Teknoloji

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi font bulma siteleri

En iyi font bulma siteleri ile aradığınız yazı tipini saniyeler içinde keşfetme şansına erişebilirsiniz. Sizler için o siteleri bir araya getirdik. İşte detaylar...

En iyi font bulma siteleri listemizle karşınızdayız! Dünyanın herhangi bir noktasında bir grafik tasarım sanatçısının bitmek bilmeyen endişelerinden biri, üzerinde çalıştığı projeye en uygun yazı tipini bulmaktır. Kimi zaman uzun ve oldukça yorucu olabilen bu süreç, tasarımcılara büyük vakit kaybı yaratabilmektedir. Zira ilk etapta bedava font indirme imkanı sunan bir platform bulmanız ve ardından ihtiyaçlarınıza en uygun olan seçenekleri değerlendirmeniz gerekmektedir.

Aramanızı kolaylaştırmak ve grafik çalışmalarınızın gerektirdiği süreyi optimize etmek için ücretsiz font indirme ve yazı tipi bulma siteleri arasından en kaliteli seçenekleri sizler için derledik. Hazırladığımız bu kapsamlı rehberde, tüm tasarımcılar için adeta bir ‘altın madeni’ olabilecek o adresleri bir araya getirdik. İşte o siteler…

En iyi font indirme siteleri

Ücretsiz yazı tipi bulmak için şu anda piyasada hizmet veren çok sayıda adres bulunuyor. Aynı şekilde ücretli font siteleri de epey yaygındır. Seçkimizde her ikisine de yer versek de önceliği bedava olan platformlar üzerinde tuttuk. Bu sitelerle ilgili bilinmesi gereken tüm detayları tüm ayrıntılarıyla paylaştık. Avantajları ve dezavantajlarından bahsettik.

Google Fonts

İlk olarak 2010 yılında kullanıcıların karşısına çıkan Google Fonts kütüphanesinde oldukça geniş bir yazı tipi portföyü sunmaktadır. Platformda ücretsiz ve açık kaynaklı font aileleri, etkileşimli web dizinleri gibi hizmetler bulunmaktadır. Aynı zamanda fontları CSS ve Android aracılığıyla kullanmak için API’ler de yer almaktadır.

en iyi font bulma siteleri
Google Fonts

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan Google Fonts pratik bir şekilde aradığınızı bulmanıza hizmet etmektedir. Web sitesini ziyaret ettikten sonra kategoriler ve üst menüde yer alan kısayollar sayesinde tercihlerinizi filtreleyebilirsiniz. Öte taraftan aradığınız yazı tipi için anahtar kelimeler ile arama yaparak da kolaylıkla ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Herhangi bir fontu indirmek istediğinizde, yanında bulunan artı (+) butonuna tıklayın. Akabinde font bir ZIP arşivinde bilgisayarınıza inmiş olacaktır.

Google Fonts’un en önemli avantajlarından bir tanesi de ön izleme seçeneğidir. İstediğiniz bir kelime ya da cümlenin, indirmeyi düşündüğünüz yazı tipinde nasıl görüneceğini merak ediyorsanız; önceden rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Söz konusu font beklentinizi karşıladığı takdirde ise hemen indirip cihazınıza kurabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınızı karşılamayacak bir yazı tipini boşu boşuna bilgisayarınıza yüklemenize gerek kalmaz.

Her geçen gün büyümeye devam eden Google Fonts son verilere göre 253 değişken font ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda ise 1.429 yazı tipi ailesi, sitenin kütüphanesinde yer almaktadır. Platform, en iyi font indirme siteleri arasında gösterilmektedir.

DaFont

Kendi alanında oldukça köklü bir internet sitesi olan DaFont, yazı tipi indirmek için en çok tercih edilen adreslerden bir tanesidir. Kütüphanesinde her zevke hitap eden birbirinden kaliteli fontlar barındıran servis, tüm yazı tiplerini ücretsiz bir şekilde listelemektedir. Geniş bir kategori seçeneği sunan adres; karikatür, çizgi roman, western, korku, daktilo, retro, el yazısı gibi sayısız kısayola sahiptir. Üst menüde bulunan bu kategorilere tıklayarak aramanızı daraltabilir, istediğiniz seçeneğe çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

en iyi font bulma siteleri
DaFont

Tıpkı Google Fonts’ta olduğu gibi DaFont platformunda da yazı tipleri için ön izleme yapmanız mümkün. Öte taraftan bir fontu indirmeden önce karakter haritasını görüntüleyebilir, hangi harfin nasıl bir duruşa sahip olduğunu da hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bir dosyayı indirmek istediğinizde ise yalnızca Download butonuna basmanız yeterli olacak. Ardından ilgili tüm materyalleri içeren bir ZIP dosyası bilgisayarınıza yüklenmiş olacaktır.

DaFont sitesinde listelenen yazı tipleri genellikle her amaçla kullanıma açıktır. Fakat bazı fontlar, yalnızca bireysel kullanıma yönelik olarak yüklenmiştir. Dolayısıyla bu yazı tiplerini ticari bir amaçla kullanmanız yasal değildir. Ancak bu konuda da tereddütte düşmeyin! Ticari kullanıma izin vermeyen yazı tipleri vurgulanarak belirtilmektedir.

En iyi font bulma siteleri arasında yer alan DaFont’un avantajlarından bir tanesi ise forum sayfasıdır. Eski bir görünüme sahip olan forumun başlangıçta pek yaygın kullanılmadığı tahmin edilse de esasında kaliteli bir destek ekibi sürekli olarak hizmet sağlamaktadır. DaFont’un forumunda, aradığınız herhangi bir yazı tipinin ön izlemesini atabilir, bunun hangi font olduğunu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öte taraftan projenizde hangi yazı tipini kullanacağınız ile alakalı yine forumdaki kullanıcılardan yardım talep edebilirsiniz.

En iyi font bulma siteleri

Şimdi font bulma sitelerine geçelim. İnternette belirli bir yazı tipine rastladıysanız ve adını bilmiyorsanız, bunu öğrenmenin pratik birtakım yöntemleri mevcut. İster sırf meraktan olsun, isterse projenizde kullanmak amacıyla; karşılaştığınız fontları bulmak için güvenebileceğiniz o platformları sizler için bir araya getirdik. Bu siteler sayesinde fotoğraftan font bulma dahil pek çok ihtiyacınızı kolaylıkla karşılamanız mümkün.

WhatTheFont

En iyi font bulma sitesi olarak görülen WhatTheFont platformu, yazı tiplerini bulmak konusunda ilk uğrayacağınız adreslerden biri olmalıdır. Gelişmiş bir yapay zeka algoritmasına sahip olan servis, bir görüntüde hangi fontun veya karakterin kullanıldığını bulmaya yarayan ücretsiz bir hizmettir. PNG ve JPG formatında dosya yükleyerek hızlı bir şekilde aradığınızı bulabilirsiniz.

en iyi font bulma siteleri
WhatTheFont

Fotoğraftan font bulma imkanı tanıyan WhatTheFont gayet basit bir kullanıma olanak tanıyor. Font bulucu hizmetinden faydalanmak için öncelikle ana sayfayı ziyaret edin. Ardından analiz etmek istediğiniz yazı tiplerini içeren resmi ya da ekran görüntüsünü sayfanın ortasında bulunan kutuya sürükleyin. Yüklemenin tamamlanmasını bekledikten sonra, karşınıza yeni bir sayfa açılmış olacak. Bu sayfada birbirine benzeyen ve analiz edilen görüntüde mevcut olan font ile örtüşme potansiyeli taşıyan birçok yazı tipi liste halinde önünüze açılacak. Ücretli ve ücretsiz seeçneklerden oluşan listede, aradığınız fontu bulup tek tuşla indirmeniz mümkün hale gelecek.

What Font Is?

En iyi font bulma siteleri arasında yer alan What Font Is? oldukça pratik bir şekilde çalışıyor. İlgilendiğiniz fontu bulma konusunda başarıyla hizmet veren platform, hem ücretsiz hem de ticari yazı tiplerini karşınıza çıkarıyor. Ancak bunun için ilgili fontun yer aldığı bir resmi siteye yüklemeniz ya da URL adresini eklemeniz talep ediliyor. İşlem tamamlandıktan sonra ise karşınıza yeni bir sayfa açılıyor. Burada birbirine benzeyen 60’ın üzerinde yazı tipine yer veriliyor.

en iyi font bulma siteleri
What Font Is?

Kütüphanesinde toplamda 600 binden fazla yazı tipine ev sahipliği yapan What Font Is? ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Fakat bedava sürümde, aradığınız fontta yazılmış 4 ila 10 karakter arasında seçim yapmanıza olanak tanınmaktadır. Öte taraftan bir de ücretli paket yer almaktadır. Bu pakette herhangi bir şekilde karşınıza reklam çıkmazken; aynı zamanda herhangi bir karakter kısıtlaması da bulunmamaktadır. Sitenin rakiplerine göre en büyük avantajı, eşsiz yapay zeka algoritmasıdır. Font bulucu hizmeti hem çok hızlı çalışır, hem de aradığınıza çok yakın seçenekleri karşınıza çıkarır.

Fonts Ninja

Google Chrome uzantısı olarak hizmet veren Fonts Ninja, piyasadaki en iyi font bulma servislerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Son derece basit bir şekilde çalışan uzantı, kütüphanesinde 3 binin üzerinde yazı tipine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda bu hizmetin en büyük ayrıcalıklarından biri de Adobe Photoshop, InDesign, figma ve Sketch gibi popüler programlar ile entegrasyon içerisinde kullanılabilmesidir.

en iyi font bulma siteleri 5
Fonts Ninja

Fonts Ninja, fotoğraftan font bulma yerine direkt olarak tarayıcınızda açık olan sekmede yer alan tüm yazı tiplerini karşınıza çıkarmaktadır. Bunun için Chrome’un sağ üst köşesinde yer alan uzantı logosuna dokunmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan ücretsiz yazı tipleri yine tek tuşla indirilebilir. Aynı zamanda ücretli fontları da cihazınızda kolaylıkla deneme imkanı bulabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen Fonts Ninja aynı zamanda Premium bir pakete de sahiptir. Bu paket aylık 5 dolar karşılığında satın alınır. Kullanıcılara sunulan avantaj ise, sekmede yer alan fontların bilgisayara otomatik bir şekilde indirilmesidir. Bu pratik yöntemi tercih etmiyorsanız, bedava bir şekilde uzantıyı kullanmaya devam edebilirsiniz.

WhatFont

En iyi font bulma siteleri arasında yer alan WhatFont bir Google Chrome uzantısı olarak hizmet vermektedir. Tamamen ücretsiz bir şekilde uzantı mağazasından indirebileceğiniz bu servis, son derece basit bir kullanıma izin vermektedir. Tek tuşla uzantıyı tarayıcınıza ekleyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

en iyi font bulma siteleri
WhatFont

WhatFont’u kullanmak için yapmanız gereken tek şey, tarayıcınızda gezinmek olacaktır. Farenizin imleci ile herhangi bir metnin üzerine geldiğiniz zaman, söz konusu yazının fontu otomatik bir biçimde karşınıza çıkmaktadır. Kullanıcılardan genel itibariyle olumlu notlar toplayan hizmet, 1 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmayı başarmıştır.

Identifont

Fotoğraftan yazı tipi bulma hizmetleri son derece kullanışlıdır. Fakat aradığınız fontun herhangi bir resmi ya da ekran görüntüsü elinizde yoksa ne yapacaksınız? Bunun için uygulamanız gereken tek şey, Identifont’a başvurmak olmalıdır. Rakiplerine göre oldukça farklı bir kullanıma alan açan servis, size çeşitli sorular sorarak aradığınız fontun ne olduğunu tespit etmenize yardımcı olmaktadır.

en iyi font bulma siteleri
Identifont

Identifont öncelikle basit sorular sorarak işleme başlar. İlk etapta yazı tipinin nasıl göründüğünü tarif etmeniz gerekmektedir. Sonrasında fontun ismi ile ilgili bildiğiniz birtakım detayları yapay zekayla paylaşabilirsiniz. Öte taraftan aradığınız yazı tipinin diğer hangi fontlara benzediğini göstererek de yapay zekanın işini kolaylaştırmanız mümkün.

FontSquirrel

Basit ve kullanışlı bir font bulma hizmeti sunan FontSquirrel, esas itibariyle bir yazı tipi indirme sitesi olarak faaliyet göstermektedir. Ancak popüler internet sitesinin Font Identifier isimli bir bölümü bulunmaktadır. Üst menüden ulaşabileceğiniz bu seçenek, saniyeler içinde aradığınız yazı tipini karşınıza çıkarır. Bunu yapmak için ise bir resim ya da ekran görüntüsüne ihtiyaç duyar. Fotoğraftan font bulma imkanı tanıyan servis, son olarak tespit ettiği yazı tipini indirmeniz için size bağlantı gönderir ve ihtiyacınızı sorunsuz bir şekilde çözer.

en iyi font bulma siteleri
FontSquirrel

Font oluşturma siteleri

Aradığınız fontu bir türlü bulamıyorsanız sizin için en iyi seçenek kendi yazı tipinizi tasarlamak olabilir. Şu anda piyasada çok sayıda font oluşturma sitesi bulunmaktadır. Sizler için içlerinde en iyi olanları bir araya getirdik.

FontStruct

Herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden erişim sağlayabileceğiniz FontStruct, basit ve sezgisel bir şekilde tasarlanmış olan kullanıcı arayüzü sayesinde kendi yazı tipinizi yaratma imkanı tanımaktadır. Tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veren bu internet sitesi, yalnızca bir üyelik oluşturmanızı talep eder. Sonrasında ise dilediğiniz gibi kendi fontunuzu tasarlamaya başlayabilirsiniz.

en iyi font bulma siteleri
FontStruct

Prototypo

Pek çok kişiye göre en iyi font yapma sitesi olarak görülen Prototypo, tüm internet tarayıcılarında çalışmaktadır. Çevrim içi olarak kendi yazı tipinizi tasarlayabileceğiniz bu hizmet, temel setlerden başlayarak profesyonel çalışmalara kadar birçok ihtiyacınızı ustalıkla karşılamaktadır.

en iyi font bulma siteleri
Prototypo

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Hakkınızı Arayabileceğiniz En İyi Tüketici Şikayet Siteleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu