayet sitesi ile daha hızlı sonuca gidebileceğiniz, şikayetinizle ilgili hangi yasal mercilere başvurabileceğinizle ilgili detayları derledik. Hadi birlikte inceleyelim.

En iyi tüketici şikayet siteleri

Tüketici Şikayetleri
Tüketici Şikayetleri

Şikayetlerinizden en net sonuçları alabilmeniz için başvurmanız gereken merciler kuşkusuz devlet kurumları. Ancak ilk etapta işi o boyuta getirmek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden en iyi tüketici şikayet siteleri listesinde öncelikle hızlı yanıt alabileceğiniz, daha fazla firmanın ve kullanıcının kayıtlı olduğu internet sitelerini, sonrasında ise Cimer, Tüketici Hakem Heyeti gibi dijital devlet kanallarını sıraladık.

Şikayetvar

Şikayetvar
Şikayetvar

En iyi tüketici şikayet siteleri sıralamasında ilk sırada Şikayetvar isimli kullanıcı değerlendirme sitesi yer alıyor. 2000 yılında kurulan site alanında en köklü ve en çok bilinen sitelerden biri konumunda. “Çözüm için Şikayetvar” sloganı ile kullanıcılara hizmet sağlayan sitede her saniyede 1 şikayet yayınlanıyor.

Şikayetvar aynı zamanda kullanıcı deneyimi alanında en büyük sitelerden de biri. Site de 8 milyondan fazla kullanıcı ve 150 binin üstünde firma kayıtlı durumda. Şu ana kadar 2 milyonun üzerinde şikayetin çözümlendiği siteyi aylık ortalama 22 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu veriler, Şikayetvar’ın şikayetinize muhatap bulma konusunda en iyiler arasında olduğunu gösteriyor. Şikayetiniz sonuçsuz kalsa bile paylaşmış olduğunuz deneyiminiz ve firmaya verdiğiniz puan diğer kullanıcılar tarafından görülecek ve firmaya eksi puan yazacaktır.

Şikayetvar site arayüzüne baktığımızda sade ve anlaşılır bir tasarım biri karşılıyor. Ana ekrandaki arama çubuğu yardımıyla bir firma ismini aratıp kullanıcıların daha önceki görüş ve şikayetlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Yine anasayfada son paylaşılan şikayet konularını, en iyi ve en kötü derecelendirme puanına sahip firmaları ve Şikayetvar’ın çalışma mantığı hakkındaki bilgileri görebiliyorsunuz. Sitede firmalar hakkında yalnızca şikayet içerikleri değil teşekkür bildirimleri de oluşturabiliyorsunuz.

Şikayetvar’da şikayet nasıl açılır? konusuna değinecek olursak; Şikayetvar üyelik sistemi ile çalışan bir internet sitesidir. Şikayet ilanı açmak için kayıt olmanız veya daha önce üyeliğiniz var ise giriş yapmanız gerekir. Kayıt olmadan şikayet oluşturmaya başlarsanız site sizi otomatik olarak sisteme kaydedecektir. Şikayetvar şikayet oluşturma işlemi için site anasayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Şikayet Oluştur” butonuna tıklayıp ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Açılan sayfada şikayet edeceğiniz marka, şikayetinizin konusu, açıklaması varsa görsel kanıtlar gibi kısımları doldurup şikayeti editör onayına gönderebilirsiniz. Editör onayının ardından şikayetiniz firma ile paylaşılacak, tüm aşamalardan mail yoluyla haberdar edileceksiniz. Şikayetinizi oluşturduktan sonra paneliniz üzerinden şikayetinizin durumunu, hangi aşamada olduğunu, kaç kişi tarafından görüntülendiğini ve diğer kullanıcıların yaptığı yorumları görüntüleyebilirsiniz. Firma sizinle iletişime geçtiğinde ve sorununuzu çözüme kavuşturduğunda yine aynı panel üzerinden “Sorunum Çözüldü” butonu yardımıyla Şikayetvar şikayet kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şikayetim

Şikayetim
Şikayetim

En iyi tüketici şikayet siteleri listemizin ikinci sırasında yine köklü bir site olan Şikayetim yer alıyor. 2004 yılı itibariyle yayına başlayan site kullanıcıların memnuniyet ve şikayetlerini paylaşabileceği basit bir arayüz sunuyor. Tüketici hakları ile ilgili mevzuatları da bünyesinde barındıran site ücretsiz şikayet siteleri sorgusuna da karşılık veriyor. Sitede alışveriş merkezleri, operatörler, giyim markaları, bankalar, hastaneler gibi onlarca farklı kategoriden binlerce marka yer alıyor. Oluşturulan şikayetlere hızlı bir şekilde dönüş yapılıyor ve incelemeye alınıyor.

Şikayetim şikayet oluşturma işlemi için site anasayfasının en üstünde yer alan “Şikayet Yaz” butonuna tıklayarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Açılan sayfada site sizden üyelik bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Siteye önceden kayıt olduysanız kullanıcı adı ve şifrenizi girip şikayetinizi oluşturmaya devam edebilirsiniz. Şayet ilk kez giriş yapıyorsanız sayfayı biraz aşağıya kaydırıp üyelik ekranını görüntüleyebilirsiniz. Bu ekranda kullanıcı adı, şifre, e-posta, telefon numarası, doğum tarihi gibi bilgileri eksiksiz doldurup üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra seçeceğiniz sektördeki firma ile ilgili deneyiminizi paylaşıp firmadan yanıt bekleyebilirsiniz. İlanınızın yayınlanması ve firmanın cevap vermesi gibi süreçler e-posta yoluyla size bildirilecektir. Şikayetim üzerinden bir markayla ilgili memnuniyet bildirebilir ya da firma hakkında kullanıcıların daha önce paylaştığı geri bildirimleri inceleyebilirsiniz.

PissedConsumer

PissedConsumer
PissedConsumer

Tüketici şikayetleri için etkili platformlardan biri de PissedConsumer. 2006 yılında ABD merkezli olarak kurulan PissedConsumer global bir platform. Bu site aracılığı ile ülkemizde hizmet veren çok fazla markaya erişemezsiniz. Ancak, sorun yaşadığınız marka global bir firma ise en iyi tüketici şikayet sitelerinden biri PissedConsumer’dir. Zira oluşturacağınız şikayet bu site aracılığıyle tüm Dünya üzerindeki milyonlarca kişiye ulaşacaktır. Bu da markanın daha hızlı çözüme gitmesini ve marka ismini korumak için daha çözüm odaklı olmasını beraberinde getiriyor.

Şayet yukarıda listediğimiz ulusal şikayet siteleri aracılığı ile bir çözüme ulaşamadıysanız ve global bir marka ile sorun yaşıyorsanız kesinlikle PissedConsumer’i kullanmanızı öneririz. Platformda bugüne kadar 90 milyon kullanıcı değerlendirmesi yapılmış ve 4 milyona yakın şikayet çözümlenmiştir. Sitenin aylık ortalama ziyaretçi sayısı ise 4 milyon kişi civarında.

ConsumerReviews şikayet açma işlemi oldukça basit. Site anasayfasına giriş yaptığınızda “Share your experience with others” yazılı bir metin kutusu karşınıza çıkıyor. Bu alana şikayetinizi veya değerlendirmenizi yazdıktan sonra “Write review” butonuna bastığınızda sizden detayları girmenizin isteneceği bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada değerlendirmede bulunacağınız markayı seçmeli, puanlama yapmalı ve varsa görsel kanıtlarınız eklemelisiniz.

Sosyal medya

Sosyal medya değerlendirme
Sosyal medya değerlendirme

Bir marka veya firma hakkında şikayette bulunmanın en etkili yöntemlerinden biri de sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız bir paylaşım milyonlarca kişiye ulaşabilir. Firmaların sosyal medya üzerinde kendi imajları hakkında araştırma yaptıkları da bilinen bir gerçek.  Sosyal medya üzerinden yapılan marka değerlendirmeli hızlı bir şekilde yayılıp firmaların kulağına gidebiliyor. Böylece firmalar yine hızlı bir şekilde reaksiyon alıp sorununuzu çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Özellikle son dönemde Twitter üzerinden çok fazla kullanıcının şikayet paylaşımları çözümle sonuçlandı.

Dikkat

Sosyal medya üzerinden şikayet veya değerlendirmede bulunurken tüketici haklarını ve marka haklarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Aşırı bir durumda veya küfür – hakaret gibi durumlarda marka ismini zedelemekten sorun yaşayabilirsiniz.

Tüketici Bilgi Sistemi / Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici Hakem Heyeti Online Başvuru
Tüketici Hakem Heyeti Online Başvuru

En iyi tüketici şikayet siteleri listesinde ulusal ve global olarak hizmet veren online tüketici şikayet sitelerini paylaştık. Bu sitelerden değerlendirmede bulunup herhangi bir sonuç alamadıysanız bir devlet kanalı olan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki kuruma giderek fiziki olarak başvuracağınız tüketici kurumuna E-devlet bilgileriniz aracılığı ile dijital ortamdan da başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti, genel olarak ürün odaklı şikayetler konusunda destek sağlamakta. Örneğin bir mağazadan aldığınız ürünün eksik veya hatalı olması, bir markanın yaptığınız sözleşmedeki şartlara uymaması, aldığınız bir elektronik ürünün servis desteği vermemesi gibi durumlarda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti’nin olumsuz yanı başvurularınızın sonuçlanma süresi 6 ayı bulabilir.

Hakem heyetine dijital kanallardan başvuru yapmak için linke tıklayarak tüketici bilgi sistemine erişebilir, Tüketici Başvuruları sekmesi aracılığı ile E-devlet giriş bilgilerinizi yazarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

CİMER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)

Ülkemizde yaşayan vatandaşların herhangi bir kişi, kurum veya firma ile ilgili şikayetlerini paylaşabileceği platform CİMER dijital olarak da başvuru kabul ediyor. 2015 yılı itibari ile kullanıma sunulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi sistemi kullanıcılardan gelen şikayetlerle ilgili ciddi yaptırımlar içeriyor. 1 ila 6 ay arasında bir süreçte çözümlenen şikayetin sonucu hakkında e-posta adresinize bildirim gönderiliyor.

CİMER üzerinden online şikayet oluşturmak için linke tıklayarak E-devlet bilgilerinizle giriş yapabilir ve ardından açılacak ekranda detayları belirtip şikayetinizi oluşturabilirsiniz.

Siz de daha önce yaşamış olduğunuz şikayet deneyiminizi yorum kısmından yazarak en iyi tüketici şikayet siteleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. En iyi tavsiyeler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu