Teknoloji Haberleri

Kripto Para Piyasasını Hırsızlık Vurdu! İkinci Çeyrekte Kayıp 670 Milyon Dolar

2022’nin ikinci çeyreği kripto para piyasası açısından tam bir buhran dönemi oldu. Yatırımcılar tarafından coinlerdeki düşüş nedeniyle ayı piyasası gibi tabirler kullanılsa da olayın farklı bir boyutu daha var ki o da kripto para hırsızlığı. Bir güvenlik hizmeti kuruluşu olan Immunefi 2022 yılının ikinci çeyreği için bir analiz paylaştı. Bu analiz kripto para piyasasında buhar olup uçan rakamları içeriyor. Analiz ve raporların tüm detayları haber içeriğimizde.

670 milyon dolar kripto para çalındı

Immunefi raporunda ikinci çeyrekte meydana gelen kayıpların toplamının 670 milyon doları aştığını belirtti. Bu kayıpların %97 oranındaki kısmının sebebi ise hacklenme vakaları. 3 aylık süreçte 4 farklı hacklenme ve veri hırsızlığı vakası yaşandı. Bu vakalardan Beanstalk 182 milyon dolar, Harmony Horizon 100 milyon dolar, Mirror 90 milyon dolar ve TribeDAO 80.34 milyon dolar değerinde kayıp yaşadı. Kripto para piyasasında 2021 yılının aynı döneminde kayıp miktar 440 milyon dolardı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre %52 oranında bir artışı işaret ediyor.

Immunefi tarafından ilk çeyrek için hazırlanan rapora göre iyimser bir tablo var. İlk çeyrekte açıklanan kayıp kripto para miktarı 1.23 milyar dolar değerindeydi. Bu da ilk ve ikinci çeyrek arasında %45.5 oranında bir düşüşü gösteriyor. Tabi ilk çeyreği bu denli üstün gösteren şeyin tarihin en büyük Defi hacki olduğunu belirtmekte yarar var.

İlginizi çekebilir: Yeni başlayanlar için Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır?

Kripto para hırsızlığı sona ermeyecek

Immunefi, paylaştığı analizde 3. çeyrek için de durumun önceki süreçlerden çok farklı olmayacağını açıkladı. Siber güvenlik platformu Fireblocks’un kurucu ortağı ve CEO’su Michael Shaulov kripto para piyasasında yaşanan hacklenme ve hırsızlık olayları ilgili global teknoloji platformu TechCrunch’a şu açıklamalarda bulundu;

“Merkezi olmayan ekonomi büyümeye devam ettikçe bu teknoloji ile etkileşim kuran kullanıcı fonları da artmaya devam edecek. Bu durumda siber güvenliğin önemi de daha fazla artacak. Paranın yöneldiği yeri, bilgisayar korsanları da takip etmeye devam edecek. Kullanıcıları ve protokolleri bilgisayar korsanlarından korumak için, geliştiricilerin fonları bilgisayar korsanlarına karşı daha güvenli ve esnek hale getirmek için hem dahili hem de üçüncü taraf sağlayıcılar arasında dijital varlık operasyonlarının sıkı kontrolünü sürdürmeleri gerekir”

Siz de kripto para piyasasındaki hacklenme ve hırsızlık olayları ile ilgili görüşlerinizi, kripto para piyasası ne kadar güvenilir ile ilgili fikirlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak: TechCrunch

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu