Teknoloji Haberleri

Instagram Live Producer Duyuruldu. Live Producer Nedir?

Instagram, bugün yayınladığı yeni duyuru ile Instagram Live Producer özelliğini tanıttı. Live Producer özelliği kullanıcıların bilgisayar üzerinden canlı yayın açabilmesine olanak sağlıyor.

Dünya’nın en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Instagram, kullanıcıları için yeni geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Son olarak bugün Instagram Live Producer isminde yeni bir geliştirme yayınlandı. Bu geliştirme ile kullanıcılar bilgisayarları üzerinden canlı yayın başlatabilecek. Canlı yayın özelliği şu ana kadar sadece mobil cihazlarda kullanılabiliyordu.

Instagram Live Producer nedir?

Instagram, yeni özelliği tanıtım içeriklerinin yer aldığı blog sayfasında paylaştı. Live Producer başlığı altında şu açıklamalara yer verildi;

Instagram Live Producer, bir yayın anahtarı aracılığıyla yayın yazılımı (OBS, Streamlabs, vb.) kullanarak Instagram’da canlı yayına geçmenize olanak tanır. Bu entegrasyon, ek kameralar, harici mikrofonlar ve grafikler dahil olmak üzere geleneksel telefon kamerasının dışındaki prodüksiyon özelliklerini açar. Bu özellik sadece instagram.com’da mevcuttur.

Instagram Live Producer nasıl kullanılır?

Instagram Live Producer kullanımı
Instagram Live Producer kullanımı

Live Producer, OBS ve Streamlabs gibi yayın yazılımları aracılığı ile kullanılabilir. Bilgisayar üzerinden canlı yayın yapabilmeniz için bu yazılımlardan birini yüklemeniz ve bilgisayarınızın Instagram’ın belirlediği sistem gereksinimlerini karşılayabilmesi gerekir.

Live Producer özelliğini kullanabilmek için 16×9 en boy oranı, 30 fps değerinde 720p kalite, 1280×720 çözünürlük ve 2.250 ila 6000 kbps aralığında video bit hızı özelliklerinin desteklenmesi gerekir. Video kalitesi için 360p ve 480p de kullanılabilir ancak görüntü kalitesi daha düşük olacaktır. FPS değeri olarak 60 fps de kullanılabilir ancak Live Producer bu formatı desteklemediği için video yine 30 fps olarak gösterir. Daha sonra bir güncelleme ile bu durumun geliştirilmesi bekleniyor.

Live Producer ile bilgisayar üzerinde canlı yayın açabilmek için stereo ses düzeni, 44.1 KHz örnekleme hızı ve 256 Kpbs’ye kadar da bit hızı özelliklerine ihtiyaç duyulmakta.

Bilgisayarınız sistem gereksinimlerini karşılıyorsa istediğiniz yayın yazılımı aracılığı ile Live Producer özelliğini kullanabilirsiniz. Konu ile ilgili sık sorulan sorular ve uygulama kullanım rehberi için Instagram’ın yayınladığı resmi duyuruyu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

En güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu