Kişisel Bakım

Kusursuz Bir Cilt Görünümü İçin En İyi Fondöten Tavsiyeleri

Makyaj yaparken olmazsa olmaz malzemelerin başında fondötenler gelir. Peki onlarca markanın birbirinden farklı tondaki fondötenleri arasında hangisini tercih etmeliyiz? Hangi markaların fondötenleri daha iyi? En iyi fondöten tavsiyeleri gibi bir çok sorunun cevabına birlikte ulaşabiliriz.

En iyi fondöten tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. İçeriğimizde kusursuz bir cilt için kullanılan fondötenin ne olduğu, nasıl kullanıldığı, çeşitleri ve en iyi fondötenlerin yer aldığı rehberimizi inceleyebileceksiniz. Hadi birlikte göz atalım!

Fondöten nedir ve nasıl kullanılır?

Fondöten kusursuz bir makyajın ilk adımıdır. Ciltte var olan kusurların önüne geçen fondötenler sayesinde pürüzsüz bir cilt elde edilir. Cildinize uygun fondöten önerileri sayesinde doğru fondötene ulaşılarak doğru kullanım yapabilirsiniz.

Fondöten
Fondöten

Fondöten kullanımı öncesinde cildinizin temiz olması gerekir. Gözeneklerin tıkanmaması için cildin temizliği yapılmalıdır. Ciltte olan ölü ve kuru hücrelerden arınmak için peeling yapılmalıdır. Nazik uygulamanın ardından artık nemlendirme işlemine geçebilirsiniz. Makyaj öncesi astar kullanmak pürüzsüzlüğü en üst seviyeye çıkarır. Ayrıca astar kullanımı düzensiz pigmentasyon ve kızarıklık sorunu yaşayan kişilerin yardımcısı olmakla beraber ciltte oluşan yorgunluk etkisinin önüne geçerek cildin daha canlı görünmesini sağlar.

Fondöteni cildinize uygularken az miktarda kullanılmaya dikkat etmelisiniz. İstenilen kapatıcı etkiye sahip olana kadar eklemeler ve eşit şekilde dağıtma sayesinde doğal bir görünüm elde edilir. Fondöteni yüzünüze uygularken kızarıklık ve lekelerin çok olduğu yerleri tespit etmeli ve bu bölgelere ek katmanlar uygulanmalıdır. Fondöten fırçası, sünger veya parmak uçları ile yapılan tüm işlemlerde noktalama tekniği kullanılmalıdır. Cilde hafif şekilde vurularak fondöten uygulanmalıdır. Ovma veya silme işlemi asla yapılmamalıdır.

Fondöten türleri ve kullanımları

Fondöten görseli

Kusursuz bir makyaja sahip olmak için ten rengi ve cilt yapısına uygun en iyi fondöten tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Yine fondöten çeşitleri içerisinde ince yapılı, mat bitişli, nemli, aydınlık etki bırakan fondötenler hakkında bilgi sahibi olmak ve kullanım yapmak görünüş açısından uygun olacaktır. Porselen, doğal, mat, parlak, ışıltılı gibi çeşitli isteklere hitap etmek için bir çok fondöten çeşiti üretilmiştir. Her biri ayrı şekilde kullanıldığı gibi farklı özelliklere sahiptir. Fondöten çeşitleri içerisinde likit, pudra, stick ve mat fondötenler bulunmaktadır. Peki bunlar ne işe yarar?

Likit fondöten

Likit fondöten yani sıvı fondöten yüksek kapatıcı özelliğine sahip ürünlerdir. Cilt lekeleri çok olan kişilerin kullanması gereken bu tür ürünlerin tamamı fırça ile uygulanmalıdır. Fırça kullanımı sayesinde ciltte doğal ve eşit görünüm elde edilmiş olur. En iyi fondöten tavsiyeleri içinde bulunan bu ürünlerin tamamını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Pudra fondöten

Oldukça kolay uygulanan ve kullanışlı olan bu ürünler rötuş yapmak için uygundur. Kuru özelliği sayesinde yağlı cilte sahip kişiler rahatlıkla kullanım yapabilir. Parlamanın önüne geçen pudra fondötenleri makyaj süngeriyle yada kadife yapılı fırçalar ile uygulamak doğru olacaktır.

Stick fondöten

Cilt kusurlarını kapatmak ve kolay kullanım olmasını isteyen kişilere hitap eden Stick Fondöten ürünleri çantanızda heran taşıyabileceğiniz bir üründür. Yapısı kalın olan bu ürünler arasından cilt tonunuza en yakın olan ürünü tercih etmeye özen gösterilmelisiniz. Likit ürünler yerine krem özelliği olan ürünlerin tercih edilmesi halinde kapatıcı olarak da kullanılabilir. Cildinizde büyük sorunlar yok ise fondöten kullanmak yerine Stick ürünlerden destek alarak belirli bölgelere kapatıcı uygulanabilir.

Mat fondöten

Mat fondötenler kısaca toz fondötenlerdir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tercihi olan bu fondötenler hafif kapatıcı etkiye sahiptirler. Dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde dağınık bir görünüm vermesinden olayı dezavantaj sağlar. Bu tür ürünleri ilk makyaj yaptığınız saatlerde dikkatli bir şekilde uygulanabilir veya makyajı sabitlenmesi için tercih edilebilir. Günün diğer kalan saatlerinde pudra fondötenlerden destek alarak rötuşlar yapılabilir.

Fondöten alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Fondöten almak isteyen kişiler ilk olarak cilt tipini tanımalı ve cildine uygun ürün almalıdır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yağlı cilde sahip olanlar parlamanın önüne geçecek fondötenleri kullanması gerekirken kuru cilde sahip olan kişiler cildi nemlendiren fondötenleri seçmelidir. Ayrıca cilt tonunuza en yakın ürünü seçmelisiniz.
  • Genellikle el üzerinde deneme yaparak doğru fondöten rengine ulaşmak istenmektedir. Bu tamamen yanlış bir durumdur. Çünkü el rengi ile yüz arasındaki ton farklılığı gözetlenir. Doğru tercih yapmak isteyen kişiler boyun bölgesine fondöten sürerek karar vermelidir.
  • Fondöten alırken dikkat edilmesi gereken son kural ise fondötenin yapısı olacaktır. Stick, likit, serum, krem gibi fondötenleri deneyerek cildinize en uyumlu olan üründe seçim yapmalısınız.

Fondöten almadan önce en iyi fondöten önerileri araştırılması ve fondötenler hakkında bilgi sahibi olarak seçim yapmak istediğiniz ürüne daha kolay ulaşmaya yardımcı olur.

En iyi fondöten tavsiyeleri

Günlük hayatımız başta olmak üzere özel gün ve gecelerde en çok kullandığımız ürün olan fondöten, kusursuz görünmenin ilk adımlarından sayılır. Ciltteki kusurları kapatmak ve cilt tonunu aynı renkte gözükmesine yardımcı olan fondötenler vazgeçilmezimizdir. Her markanın ayrı ayrı renkte ve özellikte ürettiği binlerce ürün içinden kendi cilt ve tonunuza ait fondötg azene sahip olmak kolay değildir. Kuru ve yağlı cilt tipinin yanında akneye meyilli cilt tipine sahip olanlar hayatları boyunca farklı ürünleri deneyerek mat, doğal, parlak veya porselen görünümü veren fondötenleri tercih ediyor. Yüzlerce marka ve çeşit olsa da fondöten markaları, özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ve en iyi fondöten tavsiyeleri sayesinde doğru sonuca kısa sürede ulaşmaya yardımcı olur.

L’Oréal Paris True Match Fondöten

L'Oréal Paris True Match Fondöten
L’Oréal Paris True Match Fondöten

En iyi fondöten tavsiyeleri listesinin ilk sırası L’Oreal Paris markasına ait. Cilt ve ten renginize uyum sağlayarak cildinize bakım yapacak bir ürün istiyorsaniz tercihinizi L’Oréal Paris True Match fondötenden yana kullanmalısınız.

L’Oréal Paris True Match fondöten içerisinde bulunan Aloe Vera, hyaluronik asit ve antioksidanlar cilde bakım yapmaktadır. Düzenli ve temiz bir cilde uygulanması halinde yaklaşık olarak iki hafta içerisinde cildinizin kalitesinde yükselme olduğunuzu görebilirsiniz. Bu ürün cilt sorunlarının önüne geçmek için en iyi fondöten tavsiyeleri içinde yer almaktadır. Doğal ve nemli bir görünüm kazandıran fondöten orta derecede kapatıcılığa sahiptir. İnce yapısı sebebi ile ciltte ağırlık yapmaz. Doğal pigmentleri sayesinde cildiniz ile uyumluluk sağlanır.

NYX Professional Makeup Born To Glow Fondöten

NYX Professional Makeup Born To Glow Fondöten
NYX Professional Makeup Born To Glow Fondöten

Aydınlık görünümün yanında doğal görünen bir fondöten markasina sahip olmak isteyen kişiler NYX Professional Makeup’ın Born To Glow fondötenini tercih etmelidir. En iyi fondöten olarak bilinen bu ürünün İçerisinde jojoba yağı ve e vitamini barındıran bu fondöten orta kapatıcılıktan yüksek kapatıcı özelliği veren ürün yelpazesine sahiptir. Cildinizde var olan sorun ve kusurları tek katla dahi kapatan bu ürün cildinize aydınlık verir ve nem gözükmesine yardımcı olur. Üstelik 12 saat gibi bir sürede kalıcılık elde edilir. 45 ayrı renk seçeneği sayesinde cilt tonunuza uygun rengi bulmak oldukça kolay olacaktır.

Maybelline Fit Me Fondöten

Maybelline Fit Me Fondöten
Maybelline Fit Me Fondöten

En iyi fondöten tavsiyeleri listemizdeki bir diğer ürün Maybelline Fit Me. Cildinizin mat, doğal gözükmesi yanında kusurların kapatılması ve pürüzsüzlük elde etmeyen kişilere hitap eden Maybelline Fit Me Fondöten içeriğinde kil içermektedir. Ciltteki parlama yaşayan kişilerin sorununa çözüm olacak  Maybelline Fit Me Fondöten gözenek görünümünü de ortadan kaldırır. Çok ince yapıya sahip olan bu ürün hafif etki bırakır ve ciltte kolay bir şekilde dağılır. 20 farklı renk seçeneğine sahip olan bu ürün sayesinde soğuk, sıcak ve nötr gibi cilt rengine sahip kişiler kendine uygun tonu yakalayabilir. Kullananların çok beğendiği bu ürün bir çok kişinin ilk tercihi olmaktadır.

L’Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Fondöten

L'Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Fondöten
L’Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Fondöten

Yüksek kapatıcı özelligi olan L’Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Fondöten cildinize matlık verir. Tek kat sürülmesi halinde cildinizde olan kusurlar kapanır. Hafif yapısı sebebi ile ağırlık hissi vermez. İçeriğinde olan pudra sayesinde 24 saat süresince parlamanın önüne geçilmiş olur. Tere ve suya dayanıklı olan ürün bulaşmaya da dayanıklıdır. 16 renk seçeneği bulunan bu ürün porselen makyaj severlerin gözdesidir.

Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten
Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Lancome Teint Idole Ultra Wear fondöten dayanıklılığı ile en iyi fondöten tavsiyeleri listemizde kendine yer bulan bir ürün. Yoğun günler dahil olmak üzere kalıcılığını koruyan bu ürün neme, tere, suya ve bulaşmaya dayanıklıdır. Mat bir görüntü veren Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten cilt ile bütünleşir. Cildinizde maske yaratmayan rahat nefes almasını sağlayan bu ürün kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Ultramarin pigmente sahip olan Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten yüksek kapatıcı özelligi bulunur ve renk değişimi yaşatmadan canlılık katar. 24 saat kalıcı etkisi olan Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten 40 farklı seçenek sunmaktadır. Yüksek renk seçenekleri sayesinde cilt tonuna en yakın renge ulaşmak isteyen kişilere  sunulan en iyi fondöten tavsiyeleri içinde yer alan üründür.

YSL Beauty Touche Eclat Fondöten

YSL Beauty Touche Eclat Fondöten
YSL Beauty Touche Eclat Fondöten

Işıltılı ve aydınlık makyaj sevenlere önerilen YSL Beauty Touche Eclat Fondöten Ourika Bahçeler’inden elde edilmektedir. Ciltte bulunan kusurların önüne geçilerek ışıltı ve ıslak görünümü veren bu ürün 24 saat etkili ve ciltte nefes aldıran özelliğe bulunur. İçeriğinde ebegümeci, kadife ve gliserin barındırması sebebi ile cilt nemlenir.

Armani Beauty Luminous Silk Fondöten

Armani Beauty Luminous Silk Fondöten
Armani Beauty Luminous Silk Fondöten

Cildinizin ipek gibi yumuşak olmasının yanında ışıltı katsın diyenler bu ürünü vakit kaybetmeden kullanmalı ve inanılmaz görüntüsüne şahit olmalıdırlar. Tek bir fondöten ile inanılmaz özellikleri elde edebilirsiniz. Aydınlık cildin yanında nemlendirme özelliği olan ürün kolay bir şekilde sürülür ve ipeksi bir görünüm hakim olur. Renk eşitsizliğin önüne geçen ürün kusursuz güzel bir görünüm yakalamaya yardımcı olur.

Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten

Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten
Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten

İsmini son zamanlarda oldukça fazla duyuran bu ürün kalıcı ve kapatıcı bir özelliğe sahiptir. Cilt kusurlarını yok eden ağırlık vermeyen bu ürün tere ve suya dayanıklıdır. Tek kat uygulanması halinde bile mat ve doğal görünüme kavuşulur. 30 saat kadar uzun süre etkisi olan Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten yoğun günlerinizin en büyük yardımcısı olmaya adaydır. Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten en iyi fondöten tavsiyeleri arasında yine yer alan bir üründür.

NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop Fondöten

NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop Fondöten
NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop Fondöten

Bir fondötenden yüksek bir performans bekleyen kişilere hitap eden NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop Fondöten kapatıcı özelliği ile ön plandadır. Fondöten rengini koyu, açık, soğuk, sıcak gibi ayarlama yapabileceğiniz gibi mat veya ışıltılı olmasını da kendiniz ayarlayabilirsiniz. İncecik yapısı ve hafif olması sebebi ile ağırlık hissi vermez. NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop Fondöten kullanırken 2 damla ile hafif, 3 damla ile orta ve 4 damla ile yüksek kapatıcı özelliğine sahip olabilirsiniz. Ciltte kadifemsi görüntü bırakan ürün porselen makyaj severlerin göz bebeğidir. Kahve, beyaz kırmızı ve sarı renk ayarlayıcıları ile cildinize uygun renge ulaşabileceğiniz NYX Professional Makeup Total Control Pro Drop fondöteni muhakkak denemelisiniz.

L’Oreal Paris Infaillible 24h Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten

L'Oreal Paris Infaillible 24h Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten
L’Oreal Paris Infaillible 24h Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten

Cildi ile parlama sorunu yaşayan ve bunun önüne geçemeyen kişiler tercihini L’Oreal Paris Infaillible 24h Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondotenden kullanmalıdır. Tere ve suya dayanıklı olan bu ürün 24 saat kalıcı bir etki bırakır. Yüksek kapatıcı özelliği, bebeksi cilt, sıcak ortamlara dayanıklı bu ürün de yok yok!

Yves Saint Laurent All Hours 24 Saate Kadar Süren Yüksek Kapatıcı Fondöten

Yves Saint Laurent All Hours 24 Saate Kadar Süren Yüksek Kapatıcı Fondöten
Yves Saint Laurent All Hours 24 Saate Kadar Süren Yüksek Kapatıcı Fondöten

Yüksek kapatıcı özelliğine yanında dayanıklı ve kaliteli bir ürün isteyenlere Yves Saint Laurent All Hours Yüksek Kapatıcı Fondöten tavsiye edilir. Gün içinde bozulmadan, topaklanma yapmadan ve bulaşma riskinden uzak olan ürünün kokusu ise büyüleyicidir. Gün boyunca rahatlıkla bozulmadan kullanabilirsiniz.

Estee Lauder – Double Wear Stay-in-Place Fondöten

Estee Lauder - Double Wear Stay-in-Place Fondöten
Estee Lauder – Double Wear Stay-in-Place Fondöten

Mat ve doğal görünüm veren Estee Lauder – Double Wear Stay-in-Place Fondöten yağlı cilte sahip olan kişilerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği ve en iyi fondöten tavsiyeleri arasında yer alan bir üründür. Bulaşma riskinden uzak olan bu ürün uzun kullanıma uygundur. Bu ürün ile kusursuz makyaja sahip olabilirsiniz.

Mac – Pro Long Wear Nourishing Waterproof

Mac – Pro Long Wear Nourishing Waterproof
Mac – Pro Long Wear Nourishing Waterproof

Kullanıcıları tarafından beğenilerek yüksek not olan bu ürün 24 saat kalıcı etkiye sahiptir. Mac – Pro Long Wear fondöten akma, bulaşma ve oksitlenme gibi olumsuzlukların önüne geçerek sizleri zor durumda bırakmaz. Dayanıklılığı ile öne çıkan ve  en iyi fondöten markası olan bu ürün kusursuz makyaj görünümü verir.

Flormar – Perfect Coverage

Flormar – Perfect Coverage
Flormar – Perfect Coverage

12 saat kalıcı etkisi olan Flormar – Perfect Coverage yüksek kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Bulaşma etkisi olmayan bu ürün akneye meyilli cilt tipleri için en iyi fondöten tavsiyeleri içinde yerini alarak ilk sıralara yerleşmiş bir üründür.

Max Factor – Lasting Performance

Max Factor – Lasting Performance
Max Factor – Lasting Performance

Hassa cilde sahip olan kişilerin kurtarıcısı olan  Max Factor – Lasting Performance ince yapısı sayesinde gözenekleri kapatmaz ve cildinizin rahat nefes almasına yardımcı olur. 8 saate kadar dayanıklı olan bu ürün ciltte hafif etki verir ve ağırlık yaşatmaz. Max Factor’un bu harika ürünü ile birlikte en iyi fondöten tavsiyeleri içeriğimize son veriyoruz. Siz de kullandığınız fondötenleri ve görüşlerinizi yorum kısmında belirterek en iyi fondöten tavsiyeleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda karşınıza çıkacak her konuda liste içerikler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin. Sağlık ve güzellikle kalın!

 

Okumaya devam et: En İyi Saç Boyları Hangisi? Fiyat-Kalite Olarak En İyi Saç Boyları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu