Teknoloji

PC Toplamak İsteyenler İçin En İyi Bilgisayar Kasası Önerileri

Yeni bir bilgisayar toplamaya karar kıldınız ancak hangi kasayı almanız gerektiğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız varsa rehberimiz tam size göre! Kasa toplamadan önce dikkat etmeniz gerekenler, en iyi bilgisayar kasası önerileri ve özelliklerini içeriğimizde derledik. Buyrun göz atalım!

En iyi bilgisayar kasası önerileri içeriğimize hoş geldiniz. Yeni bir masaüstü bilgisayar ihtiyacınız doğdu. Kullanım amacınıza yönelik işlemci, anakart, ekran kartı gibi özellikleri eminiz aşağı yukarı belirlemişsinizdir. Belirlemediyseniz dahi bunun için de Tavsiye360 olarak sizlere yardımcı olacağız. Esas konuya geri dönecek olursak yeni bir pc toplamak istediğinizde kasa seçimi ciddi bir öneme sahip. İyi bir kasa seçimi uzun vadede daha iyi performans alabilmenize, estetik bir görünüme ve etkili bir soğutmaya olanak sağlar. Biz de en iyi bilgisayar kasası önerileri listemizde en iyi performansı alabileceğiniz bilgisayar kasalarını özellikleri ile birlikte derledik.

Bilgisayar kasası nedir? Ne işe yarar?

En iyi bilgisayar kasası önerileri ve özelliklerine bakmadan önce neden bir kasaya ihtiyacınız olduğuna ve hangi amaçla kullanıldığına bakalım. Bilgisayar kasası, tüm PC bileşenlerini içinde barındıran bir alandır. Kasa, tüm parçaları optimum hava çıkışı, soğutma ve diğer görsel unsurları sağlayabilecek kapalı bir ortama yerleştirmenize olanak sağlar.

Bilgisayar kasası
Bilgisayar kasası

Bilgisayar kasası, içinde bulunan parçaları dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korurken, elektrik yalıtımını sağlar. Aynı zamanda içeride bulunan sıcak havayı dışa atar. Bilgisayar kasasının içinde anakart tepsisi, soket boşlukları, güç kaynağı yuvası, açma – kapama ve yeniden başlatma butonları gibi bölümler bulunur. Dikey ve yatay yapıda 2 tip kasa tipi vardır ve genellikle ham madde olarak çelik ve alüminyumdan yapılırlar.

Bilgisayar kasası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Satın alacağınız bilgisayar kasasının özellikleri, donanımlarınızı verimli bir şekilde çalıştırabilmesi için önemli bir unsur. Bilgisayar kasası alırken dikkat etmeniz gereken önemli özellikler şu şekilde;

Anakart desteği

Anakart desteği
Anakart desteği

Bilgisayar kasası alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, kasanın anakart desteğidir. Yeni nesil anakartları 4 farklı ölçeğe sahiptir. Bu ölçekler küçükten büyüğe doğru Mini ATX, Micro ATX, ATX ve E-ATX şeklinde sıralanır. Almayı düşündüğünüz anakart kasa yapınızla uyumlu olmadığı taktirde kullanamazsınız. Yeni nesil bilgisayar ve oyuncu kasaları birden çok anakart tipiyle uyumlu olsa da alacağınız almayı düşündüğünüz kasanın anakart desteğine özellikle bakmalısınız.

Soğutma kapasitesi

Soğutma kapasitesi
Soğutma kapasitesi

Harika bir sistem kurmayı düşünürsünüz, tüm parçaları satın alırsınız ancak soğutma yeterli değilse kurduğunuz sistem sizin için büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Bu yüzden radyatörler ve ekstra fanlar için yeterli alana sahip olduğundan emin olmak, kasanızı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biridir. Yeni tip kasaların büyük çoğunluğunda çıkarılabilir fan ve radyatör bağlantıları bulunur. Bu aygıtlar, soğutmayı kasanın dışında yapılandırmaya ve kullanım kolaylığı açısından istediğiniz zaman kullanabilmenize imkan tanır.

Ön panel bağlantıları

Ön panel bağlantıları
Ön panel bağlantıları

Birçok anakart, arka kısmında çoklu panel bağlantılarına sahiptir. Ancak kasanızın ön kısmına bir USB disk bağlamak veya bir hafıza kartı takmak sizin için daha kolay olabilir. Bu nedenle satın alacağınız kasanın ön panel bağlantılarına dikkat etmeniz önemli bir unsurdur. En iyi bilgisayar kasaları ön panelinde Thuderbolt ve USB 3.2 bağlantılarına sahiptir.

RGB yazılım denetleyicisi

RGB yazılım denetleyicisi
RGB yazılım denetleyicisi

Üreticiler genellikle çevre birimleri ve RGB aydınlatma için kendi yazılımlarına sahiptir. Yukarıdaki resim, tüm fanlarınızı bağlamanıza ve PC yapınız içinde özelleştirilebilir bir ışık gösterisi oluşturmanıza olanak tanıyan Corsair‘in iCUE denetleyicisini göstermektedir. Bir RGB denetleyicisi için bütçenizi biraz daha zorlamanız gerekebilir ancak kasanızdaki aydınlatmayı düzgün bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız RGB desteğini önemsemelisiniz.

Dahili RGB

Dahili RGB
Dahili RGB

Dahili RGB fanı bulunan kasalar, performans ve uzun süreli kullanım için büyük önem arz etmektedir. Dahili RGB, kasanızda yüksek soğutma sağlayarak performans artışı sağlarken birbirinden farklı renklere sahip uzaktan kumandalı LED aydınlatıcılarla birlikte şık ve modern bir görüntü oluşmasını sağlar.

Kablo toplama seçenekleri

Kablo toplama seçenekleri
Kablo toplama seçenekleri

Kablo yönetimi, kasaların araçsal bir özelliğidir. Yerleşik kanallara, kablo bağlantı noktalarına ve kablo örtüsüne sahip bilgisayar kasaları, sisteminizde bulunan kabloların derli toplu görünmesini sağlarken ortaya çıkacak kablo karmaşasının da önüne geçer.

Dahili fanlar

Dahili fanlar
Dahili fanlar

Bilgisayar performansı için fanların önemine soğutma kapasitesi maddesinde değindik. Ancak kasada bulunan dahili fanların sayısı ve kalitesi ayrıca dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Kasada bulunan tek bir fan hava akışı için yeterli olmayacaktır. Üst düzey bilgisayarlarda ve oyuncu kasalarında yeterli soğutmayı sağlayabilmek için 4 veya 5 adet fana ihtiyaç vardır.

En iyi bilgisayar kasası önerileri listemizde de büyük çoğunlukla yüksek soğutma kapasitesine sahip kasalara yer verdik.

İşlemci soğutucu desteği

İşlemci soğutucu desteği
İşlemci soğutucu desteği

Soğutma, soğutma ve soğutma! Bir kasayı sorunsuz çalıştırabilecek en önemli özellik soğutucu destekleri. Aksi taktirde kasada bulunan bileşenler zarar görüp geri dönülmez sorunlara yol açabilir. İyi bir bilgisayar kasasında işlemci soğutması da diğer bir önemli özelliktir.

En iyi bilgisayar kasası önerileri

En iyi bilgisayar kasası önerileri listesi hazırlanırken üst kısımda belirttiğimiz soğutma kapasitesi, fan sayısı, RGB desteği ve ön panel bağlantıları gibi özellikler dikkate alınmıştır. Listede yer alan modellerin tamamı oyuncu kasası gibi üstün performans odaklı ürünlerdir. Herhangi bir sıralamadan bağımsız hazırladığımız en iyi bilgisayar kasası önerileri listesine birlikte göz atalım!

Lian Li Lancool III

Lian Li Lancool III
Lian Li Lancool III

En iyi bilgisayar kasası önerileri listemizin ilk sırasında Lian Li Lancool III modeli yer alıyor. Bu kasa, Mini ATX ve E-ATX anakartları destekleyebildiği için hemen her sistem için kullanılabilir. Kasanın içinde çeşitli parçalar için oldukça geniş bir alan bulunurken, manyetik kablo kapağı kapıları ve cırt cırtlı kayışlar dahil olmak üzere kapsamlı bir kablo yönetim sistemi sayesinde her şeyi organize etmek daha kolaydor. Lian Li Lancool III’te bulunan geniş alan ve uyumluluk ile toplam 12 diske kadar bağlayabilirsiniz. Bu yuvaların tamamını SSD ile ya da 4 adetini HDD, 8 adedini de SSD ile doldurabilirsiniz. Olası donanım değişiklikleri için kasanın içini açmak oldukça kolaydır. Kasanın tasarımında bulunan menteşeli yan paneller ve alt örtü panelleri sayesinde herhangi bir alet gerektirmeden kasayı açabilirsiniz.

Lian Li Lancool III teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar E-ATX (Maximum 280 mm), ATX, mATX, mini-ITX
CPU soğutucu boşluğu 187 mm
GPU boşluğu 435 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 3 x 120/140 mm ön, 3 x 120/140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1 x 120/140 mm arka, 3 x 120 mm güç kaynağı üstü
İşlemci boşluğu 220 mm
Boyutlar 20.59″ x 9.37″ x 20.71

Corsair 4000D Airflow

Corsair 4000D Airflow
Corsair 4000D Airflow

En iyi bilgisayar kasası önerileri listemizin ikinci sırasında Corsair 4000D Airflow modeli yer alıyor. Pahalı ve gösterişli RGB aydınlatmalı bir kasayla ilgilenmiyorsanız Corsair 4000D Airflow tam size göre. Ekstra bir RGB aydınlatması sağlamasa da bu model temperli yan cam paneli ve üst düzey bileşenleri ile ufak çaplı bir RGB tasarımı sağlıyor. E-ATX’ten ITX anakart yapılarına varana kadar birçok anakart ile uyumlu olan kasa da CPU hava soğutucuları, radyatörler ve büyük grafik kartları için oldukça geniş bir alan mevcut. Şayet anakartınız destekliyorsa 2 SATA SSD ve 2 HDD’yi de bir arada kullanabileceğiniz esnek bir alan bulunuyor.

Corsair 4000D Airflow teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar E-ATX, ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 170 mm
GPU boşluğu 360 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 3 x 120 mm/2 x 140 mm ön, 2 x 120/140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1 x 120 mm arka
İşlemci boşluğu 180 mm
Boyutlar 18.35″ x 9.06″ x 17.83″

Phanteks Eclipse P300A

Phanteks Eclipse P300A
Phanteks Eclipse P300A

En iyi bilgisayar kasası önerileri arasında yer alan Phanteks Eclipse P300A oldukça geniştir ve çoğu anakart ve tam boyutlu güç kaynakları ile uyumludur. 2,5 inç SSD’ler için iki montaj noktası ve kasanın önünden dışarı kayan iki adet 3,5 inç sürücü tepsisi ile depolama için de yeterli alan sayısına sahip. Phanteks, yetenekli yönetime yardımcı olmak için zip bağları da sağlar. Ve temperli cam yan panel sayesinde içeride bulunan tüm ekipmanları şeffaf bir biçimde görüntüleyebilirsiniz.

Phanteks Eclipse P300A teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 165 mm
GPU boşluğu 355 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 2 x 120/140 mm ön, 1 x 120/140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1×120 mm arka
İşlemci boşluğu 200 mm
Boyutlar 18″ x 7.9″ x 15.9″

Cooler Master H500

Cooler Master H500
Cooler Master H500

Cooler Master H500, çok fazla overclock yapan kullanıcılar için önerdiğimiz ürünlerden biri. Ayrıca kasada yer alan bileşenler yoğun şekilde çalışırken bile ortamın serin kalmasını sağlayan gelişmiş soğutma özellikleri ile en iyi bilgisayar kasası önerileri listemizde ön plana çıkıyor. 2 adet 200 mm giriş fanına sahip olan kasa aynı zamanda oldukça sessiz çalışıyor. Ön, üst ve arka kısımda yer alan ek fan yuvaları, ön ve üst kısımda yer alan filtreli havalandırma sistemi ve işlemciniz için de bir sıvı soğutucu alanı Cooler Master H500 üzerinde yer alıyor.

Gelişmiş soğutucu özelliklerinin yanı sıra oldukça geniş bir yapıya sahip olan kasa anakart tiplerinin birçoğu ile uyumlu. 410 mm’lik geniş bir GPU alanına sahip üründe 4 farklı sürücü bölmesi bulunmakta. Tasarımsal olarak da estetik bir görüntüye sahip üründe ARGB aydınlatma sistemi kullanılıyor.

Cooler Master H500 teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 167 mm
GPU boşluğu 410 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 3 x 120 mm/2 x 140/200 mm ön, 2 x 120/1400 mm/ 1 x 200 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1×120 mm arka
İşlemci boşluğu 224 mm
Boyutlar 19.76″ x 8.98″ x 20.67″

NZXT H510 Flow

NZXT H510 Flow
NZXT H510 Flow

En iyi oyuncu kasaları ile tanıdığımız NZXT markası önceki ürünleri gibi H510 Flow modelinde de şık tasarımına bağlı kalmış. NZXT H510 Flow’da kablo yollarınızı yönlendirmenize, bağlamanıza ve etkin bir şekilde gizlemenize olanak tanıyan özel bir kablo yönetim çubuğu yer alıyor. Böylece kablo karmaşasından kurtulup düzenli bir setup oluşturmanız oldukça kolaylaşıyor. Yan panelde bulunan temperli cam panel de kasanın içini gösteren şeffaf bir yapıya sahip. NZXT H510 Flow’i en iyi bilgisayar kasası önerileri listemize sokan unsurlar yalnızca tasarımı değil. Soğutma konusunda önceki modellere göre değişikliklere giden NZXT’nin bu modelinde hava geçişini sağlayan delikli paneller yer alıyor. Üst ve ön kısımda yer alan bu panellerdeki hava girişleri de filtreleniyor. Böylece kasanın içine toz girmesi ve sisteminize zarar vermesi de engellenmiş oluyor.

NZXT H510 Flow teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 165 mm
GPU boşluğu 360 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 2 x 120/140 mm ön, 1 x 120/140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1×120 mm arka
İşlemci boşluğu 180 mm
Boyutlar 18.11″ x 8.26″ x 16.85″

Lian Li O11 Dynamic Evo

Lian Li O11 Dynamic Evo
Lian Li O11 Dynamic Evo

En iyi bilgisayar kasası önerileri listemizdeki ikinci Lian Li ürünü olan Lian Li O11 Dynamic Evo birinci sınıf bir mid-tower kasa. Gösterişli yapısıyla ön plana çıkan bu model bilgisayarınızı donatacağınız üst düzey bileşenleri gösteren iki temperli cam kenarla kaplı. Gösterişli temperli camın yanı sıra, alüminyum ince ağ paneller, optimum hava akışı ve toz filtrelemeye izin vererek, içeride konumlanmış kaliteli parçaların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kişiselleştirilmiş bir ARGB aydınlatma şeridi, çarpıcı tasarımı tamamlıyor.

Lian Li O11 Dynamic Evo model kasayı en iyi bilgisayar kasası önerileri listesine sokan özellikler yalnızca tasarımsal değil. Dikey GPU kiti yer alan kasada 3 adet 360 mm radyatör ve 10 adete kadar fan yuvası yer alıyor. Toplamda 9 adet disk girişi imkanı bulunan üründe bu girişlerin tamamını SSD ile veya 6 HDD ve 3 SSD şeklinde doldurabilirsiniz.

Lian Li O11 Dynamic Evo teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar E-ATX (280 mm’ye kadar), ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 167 mm
GPU boşluğu 422 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 2 x 140 mm; 3 x 120 mm/ 2 x 140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 3 x 120 mm yan, 1 x 120 mm arka
İşlemci boşluğu 220 mm
Boyutlar 18.31″ x 11.22″ x 18.1″

Phanteks Eclipse P600S

Phanteks Eclipse P600S
Phanteks Eclipse P600S

Phanteks Eclipse P600S modelini en iyi bilgisayar kasası önerileri listemize sokan temel unsur çok yönlü olması. Bir dereceye kadar bulacağınız çoğu bilgisayar kasası modülerdir. Sonuçta ne tür bir anakart kullanacağınızı, kaç fanı ve ne tür depolama birimleri olduğunu düşünerek bir kasa seçimi yapıyorsunuz. Birçok bilgisayar kasası bu noktada sizi sınırlayabilir. Bilgisayar kasaları ne kadar büyükse genellikle o kadar fazla seçeneğe sahiptir.

Phanteks Eclipse P600S E-ATX anakartlar için dahi oldukça geniş bir alan sağlar. Ayrıca satın alacağınız özel bir braket, birincil sisteminizle aynı kasanın içinde ikincil bir ITZ tabanlı sistem oluşturmanıza imkan sağlar. Soğutma konusunda da oldukça gelişmiş özelliklere sahip bu ürün 8 fanı destekleyecek yuvaya sahiptir. Toplamda 13 farklı disk yuvası bulunan kasaya 3 adet SSD ve 10 adet HDD bağlayabilirsiniz.

Phanteks Eclipse P600S E-ATX teknik özellikleri şu şekilde;

Desteklenen anakartlar E-ATX, ATX, mATX, ITX
CPU soğutucu boşluğu 190 mm
GPU boşluğu 435 mm
Fan bağlantıları (ön – üst) 3 x 120/140 mm ön, 1 x 120/ 2 x 140 mm üst
Fan bağlantıları (arka – diğer) 1 x 120/140 mm arka
İşlemci boşluğu 200 mm
Boyutlar E-ATX, ATX, mATX, ITX

Phanteks Eclipse P600S ile birlikte en iyi bilgisayar kasası önerileri listemizin sonuna geldik. Siz de kullandığınız veya özelliklerini inceleyip kaliteli olduğunu düşündüğünüz kasaları yorum kısmından yazarak en iyi bilgisayar kasası önerileri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. En iyi tavsiyeler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu