İnceleme YazılarımızTeknoloji

Görüntüsüyle Kendine Aşık Edecek En Güzel Motorlar

Kimileri için bir tutku olan, kimileri için yoğun trafikten çıkmak için bir alternatif olarak görülen, kimileri için de düşük yakıt tüketimi nedeniyle tercih edilen motosikletler! İçeriğimizde motosikletlerin görüntü tarafına odaklanıp tasarımıyla sizi kendine hayran bırakacak modelleri özellikleriyle birlikte listeledik.

En güzel motorlar içeriğimize hoş geldiniz. Günümüzde araç sayısının artışıyla beraber hayatı kolaylaştırdığı düşünülen motosikletlerin yalnızca bu amaca hizmet etmediğini biliyoruz. Çünkü son yıllarda motor tutkunlarının sayısında görülen artış, birbirinden farklı özelliklerdeki bir çok motosiklet modelini gündem konusu haline getirmiş durumda. Hal böyle olunca gençten yaşlıya herkesin tutkunu olduğu motorlar, özelliklerinin yanı sıra görüntüleriyle de dikkat çekmekte.

Motor seçiminde tasarım, performans, ağırlık derken ne kadar çok özelliği bir arada bilmemiz gerektiği ortada. Bu nedenle satın almadan önce tüm detaylar titizlikle incelenmeli. Fakat şimdilerde motor sahibi olmak isteyen kişiler, hız tutkunu olmadıkları sürece “yeter ki güzel görünsün.” düşüncesiyle sürüş rahatlığı, kullanım kolaylığı, hız kapasitesi gibi en önemli konuları geri planda bırakır oldu. Ne kadar mantıklı bir hamle olur bilinmez ama vitrinini beğenmediğimiz hiçbir şeyin içini de merak etmeyiz doğrusu. Bu bakış açısından yola çıkarak bizler de motosiklet tercih ederken ilk kriter olarak görsellikten yana olanlar için en güzel motorlar üzerine bir araştırma yaptık ve sizlere geniş yelpazede bir liste hazırladık.

Şık tasarımlarıyla ön plana çıkan en güzel motorlar

En güzel motosiklet modelleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesi, aşağıda özellikleri ile beraber detaylandırdığımız, görüntüleriyle kendine hayran bırakan motosiklet modellerini incelemeye davet ediyoruz. İşte en güzel motorlar listesi…

BMW S1000R

BMW S1000R
BMW S1000R

Görüntüsünün tüm motor tutkunları cezbedeceğine inandığımız harika bir makine BMW’nin S100R modeli. Bu modeli biraz tanıyacak olursak, bir önceki S serileri içerisinde ağırlığı hafifletilmiş en kullanışlı modellerden. 194kg ağırlığıyla rakipleriyle yarışır cinsten. Bu modelin silindir hacmi 999cc. Motor gücü 11.000 devir. Maksimum tork ise dakikada 9.250 devir. Azami hızı 200 km/sa.

Kullanım özelliklerinde ön plana çıkanlar oturuş konforunun olması ve virajlarda vites ayarlamasının rahatlıkla yapılabilmesi. Fakat şehir içi trafiğe çok uygun diyemeyiz çünkü şasinin fazla ısınması durumu ne yazık ki bu motoru durağan trafikten çok bir hız motoru haline dönüştürüyor. BMW’nin dünyanın en güzel motoru kategorisine girebilecek modelleri var ancak ülkemizde alınabilecek cezbedici motor örneklerinin başında bu seri geliyor.

Bu modeli en güzel motosiklet modelleri listesine alma sebebimiz görüntüsündeki detaylar. Agresif bir görünüme sahip oluşu bu makinayı diğerlerinden ayırıyor. Görselden bakıldığında sağının ve solunun birbirinden farklı olduğunu hatta farlarının görselinin bile bu özelliğe dahil olduğunu görüyoruz. Bir bakan bir daha dönüp bakıyor diyebiliriz.  Bu sebeple bizim için en iyi motorlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Harley Davidson –  CVO Softail Deluxe

Harley Davidson -  CVO Softail Deluxe
Harley Davidson –  CVO Softail Deluxe

Nostalji aşıkları buraya! Klasik görünüme hayran olan tüm motor severlerin tutkunu olduğu ve görmenizi istediğimiz muhteşem bir model var ikinci sırada. Dünyanın en güzel motorları olarak bilinen Chopper model motorların en başında Harley geliyor. Touring özelliği full custom ile birleşerek ortaya inanılmaz bir makine çıkmış. Genel özellikleri itibariyle silindir hacmi 1801cc ve BMW’ye kıyasla oldukça iyi. Azami torku 143.0 nm ve 100km’de 5.4 lt yakıt tüketiyor. Görselliği yüksek ancak bunun ağırlık konusunda ufak bir maliyeti oluyor. Tam anlamıyla ağırlık olarak 343 kg. Yakıt kapasitesinin tamamı 18.9 lt.

Lüks motor modelleri üreterek görsellikte ön plana çıkan Harley Davidson retro tasarımlar konusunda oldukça başarılı. Deri detaylarla harmanlanan modele krom dokunuşlar yapması da göz alıcı doğrusu. İncelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kawasaki Ninja H2-R

Kawasaki Ninja H2-R
Kawasaki Ninja H2-R

En güzel motorlar listemizin bu sırasında görseliyle adeta yerden giden bir uçak havasında olan Kawasaki’nin Ninja H2-R modeli, ayaklarınızı yerden kesmeye geliyor. Teknik özellikler olarak racing tarzı bir motosiklet ve beygir gücünün 310 bg olması, görenlerin dudağını uçuklatacak seviyede. Silindir hacmi tıpkı BMW’de bahsettiğimiz düzeyde ve 998cc. Bu nedenle birbirlerine en yakın iki rakip bu modeller. Ancak ağırlık olarak 216 kg ve daha ortalama bir ağırlığa sahip. Kg başına 1.663 beygir güç/ağırlık oranına sahiptir. 17 lt yakıt hacmi olan bu motorun bir Japon üreticisi olması, onu mühendislik harikası bir motorsiklete dönüştürüyor.

Agresif yapılı, görüntüsüyle adeta şov makinesi olan bu çılgın modeli en güzel motosiklet modelleri arasına almadan geçemedik.

Vespa 946 EA

Vespa 946 EA
Vespa 946 EA

En güzel motorlar listemizin klasik üreticilerinden olan Vespa, 1950’li yıllardan bu zamana kadar uzanan prototip modelleriyle ön planda. Teknolojik özellikleri ile tasarımını birleştirerek geçmişin hayranlık uyandıran stilini ayağınıza getiriyor.

O yıllarda bir dönem dünyanın en güzel motoru olarak anılan Vespa, teknik olarak gövde yapısıyla diğerlerinden ayrılıyor. Tek silindirli olan 946 EA modeli 125cc silindir hacmine sahip. Hava soğutmalı ve 4 zamanlı bir motor. 12.0 beygir gücünün yanı sıra modelde 3 supap bulunuyor. Ağırlık olarak 147 kg ağırlığa sahip. Fiyat bazında düşünüldüğünde scooter tipli bu retro modeli lüks motor modelleri arasına alabiliriz.

Çelik ve alüminyum detaylarının fütüristik görüntüsüne kazandırdığı cazibe kendisini en güzel motorlar listemizin kıymetlilerinden yapıyor.

Suzuki GSX 250 R

Suzuki GSX 250 R
Suzuki GSX 250 R

Tasarımıyla dikkatleri çeken ve en güzel motorlar listesinde yer vermek istediğimiz bir başka modeli daha inceliyoruz sırada. Dışarıdan bakıldığında hatları daha belirgin, adeta kasları olan bir motor diyebiliriz görüntüsü için. Tür olarak sport touring olarak geçmesi zaten bu söylediğimizi kanıtlar nitelikte. Genel özelliklerini inceleyecek olursak su soğutmalı ve 4 zamanlı bir motor. 6 vitesli bir şanzımana sahip. Motor hacmi 248cc ve ağırlık olarak 181 kg ağırlığı var. Yakıt kapasitesi ise 15 lt.  Maksimum hızı 145 km. Kullanıma bağlı olarak değişse de ortalama 100 km’de 3lt ile 4lt aralığında yakıt tüketimi var. SOCH karakterli ve çift silindirli bir motoru var.

Bizim bu modelde gördüğümüz en önemli detay Suzuki’nin verimliliği performanstan önde tutuyor olması. Suzuki GSX 250R modelini lüks motor modelleri içerisinde değerlendiremedik ancak görüntüsüyle ve duruşuyla pazarda dikkatleri üzerine çekiyor ve en güzel motorlar arasında yer alıyor diyebiliriz.

Honda RC213V – S

Honda RC213V – S
Honda RC213V – S

Honda meraklıları için en güzel motosiklet modelleri arasından seçtiğimiz harika bir model var. Bu modeli bilenler motor yarışlarında kullanımıyla bilindiğini söyleyecektir ancak biz de size en güzel motorlar ile ilgili araştırma yaparken halka açık yollarda da bu modeli rahatlıkla kullanabileceğinizi söylemek istiyoruz. Çünkü bu model, hem hafiflik, hem de detay bir tasarıma sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Hem şık, hem spor tasarımlara hayran olanlar için bomba bir ürün diyebiliriz. MotoGP teknolojisinin bu tasarımda dolu dolu ön planda olduğunu da incelediğinizde göreceksiniz.

Teknik özelliklerini inceleyecek olursak, 1000cc’lik bir motor hacmine sahip olan bu model, 180 kw üzeri güç kapasitesine sahip. Gücüne kıyasla ağırlık olarak 157 kg olması, diğer üreticilerin de dikkatinden kaçmayan bir özelliği. Yakıt kapasitesi 22 lt ve DOHC karakterli başarılı bir model. En güzel motosiklet modelleri arasında bizce atletik duruşuyla motor tutkunlarının da gözdesi olmayı başarıyor.

Yamaha YZF – R1 Black Yellow

Yamaha YZF – R1 Black Yellow
Yamaha YZF – R1 Black Yellow

Suzuki’ye rakip olarak üretilen bu modelin duruşu da ayrı bir yere sahip en güzel motorlar listemizde. Güvenilirliği ile bilinen Yamaha bu tasarımında, pistlerde ve yollarda kendisiyle gurur duyuyor. Sportbike modeli olarak geçen motosiklet pratik kullanımıyla da ön plana çıkıyor. Ancak bizim tasarım olarak vurgulamak istediğimiz bu modelin “Black Yellow” serisi olacak. Yine racing türünde bir motor ve teknik özelliklerin başında standartları aşmayan 998cc’lik motor hacmi geliyor. Maksimum hızı 290km/h ve 199 kg ağırlığa sahip. Yakıt kapasitesi 17 lt olmakla birlikte 100km’de 7-9 lt arası yakıt tüketimi var. 6 vitesli, 4 silindirli olan Yamaha YZF-R1 modeli yüksek hız performansı için tasarlanmış durumda.

Görüntüsüyle dikkat çeken  en iyi motorlar içerisinde ultra keskin bir görünüm yakalamayı başarmış. Aerodinamik verimlilik sağlaması ve agresif profile yakınlığıyla bilinmesi, Yamaha’yı en güzel motorlar arasına almamızı sağlıyor.

Honda CRF 250 Rally

Honda CRF 250 Rally
Honda CRF 250 Rally

Şu ana kadar bahsi geçen tüm motosiklet modellerini hafızalarınızdan silin. Bunu söylememizin tek sebebi diğer motorlara kıyasla Honda CRF 250 Rally modelinin farklı bir kulvarda olması. Cross türündeki bu motor hem işlevi, hem tasarımı açısından en güzel motorlar ile ilgili araştırmalarınızda tercih listesinde ilk sıraları alacaktır.

Bu motoru diğerlerinden ayıran en belirgin özellik arazi kullanımındaki üstünlük. Yerden yüksekliğinin 15cm daha fazla olmasıyla zorlu arazilere bile meydan okuyor. Farlarının görselliğine katkısı da çok büyük. Tasarımıyla ve işleviyle Honda’nın gözbebeği olan bu modelin teknik özelliklerine bakacak olursak, 40 beygir ve 250cc motor hacmine sahip. Tek silindir ve sıvı soğutmalı bir motor. 10.1lt yakıt kapasitesi olan bu motorun ağırlığı ise 157kg.

Araştırmalarımız sonucu en güzel motosiklet modelleri içerisinde Honda asimetrik farlarının da tasarımına olan etkisiyle en çok beğeni toplayan motorlardan birisi. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir noktayı da söylemeden geçmeyelim, minimalist görünümünün altında yatan performans düzeyini deneyimlemeden asla karar vermeyin.

Honda CB500X

Honda CB500X
Honda CB500X

En iyi motorlar seviyesinde saygı duyduğumuz bir başka motosiklet modelini paylaşıyoruz sizlerle.  Tasarımını kendimizce yorumladığımızda, Batman karakterinin maskesindeki keskin duruş, neredeyse bu motora önden bakıldığında da mevcut. Bütün olarak bakıldığında enduro modellerin başında geliyor ve aksesuarlarıyla taçlandırıldığında tasarımı en güzel motorlar kategorimize yakışır hale geliyor.

Bu motoru henüz Türkiye pazarına gelmediği dönemlerde bile enduro severler ilgiyle bekliyordu. Birkaç model önceki serilerde ön kısımda minik bir bagaj işlevi gören bölümün bu modelde olmaması bizce bir eksik değil. Çünkü kullanımda şıklığı ve konforu görecek, daha dik bir kullanım sağlayan bu modelin duruşuna sizler de hayran olacaksınız.

Teknik özelliklerini biraz açarsak; motor hacmi 471cc. Yakıt kapasitesi 17.7lt ve kuru ağırlığı 197 kg. Bu modelin Avrupa’da çok tercih edilen en güzel motorlar içerisinde olduğunu da belirtelim.

Jawa CZ Classic 300

Jawa CZ Classic 300
Jawa CZ Classic 300

Şimdi bu model için dünyanın en güzel motoru kendisi gibi davranmaktan çekinmeyeceğiz ve pek de haksız sayılmadığımızı siz de incelememizde görüyor olacaksınız. Çek Cumhuriyeti merkezli bir üreticinin elinden çıkan bu harika klasik görünüme sahip olan tasarım, 1974’ten bu yana hayranlık uyandırmaya devam ediyor. İkonik kornasının olması ve metal tasarımın modele kazandırdığı rustik hava şanzımana eklenen bir kapakla da retro görünümü son derece destekler durumda. Jawa yıllarca kendi formatını devam etmeyi yine bu modelde başarmış durumda.

Açıkçası tasarımında bizim en dikkatimizi çeken detay, depo kapağının üzerinde bulunan “1928’den beri..” yazısı. İnce düşünülmüş hassas çizgilerle tasarlanan Jawa, gördüğünüz en güzel motosiklet modelleri içinde sizin de etkisinde kalacağınız bir model olacak.

Citycoco Elektrikli Scooter

Citycoco Elektrikli Scooter
Citycoco Elektrikli Scooter

Çevre dostu ulaşım aracı olan elektrikli scooterler deyince tarzı ve tasarımıyla ön plana çıkan en güzel motorlar listesine eklemekten keyif aldığımız Citycoco’lar akla geliyor. Bu yeni nesil scooterler büyük lastikleri, renk seçenekleri ve sıra dışı gösterge stilleriyle harika bir tasarıma sahip. Normal motorlardan keyif almayan ve ya daha ince, stil sahibi bir araçla ulaşım sağlamak isteyen herkesin tercihi olacak olan Citycoco, daha tarz bir araç bize göre. Takım elbiseniz üzerinizdeyken binmeye görün, gözlerin üzerinizde olacağının garantisini veriyoruz.

Genel olarak söyleyebileceklerimiz ise; 250 Watt motor gücünün olması ve 50km’ye kadar menzil sağlaması. Ağırlık olarak ise yalnızca 35-36kg civarı gelmekte. Şarj süresi ise 4-6 saat aralığında. Eğer görselliği ve kullanışlılığı olan şehir içi bir araç tercih edecekseniz, Citycoco’yu es geçmeyin deriz.

Ducati Sportclassic Gt1000

Ducati Sportclassic Gt1000
Ducati Sportclassic Gt1000

En güzel motorlar listemizin en son durağı olan, motor tecrübesini sonuna kadar isteyen bir modelden bahsedeceğiz bu sefer. Yine retro esintileri bünyesinde barındıran Ducati’nin Sportclassic serisi, özellikleri itibariyle tam bir canavar niteliği taşıyor. Amerikan filmlerinde Ducati’nin kıymeti iyi bilinir ancak ülkemizde Honda İle yarışıp açık ara fiyat farkının olması sebebiyle daha az tercih edilmektedir. Yine de hakkından “motosikletlerin Ferrari’si” olarak söz ettirdiğini bilin isteriz. Modern ve klasiği bir araya getirerek lüks motor modelleri kategorisine kendisini dahil etmemizde bizce bir sakınca yok.

Özelliklerine gelince, 992cc motor hacmine sahip ve maximum hızı 217km/h. Yakıt kapasitesi 15lt olmakla birlikte ağırlık olarak 179 kg civarında. Kalite ve tarzdan ödün vermeyenler için en iyi motorlar içerisinde Ducati sizin tercihiniz olabilir.

Yukarıda detaylandırdığımız en güzel motorlar listesini, siz motor severler için özenli incelemelerimiz sonucu derledik. Umarız seçtiğimiz birbirinden farklı tür ve özelliklere sahip bu motorlar içerisinden siz de kendinize ve zevkinize en uygun modeli bulursunuz. Siz de beğendiğiniz farklı modelleri yorum kısmından bizimle paylaşarak en güzel motorlar listemize katkıda bulunabilirsiniz. Şimdiden keyifli sürüşler!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu