Ev & Yaşam

Saçınızı Süpürge Etmeyin! En İyi Robot Süpürge Tavsiyeleri

Son teknolojinin harika temizlik ürünleri robot süpürgeler! Robot süpürgelere dair analiz ve incelemeleri derlediğimiz liste içeriğimize göz atın!

En iyi robot süpürge tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. Robotik teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza giren robot süpürgeler, temizlik konusunda yaşanan zorlukları büyük ölçüde ortadan kaldırdı. 5 yıla yakın kısa bir tarihi olan bu mucizevi teknolojinin her geçen gün yeni bir modeli piyasaya sürülüyor. Peki ama tam olarak robot süpürge nedir, bir robot süpürgeden beklenti ne olmalıdır, robot süpürgenin çalışma mantığı nedir ya da en iyi robot süpürge modeli hangisidir? Tüm bu sorulara ve daha fazlasına karşılık dev bir rehber ile karşınızdayız. Hadi birlikte inceleyelim!

Robot süpürge nedir?

Robot süpürge
Robot süpürge

Robot süpürge, temizlik robotu ya da başka bir tabirle akıllı süpürge, kullanılan klasik elektrik süpürgelerinin aksine bir kullanıcıya ihtiyaç duymadan butonları yardımıyla veya mobil cihazlar üzerinden kontrol edilerek temizlik yapmaya olanak sağlayan akıllı cihazlardır. En zorlu köşelere ulaşarak süpürme ve paspas işlevlerini yerine getiren, zaman konusunda sıkıntı yaşayan insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış ve hayatımızı ciddi oranda kolaylaştıran mükemmel donanımlardır.

Robot süpürgeler asla sıkılmazlar, yorulmazlar ve hatta dikkatleri dağılmaz. Uzun saatler boyunca çalışmaktan şikayet etmezler, büyük boyutlu değillerdir, uzunca bir kablo ile evin içinde dolaşmazlar. Bir parçasından tutup onu yönlendirmenizi beklemezler. Bir kumanda aracılığıyla veya akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir mobil uygulama ile ona yön verebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor öyle değil mi? O halde sıradaki başlığımıza geçelim…

Robot süpürge çeşitleri

Robot süpürgeler, işlevlerine ve yaptıkları temizliğin türüne bağlı olarak 3 ana tipte sınıflandırılır. Robot süpürge çeşitleri ve işlevleri şu şekildedir;

Kuru robot süpürge

Tipik robot elektrikli süpürgelerin çoğu, bugün piyasada bulunan en yaygın seçeneklerden biri olan kuru elektrikli süpürgelerdir. Bu temizleyiciler, güçlü emiş kapasitesine sahiptir. Yerdeki ve zemindeki tozu, kiri ve hatta küçük kirleri çıkarmaya yardımcı olurlar. Zemin boşluğuna bağlı olarak kendilerini vakumlamak için belirli bir rota ile dolaşırlar. En iyi robot süpürge tavsiyeleri başlığı altında bu tip modellere de yer vereceğiz.

Islak robot süpürge

Kuru elektrikli süpürgenin yanı sıra piyasaya çıkan bir diğer tür ise ıslak robotlu elektrikli süpürgedir. Bu temizleyiciler, esas olarak sert zeminler için ayarlanmış bir ıslak temizleme işlevine sahiptir. Islak elektrikli süpürge, temizlik sırasında zemine su püskürtebilen veya damlatabilen bir su haznesine sahiptir. Ayrıca suyun üzerinden geçen ve eşit şekilde yayan bir paspas bezi ile birlikte gelir.

Islak ve kuru robot süpürge

Bu temizlik robotu türü, önceki ıslak ve kuru tipteki türlerin bir kombinasyonudur. Bu elektrikli süpürgeler, tek bir cihazda vakumlama ve temizlemenin ikili işlevini gerçekleştirir. Popüler markaların çoğu, bu işlevlerin her ikisine de tek bir cihazda sahiptir. Bunlar zamandan tasarruf sağlayabilecek en uygun temizlik robotlarıdır. En iyi robot süpürge tavsiyeleri başlığı altında genellikle bu tip modellerin tanıtımı yer alacak.

Robot süpürge nasıl çalışır?

Robot süpürge çalışma mantığı
Robot süpürge çalışma mantığı

Piyasada yer alan robot süpürge modelleri arasında birbirine oranla farklılıklar bulunmaktadır. Genel olarak robot süpürgeler 3 veya 4 farklı süpürme fırçası, ortam sensörleri, çöp torbaları ve paspas özelliği olan ürünler için su haznesi ve silme bezinden oluşur. Robotik teknolojinin bu gelişmiş cihazları 4 aşamada temizlik yapar. Bunlar;

  • Yan kısımlarda yer alan 2 fırça kenar ve köşelerdeki tozları çeker ve ana fırçaya aktarır.
  • Ana rulo fırçası orta kısımda yer alan küçük ve büyük tozların tamamını çeker.
  • Güçlü motor, kiri hava girişi yoluyla filtrelenmiş çöp kutusuna çekerken, HEPA filtresi havadaki küçük toz parçacıklarını, akarları ve alerjenleri temizler.
  • Su deposu, mikrofiber beze sürekli olarak sıvı dağıtır ve zemini ileri geri paspaslayarak yüzeyde yer alan kir ve lekeleri temizler. Kuru özellikteki robot süpürgelerde bu işlem uygulanmaz.

Robot süpürge alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Her yeni gün yeni bir modelin ortaya çıkması nedeniyle kullanıcıların robot süpürge en iyisi sorgusu net bir cevaba ulaşamıyor. Ancak en iyi robot süpürgeyi bulabilmek için dikkat edebileceğiniz belirli özellik ve kriterler mevcut. Robot süpürge alırken dikkat edilmesi gereken özellikler şu şekilde;

Kontrol

Robot süpürgeler hayatımızı kolaylaştırmak için kullanmak istediğimiz ürünler. İyi bir robot süpürgenin kontrolünü sağlayabilmek de olabildiğince kolay olabilmeli. Piyasada yer alan modeller için farklı kontrol yöntemleri bulunmakta. Bazı robot süpürgelerin kendi kumandası bulunuyor ve bu kumanda yardımıyla yönlendiriliyor. Daha gelişmiş modellerde sesli komut verilerek veya akıllı telefonunuz üzerinden mobil uygulama yardımı ile yönlendirebiliyorsunuz. Bunlar arasında en işlevseli mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilme özelliği olan ürünler. Zira siz evde yokken robot süpürgenizin daha önce kaydettiği harita üzerinde temizlik yapması sizin için büyük kolaylık olacaktır. Elbette kontrol türlerine göre ürünlerin fiyatı da değişkenlik gösteriyor.

Temizleme modları

Robot süpürge araştırmalarında dikkat edilmesi gereken belki de en önemli özellik ürünlerin temizlik modları. Temizleyicilerin çoğu, farklı zemin yüzeylerine uyum sağlamak için emiş ve modları değiştirme özelliğine sahiptir. Bazı robot temizleyiciler ayrıca herhangi bir dökülmeyi veya kenarları temizlemek için nokta modu ile birlikte gelir. Ayrıca ürünü ne amaçla kullanacağınıza karşılık ıslak ve kuru özelliklerin seçimi de önem arz ediyor.

Navigasyon

Tüm robot süpürgeler, bir sensör kombinasyonu üzerinde çalışır. Üreticilere veya modele bağlı olarak robot süpürge, kir miktarını belirlemeye yardımcı olabilecek sensörlerle birlikte gelir. Bu nedenle, odalarda kolayca dolaşabilen ve merdivenlerden düşme gibi birkaç tehlikeyi önleyen bir temizlik robotu satın almak daha faydalı olacaktır.

Haritalama

Piyasada yer alan robot süpürge modellerinin hemen hepsi haritalama özelliğine sahiptir. Ancak nispeten eski veya düşük fiyatlı ürünler haritalama özelliğine sahip olmayabilir. Bazı cihazlar yerleşik kamera ile birlikte gelir. Alternatif olarak, lazer yansımaları da yapabilirler. Bu özelliklerin tek amacı odanın 360 derecelik bir görünümünü elde etmektir. Bir robot temizleyicideki bu özellik, hangi alanın temizlenmesi gerektiğini bilmenize yardımcı olur. Dolasıyla alacağınız süpürgenin haritalama özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Zira kendi kafasına göre dolaşan bir robot size bir temizlik sunmayacaktır. En iyi robot süpürge tavsiyeleri listemizde yalnızca gelişmiş haritalama özelliği bulunan ürünlerin tanıtımı yer alacaktır.

Boyut

Bir robot temizleyicinin sahip olduğu en yaygın boyut, 3.5 ila 4 inç yükseklik 13-14 inç genişliktir. Bazı robot temizleyiciler büyük bir toz kutusuyla gelebilir. İnce bir robot elektrikli süpürgeyi tercih etmek, kanepe veya yatak altı gibi ulaşılması zor alanları temizlenmesi noktasında önemlidir.

Pil

Robot süpürgelerin çoğu bir pil yuvasıyla birlikte gelir ve bu nedenle şarj edilmesi gerektiğinde tekrar yuvaya döner. Özellikle temizliğin çok hızlı yapılmasını istiyorsanız, her zaman uzun pil ömrüne sahip modelleri tercih etmelisiniz.

Gürültü seviyesi

Robot süpürge seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik de ürünün gürültü seviyesidir. Ortalama robot süpürgelerin ses değeri 40 ila 90 desibel aralığındadır.

En iyi robot süpürge tavsiyeleri – 2022

En iyi robot süpürge tavsiyeleri başlığı altında içinde bulunduğumuz yıl itibariyle satışta olan, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve en iyi teknik özelliklere sahip olan 5 farklı modeli inceleyek; satın alma düşüncesi olan kullanıcılar için akıllı robot süpürge tavsiyesi vereceğiz.

iRobot Roomba S9+ Plus

iRobot Roomba S9+ Plus
iRobot Roomba S9+ Plus

En iyi robot süpürge tavsiyeleri listesinin ilk sırasında iRobot Roomba S9+ Plus yer alıyor. Clean base şarj ve otomatik toz boşaltma özellikleriyle öne çıkan bu model Imprint akıllı haritalama özelliğine sahip. iAdapt 3.0 navigasyon sistemiyle donatılan iRobot Roomba S9+ Plus, en zorlu alanlar için dahi hassas mesafe ölçümü yaparak herhangi bir çarpmaya mahal vermiyor.

Akıllı telefonla yönlendirme özelliği bulunan ürünün yazılımı iOS ve Android uygulama marketlerinden indirilebiliyor. 311 cm genişliğinde ve 86 mm uzunluğundaki bu ürünün ağırlığı ise 3.7 kg. 3300 mAh Li-On bataryası ile de uzun süreli kullanım sunuyor.

Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro 2

Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro 2
Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro 2

Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro 2, sahip olduğu S-crossTM 3D teknolojisiyle temizlik esnasında önüne çıkan engelleri hassas bir şekilde görebiliyor. Özellikle ülkemizde en çok satılan bu model en iyi robot süpürge tavsiyeleri listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. 3000 Pa değerindeki emiş gücü ve HEPA filtresi ile en ufak tozları dahi çekebiliyor.

Akıllı telefonlar üzerinden uygulama ile yönlendirme sunan Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro 2, ıslak ve kuru özelliklere sahip bir model. 350 cm genişliğinde ve 82 mm uzunluğundaki bu ürünün ağırlığı ise 3.5 kg. 5200 mAh değerinde harika bir pili bulunan ürün, 180 dakika boyunca aralıksız çalışabiliyor.

TEFAL Rg7675 X-plorer Serie 75

TEFAL Rg7675 X-plorer Serie 75
TEFAL Rg7675 X-plorer Serie 75

En iyi robot süpürge tavsiyeleri listesinin üçüncü sırada köklü bir marka olan Tefal’in RG7675 X-plorer Serie 75 model elektrikli robotu yer alıyor. Evcil hayvan besleyen kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilen bu model daha güçlü bir temizlik için turbo fırça ve ek paspas özelliği barındırıyor. 2700 Pa BLDCD motor ile güçlü bir çekişe sahip olan üründe eco, standart, güçlü ve maks olmak üzere 4 farklı temizlik modu yer alıyor.

Amazon Alexa ve Google Asistan ile uyumlu çalışan Tefal RG7675 X-plorer Serie 75 mobil cihazlar üzerinden yönlendirilebiliyor. 4 saatlik zaman diliminde şarj olan robot süpürge 120 dakikaya kadar kesintisiz temizlik yapabiliyor. 61 db ses seviyesi ile karşımıza çıkan ürün 10 cm yüksekliğinde ve 4.38 kg ağırlığında.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop

En iyi robot süpürge tavsiyeleri arasında ikinci kez yer verdiğimiz Xiaomi markasının Mi Robot Vacuum Mop modelinde tam 15 farklı sensör bulunuyor. Düz zeminler, halı ve sert zeminlerde 15 mm yükseklikteki zeminleri aşabilen model hem ıslak hem de kuru özelliklere sahip.

4 saatlik sürede tam şarj olan Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 120 dakika boyunca kesintisiz temizlik yapabiliyor. 50 Db ses değerine sahip ürünün 0.18 litre su tankı kapasitesi ve 0.60 litre toz depolama kapasitesi bulunuyor.

Roborock S6

Roborock S6
Roborock S6

Roborock S6 model robot süpürge ıslak ve kuru özellikleri birarada barındıran ve 2500 Pa emiş gücüne sahip bir ürün. 1 saat gibi hızlı bir sürede şarj olan model 180 dakikaya kadar kesintisiz süpürme ve silme işlevi sunan bu ürün 0.14 litre su tankı ve 0.48 litre toz depolama kapasitesine sahip. 20 milimetreye kadar engelleri aşabilen ürünün ses değeri ise 58 Db.

Siz de evinizde tercih ettiğiniz robot süpürgeleri, neden tercih ettiğinizi, olumlu ve olumsuz yönde görüşlerinizi yorum kısmından yazarak en iyi robot süpürge tavsiyeleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda ihtiyaç duyacağınız tüm ürünlere ait tavsiye ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu