Ev & Yaşam

En İyi Oda Termostatı: Güncel Tavsiyeler 2022

En iyi oda termostatı yazımıza hoşgeldiniz!

Ev, oda, otomobil, işyeri gibi bulunduğunuz ortam her nereyse orasının sıcaklığını kontrol edebilmek için kullanılan kontrol araçlarına ‘termostat’ denir. Sadece bulunduğunuz ortamlarda değil, klimalar, elektrikli ütüler, fırın ve buzdolabı gibi beyaz eşyaların da sıcaklıklarını ölçen alet olarak bilinmektedir.

Örneğin bulunduğunuz ortam çok sıcak veya çok soğuk, ancak kaç derece olduğunu bilmiyorsunuz. Alandaki sıcaklık derecesini kontrol eden termostatlar sayesinde bulunduğunu ortamdaki sıcaklığı öğrenebiliyorsunuz.

Az önce de bahsettiğimiz gibi odadan, otomobile, beyaz eşyalardan klimalara kadar birçok termostat türleri vardır. Sizler için oda termostatlarını araştırdık. Bu yazımızda fiziksel sistemin en çok olduğu odalarımızda bulunan sıcaklığı algılayan ve istediğimiz sıcaklığa getirilmesini sağlayan oda termostatları hakkında bilgilendireceğiz, çeşitleri ve en iyi oda termostatlarını sizlere aktaracağız.

Yunanca termos, sıcak ve sabit kelimelerinden türeyen termostat, ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol etmek için ortaya çıktı. Sıcaklık değerini korumak için ısıtma ya da soğutma cihazlarını açıp kapatarak veya bir ısı transfer sıvısının akışını gerektiği gibi düzenleyerek kontrol eden termostatların geliştirilmiş çift metal şeritli olanları günümüzde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Termostatın tarihine kısaca yolculuk yapacak olursak; Hollandalı yenilikçi Cornelis Drebbel (1572-1633) tarafından 1620 civarında İngiltere’de yapılmıştır. Bir tavuğun kuluçka makinesi sıcaklığını düzenlemek için cıvalı termostatı icat ederken, modern termostat kontrolü İskoç kimyager Andrew Ure (1778–1857) tarafından 1830’lu yıllarda yapılıyor. Ure, bi-metalik termostatı icat edip, geliştiriyor ve termostat bugünlere çeşitlenerek geliyor.

Oda termostatı bulunulan odanın sıcaklığını belirlemede ve o ısıyı istenilen değerde sabit tutmak için kullanılan bir araçtır. Örneğin eviniz doğalgaz sistemi ile ısıtılıyorsa, oda termostatı sayesinde yakıt tasarrufu sağlarken, ısı konforuna da sahip olabiliyorsunuz.

Oda termostat kullanımı, oldukça basit ve pratiktir. Kablolu ve kablosuz oda termostatı modelleri, dijital ve analog şeklinde sunulmaktadır. Bazı termostat modelleri günlük, bazıları ise haftalık olarak programlanabilir. Uzaktan kontrolün yanı sıra, bir çok özellikleri olan oda termostatlarında çok fonksiyonlu olması da dikkat çekmektedir. Saat ve tüketim göstergesi, sıcaklık gösterimi, hava tanımlama, kullanım su ayarı ve dış hava ölçümü gibi fonksiyonlar bunlardan bazılarıdır.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz; https://tavsiye360.com/en-iyi-ankastre-set-tavsiyeleri/

Her ürünün olduğu gibi oda termostatlarının da avantaj ve dezavantajları vardır gelin bunları sırayla inceleyelim.

Oda Termostatın Avantajları:

  • İdeal ortam sıcaklığını herhangi bir meşakkat olmadan sabit tutmasını sağlar
  • Bunun yanı sıra, ortam ısısını devamlı ölçer
  • Bu sayede kış aylarında yükselen yakıt masrafını da azaltmanıza yardımcı olur.

Oda Termostat Türleri:

Mecut avantajlarının yanı sıra oda termostatının çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunları kısaca size açıklayalım.

Mekanik, dijital, kablosuz ve  bir taşıyıcı sinyal ile bilgi sinyalini birleştirmekten ibaret olan ve iletişim teknolojisinde kullanılan modülasyonlu gibi oda termostat türleri bulunmaktadır.

Kablosuz oda termostatı portatif bir yapıya sahipken, dijital oda termostatı modelleri genellikle 7 günlük sıcaklık kontrolü sağlayabilecek şekilde tasarlanabilir. Bu türlerden istediğini termostat ile evinizi, odanızı ve hayatınızı daha yaşanılabilir ve daha konforlu bir ortama çevirebilirsiniz.

Oda Termostat Seçimi

Oda termostat modelleri ve markalarına göre değişiklik gösterdiğini unutmayalım! En doğru seçimi yapmak için odadan odaya farklılıklar olabilir. Küçük bir odada, yalnız başınıza yaşıyorsanız ya da büyük bir odada kalabalık bir aile varsa farklı oda termostat seçimleri yapılabilir.

Peki Oda Termostatı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Detay Nedir?

Termostat alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, kontrol etmek istediğiniz kombi ve klimalar ile uyumlu çalışıp, çalışmadığı konusudur. Termostat ile kombi veya klima uyumluluk sağlamazsa cihazınıza doğru komutu gönderemediği için işlevini gerçekleştiremez.

EN İYİ ODA TERMOSTATLARI

Şimdi oda termostatı için en iyi marka ve model hangisidir? Sorusunu sizler için cevaplamaya çalışalım. Ürünün fiyatı, kalitesi, özellikleri ya da kullanıcıların beğenim, beğenmediklerine yönelik yapılan yorumlara göre size en iyi oda termostatlarını araştırdık.

İşte en iyi oda termostatı markalarına göz atmayı sakın kaçırmayın:

1- E.C.A ERT-176 RF

E.C.A ERT 176 RF oda termostati e1656163819188
E.C.A ERT-176 RF oda termostatı önerileri

Kablosuz oda termostatı özelliği olan, dijital ekran, minimum sıcaklık ayarı 5, maksimim 35 derece olan ERT-176 RF modeli tüm kombilere uyumu ile dikkat çekiyor. Bu ürünü kullanan kullanıcıların tek bir yorumu var: “Muhteşem.”

2- General HT500SET

General HT500SET oda termostati e1656164705410
General HT500SET oda termostatı önerileri

Özel yetenekleri olan bu ürünün doğru yere monte edildiği zaman çok güzel sonuçlar verdiğini söyleyen ürün kullanıcıları odalarınız için tavsiye edilen, kurulumu basit olan bir ürün olduğunu vurguluyor.

Altı farklı mod seçeneği ile programlama ve uzaktan kontrol özelliği olan General HT500SET ile sıcaklık, minimum -10, maksimim 50 derece olarak ayarlanabiliyor.

3- Cosa P4TR-21

Cosa P4TR 21 ODA TERMOSTATI e1656164852686
3- Cosa P4TR-21 Oda Termostatı Önerileri

En iyi olmasının yanı sıra kaliteli oda termostatları arasında yer alan Cosa P4TR-21 modeli, akıllı asistan Alexa ile kontrol edilebilme özelliğine sahip. Kullanıcılar çok memnun, beklentileri karşılıyor ve montajı da çok kolay diyorlar.

Aynı zamanda telefondan denetlenebilen, pille çalışan, minimum 5, maksimim 32 derece olarak ayarlanabilen bu ürüne tam puan.

4- Baymak Logi On

Baymak Logi On oda termostati e1656164987501
Baymak Logi On oda termostatı önerileri

Oda termostatında şıklık ve kaliteye özen mi gösteriyorsunuz? Baymak Logi On, sizin için bir numara tercih olabilir. Kablosuz olarak çalışan termostat, minimum 5, maksimum 30 dereceye kadar ayarlanabilirken, sade, kolay ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor.

5- Buderus RT24RF

Buderus RT24RF oda termostati e1656165210777
Buderus RT24RF Oda Termostatı Önerileri

Termostat kullanıcılarının ‘çok güzel’ diye yorumladığı bu ürün, en iyi oda termostatları arasında yer alıyor. Teknolojik özellikleri ile yüksek performans sergileyen cihaz, uzaktan kontrol ile en iyiler arasında yer alıyor.

6- Siemens RAA21–Kablolu

Siemens RAA21 Kablolu oda termostati e1656165301821
Siemens RAA21–Kablolu Oda Termostatı Önerileri

Siemens RAA21, analog kontrol ekranı ile minimum 8, maksimum 30 dereceye kadar ayarlanabilirken, termostat kullanıcıları ürünü, sade ve kaliteli olarak nitelendiriyor.

Kablolu bu cihaz, en iyi termostatlar arasında yer almaktadır.

7- Viessmann 7784189

Viessmann 7784189 oda termostati e1656165497825
Viessmann 7784189 Oda Termostatı Önerileri

Oda termostatı arıyorsanız, bu özel ürünü de incelemenizi tavsiye ederiz. Dijital ekranı ile programlama özelliği daha kolay olan Viessmann 7784189, kullanımı ve planlaması gayet basit. Kullanıcılardan ‘olur’ alan cihaz, minimum 5, maksimum 35 dereceye kadar ayarlanıyor.

8- Google Nest Learning Smart 3. Nesil

Google Nest Learning Smart 3.Nesil oda termostati e1656165617631
Google Nest Learning Smart 3. Nesil Oda Termostatı Tavsiyeleri

Çok kullanışlı olan modern tasarımı ile ilgi çeken Google Nest Learning Smart 3. Nesil markalı ürün, en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Tüm kombilere uyumlu olan bu cihaz, minimum 5, maksimum 35 dereceye kadar çıkarken, programlama özelliği ve uzaktan kontrol görevi ile ilginizi çekebilir.

9- Vaillant VRT 35 F

Vaillant VRT 35 F e1656165751399
Vaillant VRT 35 F Oda Termostat Tavsiyeleri

Kullanıcıların ‘mükemmel’ olarak ifade ettiği Vaillant VRT 35 F, performansıyla rakiplerini kıskandırıyor. En iyi oda termostatlarından olan bu cihaz, programlama özelliği ile kolaylık sağlarken, minimum 5, maksimum 35 derecede çalışıyor.

10- General Ht150

General Ht150 oda termostati e1656165880192
General Ht150 Oda Termostatı Önerileri

Hem en iyi hem de küçük bir oda termostatı arıyorsanız, General HT150, tam size göre bir üründür. Kablosuz, dijital ekranlı, Türkçe menülü bu cihazın kullanımı da çok basit. termostat, minimum 5, maksimum 30 dereceye kadar ayarlanabiliyor.

Sizlere kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen, en çok beğenilen ve konforlu, kullanışlı, modern, en iyi oda termostatlarını sunduk. Ortamı istediğiniz sıcaklığa getiren ve sabit tutan, ayrıca yüksek bir enerji tasarrufu sağlayan bu termostatların fiyatları model ve markasına göre değişmektedir.

Kombinizi en az düzeyde çalıştırarak doğaya daha az zarar vererek çevre ve doğa dostu bir özelliği de bulunan oda termostatlar hakkında detaylı bilgiye marka ve modellere ait internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu