Teknoloji

Oyun, Performans ve Gündelik Kullanım İçin En İyi Mouse Markaları

Farklı kullanım amaçlarına yönelik, farklı teknolojilerle üretilen mouse çeşitleri bulunmakta. İhtiyaçlarınıza yönelik mouse modelini bulabilmeniz için sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Rehberimizde en iyi mouse markaları ile birlikte oyun, iş, performans ve gündelik kullanım için kablolu ve kablosuz mouse modellerini derledik.

En iyi mouse markaları içeriğimize hoş geldiniz. Bu içeriğimizde en iyi mouse markalarının yanı sıra bilgisayar faresinin ne olduğunu, çeşitlerini, kullanımlarını, işlevlerini, özelliklerini, en iyi performansa sahip modellerini açıklayacağız. Detaylı rehberimizin sonunda mouse hakkında eksiksiz bilgiye erişip yeni bir mouse satın alma konusunda iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Mouse ve kullanım alanları

Mouse ya da Türkçe ismiyle fare, bilgisayarın işaret eden bir giriş aygıtıdır. Fareyi düz bir yüzey üzerinde hareket ettirirken bilgisayar ekranında görünen imleci kontrol etmeye olanak sağlar. Tasarım olarak eliptik bir yapıya sahip olduğu için ismini fareye benzeyen şeklinden almıştır. İlk üretiminden itibaren kablolu bir yapıya sahip olan bu donanımın, günümüzde kablosuz modelleri daha çok tercih ediliyor. Aynı zamanda günümüz teknolojisinde mouse yalnızca bilgisayarlar için değil tablet ve televizyonlar için de kullanılmakta.

Mouse nedir? Hangi cihazlarda kullanılır?
Mouse nedir? Hangi cihazlarda kullanılır?

Mouse, farklı kullanımlara yönelik bir teknoloji ürünü ve ihtiyacınıza yönelik bir mouse bulmak için genellikle bir rehbere ihtiyaç duyarsınız. Oyun performansına yönelik bir mouse arıyorsanız seçeceğiniz farenin duyarlı, iyi bir sensöre ve düşük gecikmeli tıklama özelliklerine sahip olması gerekir. İş odaklı kullanım için bir mouse arıyorsanız, gün içinde uzun süreli kullanacağınız için ergonomik yapıda bir ürün tercih etmelisiniz. Ayrıca kablo karmaşasından kurtulmak için kablosuz, hatta dikey tasarımlı bir model tercih etmek kullanım açısından yarar sağlayacaktır. İçeriğimizin devamında sizler için derlediğimiz en iyi mouse markaları ve modelleri listemiz ihtiyacınıza yönelik doğru ürünü bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

Mouse çeşitleri ve özellikleri

Bağlantı şekline, kullanım amacına ve hareket algılama tipine göre bir çok mouse çeşidi bulunmakta. Aslında bu kadar fazla mouse türünün olması ihtiyaca yönelik bir model bulma konusunda kullanıcılar için olumlu bir durum. Bir örnekle açıklamak gerekirse iş bilgisayarınıza bağlayacağınız ve uzun mesafede kablo bağlantısı olmadan yönlendirmek isteyeceğiniz bir mouse ihtiyacınız varsa radyo dalgalı mouse modellerini tercih etmeniz gerekir. Ev ortamında gündelik işlerinizi halletmek içinse bu radyo dalgalı fare modeli sizin için extra masraf yapmak dışında bir işe yaramaz. Mouse çeşitleri ve özelliklerinden kısa kısa bahsetmek gerekirse;

Bağlantı özelliklerine göre mouse çeşitleri

Mouse çeşitleri, bağlantı özelliklerine göre kablolu mouse, bluetooth mouse, radyo dalgalı mouse ve wireless mouse olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır.

Kablolu mouse

Bilgisayarların ilk üretildiği zamanlarda seri port ve sürücülerle entegre şekilde çalışan kablolu fareler, daha sonraki süreçte PS/2 portundan bilgisayarlara bağlanıyordu. Günümüz teknolojisinde bilgisayar, tablet, oyun konsolları ve televizyonlarda hala en çok kullanılan mouse çeşidi olan kablolu mouse, bağlantı için USB portunu kullanmaktadır.

Bluetooth mouse

Bluetooth fareler, cihazlarla bağlantı sağlamak için kızılötesi sistemden yararlanır. Mouse ile entegre çalışan bir aparat bilgisayara takılır ancak herhangi bir kablo bağlantısı yoktur. Aparat ve mouse, kızılötesi sistem ile birbirleri ile haberleşir ve hareketler bilgisayara aktarılır. Mouse gücünü ise genellikle bir kalem pilden alır.

Radyo dalgalı mouse

Radyo dalgaları aracılığıyla cihazlara veri gönderen bu mouse türü, genellikle iş odaklı kullanılmaktadır. 50 metreye varan mesafelerde tercih edilen radyo dalgalı fareler, kablosuz mouse türleri arasındadır.

Wireless mouse

Kablosuz bir mouse tipi olan wireless mouse, 10 metreye kadar mesafelerde sorunsuz bağlantı sunar. Diğer kablosuz mouse çeşitleriyle benzer şekilde bilgisayarlara bağlanan bir USB aparat mevcuttur. Bu aparat ile mouse entegre şekilde çalışır ve hareketlerin aktarımını sağlar.

Hareket algılama tipine göre mouse çeşitleri

Mouse çeşitleri hareket algılama özelliklerine göre mekanik mouse, optik mouse, lazer optik mouse, ledli mouse ve touchpad mouse olmak üzere 5 gruba ayrılmaktadır.

Mekanik mouse

Mekanik mouse ya da bir diğer adıyla toplu fare, alt yüzeyinde metal ya da plastik bir top içeren fare türüdür. Fare hareket ettirildiğinde altında yer alan top aracılığıyla fare hareket eder ve içine gömülü sensörler hareketi algılayıp imlecin aynı yönde ekranda hareket etmesini sağlar. Bilgisayara kablo yardımıyla bağlanan ve ilk üretilen mouse çeşitlerinden olan mekanik fare, günümüz teknolojisinde kullanılmamaktadır. Dolayısıyla en iyi mouse markaları ve modelleri listemizde herhangi bir mekanik fareye yer vermedik.

Optik mouse

Optik farelerde, mekanik farede gördüğümüz top yerine ışık yayan diyot (LED), optik sensör ya da dijital sinyal işleme gibi ileri teknolojiler yer alır. Farenin alt yüzeyinde yer alan yansımalı ışık, hareketi algılayarak sensörler yardımıyla hareketi ekrana iletir. Optik farelerin piyasada bulunan kablolu ve farklı kablosuz teknolojilere sahip modelleri bulunmakta.

Lazer optik mouse

Yapı itibariyle optik mouse ile aynı türden olan lazer optik mouse, fare yönlerini algılamak için lazer ışığını kullanır. Herhangi bir hareketli bileşen içermez. Hız ve algılama açısından diğer fare çeşitlerine oranla 20 kat daha verimlidir. Bu nedenle verimlilik gerektiren oyun, grafik ve mühendislik tasarımları gibi alanlarda kullanılır.

Ledli mouse

Alt yüzeyinde bulunan led ışık ile hareketi algılayıp yönlendiren led fareler, yapı itibariyle yine optik mouselar ile benzerdir. Kablolu ve kablosuz seçeneklerde modelleri bulunan bu mouse çeşidinin, günümüz teknolojisinde 1000 ila 1600 arası DPI değerlerinde modelleri bulunmaktadır. Aynı zamanda en çok kullanılan mouse türleri arasında yer alan ledli mouse modellerine, en iyi mouse markaları ve modelleri listemizde sıkça yer verdik.

Touchpad mouse

Dokunmatik yüzey, glide pad ya da track pad olarak da adlandırılan touchpad, dizüstü bilgisayar modellerinde gördüğümüz mouse türüdür. Klavyenin hemen alt kısmına entegre edilen, genellikle 5 x 5 boyutunda ve alt kısmında 2 düğme bulunan touchpad, dokunmatik teknolojisinin de ilk ürünlerindendir.

Mouse satın alırken bakılması gereken özellikler

Kullanım amacı

Mouse satın almadan önce belirlemeniz gereken ilk kriter, onu hangi amaçla kullanacağınızdır. Gündelik kullanım için rahat taşıyabileceğiniz ve kablo karmaşası olmayan ortalama bir bluetooth mouse modeli işinizi görecektir. Oyun veya tasarım gibi yüksek ölçekli işler için DPI değeri yüksek, ekstra butonlarla kullanımı kolaylaştıran mouse seçimi sizin için önemli olacaktır.

Bağlantı tipi

Satın alacağınız farenin kablolu ya da kablosuz olması sizin için bir seçenektir. Evinizde veya iş yerinizde masaüstü bilgisayara bağlayacağınız bir mouse için kablolu modeller tercih edilebilir. Laptop, televizyon veya oyun konsolu için taşınabilirlik yönünden daha kolay olması nedeniyle kablosuz mouse tercihi daha iyi bir seçim olacaktır. Bu seçim tamamen sizin kullanım amacınıza göre değişir. Aynı zamanda kablolu mouse modellerinin kablosuz modellere oranla daha uygun fiyatlı olacağını da belirtelim.

DPI değeri

İngilizce Dot Per Inch kelimelerinin kısaltmasından oluşan DPI, farenin duyarlılığını ve hassasiyetini belirleyen değerdir. DPI değeri ne kadar yüksek olursa farenin algılama hızı ve hareket hızı o kadar yüksek olacaktır. Örnek olarak farenizin 2000 DPI değerine sahip olduğunu varsayalım. Farenizi 1 inç yani 2.54 cm hareket ettirdiğinizde fare işaretçisi 2000 pixel hareket sağlayacaktır. Gündelik yaşantıda rahat kullanım ve oyun performansı için iyi bir mouse en az 3000 DPI değerine sahip olmalıdır.

Sensör

Sensör, bir farede DPI’yi (inç başına nokta sayısı), yoklama oranını, ivmeyi, izleme hızını (IPS) ve farenin hareket hızını kontrol edip düzenleyen unsurdur. Tüm bu faktörler, farenin ne kadar iyi performans vereceğini doğrudan etkiler.

Raporlama hızı (Hz değeri)

Mouse seçiminde dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir diğeri de raporlama hızı. Kullanıcılar arama motorlarında sıklıkla Fare Hz kaç olmalı şeklinde sorgular yapıyor. Raporlama hızından bahsederken bu konuya da açıklık getirelim. Gündelik kullanımda 500 Hz değere sahip fareler işinizi görebilir. Performans odaklı çalışmalar içinse minimum 1000 Hz değere sahip mouse seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. 1000 Hz değerinde raporlama hızına sahip bir mouse 1 milisaniyelik gecikme ile çalışır.

En iyi mouse markaları

En iyi mouse markaları başlığı altında malzeme kalitesi, dayanıklılık ve kullanıcı yorumları açısından öne çıkan markaları, bu markalara ait en iyi mouse modellerini derledik. En iyi mouse markaları listesi hazırlanırken herhangi bir sıralamaya bağlı kalmadığımızı ve hiçbir marka ile reklam anlaşması içinde olmadığımızı belirtmek isteriz. İşte en iyi mouse markaları ve modelleri…

Razer

Razer
Razer

En iyi mouse markaları listemizin ilk sırasında ABD merkezli şirket Razer yer alıyor. 1998 yılında kurulan Razer, oyunculara yönelik bilgisayar donanımları ve ekipmanları üreten bir firma. Mouse kategorisinde de yüksek performans veren, şık tasarımları ile öne çıkıyor.

Razer marka en iyi mouse modelleri

 • Razer Basilisk v3 Kablolu Mouse
Razer Basilisk v3
Razer Basilisk v3 Kablolu Mouse

En iyi mouse markalarından biri olan Razer’in uygun fiyatlı ve orta segmente yönelik bir mouse modeli olan Razer Basilisk v3, sağlam yapısı ve fonksiyonel özellikleri ile ön plana çıkıyor. Kablolu bir yapıya sahip olan bu mouse, ayarlanabilir DPI özelliğine sahip ve 26000 DPI’a kadar yükseltilebiliyor. RGB aydınlatmaya sahip Razer Basilik v3, Razer focus ve optik sensör ile ultra yüksek algılama hızına sahip. Ergonomik, özelleştirilebilir ve uygun fiyatıyla Razer’in piyasada yer alan en iyi mouse modelleri arasında.

 • Razer Naga Pro Gaming Mouse
Razer Naga Pro
Razer Naga Pro Gaming Mouse

Tam 20 farklı tuş ile özelleştirilebilen Razer Naga Pro, 2000 DPI değerine sahip. 4 yönlü alt tekerlekleri ile kolay bir kullanım sağlayan model genellikle oyun ve tasarım gibi yüksek performans gerektiren amaçlar için üretilmiş. En iyi mouse markaları arasında yer alan Razer’in hemen her modelde yer verdiği gibi bu modelde de Razer focus ve optik sensör yer alıyor. RGB aydınlatmaya sahip ürün, en iyi kablosuz mouse türleri arasında.

Logitech

Logitech
Logitech

Farklı teknoloji ürünleri gamına sahip olan ve adından sıkça söz ettiren Logitech, bilgisayar kullanıcılarının yüzünü güldürecek birbirinden kaliteli mouse modelleri üretiyor. Şirketin ilk ürettiği ürünün mouse olduğunu da hesaba kattığımızda, en iyi mouse markaları arasında Logitech bizim için ilk sıralarda yer alıyor. İlk mouse üretim dönemlerinde bilgisayarların sayılı olduğunu varsayarsak, kıymetinin bir dönem bilinmediğini ancak daha sonra zirveden hiç inmediğini de belirtelim.

Logitech marka en iyi mouse modelleri

 • Logitech MX Anywhere 3 Kompakt Kablosuz Performans Mouse
Logitech MX Anywhere 3 Kompakt Kablosuz Performans Mouse
Logitech MX Anywhere 3 Kompakt Kablosuz Performans Mouse

Markanın en başarılı ürünü olan bu model, ödüllü olmasının yanı sıra performans mouse olmasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Bu nedenle biraz fiyat olarak fazla olduğu algısına kapışabilirsiniz. Ancak ürün, kullanıcılara beklentilerinin çok üstünde imkanlar sunuyor. Kablosuz olma özelliği ile seyahatten kafelere kadar bir çok alanda rahat ve pratik bir kullanım sağlıyor. Ürünün ekran kaydırma özelliği elektromanyetik olarak işlev görmekte. Bu özellik aynı anda 1000 satır birden ekranda kaydırmanıza imkan veriyor.

Düz olmayan zeminlerde bile çok kolay kullanabileceğiniz bir mouse olması da avantaj. Böyle yüksek hassasiyet ayarlı bir mouse aynı zamanda 10 metre uzaklıktan çalışabilme olanağı sunuyor. 6 adet tuş sayısına sahip. 1 dakika içerisinde hızlı şarj özelliği ve aralıksız üç saat kullanılabilmesi kullanıcıları mest edecek.

 • Logitech MX Ergo Graphite Kablosuz Mouse
Logitech MX Ergo Graphite Kablosuz Mouse
Logitech MX Ergo Graphite Kablosuz Mouse

En iyi mouse markaları kategorisinin göz bebeği Logitech, eşsiz bir başka modeli olan MX Ergo Graphite ile kullanıcılara kesintisiz denetim imkanı sunuyor. Gelişmiş özellikleri ve hassas mod tuşu sayesinde rahatlıkla kullanacaksınız. Fiyat olarak biraz daha ortalama bir fiyata sahip. En belirgin özelliği ise size bilgisayarlar arası metin, belge, dosya kopyalama, yapıştırma deneyimi yaşatacak olmasıdır. Kaydırma tekerleği eğimli özellikte olup hassas kaydırma imkanı sağlar. Şarjı doluyken kullanmadığınızda 4 ay boyunca aynı şarj ayarında saklayabilir ve 1-2 dakika içerisinde maximum şarj seviyesine ulaşabilirsiniz. Geliştirilmiş teknolojisinin size katacağı en büyük özellik ise uzun süreli çalışma sırasında herhangi bir kas ağrısına sebep olmamasıdır. Bu nedenle en iyi mouse markaları arasında sizin için seçtiğimiz bu modeli tercih etmekten çok memnun kalacaksınız.

Steelseries

Steelseries
Steelseries

Danimarka’dan çıkan Steelseries marka bilgisayar parça ve aksesuarları üreten şirket, sektör içerisinde mouse alternatifleriyle dikkat çekmiş durumda. En iyi mouse markaları deyince yerini ayrı tuttuğumuz bir marka olduğunu söylemek mümkün. Bilgisayarda uzun zaman geçiren herkesin alışkanlıklarına bir yenisini getirecek olan markanın en iyi mouse modellerini sizler için inceledik.

Steelseries marka en iyi mouse modelleri

 • Steelseries Aerox 9 Ultra Hafif Mouse
Steelseries Aerox 9 Ultra Hafif Mouse
Steelseries Aerox 9 Ultra Hafif Mouse

Kablosuz özellikteki ürün, ultra hafif olmasıyla göz kamaştırıyor. Yalnızca 89 gram ağırlığa sahip olması ve aynı zamanda oyun bilgisayarları için özel tasarlanmış olması, gamer olan herkesin aklını çelecek. 12 düğmeli panele sahip olan mouse tamamında 18 düğme barındırıyor. Aynı zamanda wireless özelliği normal şartlarda imkansız olan bir hızla veri aktarımı yaparak 5 gün boyunca kesintisiz oyun imkanı sunuyor. Fiyat olarak yüksek segment bir ürün ancak bu yeni nesil mouse, oyuncuların mutlaka incelemesi gereken bir ürün.

 • Steelseries Rival 600 Mouse
Steelseries Rival 600 Mouse
Steelseries Rival 600 Mouse

Oyuncular için tasarlanmış olmasına aldırmayın. Profesyonel özelliklere sahip olması aslında tüm kullanıcıları ilgilendiriyor. İlk olarak çift sensör özelliğinden bahsedelim. Mouse her zeminden kalktığında imleç gereksiz yere oynama yapmayacak. Eğer amacınıza yönelik dengeli bir tutuş istiyorsanız Rival 600 tam aradığınız özellikteki mouse. 256 farklı ağırlık kombinasyonundan kendinize en uygun olanı seçerek yaptığınız işin tüm detaylarına hakim olabilirsiniz. Bu özelliği ile Rival 600 yalnızca oyuncu tasarımına sahip olmaktan çıkıyor. Yan paneller çıkarılabilir olup güçlendirilmiş tıklama özellikleri de üründe mevcut. Tıklama ömrü 60 milyon ve hassasiyet derecesi en üst düzeyde. Kavrama düzeyi ve tutuş şekli sağlıklı kullanıma elverişli. Fiyat olarak en iyi mouse markaları arasında güçlü özelliklerine kıyasla ortalama bir fiyata sahip.

 

A4Tech

A4Tech
A4Tech

A4Tech Tayvan’da bulunan bilgisayar ve donanım üzerine kurulmuş ülkemizde de bilinen bir şirkettir. En iyi mouse markaları arasına alma sebebimiz hafif ve hızlı düzeyde mouse çeşitleri üretiyor olmasıdır. Üstelik görsel tasarımı ile dikkat çekmesi ve ayrıcalıklı özellikleri itibariyle iyi bir yükseliş yakalaması markaya ait ürünlerin başarısını ispatlamıştır. Fiyat performans düzeyi son derece orantılı olup diğer markalara kıyasla çok daha uygundur.

A4Tech marka en iyi mouse modelleri

 • A4Tech Bloody X5 Pro Gaming Mouse
A4Tech Bloody X5 Pro Gaming Mouse
A4Tech Bloody X5 Pro Gaming Mouse

Profesyonel kullanım sağlayan ve oyuncular tarafından sıkça tercih edilen bir model olan Bloody X5 Pro, hızlı tepki süresi ve dört performans ayarının olmasıyla ön plana çıkmış bir mouse modeli. Özel sensörü sayesinde oyun deneyiminizi bambaşka yerlere taşıyacak. Yüksek izleme kapasitesi ve hassasiyet sunması, oyun sırasında kolaylık sağlayacak. Eğer hızlı tempoda bir oyun oynuyorsanız, bu mouse tam size göre. 12 farklı RGB aydınlatma efekti ile özelleştirilebilmesi keyifli bir kullanım sunar. Fiyat olarak uygun bir fiyata sahiptir ve özellikleri diğer markalara göre biraz daha pratik kullanıma uygundur. Karşılaştırma yaptığımızda tek dezavantajının kablolu olduğunu söyleyebiliriz.

 • A4Tech Bloody W60 Max Gaming Mouse
A4Tech Bloody W60 Max Gaming Mouse
A4Tech Bloody W60 Max Gaming Mouse

Üstün hassasiyet özellikli W60 modeli oyuncu tasarımlı ve fiyat olarak çok daha alt segmentlerde bir üründür. Fiyatı sizi yanıltmasın çünkü özellikleri itibariyle sizi üzmeyecek detaylara sahiptir. 4 tuşlu ve hassasiyet özellikli kaydırma düğmesi bulunmaktadır. Multimedya özelliği bu modelde mevcuttur. Diğer en iyi mouse markaları gibi A4Tech’de optik özellikli ürünler tasarlamaktadır. Bloody W60 modeli oyunculara hitap etmesinin yanı sıra günlük yaşamda da konforlu kullanım sağlamaktadır.

Microsoft

Microsoft
Microsoft

ABD merkezli ve çok uluslu olan şirket, dünyaca ünlü bilinmiş tek ve en güçlü teknoloji şirketidir. Bill Gates’in kurucusu olduğu şirket bilgisayar donanım ve yazılım ürünlerinde kendini kanıtlamış olmanın yanı sıra tasarladığı bilgisayar aksesuar ürünleriyle de bilinmektedir. Microsoft’un en başarılı mouse modellerini incelemeniz için bu yazımızda detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Microsoft marka en iyi mouse modelleri

 • Microsoft Surface Arc Mouse
Microsoft Surface Arc Mouse
Microsoft Surface Arc Mouse

Ergonomik tasarımı ve ultra ince yapısıyla bir çok muadiline fark atan özel bir mouse. En dikkat çeken özelliği ise düz bir şekle gelip rahatlıkla cebinizde bile taşınabiliyor olmasıdır. Kaydırma sistemi son derece kullanışlıdır. Tasarımı sayesinde kas sisteminizi destekleyici özelliğe sahiptir. Bilgisayarınıza bluetooth ile bağlanır. Kullanım sırasında imleci hassas takiple kullanma imkanı sunar. Tüm detayları düşünülerek tasarlanan ürün, kullanılan malzemeden teknolojik özelliklerine kadar maksimum fayda sağlamak üzere üretilmiş. Uzun süreli kullanım sağlaması ve özel anahtar soket tasarımının olması mouse tuş ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebilmenize olanak verir. Pilin ömrü kullanım olmadığında 6 ay sabit kalabilmektedir. Fiyat olarak muadillerin biraz üzerinde ancak performansının daha yüksek olduğunu da belirtelim.

 • Microsoft Sculpt Ergonomik Mobile Mouse
Microsoft Sculpt Ergonomik Mobile Mouse
Microsoft Sculpt Ergonomik Mobile Mouse

Ergonomik tasarımı sayesinde konforlu kullanım için birebir olan Sclupt modeli, yükseklik ve el pozisyonunu destekleyici yapısıyla bilek açınızın orantısına kadar düşünülerek tasarlanmıştır. Genişliği ve üzerindeki başparmak haznesi, pratik kullanım sağlar. Üzerindeki Windows tuşuyla başlangıç menüsünü tek seferde açma imkanı sunar. Geri dönüş tuşu sayesinde hızlı hareket olanağı sağlayarak zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Çalışma yaptığınız program içerisinde seri ve hızlı geçişler yaparak işinizi kolaylaştıracak bu modelin fiyatı ise ortalama seviyelerde ancak Microsoft’un farkını ortaya koyduğu ayrıcalıklı bir model olduğunu belirtelim.

 

Lenovo

Lenovo
Lenovo

Çin’de üretilen ve uluslararası düzeyde akıllı teknolojik ürünler sunan Lenovo, tüm dünyada kendini kanıtlamış başarılı bir markadır. İşinde uzman ekibi sayesinde çok uluslu bir şirket olarak hizmet vermektedir. Lenovo’nun işlevsel ve kullanışlı mouse ürünlerini keşfetmeniz için detaylı bir araştırma yaptık ve sizler için en iyi mouse markaları arasında bulunan Lenovo’nun en iyi iki modelini inceledik.

Lenovo marka en iyi mouse modelleri

 • Lenovo Yoga Kablosuz Mouse
Lenovo Yoga Kablosuz Mouse
Lenovo Yoga Kablosuz Mouse

Bu kablosuz mouse özellikleri itibariyle Microsoft ürünlerini andırmaktadır. Tek dokunuşla mouse kontrolü sağlayabilme ve lazer özelliğiyle bir sunum cihazı olma ayrıcalığını size tek üründe sağlar. Microsoft gibi ödüllü taşınabilirlik özelliklerine sahip olup ergonomik tasarımıyla göz doldurmaktadır. Kablosuz kullanım ve hızlı şarj özelliğine sahiptir. Entegre şarj edilebilir pilleri sayesinde güç tükenme problemi yaşamadan güvenli ve rahat kullanım sağlar. Çift modlu ve birden fazla bilgisayarla aynı anda eşleşebilme özelliğiyle Microsoft’a rakip başarılı bir üründür.

 • Lenovo N700 Dual Mode Kablosuz Touch Mouse
Lenovo N700 Dual Mode Kablosuz Touch Mouse
Lenovo N700 Dual Mode Kablosuz Touch Mouse

İnce ve hafif tasarıma sahip olan bu mouse, Profesyonel kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Kablosuz ve sunum kumandasının oluşu zahmetsiz kullanım olanağı sunmaktadır. Arka paneli 180 derece çevirdiğiniz andan itibaren sunuma uygun hale gelir. Güvenilir bağlantı opsiyonları mevcuttur. Dokunmatik hareketlerle kontrol edilebilme özelliği sayesinde yüksek duyarlılığa sahiptir. Tam özellikli bir sunum kumandası olmasının yanında uyku moduna geçerek enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Asus

Asus
Asus

1989 yılında Tayvan’da kurulmuş olan şirket bilgisayar ve donanım üreticisidir. Çok çeşitli teknolojik ürünlerin yanı sıra tasarım özellikleriyle ön plana çıkarak ürettiği mouse çeşitleriyle teknoloji piyasasında konuşulmaktadır. Asus’un mouse ürünleri içerisinden en başarılı iki modeli sizler için inceledik.

Asus marka en iyi mouse modelleri

 • Asus Rog Chakram kablosuz Mouse
Asus Rog Chakram kablosuz Mouse
Asus Rog Chakram kablosuz Mouse

Ultra hafif ve rahat kullanımı olan model, oyuncular için yine harikalar yaratacak bir alternatif. Kablosuz ve hızlı şarj özelliğiyle Asus’un en başarılı ürünlerindendir. Programlanabilir ve çıkarılabilir bir joystick haline gelmesi bu ürünü tamamen oyuncuların yüksek beklentilerini karşılamak üzere tasarladıklarını ortaya koyuyor. Eğimli tuş mekanizması ve kaydırma tekerleği hassas performans sağlar. 12 saatlik oyun süresi için yalnızca 15 dakika şarj olması yeterlidir. Üç modlu bağlantıya sahiptir. Fiyat olarak ortalamanın biraz üzerinde olmasına karşın özellikleri diğerlerine göre zayıf kalsa da kullanım memnuniyeti maksimum seviyededir.

 • Asus P510 Rog Strix Impact II Mouse
Asus P510 Rog Strix Impact II Mouse
Asus P510 Rog Strix Impact II Mouse

Ergonomik tasarımı ve beş adet programlanabilir düğmeye sahip olmasıyla kolay kullanım olanağı sunar. Hatasız hassasiyet seviyesiyle özellikli bir mouse olan P510 Rog Strix, kullandığınız uygulamaya göre hassasiyet seviyenizi değiştirme olanağı tanır. Yarı saydam bir görünüme sahiptir. Çift bağlantı ve ultra hızlı bağlantı imkanı vardır. 89 saate kadar kablosuz olarak kullanma imkanı sunar. Ayrıca ürüne ek üç adet dahili bellek yuvası bulunmaktadır. Bu sayede ayarlarınızı kaydedip bellekte tutarak gittiğiniz her yerde kullanıma hazır bir mouse sahibi olursunuz. Özel anahtar soket tasarımı sayesinde eskiyen ve bozulan tüm tuşlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Böylece uzun ömürlü kullanım elde edersiniz.

HyperX

HyperX
HyperX

2002 yılında kurulan şirket kaliteli oyuncu ekipmanları üretimi yapmaktadır. Kalitesiyle kıyaslandığında ürün fiyatları benzerlerine göre biraz daha hesaplıdır. En iyi mouse markaları içerisinde HyperX, zamanla şaşırtıcı düzeyde bir başarı yakalayarak lider konumuna yükselen markaların arasına girmiştir.

HyperX marka en iyi mouse modelleri

 • HyperX Pulsefire Raid Oyuncu Mouse
HyperX Pulsefire Raid Oyuncu Mouse
HyperX Pulsefire Raid Oyuncu Mouse

Oyuncular için mükemmel bir tasarım olan bu mouse birden fazla komutu aynı anda tek noktadan vermenize ve oyun sırasında zaman kazanmanıza imkan sunan ergonomik bir üründür. Programlanabilir 11 adet düğmesi ile hafif ve konforlu kullanım sağlar. Yan panellerde ki tutuş noktaları oyuncuların el ve bilek tuşlarını doğru konumlamalarını sağlar. Ayrık düğme tasarımına sahiptir. Hızlı ve dokunsal geri bildirim sağladığı için tıkladığınız her şey anında hızlı şekilde ekranınıza yansır. Birden fazla platformla uyumludur. Premium özelliklerde sensörlere sahiptir. Tek eksi özelliği kablolu olması diyebiliriz.

 • HyperX Haste Wireless Mouse
HyperX Haste Wireless Mouse
HyperX Haste Wireless Mouse

Ürün kablosuz özelliktedir ve 6 adet düğmesi bulunmaktadır. Oyuncular için tasarlanmış olan bu mouse lazer tipi bir üründür. Günlük hayatta kullanıma uygun olsa da çoğunlukla oyun için tasarlanmış özellikler taşımaktadır. El ve bilek tutuşunun yanı sıra iki modlu bağlantıya sahiptir. Hassas ve ergonomik yapısıyla hafif ve kolay tutuş imkanı bulunmaktadır. Özellikleri itibariyle oyun sırasında hızlı ve aktif imleç kontrolüyle konforlu bir oyun deneyimi sunar. Fiyat olarak benzerlerine yakın ortalama bir fiyata sahiptir.

En iyi mouse markaları listemizde yer verdiğimiz modellerden ihtiyacınıza yönelik olan ürünü tercih edebilir, hali hazırda kullanıp tavsiye ettiğiniz bir mouse modeli varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Hayatın her alanında ihtiyaç duyduğunuz ürünlere ait tavsiye ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu