Teknoloji Haberleri

Microsoft ve Netflix Reklam Ortaklığı Kurdu

Netflix, Nisan ayında düşük fiyatlı ve reklamlı bir üyelik paketi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Yeni üyelik tipi için reklam anlaşması da yapıldı. Netflix içeriklerinde yayınlanacak reklamları Microsoft sağlayacak. Netlix – Microsoft ortaklığına dair tüm detaylar haberimizde.

Netflix için son 1 yıllık süreç beklentilerin altında geçiyor. Öyle ki şirket sürekli işten çıkarmalar, borsada hisse düşüşleri ve abone kayıpları ile gündem oluyordu. 2022 yılı içinde 200 binden fazla abone kaybı yaşayan Netflix, çalışanlarının %3’lük bir dilimini işten çıkarmıştı. Şirket tarafından kötü gidişata dur diyebilmek adına yeni abone kazanmaya yönelik bir üyelik tipi düşünüldü. Kullanıcılar, bu üyelik tipine standart paketlerden daha düşük fiyata sahip olacak ancak içeriklerde reklam yer alacaktı. Bu birçok içerik platformundan bildiğimiz bir model. YouTube’da normal üyelerin reklam izleyip premium üyelerin reklamsız izlemesi ile benzer bir mantık.

Microsoft, Netflix’in reklam sağlayıcısı olacak

Netflix ve Microsoft reklam ortaklığı
Netflix ve Microsoft reklam ortaklığı

Netflix reklamlı üyelik için ilk adımı attı ve Microsoft ile bir ortaklık anlaşmasına imza attı. Yapılan anlaşmaya göre Microsoft, Netflix’in içeriklerinde yayınlayacağı reklamlar için reklam verenleri sağlayacak. Ortaklık ayrıca Microsoft’un Netflix abonelerinin gizliliği ve güvenliğini sağlaması gibi maddeleri de içeriyor. Anlaşma, Microsoft’un blog sayfasında Netflix, Microsoft’u Yeni Abonelik Planı İçin Ortak Olarak Seçti başlığı ile duyuruldu.

Yapılan açıklamada Netflix COO’su Greg Peters’in sözlerine de yer verildi. Microsoft’un bu iş için en iyi olduğunu belirten Peters şu açıklamalarda bulundu;

“Nisan ayında temel, standart ve premium üyelik modellerimize ek olarak daha düşük fiyatlı ve reklam destekli bir abonelik planı sunacağımızı duyurduk. Bugün, Microsoft’u global reklamcılık ve satış ortağımız olarak seçtiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Microsoft, birlikte reklam destekli bir paket oluşturabilmemiz için ve reklam ihtiyaçlarımızı tedarik edebilmesi için kendini kanıtlamış bir şirket. Daha da önemlisi Microsoft, üyelerimiz için güçlü gizlilik korumalarının yanı sıra hem teknoloji hem de satış tarafında zaman içinde yenilik yapma esnekliği sundu. 

Daha çok erken ve üzerinde çalışmamız gereken çok şey var. Ancak uzun vadeli hedefimiz açık: Tüketiciler için daha fazla seçenek ve reklamverenler için birinci sınıf, daha iyi bir marka deneyimi oluşturmak. Bu yeni hizmeti hayata geçirirken Microsoft ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Netflix reklamlı üyelik ne zaman gelecek?

Netlix reklamlı üyelik için bugün itibariyle Microsoft ile ortaklaşa hareket etmeye başladığını açıkladı. Ancak bu üyelik tipinin ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatı ile ilgili bir bilgiye yer verilmedi. Netflix COO’su Greg Peter’s in açıklamaları üyeliğin açılma tarihi için yıl sonunu işaret ediyor.

Öte yandan Netflix’in 19 Temmuz tarihinde 3 aylık kazanç raporunu açıklaması bekleniyor. Daha önce ikinci çeyrek için milyona yakın abone kaybı yaşayabileceklerini açıklayan şirket, son dönemde ortaya çıkan hisse kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Yeni reklam ve satış ortağı Microsoft ise toplam gelirinin %6 oranında bir dilimini reklam faaliyetlerinden elde ediyor.

Siz de Netflix’in yeni reklamlı üyelik tipi ve Netflix içerikleri hakkındaki fikirlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu