Ev & Yaşam

Bütçe dostu ve sağlıklı en iyi su arıtma cihazları

En iyi su arıtma cihazları ile her yıl binlerce liralık maddi tasarruf elde edebilir; en sağlıklı ve lezzetli suya bir mutfak mesafesi yakınlıkta olabilirsiniz!

En iyi su arıtma cihazları konusunda sizler için kapsamlı bir rehber hazırladık. Son derece kullanışlı bu mutfak ürünü sayesinde içme suyunuzun tadını ve kalitesini iyileştirebilirsiniz. Aynı zamanda şişelenmiş su içenler için bu seçenek, yılda binlerce Türk Lirası tasarruf elde etmeye olanak tanıyacaktır. Oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olan bu su arıtma cihazları, gayet basit bir şekilde çalışmaktadır. Sürahiyi musluk suyuyla doldurup ana hazneye süzülmesi için biraz zaman tanıdıktan sonra, takriben yarım dakika içinde sağlıklı ve nefis bir içme suyuna sahip olabilirsiniz.

Musluk suyu ne yazık ki içerisinde çok sayıda zararlı maddeye ev sahipliği yapmaktadır. Kurşun, kadmiyum, cıva ve arsenik gibi ağır metallar, mikroskopik olarak bilinen küçük plastik parçaları veya tadı etkileyen kimyasallar gibi kirletici maddeler, sağlığınızı tehlikeye atmaktadır. Adeta klor tadı alacağınız ve ailenizi tehlikeye atacak musluk suyunun tehlikesini su arıtma cihazları ile tamamen yok etmeniz mümkün! Söz konusu tüm kirletici maddeleri pratik bir şekilde temizleyen bu ürünler, eviniz için en sağlıklı çözüm olacaktır. Aksi takdirde bir başka alternatif olan damacana sularını tercih edebilirsiniz. Fakat bildiğiniz üzere bu seçenek maddi olarak bütçenizi epey zorlayabilir. Bir kez para ödeyip tümüyle çözüme ulaşma şansına sahip olabilirsiniz!

Su arıtma cihazları ne işe yarar?

Ev içi kullanım için içme suyu, lezzetli yemekler hazırlamak ya da günlük su ihtiyacını karşılamak için belirli organoleptik özelliklere uygun olmalıdır. Fakat maalesef ki halihazırda mutfağımızda mevcut olan musluk suları, bunun için elverişli bir yapıya sahip değildir. Suyun rafine edilmesini ve bileşiminin kalibre edilmesini sağlayan; suyun içinde yer alan pestisitler, ağır metaller, fosfatlar, nitratlar, pas, kurşun, klor, tortu ve benzeri tüm kirletici maddeleri etkili ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırma işlevi görür.

En iyi su arıtma cihazları
Su arıtma cihazları ne işe yarar?

Su arıtma cihazları ile elde edilen fitrelenmiş sular oldukça hoş bir yapıya sahip olur. Son derece hafif bir yapıya sahip olan bu sular, saf ve bakteri içermez. Susuzluğunuzu gidermenin yanı sıra buz haline getirmek, çay – kahve yapmak, yemek pişirmek, sebze ve meyve yıkamak için ideal bir hale gelir. Her zaman elinizin altında oldukça sağlıklı bir içecek bulunmuş olur.

Su arıtma cihazlarının faydaları nelerdir?

En iyi su arıtma cihazları ile pek çok avantaja uygun fiyatlar karşılığında sahip olabilirsiniz. Son dönemlerde gittikçe yaygın bir hale gelen bu ürün, başlangıçta biraz şüpheyle karşılansa da yararlı özellikleri ve insan sağlığı açısından faydalarıyla kendini ispatlamayı başardı. Özel bir zardan geçerek suyun akmasını sağlayan ve suyu tüm zararlı maddelerden arındıran cihazlar; temel niteliği bakımından ev halkının daha iyi ve sağlıklı suya ulaşmasına hizmet ediyor.

İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Bilim insanlarına göre her gün insanların yaklaşık olarak 1.5 litre ila 2 litre kadar su tüketmesi gerekiyor. Hal böyleyken saf suya ulaşmamız da vücudumuz açısından epey önemli bir hale geliyor. Arıtıcılar suyun sertliğini önemli ölçüde azaltma yeteneğini taşıyor; bu sayede özellikle de böbrek taşından muzdarip olanlar için doğal ve lezzetli bir suya ulaşmak mümkün kılınıyor.

En iyi su arıtma cihazları
Su arıtma cihazlarının faydaları nelerdir?

Elbette ki musluk suyunun sahip olduğu sert sular yalnızca insan sağlığını kötü yönde etkilemiyor. Aynı zamanda su borularının ve aletlerinin de düşmeni olarak nitelendirilen kireçlenmeye yol açıyor. Uzun vadede boruları aşındıran pis sular, oldukça pahalı tamir işlemlerine sahip olan arızalara neden olabilecek kabuklanmaları meydana getiriyor. Fakat su arıtma cihazları, boruları daha uzun ömürlü bir hale getiriyor. Ek olarak daha iyi bir performans sunarak kalıcı bir kullanıma olanak tanıyor.

En iyi su arıtma cihazları çevresel açıdan da son derece önemli birtakım avantajlar sunuyor. Evinizde böyle bir ürüne sahip olduğunuz takdirde; çevresel anlamda kirletici, biyolojik olarak parçalanamayan ve kesin olarak doğadan atılması onlarca yıla mal olduğu için ekosistemin ölümcül bir düşmanı haline gelen plastik şişe satın alımını ciddi bir ölçüde azaltıyor. Verdiğiniz su şişesi siparişlerinde, plastik kullanımının yanı sıra birçok çevresel tehlike bulunuyor. Siparişi evinize getiren aracın saldığı karbondioksit yalnızca bunlardan bir tanesidir.

Son olarak su arıtma cihazları, genel itibarıyla mutfakta tercih edilse de banyoda da birçok kayda değer fonksiyona sahip. Arıtılmamış sert sular, kullandığınız sabunun büyük bir kısmını, kalsiyum karbonat ile reaksiyona girdiği ve yıkama sırasında pek de etkili olmayan çözünmeyen bir köpük oluşturması nedeniyle israfa neden olmaktadır. Öte yandan tatlı suyla yıkanmak, kişisel hijyen için çok daha faydalıdır. Şampuan, saç kremi ve sabun kullanımınızı daha kaliteli ve tasarruflu bir hale getirebileceğiniz gibi, ayrıca saçlarınızı daha parlak ve güçlü hale getirir. Cildiniz ise daha pürüzsüz olur.

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilir?

En iyi su arıtma cihazları için belli başlı kriterler aranıyor. Siz de bu cihazı satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı parametreler bulunuyor. İşte gözden kaçırılmaması gereken o detaylar:

  • Arıtıcının gücü: Suyun temizlik derecesini en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, muhakkak yüksek bir güce sahip arıtıcı tercih etmeniz gerekmektedir. Bu kriter, sudaki yabancı maddelerin ne denli başarılı bir şekilde uzaklaştırıldığını belirlemekte büyük bir oynar. Dolayısıyla arıtıcının gücü ne kadar yüksek olursa, elde edeceğiniz suyun saflık seviyesi de o kadar yüksek olur.
  • Filtrasyon türü: Arıtma cihazının filtreleme tipini ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz. Bu konuda en çok tercih edilen seçenek, suyu bir zardan geçirerek tüm kirleticilerden süzüp arındıran ters ozmoz sistemidir. Mikrofiltrasyon, sudaki katı parçacıkları uzaklaştırır ve tüm zararlı maddelerden başarıyla arındırır. Ultrafiltrasyon ise suyu sadece zararlı maddelerinden arındırmakla kalmaz. Aynı zamanda 0,1 mikrondan küçük tüm tehlikeli maddelerden de uzak tutar.
  • Mutfaktaki boş alan: Arıtma cihazı seçimi yaparken muhakkak evdeki boş alanınızı göz önüne alarak karar vermelisiniz. İki tip seçenek bulunmaktadır: Lavabo üstü ve lavabo altı arıtma cihazları… İlk model mutfak tezgahına yerleştirilmelidir. Oldukça hacimli bir yapıya sahip olduğu için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Aynı zamanda fazlasıyla görünür olduğu ve çevredeki ortamla uyum sağlaması gerektiği için mutfağınızda hoş görünecek bir ürünü tercih etmelisiniz. İkinci opsiyon ise lavabonun altına monte edilebilir. Diğerine göre daha küçük bir yapıya sahip olan bu modeller, rahatlıkla gizlenebilir. Dolayısıyla estetik anlamda beklentilerinizi tatmin edemese dahi kirli bir görüntü ortaya koymaz.
  • Kişi sayısı: Su arıtma cihazı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de ailenizdeki kişi sayısına göre bir tercihte bulunmanız olmalıdır. Evde yalnız yaşayan bir insanın ihtiyaç duyduğu su kapasitesi daha düşükken, kalabalık bir aile ise muhtemelen daha geniş bir su kapasitesine ihtiyaç duyacaktır.
En iyi su arıtma cihazları
Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilir?

En iyi su arıtma cihazları

Yaptığımız kapsamlı piyasa araştırması sonrasında en iyi su arıtma cihazları için sizlere bir seçki oluşturduk. Listede uygun fiyatlı modeller ile en iyi performansı sunan daha pahalı modelleri rastgele bir şekilde sıraladık. İşte o cihazlar…

İhlas Cebilon Aura Silver Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazları listemizin ilk sırasında İhlas Cebilon Aura Silver yer alıyor. Yaklaşık 2 bin 200 TL karşılığında piyasada satılan bu ürün, bölgenizde yer alan İhlas Pazarlama yetkili servisleri tarafından getirilip ücretsiz bir şekilde mutfağınıza kuruluyor. TDS değeri oldukça yüksek deniz suyu, kuyu suyu, çamurlu su gibi sağlıksız ve pis sular için farklı olarak tasarlanmış sistemlere ev sahipliği yapan cihaz, pompasız ve şebeke suyu basıncıyla çalışıyor.

En iyi su arıtma cihazları
İhlas Cebilon Aura Silver Su Arıtma Cihazı

İhlas Cebilon Aura Silver su arıtma cihazı tank kapasitesi itibarıyla 8 litrelik bir alana sahiptir. Tank hava basıncı 7-8 psi olarak açıklanırken; günlük kapasitesiyle 67,04 gpd olarak belirtiliyor. Kullanıcılarına yüzde 85 ila yüzde 98 değerinde saflaştırma oranı vaat eden cihaz, “musluktan bardağa için kana kana” sloganıyla lanse ediliyor.

Evora 13 Aşamalı 10 Lt Kapalı Kasa Pompasız Su Arıtma Cihazı

Güvenilir ve dayanıklı ürünleri ile adından sıkça söz ettiren Evora markası tarafından geliştirilen 13 aşamalı ve 10 litre çelik içli tanka sahip olan su arıtma cihazı modeli, 888 TL karşılığında piyasada yer alıyor. Tezgah altı tipli ürün, kullanıcılardan övgü ve memnuniyet dolu geri bildirimler topluyor.

En iyi su arıtma cihazları
Evora 13 Aşamalı 10 Lt Kapalı Kasa Pompasız Su Arıtma Cihazı

Muadillerine göre rakipsiz bir fiyat etiketi sunan ürün, en iyi su arıtma cihazları arasında yer alıyor. ‘Teknolojinin suya dokunuşu’ sloganıyla lanse edilen ürünün içerisinde sediment filtre, aktif karbon filtre (GAC), blok karbon filtre (CTO), post karbon filtre (tatlandırıcı), membran 75 GDP filtre ve 8’li mineral filtre yer alıyor. Son derece ekonomik bir fiyatla karşımıza çıkan cihaz; tertemiz, saf ve lezzetli suyu mutfağınızla buluşturuyor.

Conax Premium Su Arıtma Cihazı

Yaklaşık 2 bin 900 TL karşılığında piyasaya boy gösteren Conax Premium, en iyi su arıtma cihazları içerisinde kabul ediliyor. Müşterilerinden tam not alan bu marka, yedi aşamalı filtrasyon teknolojisini bir araya getiriyor. 5 mikron tortu filtre, aktif karbon blok filtre, 1 mikron tortu filtre, ters ozmos membran filtre, hindistan cevizi kabuğu karbon filtre, mineral filtre ve alkalin filtreyi bünyesinde taşıyor. Mineral filtreyle birlikte toplamda sekiz çeşit mineral seviyesine ait zengin suya ulaşmak mümkün hale gelirken; alkalin filtreyle ise suyun pH seviyesi 8.5 oranına ulaşıyor.

En iyi su arıtma cihazları
Conax Premıum Su Arıtma Cihazı

Conax Premium yalnızca bütçeniz ve sağlığınız için fayda göstermiyor; bu avantajlı özelliklerinin yanı sıra ayrıca çevreye karşı da duyarlı bir sistemden yararlanabiliyorsunuz. Cihaz elektrik gereksinimine ihtiyaç duymadığı için çevresel anlamda verim elde ediliyor. Öte yandan ürünün renkli ve şık tasarımı, portatif yapısıyla birleşince mutfağınızda fazla yer kaplamayan, göz alıcı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Lg Chem Membranlı Gold 12 Litrelik 12 Aşama Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazları arasında yer alan LG CHEM GOLD SERIES, 10 aşamalı 6 filtreli bir kullanıma olanak tanıyor. Cihazda PPF inline sediment filtre, UDF unline filtre, CTO inline filtre, membran filtre, 5’li mineral filtre ve kokonat bazlı tatlandırıcı karbon filtre bulunuyor. Kırmızı renk seçeneğiyle son derece şık bir görünüm içeren cihaz, 1.499 TL’den alıcıların karşısına çıkıyor.

En iyi su arıtma cihazı
Lg Chem Membranlı Gold 12 Litrelik 12 Aşama Su Arıtma Cihazı

12 litre antibakteriyel çelik tanklı su arıtma cihazı, 5 yıl garanti desteğiyle alıcısıyla buluşuyor. Pompasız bir şekilde hizmet veren ürün, elektrik harcamıyor. Bunun yerine şebeke basıncı ile çalışıyor. Son olarak LG, ürünü satın alan müşterilerine bağlantı ekipmanları, mineralli duş başlığı ve dekoratif musluk hediye ediyor. Böylelikle ortalama bir fiyatla son derece yüksek verime ulaşmak mümkün hale geliyor.

Spring Water 11 Aşamalı Evsel Su Arıtma Cihazı

3 bin 850 TL karşılığında listelenen Spring Water ürünü son derece konforlu bir hizmet sağlıyor. Ücretsiz kurulum imkanıyla gelen cihaz, yılda 1 kez filtre değişimine ihtiyaç duyuyor. 11 aşamalı üründe 5 mikron sediment filtre, granül aktif karbon filtre, blok karbon filtre, ters ozmoz membran filtre, post karbon filtre, 4’lü öezl mineral alkali filtre, detoks filtre ve alkalin filtreye ev sahipliği yapıyor.

En iyi su arıtma cihazı
Lg Chem Membranlı Gold 12 Litrelik 12 Aşama Su Arıtma Cihazı

Spring Water’ın 11 aşamalı su arıtma cihazı, saatte 10 litre üretim kapasitesine sahip. Günlük üretim kapasitesi ise 240 litreye ulaşıyor. Cihazın dikkat çekici fonksiyonlarından da bahsetmek gerekirse; su kaçağı sensörü sayesinde filtre değişimi sırasında oluşabilecek kabin içi su kaçaklarının evinize zarar vermesi imkansız kılınıyor. Sensör, olası bir sızıntı durumunda cihazın otomatik olarak kapanmasını sağlıyor. Basınç düşürücü özelliği ise şebeke basıncının 4 bar ve üzerindeki basınçları düşürerek cihazın yedek parçalarının basınçtan zarar görmesini engelliyor.

Hanedan 11 Aşama 9 Litre Çelik Tanklı 80 Gpd Membranlı Su Arıtma Cihazı

Uygun fiyatlı ve en iyi su arıtma cihazları içerisinde yer alan bu ürün, 990 TL karşılığında raflarda listeleniyor. Temiz ve kaliteli bir suda bulunması gereken tüm koşulları yerine getiren cihaz; içimi, tadı, kokusu ve olağanüstü yumuşaklığıyla kaliteyi mutfağınıza taşıyor. Antibakteriyel çelik – metal tank yapısıyla dayanıklı bir imaj çizen cihazda toplamda 11 filtre seçeneği yer alıyor.

En iyi su arıtma cihazı
Hanedan 11 Aşama 9 Litre Çelik Tanklı 80 Gpd Membranlı Su Arıtma Cihazı

Hanedan imzalı su arıtma cihazı, membran filtresi sayesinde moleküler düzeyde suyu filtreden geçirerek içerisinde yer alan mikrop, bakteri, ağır metal, suyu sertleştiren mineral ve benzeri tüm zararlı maddeleri ustalıkla arındırıyor. Filtreden geçen su yüzde 100 doğal mineraller ilave edilerek, besin elementleriyle birlikte karşımıza çıkıyor. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında büyük rol oynayan cihaz, aynı zamanda vücut, saç ve cilt sağlığı için de önemli mineralleri bünyesinde barındırarak çok yönlü bir fonksiyon sunuyor.

Piksel Aqua 12 Aşamalı Su Arıtma Cihazı

Uygun fiyatlı su arıtma cihazı satın almak isteyenler için son derece kaliteli bir tercih olacak Piksel Aqua, 12 aşamalı 8 filtreyi bünyesinde taşıyor. Kapalı kasa tipli cihada 5 mikron sedimente filtre, UDF GAC karbon filtre, CTO blok karbon filtre, LG 80 GPD membran filtre, 5’li mineral filtre, detox filtre, alkalin filtre ve tatlandırıcı post karbon filtre bulunuyor. 12 litrelik kapasiteye sahip olan ürün, metal ve paslanmaz yapısıyla uzun ömürlü bir kullanıma olanak tanıyor.

En iyi su arıtma cihazı
Piksel Aqua 12 Aşamalı Su Arıtma Cihazı

Sağlıklı ve leziz bir suya ulaşmak için bir adım uzağınızda olan Piksel Aqua cihazı, en iyi su arıtma cihazları arasında kabul edilmekte. Son derece titiz bir şekilde fonksiyonlarını ortaya koyan ürün; kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum içeren suyu arındırılmış ve saf bir şekilde sizlerle buluşturuyor. Cihaz 1.326 TL’den alıcılara ulaşıyor.

Lg Chem Membranlı Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazları içerisinde yer alan LG Chem, 1.969 TL karşılığında raflarda kendine yer buluyor. Kullanıcılardan övgü dolu yorumlar alan ve başarısını ispatlayan cihaz; saatte 15, günde ise 300 litre üretim kapasitesi sağlıyor. 5 mikron sediment filtre, granül aktif karbon filtre, blok karbon filtre, 75 GPD LG membran filtre ve kokonatlı tatlandırıcı filtre en sağlıklı ve lezzetli suya ulaşmanız için bir araya geliyor.

En iyi su arıtma cihazı
Lg Chem Membranlı Su Arıtma Cihazı

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Sağlık ve Lezzet için: En İyi Su Markaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu