Genel

Şarkılar Rakı İstiyorsa En Kalitelisini Almak Gerek: En İyi Rakılar

Lezzet açısından en sevilen ve içimi yumuşak rakıyı bulabilmek deneyim gerektiren bir konudur. İçeriğimizde rakının yapımını, üretim aşamalarını ve en iyi rakıları tanıtımları ile birlikte derledik. Rakı içmeniz gereken bir konu varsa buyrun konuya…

En iyi rakılar içeriğimize hoş geldiniz. Belki biraz alaturka gelebilir ama “şarkılar rakı istiyor, bünye zaten razı” sözüyle giriş yapalım içeriğe. İçerikte neler mi var? Rakının tarihçesi, ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı, rakının yapılış aşamaları ve en iyi rakı markaları hakkında derin bir bilgilendirme ile karşı karşıyasınız.

Türk içkisi olarak da bilinen rakının, ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Osmanlı dönemlerinde ilk kez üretilip tüm dünyaya yayıldığı bilgisi mevcut. Bu nedenle rakı, Türk içkileri arasında önemli bir yer teşkil ediyor. Osmanlı dönemlerinden bugünlere kadar Türk içki lezzetlerinde rakı zevki devam ettirilmiş ve farklı aromalarla çeşitli rakılar elde edilmeye devam edilmiştir. Aynı zamanda uzun süre rakı üretimine devam ettirilmesi ve rakıya olan talebin artması sektörün tekelleşmesine yardımcı olmuştur. Rakı, Yunan içkilerinde Ouzo ve Doğu içkilerine benzerliği ile dikkat çekiyor. Rakı, Amerika, Çin gibi birçok ülkeye satışı olan yerel içkilerin başında gelir.

Rakı nasıl üretilir?

Rakı üretiminde kullanılan temel ürünler suma ve anasondur. Suma damıtma yoluyla elde edilir ve sade alkol ile karıştırılır. Yaklaşık olarak 5000 litre ya da daha ufak boyutlarda özel bakır imbiklere anasonlar ikinci kez damıtılarak rakı elde edilir. Rakı üretimi sadece Türkiye’de yapıldığı için özel içkilerimiz arasında yer alır. Bu nedenle turistik yerlerde de ikram edilen en önemli içkiler arasında rakı bulunur.

Rakı üretiminde kullanılan malzemelerin taze ve organik olması gerekir. Rakı nasıl yapılır ve rakı neyden elde edilir sorularına karşılık olarak iki ürün karşımıza çıkar. Bunlar:

  • Suma: İçkilere özgü aroma, tat, koku gibi karakteristik özellik kazandıran madde olarak bilinir. Farklı meyvelerden suma elde edilir. Alkol içeren bir maddedir. Suma üzüm ve incir mayşesinin damıtılması yoluyla saflaşır. Genellikle en kaliteli rakı seçeneklerinde üzüm sumadan elde edildiği görülür. İncir suma daha kalitesiz ve ucuz içkilerde tercih edilir. Suma üzümden içki yapılacağı zaman şeker oranını yükseltmek için kuruma işlemlerinin özenli yapılması gerekir. Aynı zamanda üzümlerin yetiştiği coğrafi koşullar, hava ve toprak yapısı, su verilme dönemleri şeker oranını etkiler.
  • Anason: Maydanozgil familyasında bulunan Akdeniz otsu bitkileri arasında yer alır. Anason tohumlarından elde edilir ve rakılara çeşni tat katma özelliği bulunur. Rakının özgün kokusunu verir. Bu koku ise anasonda bulunan “anethol” yapından gelir. Anethol bulunan içkilere su katıldığında alt kısma çöker. Aynı zamanda rakıya su eklendiğinde beyaz renk veren madde anetholdur. Anason, tatlılarda, içki üretiminde, kedi köpek mamalarında kullanılır.

Rakı nasıl elde edilir?

Rakı yapımında kullanılan ürünler anason, üzüm, şeker, su ve etil alkoldür. Rakı elde etmek için ilk aşama üzümlerin parçalanmasıdır. Bunun için üzümler değirmenlere götürülür ve parçalanan üzümler su ile karıştırılır. Bu işlemde mayşeleme de yapılır. Böylece üzümlerde bol miktarda bulunan şeker yani şıralar suya hızlı şekilde geçer.

Anason
Anason

Su ve ortam sıcaklığı bu alanda önemlidir ve genellikle 20-25 derece sıcaklıkta olmalıdır. Kuru üzüm şeker miktarı düşürüldükten sonra fermantasyon işlemine geçilir. Fermantasyon uygulamasında kaliteli maya kullanılır. Elde edilen mayşeler belirli bir oranda alınır ve üzerine maya eklenir. Fermantasyon işlemi bome derecesine bağlı olarak sonlandırılır. Bunun için derecenin sıfır olması gerekir. Bu işlemler sırasında 32 derece sıcaklık geçilmemeli ve asit miktarı sürekli kontrol edilmelidir.

Rakı damıtma işlemleri bakır imbikler aracılığı ile yapılır. İçki elde etmek için kazanlara suma eklenir ve elde kalan ürünler eklenerek rakıdaki alkol miktarı %45 oranına düşürülür. Üzerine anason ilave edilir ve kapağı kapandıktan sonra buhar verilerek işlem tamamlanır. Rakı elde etmek için damıtma süresi 40 ile 45 saat arasındadır. Son aşamada rakılar dinlendirilir ve su ile alkol derecelerini düşürmek için söndürme işlemleri yapılır.

Rakı derecelerini ayarlamak için gerekirse şeker ilavesi yapılır ve özel aletlerle iyice karıştırılır. Rakının olgunlaşması, yumuşak içimli olması için belirli süre beklenmesi gerekir. Yumuşak içimli rakı elde edebilmek için rakı üretim tarihinden sonra 20 ile 120 gün arasında dinlendirilmesi ve öyle paketlenmesi gerekir. Rakıların tatlarını etkileyen ve en iyi rakıların elde edilmesini sağlayan faktörler damıtma ve dinlendirilme işlem sayısı, kullanılan şeker miktarı, suma ve anason miktarı, alkol miktarıdır. Aynı zamanda sıcaklık ve işlem sonrasında rakıların dinlenme süreleri tatları etkileyen faktörler arasındadır.

En iyi rakılar – En kaliteli rakı markaları

Türk sofralarında en çok tercih edilen içkilerin başında rakı gelir. Özellikle Türk içkisi olarak bilinen ve birçok ülkede satışı olan rakı farklı tat ve aromaları ile kişilerle buluşuyor. Rakı içmek isteyen kişiler güvenilir en iyi rakı markası tercih ederek rahatlıkla tüketebilir. İşte en iyi rakılar…

Kulüp Rakı

Kulüp Rakı
Kulüp Rakı

En iyi rakılar listemizin ilk sırasında yer alan Kulüp rakı, 1930 yılında sektöre giriş yapmıştır. İlk yıllardan itibaren en güvenilir ve en iyi rakı markası olarak adından sıklıkla söz ettirir. %50 oranında alkol bulunduğu için kişilerin beklentilerini karşılayan bir rakıdır. İlk kez rakı içecek kişiler için başlangıçta alkol oranı ağır gelebilir.

Yeni Rakı

Yeni Rakı
Yeni Rakı

En iyi rakılar diyince ilk akla gelecek markalardan biri olan Yeni rakı 1937 yılında piyasaya çıkmıştır. Günümüzde ise Yeni Rakı üretimi Manisa/Alaşehir ve Nevşehir’de yapılmaktadır. Rakının özdeşleştiği, ilk rakı denildiğinde akla gelen, en iyi rakı hangisi sorusu sorulduğunda ilk yanıt verilen markaların başında Yeni rakı geliyor.

Yeni Rakı, Mey içki ve Diego ortaklığı sayesinde üretime devam etmektedir. Anason oranı yüksektir ve keskin bir kokusu vardır. 20 farklı üzümden elde edildiği için tadı da diğer rakılara göre farklı, lezzetlidir. Yeni Rakı, üretim aşamasında kullanılan üzümleri sadece Batı Anadolu bölgesinden toplanması konusunda hassastır. Türkiye’de en köklü ve başarılı rakı markalarının başında gelen Yeni Rakı; ÂLÂ, Yeni rakı uzun demleme ve Yeni Seri gibi farklı alternatiflerini de rakı severlere sunuyor.

Beylerbeyi Rakı

Beylerbeyi Rakı
Beylerbeyi Rakı

En iyi rakılar listemizdeki bir diğer marka olan Beylerbeyi rakı, 2007 yılında üretime başlamıştır. Günümüzde Beylerbeyi rakıları Manisa’da üretilmektedir. Şekersiz, daha baskın rakı tadı arayanların beklentilerini karşılayacak düzeyde olduğu için sıklıkla tercih edilen rakılar arasında yer alır. Aynı zamanda içeriğinde hiçbir katkı maddesi, şeker bulunmadığı için karakteristik tada sahip rakılar arasındadır.

Beylerbeyi rakıları %100 yaş üzüm sumadan elde ediliyor. En çok tercih edilen ise Beylerbeyi Göbek Rakısı olarak bilinir. Bunun nedeni tam üç kez bakır imbiklerden damıtılması ve dinlenme süresine uyulmasıdır. Böylece yumuşak içimli rakılar arasında gösterilir. Beylerbeyi rakıları yumuşak içimli ancak alkol oranı yüksektir. Bu nedenle hızlı ve çok miktarda tüketildiğinde çarpabilir. Beylerbeyi rakı bünyesinde Mavi rakı, Limited Edition seçenekleri de vardır. Türkiye’de en büyük rakı ise Beylerbeyi Limited Edition 4,5 lt rakısı olarak bilinir.

Altınbaş Rakı

Altınbaş Rakı
Altınbaş Rakı

En iyi rakılardan bahsedip Altınbaş’ı o zümreye dahil etmemek olmaz. Altınbaş rakı, Mey içki olarak da bilinir. Altınbaş rakı 1967 yılından bu yana rakı üretimi yapmaktadır. En iyi rakı markası seçilen Altınbaş rakı, ilk üretiminden bu yana formülasyon değiştirmemiştir. Yaş sumadan elde edilir. Bu nedenle şeker ilave yapılmadığı için tadımı karakteristik özellik gösterir. Altınbaş rakı %50 oranında alkol içerir ancak içimi pürüzsüz ve yumuşaktır. Altınbaş rakıları Nevşehir’de üretime devam etmektedir. Sek içilen en iyi rakı markası olarak Altınbaş rakıdır. Alkol ve anason oranı yüksek, şekersiz ancak yumuşak içimli rakılar arasındadır.

Tekirdağ Rakı

Tekirdağ Rakı
Tekirdağ Rakı

2000 yılında üretime başlayan Tekirdağ rakı, tamamen yaş sumadan elde ediliyor. Daha şekerli rakı markaları arasında yer aldığı için sek ve keskin tatlardan hoşlanmayanlar Tekirdağ rakısını tüketebilir. Tekirdağ rakıları Tekirdağ üzümlerinden elde edilip üretimi de Tekirdağ’da yapılıyordu. Ancak farklı nedenlerden dolayı fabrika kapandı ve o günden sonra Tekirdağ rakının tadının değiştiğini düşünenler çoğunlukta… Uygun fiyatlı, yumuşak içimli rakı seçenekleri arasında halen Tekirdağ rakı bulunuyor. Piyasada en çok satılan ve kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalardan biri olması nedeniyle Tekirdağ rakı, en iyi rakılar listemizde yerini alıyor.

Mercan Rakı

Mercan Rakı
Mercan Rakı

Piyasadan çekilen ancak son zamanlarda uygun fiyatlı en iyi rakı markası olarak dönen Mercan rakı sıklıkla tercih ediliyor. Fiyatı uygun olmasına rağmen yumuşak içimli, lezzetli rakı alternatifleri arasında Mercan rakı bulunuyor. Zor bulunmasına karşın Mercan rakı, lezzet ve fiyat açısından en iyi rakılar arasında bulunuyor.

İzmir Rakısı

En iyi rakılardan bir diğeri de İzmir rakısı. 2005 yılında üretime başlayan İzmir rakısı, İzmir’de bulunan üzümlerden elde edilir. Sadece İzmir’de bulunan anasonlar ile rakı yapılıyor. Yaş üzüm ile elde edilen yeşil renkte İzmir rakısı en çok tercih edilen en iyi rakı markası arasında bulunuyor. Yumuşak, keskin olmayan lezzete sahip olan İzmir rakısı, uygun fiyatlı alternatifler arasındadır.

Saki Siyah Üzüm Rakısı

Saki Siyah Üzüm Rakısı
Saki Siyah Üzüm Rakısı

Baş ağrıtmayan, pürüzsüz ve yumuşak içimli rakı seçenekleri arasında Saki Siyah Üzüm Rakısı bulunur. Siyah üzümden elde edilen rakı, Çeşme bölgesinde yetiştirilen anasonlar ile elde edilir. Sadece yaş üzüm yani suma, su ve anason ile üretiliyor. Toplamda 10 kez damıtma ve dinlenme işlemlerinden elde edildiği için yumuşak içime sahiptir. Yumuşak içimli ve uygun fiyatlı bu marka, en iyi rakılar arasında yer alıyor.

Efe Rakı

Efe Rakı
Efe Rakı

2004 yılında kurulan Efe rakı, İzmir ve bölgesinde yetişen üzümlerden farklı boyutlarda rakı yapıyor. Aynı zamanda Türkiye’de ilk özel rakı markası olarak bilinen Efe rakı, Sarı Zeybek alternatifi ile birçok kişinin beğenisini kazandı. İçerisinde %100 oranında yaş suma bulunuyor ve dinlendirilme süresi 6 aydır. En çok tercih edilen Efe rakı serileri ise Sarı Zeybek, Efe Göbek ve Efe Gold olarak bilinir. Lezzeti ve doğallığı ile Efe rakı, en iyi rakılar arasında yer alıyor.

Anadolu Boğma Rakı

Anadolu Boğma Rakı
Anadolu Boğma Rakı

Uygun fiyatlı olması ve yumuşak içimi nedeniyle en iyi rakılar arasında Anadolu Boğma Rakı bulunuyor. Anadolu Boğma rakı alkol oranı %37 ancak tadı daha sert ve acıdır. Daha sert, anason kokusu hâkim olan rakı sevenler rahatlıkla Anadolu Boğma rakı tercih edebiliyor. Rakıda şekerli tat sevmeyen ve daha sek, sert rakıdan hoşlananlar uygun fiyatlı olarak Anadolu Boğma rakı tüketiyor.

Siz de daha önce rakı lezzetlerini deneyimlediyseniz yorum kısmından paylaşarak en iyi rakılar listemize katkıda bulunabilirsiniz. İlk kez rakı almayı düşünüyor ve seçim konusunda rehber arıyorsanız en iyi rakılar listemizden size uygun olanı deneyebilirsiniz. Hayatın her alanından liste içerikler ve incelemeler için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu