Teknoloji Haberleri

Ekran kartları için devrim niteliğindeki Samsung GDDR6 DRAM tanıtıldı

Samsung, yeni nesil high-end ekran kartlarını güçlendirmek için sektörün ilk 24 Gbps DRAM’ı olan Samsung GDDR6 DRAM’ı piyasaya sürüyor. Yeni teknoloji düşük güç tüketimi ile yüksek performans sunmaya yönelik geliştirildi. Detaylar haber içeriğimizde.

Samsung GDDR6 DRAM duyuruldu

Samsung GDDR6 DRAM ürün görseli
Samsung GDDR6 DRAM ürün görseli (Görsel Samsung resmi sitesinden temin edilmiştir.)

Gelişmiş bellek teknolojisinde dünya lideri olan Samsung Electronics, bugün saniyede 24 gigabit işlem hızına sahip sektörün ilk 16 gigabit DRAM’ını test etmeye başladığını duyurdu. Yenilikçi bir devre tasarımı ve gelişmiş yalıtım malzemeleri ile tasarlanan ürün, EUV (aşırı ultraviyole) teknolojiyi kullanıyor. Samsung GDDR6 DRAM, yeni nesil ekran kartları, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ve yapay zeka tabanlı uygulamalar için grafik performansını önemli ölçüde artırma hedefiyle üretildi. Performans artışının yanı sıra düşük güç tüketimi de bu teknolojiyi önemli kılan unsurlardan biri.

Samsung, ürün planlama ekibinde yönetici olarak görev yapan Daniel Lee yeni teknoloji ile ilgili “Şu anda AI ve Metaverse tarafından yönlendirilen verilen patlaması yüksek veri kümelerini, yüksek hızlarda çalıştırabilecek grafik gereksinimlerine ihtiyacı artırıyor.” sözleriyle sektördeki gereksinimi gözler önüne serdi. Lee, konuşmasının devamında “Sektördeki ilk 24Gbps GDDR6’mızın örneklemesiyle birlikte, yeni nesil GPU platformlarında grafik DRAM’ı doğrulamayı ve yeni talepleri karşılamak için zamanında piyasaya sürmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

%30 Performans artışı sağlayacak

Samsung üretim aşamasında gelişmiş bir yalıtım malzemesi kullanarak akım kaçaklarını en aza indirgemeyi başarmış. Elektronik açıdan oldukça sağlam yapıdaki ürün yenilikçi bir devre yapısı ile tasarlanmış. Performans noktasında bakıldığında Samsung’un 24 Gbps GDDR6’sı, önceki 18 Gbps ürününe kıyasla %30 daha yüksek bir hız sunacak. GDDR6 DRAM, birinci sınıf bir grafik kartına entegre edildiğinde sadece bir saniyede 1,1 terabayta kadar veri veya yaklaşık 275 Full HD film aktarabilir. JEDEC spesifikasyonlarıyla tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlanan Samsung GDDR6 DRAM, tüm GPU tasarımlarında uyumlu olacak ve çok çeşitli grafik çözümlerinde geniş pazar benimsenmesini kolaylaştıracak.

%20 Daha az güç tüketecek

Samsung’un yeni GDDR6 serisi, dizüstü bilgisayarların pil ömrünü uzatmaya yardımcı olan düşük güç seçeneklerine de sahip olacak. Performans gereksinimlerine bağlı olarak çalışma voltajını ayarlayan dinamik voltaj değiştirme (DVS) teknolojisini kullanan Samsung, 1.35V GDDR6 endüstri standardına kıyasla 1.1V’da yaklaşık %20 daha yüksek güç verimliliğine sahip 20Gbps ve 16Gbps versiyonları sunacak.

Grafik DRAM, masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve oyun konsollarının kullanımında giderek yaygınlaşırken farklı alanlara da hitap ediyor. Elektrikli otomobillerde otonom sürüş için kullanılan ürün yapay zeka destekli tüm uygulamalar için de geliştirmelerde bulunuyor. Samsung’un yeni teknolojisi, 4K ve 8K videoları sorunsuz olarak çalıştırmaya olanak sağlayacak.

Samsung’un yeni ürünü Samsung GDDR6 DRAM’i bu ay sonu itibari ile piyasaya sunması bekleniyor. Bellek teknolojilerinde neredeyse rakipsiz olan firma, bu teknolojinin gelişmesi ve pazardaki taleplerin artması nedeniyle bu yılın sonunda çift haneli büyüme rakamlarına ulaşması öngörülüyor.

Siz de Samsung’un bellek çalışmaları ve yeni nesil DRAM’ler hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Güncel teknoloji haberleri ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu