Teknoloji

En İyi NFT Yapma Programı – NFT Oluşturma Rehberi

Son yıllarda hızlı bir çıkış yakalayan NFT tasarlama konusu dijital dünyanın gündemini ele almış durumda. Peki NFT nedir, ne işe yarar, NFT tasarlamak için neler gerekli, en iyi NFT tasarlama programı hangisidir? Tüm bu soruların cevabını detaylı rehberimizde derledik. Hadi birlikte göz atalım!

En iyi NFT yapma programı içeriğimize hoş geldiniz. İçeriğimizde NFT tasarlama düşüncesinde olup nereden başlayacağını bilmeyenler için bir rehber oluşturmak istedik. Bunun için çok çeşitli NFT yapma sitesi ve NFT oluşturma programı mevcut. Kendiniz için bulacağınız en iyi NFT yapma programı ile kolaylıkla istediğiniz tasarımı oluşturabilir ve bu benzersiz deneyimi yaşama imkanı bulabilirsiniz.

NFT nedir?

NFT, teorik olarak “değiştirilemeyen token” olarak bilinir ve ek kazanç getiren dijital varlıklardır. Finans dünyasında yeri büyük olsa da çoğunlukla dijital ortamda tasarlanmış sanatsal değeri olan eserlerin, belirli kanallar aracılığıyla satışa çıkarılması şeklinde faaliyet gösterir. NFT alım – satım işlemleri kripto paralar aracılığıyla gerçekleşir. NFT’nin ilk çıkış noktası “her dijital varlığın birbirinden farklı ve eşsiz oluşu” düşüncesinden yola çıkılarak sanat, müzik vb çeşitli dijital varlıkların metalaştırılması üzerine olmuştur.

Her ne kadar dijital ortamdaki bir çok varlığın taramayla bir kopyasının alınabildiği bilinse de, NFT söz konusu olduğunda hiç bir sanat eseri taklit edilemez ve kopyalanamaz hale geliyor. Yazılımın zemini buna müsaade etmemekle birlikte sanat eserlerinin aralarındaki farkları tespit ederek en nadide eserlerin daha yüksek fiyat teklifleriyle satılmasını da sağlamış oluyor.

NFT tasarlama ve NFT satma

NFT

NFT tasarlama konusunda adım atmak isteyen dijital kullanıcıların en büyük tedirginliği iyi çizim yapamıyor olmaları olabilir. Ancak hayal dünyanızın sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz. Biraz beceri ve yeteneklerinizi geliştirmeniz, çizim yapmanız açısından en önemli aşamayı atlatmış olmanız demektir. Kaldı ki NFT pazarında ne gibi eserlerin prim yapacağı hiç belli olmuyor. Yeter ki eserleriniz özgün çalışmalar olabilsin.

Sizler için hazırladığımız en iyi NFT yapma programı ile ilgili detaylara geçmeden önce NFT uygulamaları ile yapılan eserlerin pazar yeri hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Bazı programların kendilerine ait pazarları olsa da, NFT’lerinizi sunabileceğiniz en bilinen dijital pazar yeri Opensea. NFT tasarımları ve diğer bir çok dijital varlığı bünyesinde bulundurmasıyla bilinen bu platform, en iyi NFT yapma programı tespitiniz sonrası sizin de eserlerinizi satmanızda büyük yarar sağlayacak. Elbette ki böyle ortamların küçük bir ağ ücreti bulunmakta. Fakat başlangıç ücreti gözünüzü korkutmasın. Tasarımlarınız geliştikçe siz de dijital bir sanatçı olma yolunda ilerliyor olacaksınız.

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan ve NFT hizmetleri sunan Binance ile NFT alım satımı yapmak isterseniz Yeni başlayanlar için Binance NFT nedir ve nasıl kullanılır? başlıklı rehberimizi de inceleyebilirsiniz.

En iyi NFT yapma programı – NFT çizim programları

Sanatla teknolojinin iç içe geçtiği bir veri birimi olan NFT’nin kapılarını aralamak için en iyi NFT yapma programı listesini sizler için derledik. Çok çeşitli deneyim ve araştırmaların ürünü olan bu liste sayesinde, NFT çizim programları, NFT uygulamaları, NFT yapma sitesi gibi çok çeşitli platform üzerinden tasarım oluşturma imkanı bulacaksınız.

Krita

Krita
Krita

Krita, NFT tasarlama ve grafik düzenleme üzerine başarısını kanıtlamış bilinen en iyi NFT yapma programı listesinin ilk sırasında yer alıyor. Kullanım kolaylığı sağlaması sayesinde amatör kullanıcıların da yüzünü güldüren bir yazılıma sahip. İçeriğindeki eğitim videoları yine kendini geliştirmek isteyenler için yeterli kaynağı sağlar nitelikte. Hızlı ve özelleştirilebilir seçenekleri sayesinde yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamanız çok daha kolay olacak. Unutmadan söyleyelim ki anime karakterler seviyorsanız, işinin ustasına denk geldiniz demektir. 15 yılı aşkın süredir dijital dünyada varlığını sürdüren bir program olan Krita, NFT uygulamaları içerisinde en çok tercih edileni diyebiliriz.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop
Adobe Photoshop

NFT oluşturma programı denilince Adobe Photoshop şüphesiz ki en başarılı donanıma sahip olan program. Profesyonellerin sıklıkla tercih ettiği bu tasarım uygulaması, detaylara hakim olması ve kullanım alanının sınırsızlığı sayesinde kaliteli NFT’ler üretmenizi sağlar. Elbetteki ücretli olması ve pahalılığı nedeniyle bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmese dahi en iyi NFT yapma programı olarak bilinen Photoshop, daha kaliteli ve devamlı NFT tasarımı yapmak isteyen kullanıcıların tercih sebebi olacaktır.

Pixilart

Pixilart
Pixilart

NFT çizim programı olarak üçüncü sıraya biz Pixilart uygulamasını aldık. Bu uygulama, AppStore ve Google Play Store üzerinden indirilerek de pratik şekilde kullanıma elverişli bir uygulamadır. Uygulama herhangi bir üyelik şartı koymamıştır fakat kullanıcıya sunduklarına ek farklı özelliklere sahip olabilmek adına üyelik oluşturarak tasarımlarınızı kaydetmeniz yararınıza olacaktır. Amatör tasarımcıların tıpkı Paint gibi basit bir arayüzle çalışabilecekleri, işlerini kolaylaştıracak bir NFT tasarım uygulaması Pixilart.

Gimp

Gimp
Gimp

En iyi NFT yapma programı listesinin dördüncüsü ve belki de Adobe Photoshop programına en yakın özelliklerdeki NFT oluşturma programı Gimp. Yine bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz bu uygulama, size başarılı bir NFT tasarlama süreci yaşatır. Yalnızca yeni başlayan kullanıcıların öğrenmesi açısından kullanımının zorlayıcı olduğunu belirtmek isteriz. Karmaşık yapısı Gimp uygulamasını Pixilart ve Krita’ya göre biraz daha profesyonel yapıyor. Daha basit uygulamalar üzerinden yapacağınız çalışmalar sonrası Gimp’e geçebilirsiniz çünkü tekrar belirtmemiz gerekir ki Photoshop uygulamasına çok yakın ve ücretsiz erişime sahiptir.

NFT Art Generator

NFT Art Generator
NFT Art Generator

En iyi NFT yapma programı listemizde yer alan bir diğer NFT oluşturma programı NFT Art Generator. Bu uygulamanın en belirgin özelliği yazılımının dijital sanatçıların işini kolaylaştırıyor olması. Bu program sayesinde daha kolay adımlarla tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yok. Siz tasarımınızla ilgilenirken uygulama sizin için otomatik olarak kayıt tutar. Bu sayede hiçbir çalışmanız kaybolmadan korunur. Ayrıca üyelik şartı bulunmayan en iyi NFT uygulamaları arasında bulunuyor NFT Art Generator.

Sketch Book

Sketch Book
Sketch Book

NFT çizim programları arasında Sketch Book’un yeri biraz farklı. İlk bakışta müsvedde resim defteri gibi algılanabilir ancak mobilde de kullanılabilen bir çizim / boyama uygulamasıdır. Daha çok kalem ve doğal boyaların yardımıyla sezgisel çizimler yapmanıza olanak sağlar.  Ücretsiz olarak erişebileceğiniz özellikleri son derece yeterli ancak özellik yükseltmek isterseniz ufak bir ücret karşılığı bu mümkün. Diğer bir çok uygulama gibi oturum açma şartı yok ancak benzerlerine kıyasla NFT uygulamaları içerisinde kullanıcıya profesyonellikten çok pratiklik sunan bir program olduğunu söylemeliyiz. Eskiz defteri seven herkesin kolayca eser üretmesi Sketch Book ile mümkün.

Blender

Blender
Blender

Ücretsiz kullanım sağlayan bu NFT oluşturma programı, detaylı çalışmalar yapabileceğiniz ve karakter tasarımlarının yanı sıra üç boyutlu çok çeşitli tasarımlar yapmanıza olanak sağlayan bir NFT tasarlama programı. Şehir görsellerinden bina görsellerine kadar çok farklı 3D tasarımlarınızı NFT’ye dönüştürebilirsiniz. Üstelik 3D tasarımlarınızı bir araya getirip video oluşturma imkanı da sağlayan Blender, bunları NFT pazarına en kolay şekilde sunmanız için de iyi bir alternatif. Programı merak edenler için ücretsiz indirme linkleri farklı internet sitelerinde mevcut. Haricinde kendinizi bu programla geliştirmek isterseniz, basit modellemeler üzerinde denemeler yaparak kolaylıkla inceliklerini kavrayabilirsiniz.

Wombo Dream

Wombo Dream
Wombo Dream

En iyi NFT yapma sitesi denildiğinde akla ilk gelenlerden olan Wombo Dream, aynı zamanda mobil üzerinden de kullanılabilen bir uygulamaya sahip. Wombo Dream’i en iyi NFT yapma programı listesine eklememizin tek sebebi, size çok kısa sürede, kendinize ait bir NFT’ye sahip olma imkanı sunması. Oluşturacağınız çalışma tıpkı imzalı tasarım bir eşya gibi, yalnızca size ait oluyor ve pazarda  kendi adınıza açtığınız hesap üzerinden size ait özel bir NFT olarak satışa sunulabiliyor.

Eğer bir tasarım oluşturmaya hevesiniz var fakat yeterli beceriniz yoksa, zamanınız kısıtlıysa bu NFT tasarım uygulaması tam size göre. Sadece iki dakikanızı bu iş için ayırmanız oldukça yeterli. Kendine ait bir yapay zekaya sahip olan program, kısa sürede size özel bir tasarım sunar. Bu sayede siz de zahmetsizce sıra dışı dijital bir eser sahibi olabilirsiniz.

Night Cafe

Night Cafe
Night Cafe

Bu NFT uygulaması bir önceki programla aynı özelliklere sahip yapay zeka ile kısa sürede tasarım elde etmenize yarayan bir uygulama. En iyi NFT yapma programı listesindeki yeri çok üstlerde olmasa bile ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayacaktır. Kredi sistemli ve ücretli olan uygulama kullanıcılarına ilk tasarımları için ücretsiz 1 kredi veriyor. Ancak programı ve yapılan eserleri biraz incelerseniz göreceksiniz ki sayesinde ortaya çıkan NFT tasarımları hiç de hafife alınacak gibi değil.

Nifty Ink

Nifty Ink
Nifty Ink

En iyi NFT yapma programı ararken karşınıza çıkan bir diğer uygulama da Nifty Ink. Dijital sanatçı olma yolunuzda sizin için iyi bir yol arkadaşı olan bu program, avantajlı yazılımı sayesinde yaptığınız tasarımları pazara sunma imkanı da sunar. Bu sayede size Ethereum xDAI tokeni kazandırır ve varlıklar arasında en kıymetli olan xDAI tokenleridir. Başarılı bir NFT yapma sitesi olan Nifty Ink, web sitesine girdiğiniz andan itibaren tasarım oluşturmanıza olanak verir. Amatör kullanıcıların yanı sıra profesyonel çalışmalar yapan sanatçılar için de bu yazılım harika bir seçim olacaktır.

MediBang Pro

MediBang Pro
MediBang Pro

Profesyonel kullanıcılar tarafından da bilinen ve tercih edilen, en iyi NFT yapma programı listesinin adından söz ettiren bir diğer uygulaması ise MediBang Pro. Mobil üzerinden rahatlıkla erişebileceğiniz bu NFT oluşturma programı, ücretsiz olup kolay kullanım sunmasıyla dikkati çekiyor. Çalışırken daha az reklam görseliyle karşılaşmanız ve 100’e yakın fırça seçeneğiyle renkten renge geçiş yapabilecek olmanız sayesinde özgün tasarımlar oluşturarak eserinizi taçlandırabilirsiniz. Eğer daha çizgisel karakter ve görseller oluşturma düşünceniz varsa, çizgi roman tasarımları tam bana göre diyorsanız, işte size harika bir fırsat!

Fotor Photo Editor

Fotor
Fotor Photo Editor

Fotor Photo Editor programı, NFT tasarlama konusunda size farklı bir bakış açısı sunuyor. İsmini dikkate aldığınızda bir fotoğraf düzenleme programı gibi görünse de, özellikleri bununla sınırlı değil. Öncelikle ücretsiz erişim sağlayabileceğiniz bu yazılım, kullanıcıya bir çok yerde rahat kullanım olanağı veriyor. Üyelik gerekmeksizin kolaylıkla eserinizi oluşturmaya başlayabileceğiniz bir NFT oluşturma sitesi Fotor. En belirgin özelliği ise sizin belirlediğiniz bir fotoğrafı Fotor’a aktarıp basitçe NFT’ye dönüştürebilecek olmanız.  Sıra dışı stilleri ve renk seçenekleriyle, şehrinize ait bir görseli bile NFT’ye çevirebilirsiniz. Fotor, bunun gibi daha bir çok sevilen özelliğiyle en iyi NFT yapma programı listemizde yerini almayı başarıyor.

Microsoft Paint 3D

Microsoft Paint 3D
Microsoft Paint 3D

Microsoft’un oluşturduğu NFT çizim programları arasında yer alabilecek olan Paint 3D, bir çok siteden indirebileceğiniz başarılı uygulamalardan. Bu yazılımın en iyi NFT yapma programı listemizde yer alma sebebi tıpkı Fotor gibi sevdiğiniz resimleri program içerisine klonlayarak onlardan yeni tasarımlar oluşturabilme imkanı sağlaması. Çizim yapabiliyor olmanızın yanı sıra dijital sanat eseri oluşturma düşüncenizi çeşitlendirecek güzel bir program olduğunu söylemeliyiz.  Bu sebeple yalnızca NFT diye düşünmeyip ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, en iyi NFT uygulamaları arasında yer alan bu programı deneyerek ve çalışma videolarını izleyerek başlayabilirsiniz.

VoxEdit Voxel Editor

VoxEdit Voxel Editor
VoxEdit Voxel Editor

Nostaljik çizimlerden hoşlanan kullanıcılar için mükemmel bir alternatif var sırada. Sandbox Game yapımcıları tarafından inşa edilen bu NFT tasarlama yazılımı, voxel tarzı çalışmalar yapmanıza imkan tanıyan en iyi NFT yapma programı listesinde ilk yerini alıyor. Kolay kullanım araçları sayesinde 3D çalışmalar yapabilir, bu çalışmalarınızı animasyonlarla renklendirebilirsiniz. Size Sand token kazandıracak olan bu NFT oluşturma programı ile eserlerinizi basitçe Pazar yerinde satışa sunabilirsiniz.

Procreate

Procreate
Procreate

Genellikle İOS üzerinden kullanımıyla bilinen Procreate, pratik şekilde NFT tasarımları yapabileceğiniz etkili bir yazılım. Yeni başlayanlar için basit çizimleri daha görsel hale getirebilecekleri bir uygulama ancak daha detaylı çizimlerinize küçük animasyon detayları eklemeniz de mümkün. Ülkemizde bu uygulamayı ücretli olarak indirebiliyorsunuz. Yine de paint mantığındaki kullanımının fazlaca işinize yarayacağını söylemeliyiz. Birkaç efekt ve renk etkisi yaratarak da Photoshop kıvamına gelen eserler oluşturabilirsiniz. Bu özellikleriyle amatör kullanıcılarımız için Procreate uygulamasına en iyi NFT yapma programı listemizde yer vermek istedik.

MagicaVoxel

MagicaVoxel
MagicaVoxel

Daha önce bahsettiğimiz Voxedit programı gibi voxel tasarımlar hazırlayabileceğiniz bir NFT oluşturma programı MagicaVoxel. Uygulamayı indirdiğinizde size tanıdık gelen bir arayüzle sizi karşılıyor ve kullanımı ile ilgili birkaç video izlemeniz bile başlangıç için size kolaylık sağlıyor. Bu yazılım hakkında söyleyebileceğimiz en önemli nokta, efekt verme ile ilgili detayları bilmeniz. Yapmanız gereken ise MagicaVoxel ile NFT tasarlama çalışmaları yapılan videoları izlemek olacak. Bu NFT oluşturma programı, oyun karakterleri üretmek isteyen kullanıcılar için de iyi bir seçim.

Paintstorm Studio

Paintstorm Studio
Paintstorm Studio

En iyi NFT yapma programı listemizin sonlarında yer alsa da, incelemenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz bir diğer NFT tasarlama programı Paintstorm Studio. Profesyonel NFT sanat eserleri yaratan tüm dijital sanatçıların sıklıkla kullandığı bu yazılım, kontrol panelinin denetimini kolaylaştırdığı için daha detaylı ve zor çizimleri bile basit şekilde hazırlayabilmenize imkan verir. Bir çok çizim tekniğini bünyesinde barındırması ve farklı konseptlerde tasarım gibi özellikleriyle sizin de en iyi NFT yapma programı tercihiniz bu yazılım olabilir.

Hotpot Ai

Hotpot Ai
Hotpot Ai

İşte bir yapay zeka örneği daha! Siz sadece basit talimatlar verin ve gerisini Hotpot Ai sizin yerinize gerçekleştirsin. Bu yazılımı en iyi NFT yapma programı listesine alma nedenimiz, sizi sıkıcı detaylarda boğmadan kolaylıkla kullanmanıza yardımcı olması. Üstelik program içerisine istediğiniz bir resim aktararak onu harikulade bir NFT’ye dönüştürmeniz yalnızca dakikalar içerisinde mümkün olacak. Bu program da diğer yapay zeka yazılımlarıyla aynı işleyişe sahiptir. Kredili sistemle çalışır ve ilk krediniz yine Hotpot Ai’den!

GoArt

GoArt
GoArt

En iyi NFT yapma programı listemizin son ismi, sanat eserleri yaratmanızda size geniş bir yelpaze sunan GoArt olacak. Çok basit bir çalışmayı bile kolayca beğeni toplayacak bir esere dönüştürmeniz bu yazılım ile mümkün. Son zamanlarda mobil cihazlar için pratik bir alternatif olarak ön plana çıksa da, bilgisayar kullanımında da hayatınızı kolaylaştıracak nitelikte. Pratik kullanımıyla NFT tasarlama imkanı sunan bu uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Günümüzde bir çok pazarlama şirketinin tercih edeceği dijital varlıklar arasında yer alan NFT’ler, bir çoğunuzun alışveriş mağazalarında gördüğü tasarımların ana teması olmuş durumda. Siz de en iyi NFT yapma programı keşfinizin ardından tasarlayacağınız NFT’leri pazar yerlerinde tokenize ederek kendinize gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken sosyal medyadan faydalanmayı da unutmayın. Deneyecek olan herkese şimdiden iyi çalışmalar!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu