Teknoloji Haberleri

iOS 16 Beta Sürümü Yayınlandı

Apple’ın iPhone telefonlarda kullanılacak yeni işletim sistemi iOS 16’nın test sürümü olan iOS 16 Beta yayınlandı. iOS 16 güncellemesi alacak tüm iPhone modelleri güncellemeyi indirebilecek. iOS 16’nın yanı sıra macOS 13 Ventura, WatchOS 9 ve iPadOS işletim sistemlerinin beta sürümleri de kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda. Yeni sürüme ilişkin tüm detaylar haberimizde.

Apple yeni işletim sistemleri için beta sürüm yayınladı

Apple, Haziran ayında düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde yeni ürünlerini ve işletim sistemlerini tanıttı. Etkinlikte tanıtımı yapılan işletim sistemleri akıllı telefonlar için iOS 16, Apple bilgisayarlar için MacOS 13 Ventura, iPad’ler için iPadOS ve Apple akıllı saatler için WatchOS 9 idi. Firma, bugün itibariyle bu işletim sistemlerinin tamamı için beta sürümleri yayınladı. Kullanıcılar isterlerse güncellemeleri cihazlarında kullanmaya başlayabilecek.

Adı geçen işletim sistemleri arasında kullanıcıların en çok merak ettiği güncelleme ise iOS 16. Yeni sürümde geliştirilen özelleştirilebilir kilit ekranı, farklı odaklar için ayrıntılı kontrol seçenekleri ve yeni mesajlaşma özellikleri kullanıcılar tarafından merakla bekleniyordu. Yayınlanan iOS 16 Beta sürümü ile kullanıcılar yeni özellikleri deneyimleyebilecek.

iOS 16 Beta kullanıcıların merakını dindirecek olsa da kararlı sürüm olmaması nedeniyle akıllı telefonlarda bazı sorunlara yol açabilir. Telefonda bazı özelliklerin çalışmaması, donma ve kasma gibi sorunlarla karşılaşmamak için kararlı sürümü beklemek en doğrusu olur. Zira Apple, bu sürümü deneme amaçlı olarak yayınlayıp ortaya çıkan sorunları kararlı sürümde güncelleyecek. iOS 16 kararlı sürümünün Eylül ayında yayınlanması bekleniyor.

iOS 16 hangi telefonları destekliyor?

iOS 16 Beta
iOS 16

iOS 16 sürümü iPhone 8 ve sonrasında çıkan akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Beta sürümü de aynı şekilde bu modelleri kapsıyor. iOS 16 Beta indirilebilen telefonlar iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone SE (2. ve 3. nesil), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleridir.

iOS 16 Beta güncellemesi nasıl yapılır?

Akıllı telefonunuz yukarıda yer alan modellerden biriyse ve iOS 16 beta sürümünü indirmeye karar kıldıysanız güncellemeyi telefonunuzun ayarlar kısmından kolayca indirebilirsiniz. Güncellemeyi indirmek için telefonunuzda Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi sekmelerinden iOS 16 Genel Beta Sürümü adımlarını takip ederek başlatabilirsiniz. İndirme tamamlandığında telefonunuzun ekranında güncellemeyi yüklemek isteyip istemediğinizle ilgili onay sayfası açılacak, onay verdiğiniz taktirde telefonunuz yeni sürümü yüklemeye başlayacaktır. Ortalama 10 dakika süren yükleme esnasında telefonunuz birkaç kez kapanıp açılacaktır. Güncelleme tamamlandığında iOS 16 Beta tanıtım içeriği ile karşılaşır ve ardından telefonunuzu yeni özellikleriyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Apple’ın yayınladığı diğer işletim sistemlerinin güncellemelerini de yine aynı şekilde cihazınızın Ayarlar kısmından ya da Apple resmi sitesinin Apple Beta Yazılım Programı sayfasından indirebilirsiniz.

iOS 16 ve Apple güncellemeleri ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtmeyi unutmayın. En güncel teknoloji haberleri ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu