Teknoloji

PC için en iyi oyun indirme siteleri

En iyi oyun indirme siteleri listesiyle karşınızdayız! PC oyuncuları için birbirinden kaliteli platformları tüm avantaj ve dezavantajlarıyla beraber bir araya getirdik. İşte o servisler...

En iyi oyun indirme siteleri arasında PC kullanıcıları için hizmet veren çok sayıda seçenek mevcut. Günümüzde pek çok insan, rahatlayıp stres atmak ve eğlenmek amacıyla oyunlarla vakit geçiriyor. Dijital kültürün artık önemli bir parçası haline gelen video oyunları, kullanıcıların yalnızca fiziksel yeteneklerini geliştirmekle sınırlı kalmıyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, bununla beraber zihinsel yeteneklerine de önemli anlamda katkıda bulunuyor.

Oyun sektörü tüm dünyada her geçen yıl pazar payını katlayarak büyümeye devam ediyor. Özellikle de sektörün dijital dünyaya kaymasıyla birlikte, kutulu oyunlar günümüzde artık daha az bir öneme sahip olmaya başladı. Buna paralel olarak da dijital oyunlarda adeta patlama yaşandı. Hal böyleyken kullanıcılar, kendilerine güvenilir ve zengin bir içerik portföyü ile hizmet veren internet sitelerine yönelmeye başladı. Bu içeriğimizde PC kullanıcıları için en iyi oyun platformları üzerine kapsamlı bir rehber oluşturduk.

Korsan oyun indirmenin zararları

En iyi oyun indirme siteleri listemize geçmeden önce “korsan oyun nedir?” sorusunu yanıtlamamız ve bu türdeki içeriklerin zararlarından bahsetmemizde fayda var. Dünyadaki pek çok oyuna illegal yollarla erişme imkanı tanıyan ve özellikle de torrent sitelerinden indirebileceğiniz söz konusu yapımlar; kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden, hileli ve yasak şekilde oyunlara ulaşmasına imkan tanıyor. İlk başta bu kulağa ilgi çekici olarak gelse de korsan oyunlar çok sayıda tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Korsan oyun indirme siteleri günümüzde oldukça popüler bir seçenek olsa da bu yöntem illegal bir çözümdür. Zira buradan indirdiğiniz yapımlar, emek hırsızlığı olarak nitelendirilir. Yapımcıların ve büyük geliştirici ekiplerin üzerinde yıllarca çalıştığı projeler, onlara herhangi bir maddi katkısı olmadan çoğaltılır. Bu nedenle söz konusu seçenek, tüm dünyada yasa dışı kabul edilir. Eğer korsandan indirdiğiniz bir oyunun fark edilmesi durumuyla karşı karşıya kalırsanız, bunun muhakkak bir yasal yaptırımı olacaktır. Firmalar, bedava şekilde oyunlarına erişen kullanıcılardan maddi ceza talep etme hakkına sahiptir.

Korsan oyun zararları elbette ki bununla sınırlı değil. Öte yandan bu yapımları bilgisayarınıza yüklemeniz, beraberinde pek çok virüsü de cihazınızda taşıyacağınız anlamına gelir. Bilgisayarınıza bulaşan virüsler, zamanla pek çok fonksiyonunuzun çökmesine yol açacaktır. Hatta kişisel verileriniz ve güvenliğiniz de yine aynı şekilde tehlike altına girecektir. Tüm bu sebeplerden ötürü, korsandan uzak durmanız ve oyunlara hak ettiği ücreti vererek erişmeniz tavsiye edilir.

PC için en iyi oyun indirme siteleri

Steam

18 yıl önce (2003) piyasaya çıkan Steam platformu, en iyi oyun indirme siteleri listemizin zirvesinde yer alıyor. Efsanesi Counter Strike ve Half-Life serisinin de yapımcısı olan Valve’ın geliştiriği servis, 28 dilde hizmet veriyor ve her gün milyonlarca insana ulaşmayı başarıyor. Hizmette sürekli olarak kullanıcılar için cazip indirimler ve fırsatlar gerçekleştirilirken; aynı zamanda belirli aralıklarla gerçekleştirilen festivallerde yine göz alıcı kampanyalara ev sahipliği yapılıyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Steam

Steam’in avantajları arasında ilk başta oyuncular için güvenli bir portal yaratıldığından bahsetmek gerekir. Kullanıcıları için Topluluk adı altında sosyalleşme imkanı tanıyan servis; oyun sunucularındaki çöpçatanlık ya da hile karşıtı önlemleri ile güvenli bir ağ haline geldi. Oyuncuların sosyal ağı olarak da bilinen bu platformda otomatik oyun güncelleme, kaydedilmiş oyunları oynama, bulut senkronizasyonu, arkadaşlarla mesajlaşma, oyun içi sohbet ve topluluk pazarı gibi kullanışlı fonksiyonlar mevcut.

Geniş oyun portföyü sayesinde aradığınız hemen her yapımı kolaylıkla bulabileceğiniz Steam, yalnızca bir oyun indirme sitesi değil! Bunun yanı sıra üretkenlik yazılımı, oyun müzikleri, videolar, VR kulaklığı Valve Index ve çeşitli oyun donanımları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. 2015 yılnıda SteamOS işletim sistemini piyasaya süren şirket, bu sayede oyunculara sunduğu kaliteli hizmeti genişletirken; Steam Controller’ı içeren Steam Machine adlı oyun bilgisayarı serisini de geliştiriyor. Yerel oyun akışı için Steam Link cihazlarını tasarlayan firma, son olarak da Steam Deck isimli el konsolu sayesinde daha geniş kitlelere ulaşıyor.

2021 yılında açıklanan raporlara göre Steam ayda 132 milyondan fazla aktif kullanıcıya hitap ediyor. Platformun içerik kütüphanesinde ise 34 binden fazla oyun yer alıyor. Elbette ki bu yapımlar arasında birbirinden eğlenceli ücretsiz oyunlar da bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Counter Strike: Global Offansive, Dentiny 2, Apex Legends, Path of Exile, Warframe ve Governor of Poker 3 gibi yapımlara bedava ulaşmanız mümkün kılınıyor.

Epic Games Store

Microsoft Windows ve macOS işletim sistemleri için hizmet veren Epic Games Store, 2018 yılında hizmet vermeye başladı. Hem bir web sitesi hem de bağımsız bir istemci ile kullanabileceğiniz servis, şu anda piyasadaki en iyi Steam alternatifi hizmet olarak görülüyor. Son derece basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan platformda oldukça geniş bir içerik portföyü bulunuyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Epic Games Store

Ücretsiz PC oyunu indirmek için kullanıcıların sıkça rağbet gösterdiği Epic Games Store her hafta Perşembe akşamı bir oyunu bedava olarak sunuyor. Özellikle de geçmişte Rockstar Games’in efsanevi yapımı GTA 5 ücretsiz şekilde burada oyuncularla buluşmuş ve bu hamle platformun yayılmasına büyük katkı sağlamıştı. Öte yandan serviste her zaman bedavaya ulaşabileceğiniz çeşitli yapımlar da listeleniyor. Bunlar arasında Rocket League, Star Trek Online, Hyper Scape, Core, World of Warships, Rouge Company ve Magic: Legends gibi yapımlar yer alıyor.

GOG.com

Dünyaca ünlü Cyberpunk 2077 oyununun yapımcısı olan CD Projekt şirketinin sahibi olduğu GOG.com (eski adıyla Good Old Games) Polonya merkezli bir servistir. En iyi oyun indirme siteleri arasında yer alan platform Microsoft Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde desteklenmektedir. Burada kullanıcılar, oyunlarla birlikte çok sayıda çevrim içi film seçeneğine de ulaşmaktadır.

En iyi oyun indirme siteleri
GOG.com

GOG.com avantajları saymakla bitmiyor! Otomatik olarak yükleme ve güncelleme seçeneği sayesinde kullanıcılar, tek tıkla oyun kurma şansını elde ediyor. Üstelik oyunlara ulaşmak için herhangi bir özel istemci kurmanıza gerek kalmıyor. Sahip olduğunuz oyunlar her zaman yeni özelliklere ulaşmanız adına otomatikmen güncelleniyor.

Bulut tasarrufu imkanı tanıyan GOG.com oyunları otomatik olarak buluta kaydetmenize ve tüm cihazlarınızla senkronize tutmanıza imkan sağlıyor. Çevrim dışı mod sayesinde internet bağlantınız olmadan pek çok oyuna erişebilirken; kütüphanenizde yer alan oyunlar için yapılan yeni güncellemeleri beğenmediyseniz, eski güncellemeye dönme hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Çok sayıda oyun ile geniş bir kütüphaneye sahip olan GOG.com kullanımı, indirmesi ve erişimi kolay bir hizmet olarak tanınıyor. Platformda bulunan oyunlar genel itibariyle pahalı fiyatlarla listelenmezken; şirket aynı zamanda belirli periyotlarda birçok oyunda indirim yapıyor. Ayrıca hediye çekleri ile de kullanıcıların oyunlara uygun fiyatlarla ulaşması sağlanıyor. Platformun negatif unsurlarından bazıları ise listelenen oyunların genellikle eski olması ve çok oyunculu oyun özelliğinin bulunmaması olarak biliniyor.

G2A.com

Bartosz Skwarczek ve Dawid Rozek tarafından 2010 yılında Polonya’da kurulan G2A, dünya genelinde 20 milyondan fazla oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Sektördeki en hızlı şekilde büyüyen firmalardan bir tanesi olan internet sitesi; aynı zamanda 2 milyonun üzerinde satıcıyı da ağırlıyor. Rakiplerinin aksine aracı olarak faaliyet gösteren hizmet, alıcılarla satıcıları birbirine bağlama görevini üstleniyor. Dolayısıyla kendi başına oyun satmıyor ve herhangi bir satın alım gerçekleştirmiyor. Tüm bunların aksine sadece kullanıcılarının dijital ürünlerini satarak farklı platformları tek bir çatı altında buluşturuyor.

En iyi oyun indirme siteleri
G2A.com

Platform çeşitliliği ile dikkat çeken G2A.com servisinde Xbox, Steam, PlayStation Network, Apple, Origin, Gameforge, Battlenet, Uplay, GOG gibi her türlü hizmet buluşuyor. Aksiyon, atari, çocuk oyunları, bulmaca, simülasyon, yarış, spor ve daha pek çok kategoriden ürünler listeleniyor. Ayrıca oyun platformlarındaki hediye kartları da burada uygun fiyatlar karşılığında satılıyor.

En iyi oyun indirme siteleri listemizin üçüncü basamağında yer alan G2A, Goldmine programı ile de büyük dikkat çekiyor. Bu hizmet, sitede yer alan ürünleri dünyadaki diğer oyunculara tanıtarak gerçek para kazanmanıza imkan sağlıyor. Bunun için herhangi bir kayıt zorunluluğu gerekmezken; ayrıca önceden bir para yatırma gibi koşullar da aranmıyor. Herkes bu program sayesinde evden kolay para kazanma imkanı elde ediyor.

Çok sayıda olumlu özelliği bünyesinde barındıran G2A.com aynı zamanda kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir tehlike de taşıyor. Sitede çok iyi bir koruma sistemi bulunmuyor. Bu nedenle oyuncular kimi zaman dolandırıcılığa maruz kalabiliyor. Dolayısıyla siteden alışveriş gerçekleştirirken oldukça temkinli hareket etmeniz gerekiyor.

Origin

Electronic Arts tarafından 2010 yılında tanıtılan Origin, 19 farklı dilde dünya çapındaki oyunculara hizmet sağlıyor. Özel yazılım istemcisi sayesinde hem PC hem de akıllı telefonunuzdan oyun satın alımı yapabileceğiniz serviste çok sayıda ilgi çekici özellik yer alıyor. Ayrıca oldukça kapsamlı bir oyun listesi bulunuyor. Efsane FIFA serisinden klasik oyunlara kadar birbirinden eğlenceli yapımlar platformda listeleniyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Origin

Kullanıcıların sosyal bir şekilde oyun oynaması için yeni fonksiyonlar ekleyen Origin; profil yönetimi, sosyal etme ve Twitch üzerinden canlı video akışı gibi çeşitli özellikler sunuyor. Ayrıca oyun kütüphanenizi ve topluluk entegrasyonunuzu Facebook, Nintendo Network, Xbox Live, PlayStation Network gibi servislerle eşleştirmeniz mümkün oluyor.

Sahip olduğu oyunları en iyi ve en ucuz fiyatlar karşılığında kullanıcıları ile paylaşan Origin, oyun siteleri arasında en güvenilir adreslerden bir tanesidir. Gücünü arkasında duran tanınmış ve başarılı bir şirket olan EA firmasından alan servis, ne yazık ki birtakım dezavantajlar da barındırıyor. Oyunlarına sürekli olarak güncelleme sunan hizmet, ne yazık ki bunlar için pek de makul olmayan süreler talep ediyor. Platformun müşteri hizmetlerinin sıkıntılı bir şekilde çalıştığı dile getiriliyor.

EA PC Games

Yine bir Electronic Arts platformu olan PC Games, şirketin sahibi olduğu çeşitli oyunları satın alıp indirmenize olanak tanıyor. Yalnızca EA oyunları için ev sahipliği yapan servis; aksiyon, atari, çocuk oyunları, bulmaca, simülasyon, müzik, yarış, spor ve daha pek çok kategoriyi bir araya getiriyor. Listelenen oyunları Origin’den almanız talep edilirken; topluluk forumu sayesinde 7 gün 24 saat sorularınıza hızlı bir biçimde yanıt bulabiliyorsunuz. Kolay bir erişimi bulunan hizmette makul indirimler oyuncuların karşısına çıkıyor.

En iyi oyun indirme siteleri
EA PC Games

PC Games hizmetinde yer alan oyunlar arasında Battlefield 2042, F1 2022, FIFA 22, Need For Speed Shift, The Sims serisi ve daha birçok yapım yer alıyor. Platformun olumsuz yönleri ise mevcut oyun sayısının sınırlı olması ve çeşitliliğin de buna bağlı olarak az olması olarak belirtiliyor. Öte taraftan site, yoğun ziyaret döneminde çökme problemiyle karşı karşıya kalıyor; bu sırada yapılan indirme işlemleri sıfırlanıyor ve yeniden başlatılması gerekiyor.

Softpedia

Romanya merkezli Softpedia platformu, en iyi oyun indirme siteleri arasında yer alıyor. 2001 yılından beri aktif olarak hizmet vermeye devam eden servis, geniş içerik kütüphanesi ile beğeni topluyor. Platformda bulunan yapımlar arasında rol yapma oyunlarından aksiyon oyunlarına kadar pek çok kaliteli içeriğe yer veriliyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Softpedia

Softpedia, kütüphanesinde listelediği oyunları müşterilerine oldukça uygun fiyatlar karşılığında sunması ile tanınıyor. Microsoft Windows, macOS, Linux ve Android işletim sistemleri tarafından desteklenen servis, aynı zamanda kararsız kullanıcıları için pek çok oyunda ücretsiz demo seçeneği sunuyor.

Bütçe dostu oyunlar için ev sahipliği yapan Softpedia elbette ki bazı dezavantajlar da barındırıyor. Öncelikli olarak platformun topluluk forumunun pek aktif olmadığını dile getirmekte yarar var. Bu durum, oyun oynayarak sosyalleşmek isteyen insanları oldukça olumsuz etkiliyor. Öte taraftan internet sitesinin yeterince güncel olmaması nedeniyle, yeni oyunlara pek yer verilmediği açık bir şekilde görülüyor.

Humble Bundle

2010 yılında Jeff Rosen ve john Graham tarafından Kaliforniya’da kurulan Humble Bundle, en iyi oyun indirme siteleri içerisinde yer alıyor. Alıcı tarafından belirlenen fiyatlardan satılan oyunlardan elde edilen gelirin bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayan servis; IGN Entertainment tarafından satın alınmasıyla beraber güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Dünya çapında hizmet veren platformda pek çok büyük oyunun yanı sıra bağımsız oyunlar da destekleniyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Humble Bundle

Itch.io

Piyasadaki en iyi indie oyun indirme sitesi olarak tanınan Itch.io kendi alanında lider markalardan biri haline geldi. Herkes için oldukça cazip seçenekler barındıran platformda video oyunlarını çevrim içi olarak oynamak için çok sayıda ücretsiz yapım bulunuyor. Bağımsız geniştiricilerin favori adresi olan bu hizmet, genellikle oldukça orijinal ve sanatsal oyunlara ev sahipliği yapıyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Itch.io

Itchio kullanıcı dostu arayüzü sayesinde oldukça kolay bir kullanıma olanak tanıyor. Microsoft Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde desteklenen web sitesinde oyun türüne ve hatta popülerliğine göre arama yaparak en iyi seçeneklere ulaşmak mümkün kılınıyor. Bu sayede indie oyun meraklıları için harikulade bir keşif imkanı sağlanıyor.

Amazon Games

Jeff Bezos’un kurucusu olduğu dünyaca ünlü teknoloji şirketi Amazon’un oyun platformu olan Amazon Games, 2012 yılında yayın hayatına başladı. İlk olarak Amazon Game Studios adı altında hizmet veren servis, iki yıl önce ismini değiştirerek farklı bir vizyon çizmeye başladı. Platformda şirketin kendi geliştirdiği oyunlar kullanıcılar için listeleniyor. Uygun fiyatlar ve sürekli olarak gelen indirimler sayesinde oyuncu memnuniyeti üst planda tutuluyor.

En iyi oyun indirme siteleri
Amazon Games

Dipnot: Amazon şirketinin ilk olarak Twitch Prime olarak adlandırılan ve şu anda Amazon Prime Gaming adı altında hizmet vermeye devam ettiği bir oyun indirme sitesi daha bulunuyor. 8 TL karşılığında elde edebileceğiniz Amazon Prime aboneliği sayesinde bu platformdan yararlanabilir; her ay düzenli olarak güncellenen kütüphaneden çok sayıda ücretsiz oyun indirebilirsiniz. Öte taraftan yine aylık olarak birçok yapım için oyun içi para ya da aksesuar gibi imkanlar da bulunuyor.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Oyun deneyiminizi artıracak en iyi oyuncu monitörleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu