Ev & Yaşam

Sofralarınıza şıklık katacak en iyi yemek takımı markaları

En iyi yemek takımı markaları arasında sofralarınızı kullanışlı ve şık hale getirecek modelleri sizler için inceledik. İşte o ürünler…

En iyi yemek takımı markaları genellikle çeyiz hazırlığı yapanları ilgilendirse de sofralarına güzellik katmak, sunuma önem ve özen gösterenler için de önemlidir. Yeni evlenecek çiftler mutlaka yeni bir yemek takımı almak isteyebilir veya yeni bir eve taşınmak isteyen biri eskimiş yemek takımlarını değiştirmek isteyebilir. Bunun için yeni bir yemek takımı satın almak ister. Yemek takımı markaları her dönem farklı malzemeler, renkler, boyutlar, desenler ve konseptlerle hazırladığı yemek takımlarını geniş yelpazede sunar. Her yemek takımı markasının kendine has bir tarzı ve çizgisi var.

Mutfak ihtiyacınızı karşılamak için ülkemizde satış yapmakta olan yemek takımı markalarının modellerini sizler için inceledik. Haydi bir göz atalım…

Yemek takımı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

En iyi yemek takımı markaları ile ilgili araştırma yaparken öncelikli olarak ürünün dayanıklılık, malzeme yapısı ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun olup olmadığını incelemeniz gerekir. Bu unsurlar dışında yemek takımı satın alırken başka dikkat etmeniz gereken unsurlar da var.

En iyi yemek takımı markaları
Yemek takımı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler
  • Dayanıklılık: Uzun süreli kullanmak için bir yemek takımı satın almak istiyorsanız öncelikli olarak en önemli kriteriniz dayanıklılık olmalıdır. Günlük kullanılan yemek takımları haliyle yıpranır, çizilir ve hatta kırılabilir. En iyi yemek takımı markalarından birini satın almak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterdir. Yalnızca özel günlerde özel davetler için sofralarınızda yer vereceğiniz yemek takımları için daha hafif ve ince yapılı porselenler tercih edebilirsiniz. Günlük kullanım için ise daha çok seramik ve stoneware yemek takımlarını kullanabilirsiniz.
  • Malzeme yapısı: En iyi yemek takımı markaları farklı malzemelerde sizlere birçok ürün sunar. Porselen, seramik ve stoneware gibi… Yemek takımı satın alırken dayanıklılık en önemli kriter dedik, ancak bunun en önemli etkeni ürünün malzeme yapısıdır. Günlük kullanımlarınızda özellikle de kahvaltılık yemek takımı satın almak isteyenler porselenden ziyade daha çok seramik seçimler yapmalıdır. Özel davetler için porselen yemek takımları seçebilirsiniz.
  • Kullanım alışkanlıkları: İyi bir yemek takımı satın almak istiyorsanız kullanım alışkanlıklarınıza ürünün uyup uymadığını araştırabilirsiniz. Ben elde yıkamakla uğraşmam bulaşık makinesine atarım diyenlerdenseniz bu kullanıma uygun modeller tercih etmek gerekir. Mikrodalgayı sık kullananlar için de aynı şeyi söyleyebiliriz.
  • Kişi sayısı – Parça sayısı: En iyi yemek takımı markaları satışa sunduğu ürünleri farklı ebatlarda sunarken parça sayısını da farklı sunar. Herhangi bir markanın kahvaltılık yemek takımı ile akşam yemeği takımı için farklı boyutlar ve farklı parçaları olur. Bu nedenle de birden çok seçenek karşımıza çıkar. Genel olarak 6-12 kişilik yemek takımları olur. Günlük kullanım için 6 kişilik yemek takımı idealdir. Kalabalık davetler için ise 12 kişilik yemek takımı satın alınmalıdır.
  • Tasarım: Yemek takımı satın alırken en önemli kriterler dayanıklılık ve malzeme yapısı desek de dış görünüş her zaman ön plandadır. En iyi yemek takımı markaları farklı tasarımlarda birden çok seçenek sunar. Bunun için seçim yaparken kendi tarzınıza uygun seçmelisiniz. Yemek takımınızı sergileyeceğiniz masa, masa örtüsü, dekoratif ögeler, vitrin vb. gibi dekorasyonunuza uygun tasarımda ve renkte seçimler yaparsanız hem bütünlük elde etmiş olursunuz hem de istediğiniz uyumu yakalamış olursunuz.

Yemek takımı seramik mi porselen mi olmalı?

En iyi yemek takımı markaları arayışında olanlar ürün seçimi yaparken genellikle seramik ve porselen yemek takımları seçer. Az önce bahsettiğimiz gibi yemek takımı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar içinde önemli kriterlerden biri de ürünün malzemesidir. Ülkemizde en çok kullanılan seramik ve porselendir.

Seramik ürünler daha çok gündelik kullanıma uygun olabilir ancak özel tasarım seramik yemek takımları da özel davetler için kullanılabilir. Evde sık sık tüketilen çay ve kahve vb. içeceklerin kullanımı için kupalar, kahvaltılık yemek takımları, çerezlik ve hatta dekoratif tabaklar için genellikle seramik tercih edilir. Çünkü düşük maliyetlidir. Düşük maliyetli olması elbette kaliteli olduğu anlamına gelmez. Bu durum porselen için de geçerlidir. En iyi yemek takımı markaları üretim esnasında defolu ürünler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle yemek takımı alırken dikkat etmenizde fayda var.

En iyi yemek takımı markaları
Yemek takımı seramik mi porselen mi olmalı?

Porselen seramiğe göre daha yoğun bir yapıya sahip olduğundan ve seramiğe göre daha yüksek sıcaklıkta pişirildiği için dayanıklıdır. Sert bir yapıya sahiptir. Seramik yemek takımlarına göre daha ince ve zarif görünümdedir. Bu nedenle her ne kadar sert bir yapıya sahip olsa da inceliği bakımından seramiğe göre daha kırılgan yapıdadır. Ayrıca yarı saydam bir yüzeye sahiptir. Beyaz renkli yemek takımı seçmek için de idealdir. Porselen, seramiğe göre suya daha çok dayanıklıdır. Seramik yemek takımları porselene göre daha yumuşak kalır. Zamanla tabakların ve bardakların üzerinde ince çizgiler oluşmaya başlar. Bu da ürünün yıprandığını gösterir. Ayrıca sağlık ve hijyen açısından tehlikeli durumlar oluşturabilir. Çünkü çatlaklar üzerinde bakteri oluşumu için uygun ortam sağlar. Bu nedenle porselen yemek takımı kullanmak daha sağlıklı ve güven vericidir.

‘Ben ürünün malzemesine bakmam, yalnızca bütçeme bakarım,’ diye düşünüyorsanız seramik yemek takımlarını tercih edebilirsiniz. Porselen yemek takımlarına göre seramik yemek takımları daha bütçe dostudur. Renkli porselen yemek takımı, beyaz renkli yemek takımına göre daha pahalıdır. Renkli porselen yemek takımı satın almak yerine renkli seramik yemek takımı tercih edebilirsiniz. Seramiğin porselene göre böyle bir avantajı vardır.

En iyi yemek takımı markaları sizlere birçok seçenek sunar ve sizlerde satın alacağınız ürün hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Porselen ve seramik yemek takımı arasındaki farklardan bahsettik. Sizlerde kendi kullanım şeklinize bağlı olarak seramik ya da porselen tercih edebilirsiniz.

Yemek takımı kaç kişilik olur?

En iyi yemek takımı markaları ürünlerini geniş bir yelpazede sunar demiştik. Pek çok farklı özellik ile birbirinden ayrılan markalar, genellikle yemek takımı parça sayılarında aynı olabilir. Fakat bu durum farklı da olabilir. Bir yemek takımı 6-12-24 kişilik olabilir. Hane içindeki kişi sayısına bağlı olarak kaç kişilik satın alacağınıza karar vermelisiniz.

En iyi yemek takımı markaları
Yemek takımı kaç kişilik olur?

6 kişilik yemek takımı kaç parçadan oluşur?

En iyi yemek takımı markaları 6 kişilik yemek takımlarını genellikle 24 parçadan oluşturur. Bu yemek takımı içerisinde 6 adet servis tabağı, 6 adet pasta tabağı, 6 adet kase ve 6 adet çukur tabak olur. Bazı markalar parça sayılarında farklılık gösterebilir. Yaklaşık 18 – 40 parçadan oluşan 6 kişilik yemek takımı da olabilir. Her yemek takımı markasının sunduğu ürünlerin boyutları, ağırlığı ve tasarımı farklı olur. Genellikle 6 kişilik yemek takımında servis tabağı 27 cm olur. Pasta tabağı ve çukur tabak ise 21 cm.

12 kişilik yemek takımı kaç parçadan oluşur?

En iyi yemek takımı markaları 12 kişilik yemek takımlarını genellikle 48 – 83 parçadan oluşturur. Her marka kendi ürünlerini farklı parçalarla pazarlar. Genellikle bu yemek takımı içerisinde 12 adet servis tabağı, 12 adet çukur tabak, 12 adet pasta tabağı, 12 adet kase olur. Ayrıca bunların yanı sıra büyük-küçük kayık tabak, çorbalık, çorbalık kapağı, tuzluk, peçetelik, kahve fincanı, kahve fincanı tabağı, çay fincanı, çay tabağı, kürdanlık, biberlik, sütlük vb. gibi ürünler de yer alır. Bu yan ürünlere aynı  sahip olmak isteyenler için 12 kişilik yemek takımı tavsiye edilebilir. Ayrıca 6 kişilik yemek takımı bazıları için yeterli gelemeyebilir. Bu nedenle 12 kişilik yeterli bir sofra kurmak için idealdir. Bazı markalar çeyizlik yemek takımı satın almak isteyenler için 12 kişilik yemek takımı oluşturuyor ve birden çok mutfak ürününe aynı anda sahip olabilirsiniz.

24 kişilik yemek takımı kaç parçadan oluşur?

En iyi yemek takımı markaları 24 kişilik yemek takımlarını genellikle iş yerleri için özel olarak üretebilir. Ülkemizde yemek takımı satış noktalarında neredeyse hiç göremezsiniz. 24 kişilik yemek takımı satın almak isteyenler genelde 12 kişilik yemek takımından 2 adet satın alıyor. Büyük özel kalabalık davetlerde 24 kişilik yemek takımları kullanılır.

En iyi yemek takımı markaları
Yemek takımı kaç kişilik olur?

En iyi yemek takımı markaları

En iyi yemek takımı markaları arayışında olanlar için bir liste hazırladık. Bu markalar sıralama olmaksızın Kütahya Porselen, Pierre Cardin, Karaca, Porland, Güral Porselen, Emsan, Madame Coco, English Home, Bella Maison gibi isimlerden oluşuyor. İşte o markalar ve en kullanışlı modelleri…

Kütahya Porselen

En iyi yemek takımı markaları deyince akla ilk gelen firma elbette Kütahya Porselen olacaktır. Ülkemizde en yaygın kullanılan ve en popüler firmalardan biridir. Sadece yemek takımları ile değil tasarım koleksiyonları ile dikkat çeken Kütahya Porselen, çeyizlik yemek takımı arayanların yardımına koşuyor. 4-6-12 kişilik yemek takımları var. Bu takımlardan biri Leonberg 24 parça yemek seti. Şu anki piyasa fiyatı 659,00 TL. Bu yemek takımı için özel bir sır geliştirilmiş ve bu sır metal izlerine karşı iyi bir performansa sahip. Tasarım olarak 3 boyutlu desenler kullanılmış bu yemek setinde 6 adet 27 cm servis tabağı, 6 adet 23 cm çukur tabak, 6 adet 17 cm pasta tabağı ve 6 adet 16 cm kase yer alıyor. 6-12 kişilik sofralar için idealdir.

En iyi yemek takımı markaları
Kütahya Porselen

Güral Porselen

En iyi yemek takımı markaları deyince akıllara gelen ilk isimlerden bir tanesi de Güral Porselen… Tıpkı Kütahya Porselen gibi ülkemizde en yaygın kullanılan ve en popüler firmalardan birisi. Farklı tasarımlarda pek çok seçenek sunan Güral Porselen koleksiyon yemek setleri de mevcut. Özellikle çeyiz hazırlığında olanlar için tavsiye edebileceğimiz Güral Ottoman 83 parça yemek takımı harika bir model. Bu yemek seti içerisinde neredeyse yok yok. 12 adet servis tabağı, 12 adet, yemek tabağı, 12 adet pasta tabağı, 12 adet kase, 6 adet çay fincanı, 6 adet çay fincanı tabağı, 6 adet kahve fincanı, 6 adet kahve fincanı tabağı, 2 adet tuzluk, 2 adet biberlik, 1 adet kürdanlık, 1 adet kürdanlık kapağı, 1 adet büyük boy kayık tabak, 1 adet küçük boy kayık tabak, 1 adet çorbalık ve 1 adet çorbalık kapağından oluşan bu yemek seti toplamda 83 parçadan oluşuyor. Fiyatı ise 3.750,00 TL. Bu yemek takımı 12 kişilik tercih etmek isteyenler için gayet ideal.

En iyi yemek takımı markaları
Güral Porselen

English Home

En iyi yemek takımı markaları arasında kabul edilen English Home firmasının pek çok yemek takımı var. Kendine has bir stili olan English Home son zamanlardan tercih edilen markalar arasında. Özellikle de yeni çıkardığı Lioni porselen 24 parça yemek takımı hem görünümü hem de kullanışlı oluşuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bu yemek seti 6 kişilik. Bulaşık makinesinde yıkama yapılamayan bu set içerisinde 6 adet 26 cm servis tabağı, 6 adet 20 cm çukur tabak, 6 adet 19 cm pasta tabağı ve 6 adet 15 cm kase yer alıyor. Hem günlük hem de özel misafirler için kullanılabilir.

En iyi yemek takımı markaları
English Home

Karaca

En iyi yemek takımı markaları listesinde dördüncü basamakta Karaca yer alıyor. Çeyiz alışverişinde bulunanların genellikle tercih ettiği Karaca markasının birbirinden farklı modellerde yemek takımları mevcut. Yuvarlak yemek takımı yerine kare şeklinde seçim yapmak isteyenler için Karaca’nın harika bir yemek takımı modeli var. Luvi Cream 60 parça yemek takımı 12 kişilik. İçerisinde 12 adet yemek tabağı, 12 adet servis tabağı, 12 adet pasta tabağı, 12 adet kase, 3 adet küçük boy kayık tabak, 1 adet büyük boy kayık tabak, 2 adet kürdanlık, 2 adet biberlik, 2 adet tuzluk, 1 adet çorbalık ve 1 adet çorbalık kapağı yer alıyor.  Bu yemek takımının satış fiyatı ise şimdilik 4.199,00 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Karaca

Porland

En iyi yemek takımı markaları arasında Porland da yer alıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu marka da oldukça popüler. Birden çok koleksiyonu var. Etnik, modern, romantik ve klasik olarak pek çok seçenek sunuyor. Fiyat bakımından diğer markalara göre biraz pahalı bulunsa da sofralarına şıklık katmak isteyenler fiyatları görmezden gelebiliyor. Bu markanın en beğenilen ürünlerinde biri de Porland Arabesque 24 parça yemek takımı. Bu set içerisinde 6 adet 27 cm yemek tabağı, 6 adet 21 cm ara sıcak tabağı, 6 adet 16 cm çorba kasesi ve 6 adet 18 cm pasta tabağı yer alıyor. Her bir tabağın desenleri farklı. Ürünün piyasa fiyatı 7.048,75 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Porland

Emsan

En iyi yemek takımı markaları listemizin bu basamağında Emsan yer alıyor. Emsan, yemek takımları dışında çaydanlık, tencereler, kek kalıpları ve mutfak gereçleri de barındırıyor. Ön plana çıktığı çeyiz setleri ile birçok yemek takımı modeli mevcut. Klasik ve beyaz renk tercih edenler için Orbis Gold 84 parça yemek takımı önerilebilir. Bu setin içerisinde neredeyse yok yok. 12 adet 27 cm servis tabağı, 12 adet 23 cm çukur tabak, 12 adet 9 cm pasta tabağı, 12 adet 12 cm çorba kasesi, 6 adet çay fincanı, 6 adet çay fincanı tabağı, 6 adet kahve fincanı, 6 adet kahve fincanı tabağı, 25 cm küçük boy kayık tabak, 36 cm büyük boy kayık tabak, 1 adet tuzluk, 2 adet biberlik, 1 adet çorba tenceresi, 1 adet çorba tenceresi kapağı, 1 adet sosluk ve 1 adet sos tabağı yer alıyor. Piyasa fiyatı 4.699,00 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Emsan

Madame Coco

En iyi yemek takımı markaları listemizin yedinci sırasında Madame Coco var. Bu marka sadece yemek takımları ile değil ev ve yaşama dair her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ürünleri bulabileceğiniz bir yer. Çok sayıda mağazası ile de ürünlere ulaşılabilirlik oldukça iyi durumda. Çeyizlik almak isteyenler ve eski yemek takımını değiştirmek isteyeneler için bu markanın bir yemek takımı modelini sizlere göstermek istedik. Bu model; Lamentin 24 parça yemek takımı. Mavi ve beyaz rengin uyumunu sevenler için hazırlanan bu takım masanıza şıklık katacak. Bu set içerisinde 6 adet 21 cm yemek tabağı, 6 adet 27 cm servis tabağı, 6 adet 20 cm pasta tabağı, 6 adet çorba kasesi barındırıyor. 6 kişilik olarak hazırlanan bu model zarif bir tasarıma sahip. Ayrıca piyasa fiyatı da 900,00 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Madame Coco

Pierre Cardin

En iyi yemek takımı markaları deyince Pierre Cardin’den bahsetmeden geçmek doğru olmayacaktır. Bu marka bünyesinde müşterilerine geniş yelpazede ürün sunuyor. Kadın-erkek giyim, halı, kilim, iç çamaşırı, çanta, terlik ve daha birçok ürün ile karşımıza çıkıyor. Bu kadar farklı ürün ile karşımıza çıkan Pierre Cardin, en iyi yemek takımı markaları listemize adını yazdırdı. Çünkü hem kalite hem de tasarım bakımından oldukça dikkat çeken modelleri var. Bu modellerden biri de Shane 24 parça tasarım yemek takımı. Desenli yemek takımı tercih etmek isteyenler için yaratılan bu takım içerisinde 6 adet servis tabağı, 6 adet pasta tabağı, 6a adet çukur tabak ve 6 adet adet çorba kasesi barındırıyor. Kalitesi ve tasarımı ön plana çıkan bu modelin piyasa fiyatı 1.024,00 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Pierre Cardin

Bella Maison

En iyi yemek takımı markaları içerisinde Bella Maison oldukça güçlü bir isim haline geldi. Bu marka da tıpkı English Home ve Madame Coco markaları gibi geniş yelpazede ürün seçeneği var. Son zamanlarda bu marka adından oldukça söz ettiriyor. Farklı tarzda yemek takımları ile dikkat çekiyor. Hatta yalnızca 2 kişilik yemek takımları oldukça popüler. Bu markada sizlere önereceğimiz model Nola seramik 48 parça yemek takımı. Seramik yemek takımı tercih etmek isteyenler için satışa sunulan bu model el yapımıdır. Bu nedenle bu ürün çok fazla sıcak su ile temas etmemesi gerekir. 12 kişilik olarak hazırlanan bu yemek setinde 12 adet 23 cm yemek tabağı, 12 adet 28 cm servis tabağı, 12 adet 16 cm çorba kasesi, 12 adet 21 cm pasta tabağı barındırıyor. Boyut ve renk açısından satın almak için gayet ideal olan bu ürünün piyasa fiyatı 2.399,99 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Bella Maison

BONUS: Keramika

En iyi yemek takımı markaları listemizin sonuna gelmişken ekstra olarak size tavsiyede bulunacağımız bütçe dostu bir markadan da bahsetmek istedik. Keramika oldukça popüler ve yaygın. Bu markanın oldukça piyasadaki diğer yemek takımı markalarına göre ucuz maliyetli yemek takımları var. Ayrıca bol seçenek de sunuyor. Farklı tasarımlar, farklı renkler, farklı konseptler gibi. 4-6-12 kişilik olarak hazırlanan birçok modeli mevcut. Bütçe dostu bu markanın Ege mat siyah 12 parça yemek takımı beyaz renkli yemek takımından sıkılanlar için iyi bir model. Mat görünümü ile sofranıza hava katacak bu model seramikten yapılmıştır. Ayrıca bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak yüksek sıcaklıkta değil. Set içerisinde 4 adet 26 cm servis tabağı, 4 adet 22 cm yemek tabağı ve 4 adet 12 cm çorba kasesi barındırıyor. Ürünün piyasa fiyatı ise 410,00 TL.

En iyi yemek takımı markaları
Keramika

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: En iyi kettle markaları: Hızlı ve şık tasarımlı su ısıtıcısı tavsiyeleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu