Genel

En İyi Ampul Markaları [2022]

Hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyduğumuz ampulün tarihçesi, kullanım alanları, en iyi ampul markaları ve modelleri hakkında bir içerik hazırladık.

En iyi ampul markaları içeriğimize hoş geldiniz. İcadından bugüne çok çeşitli değişimlere uğrayan ampul, karanlığı dağıtarak daha rahat görebilmemizi sağlayan ve hayatımızı kolaylaştıran bir icat olarak bilinmektedir. Ampulün icadına değinmişken tarihçesinden de biraz bahsetmek gerekirse bu elektronik ürün, 1800 yılında İtalyan bir mucit olan Alessandro Volta tarafından icat ediliyor. Büyük çoğunluk tarafından mucidi yanlış bilinen bu icadı, Thomas Edison günümüzde de halen kullanılan modern haline taşımıştır. Thomas Edison’un karbon filament ampul testinin başarıya ulaştığı 1879 yılı öncesi ve sonrasında, ampullerin geliştirilmesinde birçok farklı mucitin ve bilim insanlarının katkıları olmuştur.

Zaman içerisinde geliştiği için ihtiyaç olmaktan çıkarak firmalar arasındaki rekabet ürünlerinden biri olmuştur. Evlerimizi, iş yerlerimizi, odalarımızı aydınlatan ampuller, günümüzde otomobil gibi farklı alanlarda da verimi ve tasarrufu artırarak fonksiyonellik sunmak için büyük bir önem taşıyor.

Ampulün gelişimi
Ampulün gelişimi

Işığın nasıl daha parlak ve daha uzun süreli olarak, daha az enerji ile elde edileceği sorusu, yeni nesil ampulün geliştirilmesindeki itici güçlerden biri olmuştur. 1800’lü yıllar mucitler arasında rekabetin öne çıktığı yıllar iken, 1900’lü yıllar seri üretim yapan ampul markaları rekabetine şahit olmuştur. Zaman geçtikçe gelişim gösteren ampul, 2000’li yıllara gelindiği zaman ise, enerji tasarrufunun ön planda olduğu, yeniliklerin birbirleri ile yarış halinde olduğu bir dönem olarak bilinir. En iyi ampul markaları arasında bulunan rekabet ampullerin daha verimli ve daha kaliteli  olmasını sağlamakla kalmamış, büyük bir endüstrinin her zaman canlı kalması yolunda büyük bir teşvik olmuştur.

En iyi ampul markaları ve modelleri

Hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyduğumuz ampulün gelişimi ve kullanım alanları hakkında bilgilendirme paylaştıktan sonra gelelim en iyi ampul markalarına. Günümüzde ampul üretimi konusunda en iyi markalar Philips, Osram, Xiaomi, Osakalight ve Edison gibi hem uzun ömürlü, hem verimli hem de tasarruflu ürün üreten şirketler olarak bilinir. En iyi ampul markaları listemizde bu markalara ait ürün modellerini sıraladık.

Phillips Ess LedBulb E27 Ampul

Phillips Ess LedBulb E27 Ampul
Phillips Ess LedBulb E27 Ampul

Dünyanın tartışmasız en iyi ampul markalarından bir tanesi olarak Philips markasını söylemek mümkündür. LED tasarruflu 60 W gücündeki bu ampul, aynı zamanda en çok satılan ampullerden biridir. 12’li avantaj paketleri ise tercih edilen avantajlı ürünlerden biridir. 806 lümen beyaz ışık özellikleriyle modernize bir evde rahatça kullanılabilir. Aydınlatma çözümleri konusunda 130 yıllık deneyime sahip olması, yeni ürünlerin geliştirilmesinde büyük pay oluşturmuştur. Philips, hem profesyonelleri hem de son tüketicileri için geniş bir ürün yelpazesi sunarak çeşitli modeller ortaya koymaktadır. Geliştirdiği yenilikçi aydınlatma çözümleri ile sektöre de öncülük eden Philips, en iyi ampul markaları arasında yer almaktadır. Eğer tasarruflu şık bir model arıyorsanız Philips Ess LedBulb tam da sizin ihtiyaçlarınıza yönelik.

Xiaomi Mi Smart Bulb Lite Akıllı Led Ampul

Xiaomi Mi Smart Bulb Lite Akıllı Led Ampul
Xiaomi Mi Smart Bulb Lite Akıllı Led Ampul

En iyi ampul markaları listemizin ikinci sırasında Xiaomi yer alıyor. Markaya ait bir akıllı ampul olan Mi Smart Led Bulb Akıllı Led Ampul, standart ev tipi duylara da uyum sağlamaktadır. Ürün, 950 lümen ve farklı renk seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır. Mi Home uygulamasının telefona yükledikten sonra bu uygulama üzerinden de uzaktan kumanda ile açma ve kapama yapılabileceği gibi ampulün rengini de değiştirmek mümkündür. Google Asistan ile ses komutunda da çalışabilen bu ürün, son yılların en büyük ampul teknolojileri arasında yerini almıştır. Ayrıca sıcaklık komutunu da ayarlanmasına imkân tanıyan bu ampul oldukça dikkat çekicidir. Bulunduğu odayı tamamen aydınlatabilen ampul, kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.

Osram 23W E27 Tasarruflu Beyaz Ampul

Osram 23W E27 Tasarruflu Beyaz Ampul
Osram 23W E27 Tasarruflu Beyaz Ampul

En iyi ampul markalarından biri olan Osram, Almanya merkezli bir şirkettir. Markanın Osram 23W E27 tasarruflu beyaz ampulü, tasarruf sağlayan uzun ömürlü bir üründür. A+ tasarrufa sahip ampul, bütçe dostu oluşu ile kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. 23 Watt gibi az miktarda elektrik gücü isteyen ve uygun fiyatlı olan Osram markası olan ampul, tam bir fiyat performans ürünü olarak bilinmektedir. Stok sıkıntısı yaşamak istemeyenler için ürünün 10’lu avantaj paketi bulunması da ayrıcalıklı bir özelliğidir. Ampulü kullanan kişiler, ürünün bulunduğu ortamı yeterli şekilde aydınlattığını ve yeterli olduğu belirtilmiştir. Dayanıklı olma özelliği ise uzun süre boyunca kullanabilecek bir ampul özelliğidir.

Osakalight LED Glob Ampul

Osakalight LED Glob Ampul
Osakalight LED Glob Ampul

Gün ışığı renginde olan kaliteli ampul bulmak zor olmasına rağmen Osakalight LED Glob Ampul bu amaca yönelik üretilmiştir. Genelde bu renkte piyasaya sürülmekte olan ampuller, sarı beyaz renk karışımı ile istenilen rengi verememekte. Osakalight LED Glob ampul, tam gün ışığı renginde olup istenilen ışığı vermesi ile göz doldurmaktadır. 30 bin saatin üzerinde çalışma garantisi veren bu ürün, uzun yıllar boyunca evinizin öne çıkan ürünü olmayı hedeflemektedir Glob ve buji tarzında ampul seçenekleri sunmakta olan bu ürün, kullanıcılara seçim şansı vererek performansını ortaya koymaktadır. Uzun ömürlü, şık ve gün ışığı renginde kaliteli bir ampul olması tercih edilme sebepleri arasındadır. Ürünün üreticisi Osakalight da gerek ülkemizde gerekse global pazarda en iyi ampul markaları arasında yer almaktadır.

Edison St64 Flamanlı Rustik 4 W LED Ampul

Edison St64 Flamanlı Rustik 4 W LED Ampul
Edison St64 Flamanlı Rustik 4 W LED Ampul

Vintage görünümlü bir ampul modeli arıyorsanız Edison St64 Flamanlı Rustik 4 W LED Ampul ürününün tasarımının tam buna göre olduğunu söylemek doğru olacaktır. Son zamanların en gözde ampullerinden biri olan Edison St64 Flamanlı Rustik 4 W LED ampul, dekoratif ve şık aydınlatması ile göz doldurmaktadır. LED ışık veren ürün, enerji tasarrufu sağlama yönünden de oldukça kullanışlıdır. İdeal seviyesi ve göz yormayan bir ışık deneyimi sunması bakımından tercih edilmektedir. Vintage bir havası bulunan ve odaya takıldığı zaman sadeliği sayesinde göz kamaştıran bu ürün, kullanıcıların beğenisini de kazanmaktadır. Dörtlü, altılı ya da onlu ampul seti olarak satılmakta ve bu şekilde kullanıcılara uygun fiyatlar da sunmaktadır.

Horoz Cosmo-20 20 W Ufo LED Ampul

Horoz Cosmo-20 20 W Ufo LED Ampul
Horoz Cosmo-20 20 W Ufo LED Ampul

En iyi ampul markaları listesinin son sırasına geldiğimizde Horoz Cosmo-20 20 W Ufo LED ampul karşımıza çıkıyor. Bu ürün, orta dereceli ve büyük odalar için yeterli bir aydınlatma sağlıyor. Gözü yormayan ışığı ve yeteri miktarda ki aydınlığı arayanlar için bu ürün oldukça fazla önerilmektedir. Kalın E27 duy ile uyumlu olması bakımından ev ya da ofis tarzı yerler de kolaylıkla kullanım sağlamaktadır. Beyaz ışık ve 20 Watt gücü olan ürün sayesinde, tasarruflu ampuller kategorisinde yerini almayı da başarmaktadır. Etkili ışık yayma potansiyeli ile kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.

Siz de evinizde veya iş yerinizde kullanıp memnun kaldığınız ampul markalarını ve modellerini yorum kısmından yazarak en iyi ampul markaları içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda karşınıza çıkacak her konuda liste içerikler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin. Aydınlıkla kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu