Teknoloji Haberleri

Tesla 2022 Satış Rakamları Açıklandı, Beklentilerin Altında Kaldı!

Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın bu yılın 2. çeyreğini kapsayan satış rakamları açıklandı. Rakamlar ilk çeyreğe göre %18 oranında bir düşüşü gösteriyor. Son 1 yıllık süreçte şirket içi küçülmeler, işten çıkarmalar ve fabrika kapatmalarla anılan teknoloji devinin yeni stratejisinin ne yönde olacağı merak konusu.

Tesla zor günler geçiriyor

Dünya’nın en zengin insanları arasında yer alan ve başarılı girişimleri ile tanınan Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketi Tesla zor günlerden geçiyor. Son zamanlarda Twitter’ı satın alma girişimleri ve Starlink isimli şirketiyle gündem olan Elon Musk, Tesla için küçülmeye gitme kararı aldığını açıklamıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta 200 çalışanın işten çıkarıldığı gündeme düşmüştü. Bununla birlikte 2021 yılının başlarından bu yana Tesla’da işten çıkarmaların sayısı toplam 10 bine yaklaştı.

İşten çıkarmalar nedeniyle çalışanları ile hukuki sorunlar yaşayan şirket diğer yandan da pazar hakimiyetini korumaya çalışıyor. Gerek pandemi, gerekse küçülme politikaları nedeniyle bazı merkezlerdeki fabrikalarını kapatan elektrikli otomobil devinin bu süreçte benimsediği politika satış rakamlarına da yansımış gözüküyor.

Tesla satış rakamları 2022

Tesla 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 564 bin 743 adet elektrikli otomobil teslimatı yaptı. Bu rakamın 310 bin 48 adedi 2022’nin ilk çeyreğinde geldi. Nisan ila Haziran ayları arasını kapsayan ikinci çeyrekte ise satış adedi 254 bin 695’de kaldı. Bu da ikinci çeyrekteki satışların ilk çeyreğe göre %18’e yakın bir oranla düştüğü anlamına geliyor.

Tesla satış rakamları
Tesla satış rakamları

Rakamlar Tesla için karamsar olmayı gerektiriyor gibi görünse de aslında bunca sıkıntıya rağmen durum pozitif seviyede. Zira Tesla elektrikli otomobil piyasasında en çok satan modeller sıralamasında zirvede. En çok satılan elektrikli otomobiller sıralamasında birinci sırada Tesla Model X, ikinci sırada ise Tesla Model Y yer alıyor. Üstelik 2022’nin ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre düşüş gözlense de 2021 yılının ikinci çeyreğine oranla %26.5 değerinde bir artış söz konusu. Kısacası Tesla’nın 2022 satış rakamlarına bakıldığında yıl bazında bir artış, dönem bazında bir düşüş gözleniyor.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla’nın geleceği ile ilgili ne tür hamleler yapacağı merak konusu. Siz de Tesla ve elektrikli otomobillerle ilgili görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. En güncel teknoloji haberleri, ürün inceleme ve tavsiyeleri için bizi takip etmeye devam edin.

Kaynak: TechCrunch

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu