Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 12 Çalışmalarına Başladı

2021 yılında Windows 11’i yayınlayan Microsoft, Windows 12 çalışmalarına hızlı başladı. Kaynaklar, yeni işletim sisteminin 2024 yılında hayatımıza gireceğini belirtiyor. Detaylar haber içeriğimizde.

Windows 11 beklenen ilgiyi görmedi

Microsoft, uzun yıllar kullanılan Windows 10 sürümünden sonra geçen yıl yeni işletim sistemi Windows 11’i yayınladı. Bu yeni sürüm, stabil kullanımı ile kullanıcılar tarafından beğeni ile kullanılan Windows 10’a nazaran oldukça köklü değişiklikler içeriyordu. İlk bakışta başlat menüsünün kaldırılması, işlevsel özelliklerin yer almaması ve araç çubuğundaki değişmeler kullanıcılar tarafından pek ilgi görmedi. Kullanıcılardan gelen geri dönüşleri inceleyip üst üste yeni güncellemeler yayınlansa da Windows 11’in ilk intibası kullanıcılar tarafından hoş karşılanmamıştı.

Biraz geçmişe gidecek olursak kararlı ve stabil bir sürüm olan Windows XP’den Windows 7’ye geçişte de benzer sorunlar ortaya çıkmıştı. Kullanıcıların olumsuz yorumları sonrasında Windows 8 yayınlanmış, bu sürümde yer alan güvenlik zaafiyetleri ve sorunlu sistem özellikleri nedeniyle Windows 8.1 sürümü duyurulmuştu. Bu noktada Windows 11, köklü değişiklikler içeren Windows 7’nin kaderini yaşıyor gibi görünüyor.

Windows 12 için beklenen tarih 2024

Dünya’nın en büyük yazılım ve teknoloji şirketlerinden olan Microsoft, kullanıcıların beğenerek kullanacağı bir işletim sistemi için kolları sıvadı. Windows Central isimli platformdan yayınlanan rapora göre şirket, Windows 12 için çalışmalarına başladı. Ayrıca şirket, Windows sürümlerindeki güncellemeler için de bundan sonraki süreçler için belirli periyotlar belirliyor. Windows Central’in iddiasına göre Microsoft, hali hazırda güncel işletim sistemi olan Windows 11 için getireceği Windows 11 Sun Valley 3 isimli güncellemeyi iptal edip direkt olarak yeni bir işletim sistemine yöneldi.

Raporda belirtilen veriler gerçeği yansıtıyorsa Windows 12, Windows 11’den yaklaşık 3 yıl sonra; 2024 yılı itibariyle kullanıcılara sunulacak.

Windows güncelleme tarihleri değişiyor

Windows güncelleme görseli
Windows güncelleme görseli

Microsoft, zaafiyetler ve küçük değişimler için yayınladığı güncellemelerin haricinde işletim sistemleri için yılda 2 kez büyük güncelleme yayınlıyordu. Şirketin bu güncelleme sıklıklarını da değiştirmeye yöneldiği iddia edildi. Microsoft, güncellemelerini “Anlar” olarak adlandırdığı ve yılın belirli zamanlarında sunulan özellik paketleriyle kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Güncellemelerin yılda 2 kezden 4 keze çıkarılması bekleniyor.

Bilgisayarların Windows Update kısmına gelen beta güncellemeleri eski sıklığı ile devam edecek. Küçük düzenlemeleri ve güvenlik zaafiyetlerinin onarımını içeren bu güncellemeler beta sürüm olarak yayınlanacak.

Windows 11 görev çubuğu değişiyor

Microsoft’un Windows 12 çalışmaları süredursun diğer yandan da Windows 12’yi kullanıcı isteklerine yönelik bir işletim sistemi haline getirmenin çalışmaları sürüyor. Kullanıcılar tarafından en çok eleştirilen Windows 11 görev çubuğu gelecek yeni bir güncelleme ile değiştirilecek. Bir arama butonu ve birkaç widget dışında oldukça boş görünen araç çubuğu için Microsoft yeni özellikleri test ediyor. Yapay zeka destekli bileşenler eklenecek bölümde, Windows 10’dan alışık olduğumuz bildirimler kısmı da geri getirilecek. Ayrıca görev çubuğu için kullanıcıların seçim yapabileceği 3 farklı tema tasarımı üzerinde çalışılıyor. Microsoft, Windows 11 için bu güncellemeyi Temmuz ayı içerisinde yayınlayacağını duyurdu.

Siz de Microsoft’un işletim sistemi çalışmaları ve Windows 12 hakkında görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Teknolojiye dair gelişmeler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalmaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu