Eğitim

Tüm öğrencilerin hayalini kurduğu İngiltere’nin en iyi üniversiteleri

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri, aynı zamanda dünyanın en prestijli okullarını kapsamaktadır. Sizler için o üniversitelerle ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntıları bir araya getirdik.

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri hangisidir? İngiltere’nin en iyi üniversitelerine girebilmenin şartları nelerdir? İngiltere’nin en iyi üniversiteleri hangi şehirdedir ve konaklama nasıl sağlanır? İngiltere’nin en iyi üniversiteleri ne gibi avantajlar sunar? Bu gibi sorulara cevap arıyorsanız sizler için hazırladığımız içeriğe bir göz atın!

Yurtdışında eğitim öğretim görmek isteyenler oldukça saygın ve prestijli üniversite arıyorsanız ilk olarak İngiltere’deki üniversitelere bir göz atmalısınız. Buradaki üniversiteler başarı sıralamalarında en üst sıralarda yer alır. Bu ülkede yaklaşık olarak 150 adet üniversite mevcuttur. Her biri farklı bölümlerde ders vererek birçok ülkeden öğrenciyi ağırlama kapasitesine sahiptir. Başarıya imza atan pek çok bilim insanının çıktığı İngiltere üniversitelerinin hemen hepsi olmasa da YÖK denkliğine sahiptir. Bu sayede Türkiye’den pek çok öğrenci eğitim imkanı bulabilir. Her bir üniversite farklı eğitim sistemlerine sahiptir. Peki İngiltere’de üniversite eğitim sistemi nasıldır? Gelin bir bakalım…

İngiltere eğitim sistemi nasıl?

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listemize göz gezdirmeden önce İngiltere’de eğitim sistemin nasıl olduğunu incelemek gerekir. Burada eğitim sistemi genellikle lisans ve lisansüstü olarak iki şekildedir. Lisans eğitimi süreci genelde 3 yıl sürer.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
İngiltere eğitim sistemi nasıl?

3 yıllık lisans eğitimi elbette öğrencinin başarı durumuna ve üniversitenin eğitim sistemine göre farklılık gösterebilir. İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de mezun olduğu lisenin eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü mezun olunan lisenin eğitim sistemi üniversiteye girişinizde önemli bir etkendir. Eğer İngilizce dil seviyeniz yeterli durumda değilse üniversite sizi hemen lisans eğitimine başlatmaz. Bunun için A Level seviyesine gelmeniz ve İngilizce gelişimini yeterli düzeye çıkarmak gerekir. Bu nedenle 1 sene boyunca hazırlık eğitimi verilir.

Elbette hazırlık için de belirli bir seviyede İngilizce bilmeniz koşulu vardır. Bu eksikliği giderebilmek ve hazırlık sınıfına kabul görülmeniz için önceden dil eğitimi alarak pekiştirme sağlayabilirsiniz. Ayrıca İngiltere’deki birçok üniversite, hazırlık aşamasında olan öğrencilere matematik, fen ve sosyal bilimlerde eksik olduğu alanlar için de ders verir. Bu aşama başarı ile tamamlandıktan sonra istediğiniz bölümü seçebilir ve lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Mezun olduğunuz herhangi bir İngiltere üniversitesi size kariyer kapısı açabilir ve iş bulmanızda avantaj sağlar. Oldukça gelişmiş teknolojik gereçler ile donatılan bu üniversitelerde yüksek lisans eğitimi de alabilir ve üniversitelerde çalışma imkanı da bulabilirsiniz.

İngiltere’de üniversite seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri hakkında tavsiyelerimize geçmeden önce seçeceğiniz üniversitenin sizlere sunduğu kıstasları incelemek gerekir. Örneğin; üniversitenin bulunduğu bölge, hangi bölümleri içerdiği ve öğrencilere sunduğu avantajlar gibi konuları araştırmalı ve ona göre yol almalısınız. Bunun dışında üniversitenin sunduğu burs ve yaşama imkanları da araştırılmalıdır.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
İngiltere’de üniversite seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Seçeceğiniz üniversitenin bulunduğu konum ve yakın çevresi hakkında bilgi edinmek size oldukça motivasyon verecektir. Üniversitenin konumunu araştırabilir, eğitim süreci dışında yaşamınıza yön verecek koşulları bilmek içinizi rahatlatacaktır. Üniversitenin yakın çevresindeki kiralık daireler ve özel yurtlar hakkında bilgi edinmeli ya da üniversitenin içinde yer alan konaklama imkanları da araştırılmalıdır.

İngiltere’de üniversite için öğrenci vizesi şartları nelerdir?

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri bünyesinde eğitim görebilmek için öğrenci vizesi alınmalıdır. Bu vizeyi alabilmek için bazı koşulları karşılamak gereklidir. Ayrıca bu vize yalnızca lisans ve yüksek lisans öğrencileri dışında İngilizce dil kursu ve araştırma ve mesleki sertifika programları eğitimi almak isteyen öğrenciler için de geçerlidir. 6 aydan uzun süren eğitim programları için düzenlenen bu vize yaş gruplarına göre değişim gösterir. Örneğin; 4-17 yaş gruplarındaki öğrenciler için Tier 4 (çocuk) vize türü geçerliyken diğer öğrenciler için ise Tier 4 (genel) vize türü geçerlidir. Uzun süreli eğitim yani üniversite eğitimi alabilmek için başvurduğunuz vizeye başvuru yaparken genel şartlar incelenmelidir.  Bu şartlardan bazıları şunlardır:

 • Haftada en az 15 saatlik bir eğitim görmek
 • Orta düzeyde bir İngilizce seviyesine sahip olmak (Devlet onaylı dil eğitimi testine girerek bunu kanıtlamanız gerekmektedir.)
 • Kabul görülen üniversiteden Eğitim Kabul Belgesi (CAS) numarasını bilmek
 • Vize başvuru formunu çevrimiçi (online) bir şekilde doldurmak (Bu başvuru tüm İngiltere vizesi almak isteyenler için geçerlidir.)
 • İngiltere vize ücretini ödemek
 • Zorunlu sağlık sigortasını ödemek (Online ödeme)
 • Eğitim alacağınız üniversiteye sunulan ve CAS belgenizde belirtilen akademik dokümanların orijinal halleri ve İngilizce versiyonlarını edinmek (diploma, transkript ve IELTS gibi.)
 • Nüfus kayıt örneği
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
İngiltere’de üniversite için öğrenci vizesi şartları nelerdir?

Bu şartların dışında bir de banka hesabınızda en az 4 bin TL bulunması gerektiğini bilmelisiniz. Son 3 ay içerisinde banka hesap hareketlerini ve banka hesap dökümleri de başvuru evrakları arasında istenir. Bu nedenle hesaplamalarınızı ona göre yapın. Vize başvurunuzda bir pürüz çıkmasını istemezsiniz.

İngiltere’de üniversite ücretleri ne kadar?

İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Üniversite eğitim ücretleri bu ülkede farklılıklar gösterir. Özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinde fiyat farkını iyice araştırmak ve bilmek önemlidir. Yaklaşık olarak fiyatlar 10-35 bin İngiliz Sterlini arasında değişim gösterir.

İngiltere’de burslu eğitim var mıdır?

Burslu üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler de vardır. Bazı İngiltere üniversiteleri yıllık olarak burs verir. Bu burslu eğitimden faydalanmak isteyenlerin ilgili üniversiteler hakkında detaylı bir araştırma yapması önerilir. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği burslarının pek çoğundan Türk öğrenciler faydalanabilir. Bir de kraliyet bursu adında bir burs programı da var. Yüksek lisans eğitimi alacak olan öğrencilere verilen bu burs, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, uluslararası hukuk, iktisat, enerji ve göç alanlarında eğitim görecekler için oluşturulmuştur. Bunların dışında, yurtdışında eğitim gören Türk öğrencilerin hangi ülkede olduklarının bir şartı olmaksızın Milli Eğitim Bakanlığının yurtdışı eğitim bursları da mevcuttur. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TÜBİTAK’ın yer verdiği avantaj sağlayan burslar da vardır.

İngiltere üniversiteleri konaklama sağlar mı?

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri kendi bünyesinde konaklama imkanı sunar. Genellikle kampüs yerleşkesi içinde yer verdikleri üniversite yurtları olur. Bazı üniversitelerin yurtları ise kampüsten uzak olmamak kaydıyla yerleştirilmiş şekilde yürüme mesafesindedir. Bu yurtlar genel olarak tek, çift ya da 3-5 kişilik odalardan oluşur. Eğitim göreceğiniz üniversitenin barındırdığı yurtlarda her imkan aynı olmayabilir. Bu nedenle yurtlara başvuru yaparken detaylı bir şekilde araştırma yapılmalıdır. Ayrıca üniversite yurdunda barınmak isteyenler geç olmadan başvuru yapmalıdır. Sonrasında kontenjan dolabilir. Bu nedenle farklı seçenekleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin; kiralık daire ayarlayabilir ya da özel yurt ayarlayıp konaklama problemi çözülebilir.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
İngiltere’de üniversite ücretleri ne kadar?

Konfor ve maddiyat kriteri daha rahat olan öğrenciler genelde özel yurtları ve kiralık daireleri tercih eder. Fakat bu konaklamalar üniversite kampüsünden uzak konumda olabilir. Bu nedenle seçim yaparken ulaşım sorununu da çözmeniz gerekir. İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrencilere genelde ilk senelerinde yurtlarda kalır ve bu sayede şehri tanıma ve arkadaş edinme gibi avantajı sağlayabilir. İlk seneden sonra kiralık dairelere yönelim başlar ve 2-3 kişilik olmak kaydıyla eve çıkılabilir. İngiltere’de ev kira fiyatları konuma, evin özelliklerine vb. göre farklılık gösterir. Yaklaşık 700-1500 İngiliz Sterlini arasında fiyatlarda olan kiralık dairelerin aksine aile yanında konaklamalar da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bazı aileler evlerinde öğrencilerin konaklayabilmesi için fırsat tanır. Bu sayede öğrenciler aile yanında bir odada konaklama imkanı bulabilir.

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri sıralaması

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri başlığı adı altında siz okuyucularımıza pek çok bilgi verdik ve tavsiyelerde bulunduk. Şimdi gelin en iyi üniversitelere bir göz atalım. İşte o İngiltere üniversiteleri…

Oxford Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri deyince hemen akla Oxford gelir. Dünya çapında popüler bir üniversite çünkü dünyanın en iyi eğitimlerinden birini sunmasının yanı sıra oldukça köklü. Neredeyse her bilim alanında başarıya imza atan Oxford üniversitesi, çok iyi fırsatlar tanıyor ve avantajlar sunuyor. Bu üniversitede bazı bölümler 3 yıllık bazıları ise 4 yıllık olmak üzere farklılık gösterir. Kendi araştırmanız hakkında üretmek ve üniversite içindeki diğer araştırmacılar ile birlikte çalışmak fırsatı bulabileceğiniz bu üniversite, inanılmaz bir seviyede araştırma çıktısına sahiptir. Bu da dünyanın her yerinden öğrencinin ilgisini çeker ve inanılmaz sayıda başvuru talebi ile karşılaşır. Lisans eğitimi alan öğrenciler oldukça şanslıdır çünkü akademik kadrosu oldukça donanımlı ve prestijlidir. Kendi alanlarında uzman olan öğretmenler bölümün ders kitaplarını bile hazırlar.

Uzman kişilerin sunduğu dersler genelde fikir alışverişine dayalıdır. Bu sayede her öğrenci fikirlerini sunar ve savunur. Eleştirilerde bulunabilir veya kabul edebilir. Tartışmaya açık bir şekilde düzenlenen dersler, sadece akademik anlamda öğretimi sağlamayarak öğrencilerin ufkunu geliştirmeye yöneliktir. Ayrıca düşünme yeteneğini de geliştirmek isteyen öğretmenleri eksik görülen bir durumda öğrenciye kişiselleştirilmiş bir program hazırlar ve ek ders sunar. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listemizin ilk sırasında yer verdiğimiz Oxford üniversitesinde öğrenme kaynakları birinci sınıftır. Bu kaynaklara ulaşmak her öğrencisine ücretsiz olarak erişim sağlar. Ayrıca ikonikleşmiş Bodleian Kütüphaneleri kaynak bulmada harika bir donanıma sahiptir. Bu kütüphanede çalışmalara dahil olmak gerçekten büyük bir şans. Oxford’un meşhur kütüphaneleri, sadece eşsiz kitap koleksiyonları ile değil aynı zamanda bazıları Orta Çağ’dan beri sürekli kullanımda olduğundan farklı bir atmosferi ile de göze çarpar. Bodleian Kütüphaneleri, büyük bir araştırma kütüphanesidir. Üniversitenin fakültelerine, bölümlerine ve diğer kurumlarına bağlıdır. Her bölümden öğrencinin faydalandığı bu eşsiz kütüphane Avrupa’nın en eski kütüphanelerindendir. Oxford üniversitesinde eğitim öğretim göre her bir öğrenci eğitim sürecinde tek bir kitap bile satın almak zorunda kalmadan istediği her türde kitaba ulaşabilir. Ayrıca bu kütüphane dışında, üniversitede öğretilen tüm dersler ve birçok alan için özel kütüphane de bulunmakta.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Oxford Üniversitesi

Üniversitenin ana kütüphanesinde sadece 400 km’lik raf boyunca 13 milyondan fazla sayıda basılı kaynak yer alır. Kitapların yanı sıra nadir bulunan el yazmaları, haritalar ve müzik koleksiyonları da mevcut. Bodleian Kütüphanelerinin, Harry Potter‘dan X-Men’e kadar çok sayıda film ve dizide yer aldığını da belirtelim. Bu üniversitede alınan eğitimin dışında, bölüme bağlı olarak her hafta düzenlenen seminer, laboratuvar çalışmaları ve dil dersleri de görülür. Bu fırsatların tanınması da öğrenciyi motive edici etkenlerden biridir. Türkiye’den Oxford Üniversitesi’ne eğitim almak amacıyla gitmek isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir burs avantajı da var. Bu bursun adı; Simon and June Li. Finansal olarak yardıma koşan bu lisans bursu matematik, fizik, sosyal bilimler ve diğer dört yıllık bölümler için hazırlanmıştır. Elbette bu bursu kazanabilmek için istenilen akademik başarıya sahip olmanız gerekmektedir.

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri donanımlı ve prestijli eğitim fırsatı tanırken mezun olduktan sonra da aynı saygınlıkta iş kapıları açmanıza yardımcı olur. Oxford mezunları, çeşitli sektörlerden işverenler tarafından neredeyse mezun olmadan kapılan kişilerdir. Oxford’da okumuş olmak demek ömür boyu fırsat demektir. Mezun olan öğrenciler genelde bu üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi de almadan mezun olmak istemez. Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler okurken bile iş deneyimi kazanmak için istihdam edecek pek çok yer de çalışma şansı bulur. Peki Oxford’da hangi bölümler var?

 • Arkeoloji ve Antropoloji
 • Biyokimya
 • Biyoloji
 • Biyomedikal Bilimler
 • Kimya
 • Klasik Arkeoloji ve Antik Tarih
 • Klasikler ve İngilizce
 • Klasikler ve Modern Diller
 • Bilgisayar Bilimi
 • Yer Bilimleri
 • Ekonomi ve Yönetim
 • Mühendislik
 • Avrupa ve Ortadoğu Dilleri
 • Güzel Sanatlar
 • Beşeri Bilimler
 • Hukuk
 • Malzeme Bilimi
 • Coğrafya
 • Tarih
 • Antik ve Modern Tarih
 • Tarih ve Ekonomi
 • Tarih ve Modern Diller
 • Tarih ve Siyaset
 • Sanat Tarihi
 • Yasa
 • Sosyal Bilimler
 • Matematik
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimi
 • Matematik ve Felsefe
 • Matematik ve İstatistik
 • İlaç
 • Müzik
 • Felsefe
 • Felsefe ve Teoloji
 • Felsefe, Politika ve Ekonomi
 • Fizik
 • Fizik ve Felsefe
 • Psikoloji, Felsefe ve Dilbilim
 • Psikoloji (Deneysel psikoloji)
 • Teoloji ve Din
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Oxford Üniversitesi

Dersler dışında üniversite topluluklarına katılarak çeşitli faaliyetlerde yer alan öğrenciler eğlenceli vakit geçirir. Yaklaşık  400’den fazla kulüp ve topluluk aracılığıyla pek çok ilgi alanı içeren topluluklar müfredat dışı etkinliklerle öğrencilerinin sosyal hayatına da renk katıyor. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında spor alanında en iyisi olan Oxford, 80’den fazla spor kulübüne sahip. ayrıca bunun dışında sahne ve drama alanına ilgi duyan öğrencileri için çok fazla sayıda tiyatro sahnesi ve prodüksiyon da sunuyor. Son olarak, İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listesine taht kuran Oxford Üniversitesi’nde öğrenciler konaklama ve yemek için para ödüyor. Her fakülte kendine özel çeşitli konaklama ve yemek imkanı sunar. Maliyetleri birbirinden farklı olduğu için yemek ve konaklama ihtiyaçları farklı şekillerde sunulur.  175 günlük olarak yaklaşık 4500 € konaklama maliyeti, 2000 € bedelinde ise yemek maliyeti ödenir. Türk öğrenciler için yıllık lisans eğitim ücreti 28.950 € ile 44.240 € arasında değişiyor.

Cambridge Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listemizin ikinci sırasında Cambridge Üniversitesi’ne yer verdik. Bu üniversite de tıpkı Oxford Üniversitesi gibi oldukça donanımlı ve saygın bir eğitim sistemine sahip. Dünyanın en popüler üniversitelerinden biri olduğu için İngiltere dışındaki ülkelerden çok sayıda öğrenciye ev sahipliği de yapıyor. Yaklaşık 140’tan fazla ülkeden 23.000’den fazla sayıda öğrencisi mevcut. bu öğrenciler bu üniversitede sanat ve beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik bilimleri alanlarında lisans eğitimi alıyor. Ayrıca 1904 yılından beri 121 öğrenci Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Cambridge Üniversitesi

Oldukça prestijli bir eğitim sunan Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında ön plana çıkar. Çünkü öğrencileri için pek çok alanda avantaj sunar. Örneğin; 500’den fazla sayıda kulüp ve topluluk ile öğrencileri sosyal hayata daha çok bağlıyor ve pek çok ilgi alanının gelişmesi ve keşfedilmesi sağlanır. Dünyaca ünlü akademisyenlerin ders verdiği bu üniversitede öğrenim görmek her bir öğrenci için büyük bir şans. Yüksek kaliteli bir eğitim deneyimi sunan bu üniversite, yüz yüze eğitim sistemi ile küçük gruplar halinde tartışmalara açık bir şekilde ders işleniyor. Bu sistem sayesinde öğrenciler tartışma ortamı yaratıyor ve tartışma hakkında yorum ve eleştirilerde bulunarak derse katılması sağlanıyor. Yalnızca akademik anlamda ders yöntemi sunulmaması da öğrencilerin başarı düzeyini arttıran bir etken olduğu düşünülebilir. Cambridge Üniversitesinde 65’ten fazla konu alanını kapsayan 30 lisans programı mevcuttur. Bu bölümler şunlardır:

 • Anglo-Sakson, İskandinav ve Kelt Bölümü
 • Arkeoloji
 • Mimarlık
 • Asya ve Ortadoğu Çalışmaları
 • Kimya mühendisliği ve Biyoteknoloji
 • Klasikler
 • Bilgisayar Bilimi
 • Ekonomi
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • İngilizce
 • Arazi Ekonomisi
 • Yasa
 • Dilbilim
 • Yönetim Çalışmaları
 • İmalat Mühendisliği
 • Matematik
 • İlaç
 • Tıp
 • Modern ve Ortaçağ Dilleri
 • Müzik
 • Doğa bilimleri
 • Felsefe
 • Psikolojik ve Davranış Bilimleri
 • Teoloji, Din ve Din Felsefesi
 • Veteriner
 • Sosyal ve Siyasi Bilimler
 • Sanat Tarihi
 • Tarih ve Siyaset
 • Tarih
 • Coğrafya
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Cambridge Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listemizde yer verdiğimiz Cambridge, kampüs yerleşkesinde pek çok tesis bulunduruyor. Öğrencilerin öğrenim deneyimi genişletmek ve geliştirmek amacıyla kurulan bu tesislerden biri de kütüphaneleridir. 100’den fazla üniversitesiyle çalışmaları için pek çok kaynağa erişebilen öğrenciler için büyük fırsat tanınıyor. Her fakültenin kendine ait kütüphanesi sayesinde ilgili alan üzerinden araştırma yapabilmek de kolaylaştırılmış. Sadece ana kütüphanesinde bile 8 milyondan fazla kitap, dergi ve el yazması ve belgeler yer alıyor. Teknolojiye önem de göstere bu üniversite her öğrencisine ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağladığı gibi ücretsiz dosya depolama ve ücretsiz Microsoft Office ve McAfee antivirüs koruması da sağlıyor. Bu fiziksel altyapılardan farklı olarak bir de tüm öğrencilere ve halka açık bir şekilde hizmet veren müzeye ve koleksiyonlara da sahip.

Sergiler, dinozorlar, modern sanat ve arkeolojik yapılara kadar uzanan farklı müzelere ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda laboratuvar, konser salonu, seminer salonu, tiyatro sahnesi gibi fiziksel avantajları ile öğrencilerin etkinlikler yapabilmesini sağlıyor ve çeşitli deneyler sağlanabiliyor. Bu üniversitenin öğrenim ücretleri seçilen bölümlere göre farklılık gösterir. Her sene yıllık ücret listesi yayınlanır ve bu ücret eğitim süresince sabit kalır. Ancak bir sene sonra bu ücret değişebilir. 2023-2024 yılları için Cambridge’de konaklama masrafının minimum maliyetinin – buna öğrenim ücreti hariç – yaşam tarzına bağlı olarak yaklaşık 12.400 € olduğu tahmin ediliyor.

Lancaster Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri listesinde üçüncü sırada yer verdiğimiz Lancaster Üniversitesi, doğa içindeki kampüs yerleşkesi ile öğrencilerine eğitim öğretim sunuyor. Büyük Britanya’nın coğrafi merkezine en yakın üniversite olan Lancaster, ulaşım açısından öğrencilerine avantaj sağladığı gibi yakın çevresinde de oldukça gezilip görülecek yer var. Bu üniversite, QS World University Rankings 2023’te 1000’den fazla üniversite arasında 146. Sırada yerini almış ve Büyük Britanya’nın en iyi 15. üniversitesi olmuştur.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Lancaster Üniversitesi

Öğrencilerinin ilgi alanlarını takip edebilmesi ve geliştirebilmesi için 175’ten fazla kulüp ve topluluğa sahip. Örneğin; futbol, basketbol, yüzme ve okçuluk gibi çok sayıda sportif aktivitenin olduğu kulüpler söz konusu. Hatta Harry Potter hayranları için bile kurulmuş bir topluluğu var. Sahne sanatları, görsel sanatlar ve müzik gibi alanlarda da topluluklar ile öğrenciler sosyal aktivitelerde bulabiliyor. Lancaster üniversitesinde 4 adet fakülte var. Bu fakülteler ise şöyle; Sanat ve Sosyal Bilimler, Sağlık ve Tıp, Bilim ve Teknoloji, Yönetim. Bu fakülteler bünyesinde ise çeşitli bölümler mevcut. O bölümler ise şöyle:

 • Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri
 • Sağlık Araştırması
 • Tıp
 • Muhasebe ve Finans
 • Ekonomi
 • Girişimcilik ve Strateji
 • Pazarlama
 • Organizasyon, İş ve Teknoloji
 • Sosyoloji
 • Siyaset, Felsefe ve Din
 • Dilbilim ve İngiliz Dili
 • Hukuk
 • Kriminoloji
 • Diller ve Kültürler (Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca)
 • Mimarlık
 • Sanat
 • Tiyatro
 • Film
 • Tarih
 • İngiliz Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık
 • Eğitimsel Araştırma
 • Kimya
 • Bilgisayar ve İletişim
 • Mühendislik
 • Coğrafya
 • Biyolojik bilimler
 • Matematik ve İstatistik
 • Doğa Bilimleri
 • Fizik
 • Psikoloji
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Lancaster Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri başlığı altında adını yazdırmayı başaran Lancaster Üniversitesi, yurtdışından pek çok öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Elbette uluslararası öğrenim ücretlerinden sorumlu olunuyor. Tüm uluslararası ülkelerden yüksek başarı gösteren öğrencilere cömert bir burs sunan bu üniversite, lisans programlarına katılmak isterse öğrenciler için ilk giriş yılı için 5 bin € fiyat mevcuttur. Bu yalnızca lisans programlarının 1. bölümüne katılan lisans öğrencileri için geçerlidir.

Durham Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Durham Üniversitesi, dünya çapında oldukça popüler olmasının yanı sıra uluslararası pek çok öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Seçkin ve saygın bir akademik kadroya sahip olan bu üniversite, İngiltere’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Durham kentinde yer alıyor.

İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Durham Üniversitesi

QS World University Rankings 2023’te 1000’den fazla üniversite arasında 92. Sıraya yerleşen bu üniversite, benzeri olmayan bir eğitim kurumu. 330’un üzerinde lisans ve yüksek lisans dersi faaliyeti gerçekleşiyor. Sanat ve Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler fakülteleri ile geniş bir program sunuyor. Bu geniş kapsamlı fakülteler bünyesinde yer alan bölümler ise şöyle:

 • Biyokimya
 • Psikoloji ve Davranış Bilimleri
 • Biyolojik Bilimler
 • Sağlık ve İnsan Bilimleri
 • Temelli Biyoloji Bilimleri
 • Spor, Egzersiz ve Fiziksel Aktivite
 • Kimya
 • Fizik
 • Teorik Fizik
 • Arkeoloji
 • Jeoloji
 • Çevresel Jeoloji
 • İklim Bilimi
 • Coğrafya
 • Fizik ve Astronomi
 • Doğa Bilimleri
 • Matematik
 • Matematik ve İstatistik
 • Bilgisayar Bilimi
 • Genel Mühendislik
 • İnşaat Mühendisliği
 • Havacılık Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • İktisat
 • Siyaset
 • Uluslararası İlişikliler
 • Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
 • Sosyoloji
 • Kriminoloji
 • Antropoloji
 • Liberal Sanatlar
 • Antropoloji ve Sosyoloji
 • Antropoloji ve Arkeoloji
 • Felsefe ve Politika
 • Yasa
 • Hukuk
 • Muhasebe ve Yönetim
 • Finans
 • İşletme ve Yönetim
 • Pazarlama ve Yönetim
 • İngiliz Edebiyatı
 • İngilizce, Çince, Japonca
 • İngiliz Edebiyatı ve Tarihi
 • İngiliz Edebiyatı ve Felsefesi
 • Modern Diller ve Kültürler
 • Modern Avrupa Dilleri ve Tarihi
 • Antik, Ortaçağ ve Modern Tarih
 • Antik Tarih
 • Felsefe
 • İlahiyat ve Din
 • Teoloji ve Din
 • Din, Toplum ve Kültür
 • Görsel Sanatlar ve Film
 • Felsefe, Politika ve ekonomi
 • Felsefe ve Teoloji
 • Müzik
 • Müzik ve Felsefe
 • Eğitim Çalışmaları – Psikoloji, Coğrafya ve Sosyoloji
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri sıralaması
Durham Üniversitesi

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri kapsamına giren Durham Üniversitesi, uluslararası pek çok öğrenciye de eğitim hakkı tanıyor. Bu fırsatı yakalamak isteyenler, belirli giriş koşullarını üniversitenin web adresi üzerinden detaylıca araştırmalıdır. Her bölüm için farklı koşul istendiği için bu nedenle her biri farklılık gösteriyor. Seçmek istediğiniz bölüm hakkında istenilen koşulları karşılayıp karşılamadığınızı bilmeniz gereklidir. Nitelikli öğrenci edinmek isteyen bu üniversite, İngilizce dil seviyenizi bilmek istediği için önceden devlet onaylı bir dil eğitim testinden geçmek zorundasınız. Ulaşım, eğitim, yemek maliyetlerini öğrencisinin kendisi ödemek durumunda olduğu için bütçeyi de planlamak gerekir. Bu üniversitenin finanse ettiği bazı ayrıcalıklar var; ancak Türk öğrenciler geçerli değil. Konum itibariyle kuzey İngiltere’de yaşam maliyetleri genellikle güneyden çok daha düşüktür, ancak kendi bütçeniz yaşam tarzınıza bağlı olarak değişebilir.

Okulun içerisindeki yemekhanelerde yemek hizmeti alabilir ve hatta kendi yemeklerinizi pişirebileceğiniz mutfaklı yemekhaneler de mevcuttur. Yıllık ücrete tabi tutulan bölümlerde eğitim ücreti farklılık gösterdiğinden net bir şey söylenemiyor. Durham Üniversitesi’nin sunduğu avantajlardan biri de tüm birinci sınıf lisans öğrencilerine fakülte tarafından yönetilen bir konaklama teklifi yapılmasıdır. Ayrıca lisansüstü öğrencilerin de yaklaşık üçte birinin fakülte tarafından yönetilen konaklama yerlerinde yaşaması için müsaitlik vardır. Fakülteler tüm programlardan öğrencileri bir araya getirerek öğrenimi genişletmek için uzman konukların ağırlandığı konferanslar, konuşmalar ve sergiler vb. aracılığıyla farklı fikirleri keşfetmek ve analiz etmek için tüm alanlardan öğrencilerle bağlantı kurmayı sağlıyor. Bunun yanı sıra pek çok kulüp ve topluluk içeren bu üniversite sosyalleşmeyi sağlarken öğrencilerin ilgi alanlarının gelişmesine de katkıda bulunuyor. Güçlü akademik personellerle donatılmış bu üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencilerin kariyer hedefinin gerçekleşmesi ve hızlanması da büyük etki sağlıyor. Mezun olan her öğrencinin istihdam edilmesine yardımcı oluyor.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: KPSS Kurs Fiyatları 2022 – KPSS Sınav ve Çalışma Rehberi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu