Teknoloji

Yeni başlayanlar için Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır?

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız sizler için kapsamlı bir rehber oluşturduk. Kripto sanat dünyasını keşfetmeye hazır mısınız?

“Binance NFT nedir?” sorusu son dönemlerde oldukça merak edilen bir konu haline geldi. Popüler kripto para borsası Binance’nin geçtiğimiz yıl başlattığı blockchain hizmeti kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmeye başladı. Kripto para alım-satımından sonra NFT’lere de kucak açan platform, bu yenilikle beraber artık yaratıcı içerikleri de desteklemeye başladı. ‘Kripto Sanat’ olarak nitelendirilen söz konusu ögeler de Binance’de yerini almaya başladı.

Bu gelişme ile beraber pek çok internet kullanıcısı, “Binance NFT Pazarı nasıl kullanılır?” diye merak etmeye başladı. Esas itibariyle diğer NFT pazarlarından çok da büyük farklar içermeyen bu platform, oldukça basit bir kullanıma sahip. Bu içeriğimizde sizlere Binance NFT’ye dair tüm merak edilen detayları bir araya getirdik. İşte ayrıntılar…

Binance NFT nedir?

Binance NFT Pazarı adı altında geçtiğimiz yaz piyasaya sürülen hizmet, benzersiz tokenlar yaratıp alıp satmanıza olanak tanıyan bir servis olarak duyuruldu. Bu sayede Ethereum ya da Binance Smart Chain ağlarından kendi NFT’lerinizi hazırlayıp kullanıcılara sunabilirsiniz. Öte taraftan iki blockchain arasında transfer gerçekleştirmeniz dahi mümkündür.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

Binance NFT Pazarı yalnızca içerik üreticileri için hizmet vermiyor. Bunun yanı sıra koleksiyonerler tarafından da oldukça ilgi görüyor. Kullanıcılar kendi NFT’lerini yapmasa dahi sabit bir fiyat karşılığında ya da açık artırma usulü NFT’leri satın alma şansına sahip olabiliyor.

“Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır?” diye düşünüyorsanız, bu platform içerik üreticileri için oldukça büyük kolaylıklar sağlayan bir servistir. NFT’lerin yaratıcılarına her satışta yüzde 1 isim hakkı ödemesi sunan platform, bu ayrıcalığı NFT’sini başka platformlarda çıkarmış olan yaratıcı kullanıcılara da sunmaktadır. Dolayısıyla söz konusu servis, piyasanın en iyi NFT pazarları arasında kabul edilmektedir.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

Şu anda NFT satmak için çok sayıda platform bulunuyor. OpenSea, Rarible, PancakeSwap, BakerySwap, Hic, Nunc, AtomicHub, NeftyBlocks, Coinbase ve daha pek çok serviste bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Peki ya bu şartlarda Binance NFT Pazarı’nın avantajları neler? Onu rakiplerinden ayıran en temel unsur, Binance ekosisteminden yararlanıyor olmasıdır. Yalnızca mevcut kullanıcılar tarafından yaratılan eserlere değil, tanınmış sanatçıların eserlerine de yer veren internet sitesi, bu nedenle öne çıkmayı başarıyor. Bunun yanı sıra Binance’nin büyük kullanıcı tabanına oldukça kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor ve böylelikle yarattığınız ürünlerin satışını da bir hayli kolay hale getirebiliyorsunuz.

Binance NFT Pazarı nasıl kullanılır?

NFT pazarı sanatçılar için modern teknolojinin en büyük nimetlerinden bir tanesidir. Ressam, müzisyen, video yaratıcısı ya da benzeri içerik üreticiler için özel olarak geliştirilen bu blockchain tabanlı hizmet, çalışmalarınızı sınırlı sayıda olmak üzere dijital formata dönüştürme şansı sunuyor. MP3, MP4, PNG, JPEG ya da MOV dosyalarına tam zıt bir şekilde NFT olarak raflara gelen ürünler kesinlikle kopyalanamaz. Blok zinciri tarafından özel olarak bir kimliğe sahip olan bu ürünlerin mülkiyetinin kime ait olduğu bilinmektedir. Aynı durumu JPEG’de ya da diğer formatlarda görmek ise katiyyen mümkün değildir.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

Her geçen gün pazar payını genişletmeye başlayan ve hızla büyümeye devam eden NFT’ler, internetten para kazanmak isteyenler için oldukça önemli bir hale geldi. Güçlü bir telif hakkı sözleşmesiyle korunan ve ömür boyu haklarını elinizde tutabileceğiniz NFT ürünleri koleksiyon yaratma, alım-satım gerçekleştirme gibi imkanlar sunuyor. Oldukça makul bir ücret karşılığında raflarar sunabileceğiniz bu eserleri yalnızca birkaç saniye içinde tüm dünyaya sunabilirsiniz.

Binance NFT alımı nasıl yapılır?

Binance’de NFT almak oldukça kolay birkaç aşamadan oluşuyor. Bu alanda yeni bir kullanıcısaysanız, sadece birkaç saniye içinde hızlı bir başlangıç yapabilir ve dünyadaki tüm göz alıcı eserlerle buluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edip uygulamanız yeterli olacaktır:

  1. Binance hesabı açın: Binance’de NFT satmak için öncelikle platformda bir üyeliğe sahip olmanız gerekmektedir. Binance’ye girdikten sonra kayıt sayfasına yönelerek e-posta adresiniz ve cep telefonu numaranızla hesap oluşturma işlemini gerçekleştirin. Güvenlik doğrulamasını tamamlayıp telefon ve mail adresinize gönderilen kodu onayladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Bu noktada şart olmasa da iki faktörlü kimlik doğrulamayı da yapmanız güvenliğiniz için oldukça önemlidir.
  2. Binance cüzdanı oluşturun: Platformda hesap açtıktan sonra otomatik olarak bir Binance cüzdanı elde edeceksiniz. Fakat Binance Chain cüzdanına sahip olmak istiyorsanız, tarayıcınıza bu hizmetin eklentisini indirmeniz gerekmektedir. Google Chrome, Mozilla Firefox, Brave ve Microsoft Edge desteği sunan servis, hızlı bir şekilde çalışmaktadır.
  3. Para yatırın: NFT alım satımı gerçekleştirebilmek için öncelikle hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Binance NFT Pazarı için en çok tercih edilen ağ Ethereum olduğu için sizin de ETH almanız önerilmektedir. Bunun için ekranın üst kısmındaki menüde yer alan Buy Crypto seçeneğine tıklayın ve açılan sayfadan ETH’yi bulun. Kredi ya da banka kartı aracılığıyla dilediğiniz kadar Ethereum’u cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.
  4. NFT’leri keşfedin: Masaüstü sitesinde üst menüde yer alan NFT yazısına tıklayarak kripto sanat dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Açılan sayfada popüler ve en çok satan NFT’ler karşınıza çıkacaktır. Daha fazlasını görmek istiyorsanız yine üst menüdeki Marketplace (Pazar Yeri) yazısına basın. Böylelikle sonsuz sayıda NFT ile tanışabilir ve blockchain dünyasının özgürlüklerini keşfe dalabilirsiniz.
  5. NFT satın alın: Binance NFT Pazarı sayfasında aradığınız NFT’yi bulduktan sonra artık alışverişe başlamaya hazırsınız demektir! Bazı NFT’ler sabit bir fiyattan satılırken, bazıları açık artırma usulü satılmaktadır. Bazılarıysa sadece teklif vermeye uygundur; satıcı verdiğiniz fiyatı kabul ederse ürünü ancak bu şekilde elde edebilirsiniz.

Binance NFT satışı nasıl yapılır?

Binance NFT Pazarı ile alım yapmak epey basit olduğu gibi, aynı şekilde satış yapmak da bir hayli kolaydır. NFT satmak için son dönemlerde gözde bir platform haline gelen Binance’de ürünlerinizi kolaylıkla listeleyebilirsiniz.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

Binance NFT satışı için içerik üreticileri yüzde 1 ila yüzde 10 arasında telif ödemesi almaktadır. Bu oranı yaratıcılar kendileri belirlerken; sürecin geneli gayet basit işlemektedir. Yeni oluşturduğunuz bir NFT’yi Minting Completed ekranından listeleme şansına sahip olabilirsiniz. Açılan ekrandan List NFT yazısına tıklayıp ürününüzü artık hazır hale getirebilirsiniz. Bu noktada karşınıza iki seçenek çıkacaktır. İlkinde fiyatı siz belirlersiniz. Alıcıların belirlediğiniz fiyattan NFT’nizi satın almanızı talep edebilirsiniz. İkinci olarak ise En Yüksek Teklif adlı opsiyonu kullanabilirsiniz. Bu sayede NFT’niz için paha biçilen en pahalı fiyattan ürününüzü satabilirsiniz.

Binance NFT Pazarı Gizemli Kutu nedir?

Binance NFT Pazarı aynı zamanda Gizemli Kutu adlı eğlenceli bir özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Bu özellik, ziyaret ettiğiniz bir profilden rastgele NFT alma şansını sizlerle buluşturur. Normal, Nadir, Çok Nadir ve Çok Çok Nadir olarak sınıflandırılan bu kutuları satın aldıktan sonra dilediğiniz zaman açma hakkını elde edebilirsiniz. Hatta söz konusu kutuyu açmadan dahi satışa sunmanız mümkündür.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

Binance NFT Pazarı Gizemli Kutu fiyatı sabit bir şekilde satılmaktadır. Bu kutulardan herhangi birini almak için öncelikle kutu adedini seçmeniz gerekmektedir. 3, 30, 300, 1.200, 2.400, 3.200, 4.000 ya da 4.80 adet gizemli kutuya tek seferde sahip olabilirsiniz. Fakat bu kutuları ne yazık ki iade etmeniz mümkün değildir.

Binance NFT avantajları

“Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır?” gibi soruları detaylı bir şekilde yanıtladığımıza göre, son olarak bu platformun sunduğu birtakım avantajlardan da bahsetmekte yarar var. Son dönemlerde hızla yükselen servis, pazarın lideri konumundaki OpenSea’ye hızla yaklaşmaktadır. Özellikle de OpenSea platformunun bir süredir yaşadığı güvenlik tehlikeleri ve hack saldırılarından sonra kullanıcılar Binance’yi daha güvenli bulmaya ve buraya yönelmeye başlamıştır.

Gizlilik ve güvenlik gibi konularda rakiplerinin hızla önüne geçmeye başlayan Binance NFT Pazarılikidite ve hacim konularında pazarın lider isimlerinden bir tanesidir. Öte taraftan Binance’nin pazardaki en düşük komisyonlara sahip olduğu da bilinen bir gerçektir. Satıcılar ve içerik üreticilerine yüzde 1 sabit alım-satım komisyonu sunan hizmet, böylelikle piyasadaki en düşük işlem ücretlerini elinde bulundurur. Rakip pek çok servisin ise yüzde 7,5’e kadar komisyon talep ettiği biliniyor.

Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır

OpenSea gibi platformlar çok sayıda blockchain ağı ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Ancak Binance NFT yalnızca Ethereum ve Binance Smart Chain’i tercih etmektedir. Bunun nedeni ise yine güvenliğe dayanmaktadır. Aynı zamanda bu iki ağ sayesinde kolay para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Binance’nin bir diğer avantajı ise itibari para cinsinden hızlı bir şekilde nakit paraya çevirme özelliğidir. Elde ettiğiniz gelirleri çabucak Binance’ye aktarıp kolaylıkla nakde çevirebilirsiniz. Yahut yine bu paraları tokenlara harcayabilir ve hesabınızda tutup kripto paralar için de kullanabilirsiniz.

Son olarak Binance mobil uygulaması sayesinde dilediğiniz her an, her yerden NFT ürünlerine ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Tüm bu alım-satım işlemlerini uygulamadan dahi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle pazarı daha yakından takip etme şansını elinizde taşıyabilirsiniz.

En İyi Ekran Kartı Modelleri Yazımıza da Göz Atabilirsiniz: https://tavsiye360.com/en-iyi-ekran-kartlari-tavsiye-oneri/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu