Eğitim

Ana Diliniz Gibi İngilizce Konuşabileceğiniz Rehber: En İyi İngilizce Eğitim Setleri

Başlık size biraz fazla iddialı gelmiş olabilir. Ancak dil öğrenme konusunda gerekli azim sizde varsa eğitim seti kısmında biz size yardımcı oluyoruz. Rehberimizde İngilizce öğrenmenin yolları, sıkılmadan devam edebilmeniz için gerekli motivasyonu sağlama yöntemleri ve en iyi ingilizce eğitim setlerini derledik. Hazırsanız başlayalım!

En iyi İngilizce eğitim setleri içeriğimize hoş geldiniz. Nelson Mandela’yı hepimiz tanıyoruz. O koca yürekli adamın asla unutulmayacak şöyle bir sözü var; “Eğer biriyle onun anlayacağı herhangi bir dille konuşursanız, söylediğiniz onun aklında yer edecektir. Eğer biriyle onun kendi diliyle konuşursanız, söylediğiniz onun kalbine gidecektir.” Güzel söz, yaz bunu bi’ kenara dediyseniz buyrun yazın, felsefeyi geç konuya gel diyorsanız hadi devam edelim.

Dil öğrenmek, hem kişisel gelişim açısından, hem beyin jimnastiği açısından faydalı olduğu gibi gündelik yaşantıda ve iş hayatında ekstra bir donanıma sahip olmanızı sağlar. Tüm uluslar tarafından kabul edilen ve en çok konuşulan dil olan İngilizce de dil öğrenmenin ilk aşamasıdır. Ana dilinizden sonra tabii.

Eğitim hayatımızın büyük kısmında bize öğretilmeye çalışılan bu dil için yeterliliği ise maalesef sadece okul eğitimi ile kazanamıyoruz. Gerek kişisel çabanın yetersizliği, gerekse eğitimin yetersizliği buna çanak tutuyor. Bir yerlerden bir ilham gelip İngilizce öğrenme isteği hasıl olmuş olacak ki bu içeriğe girme ihtiyacı duydunuz. Sizi tebrik etmek gerekir ki bu konuda para verip edinemeyeceğiniz devasa bir rehbere göz atıyorsunuz. Zira içeriğimizde İngilizce öğrenmenin temelleri, en iyi İngilizce öğrenme yöntemleri, İngilizce öğrenmek için gerekli motivasyonu sağlamak, İngilizce’yi geliştirmek için en iyi yöntemler, en iyi İngilizce eğitim setleri ve çok daha fazlasını içeren detaylı bir bilgi hazinesi hazırladık.

Bu metinde yer alan tüm bilgiler bilimsel veriler ve analizler ışığında hazırlanmış olup profesyonellerin makalelerinden derlenmiştir.

İngilizce nasıl öğrenilir?

İngilizce öğrenme konusunda çok fazla kaynak var. Özellikle internette bununla ilgili bir sorgu yaptığınızda aşırı bilgi kirliliği bulunuyor. Dil eğitimi konusunda hizmet veren firmaların reklam amaçlı yaptığı çalışmalar maalesef bu kirliliğe yol açıyor.

İngilizce öğrenme
İngilizce öğrenme

İngilizce öğrenmenin yolları arasında dil okulları, video eğitimler, online eğitimler, eğitim setleri gibi seçenekler bulunuyor. Bunlardan hangisini tercih etmeniz gerektiği tamamen size kalmış. Tabii imkanlarınız doğrultusunda. Bu yöntemlerin hiçbirisi de tek başına İngilizce öğrenme konusunda yeterli olmaz. Dil öğrenmek ve geliştirmek için konuşma, dinleme, okuma ve yazma yöntemlerini kullanarak sık sık pratik yapmanız gerekir.

İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım?

İlk olarak kendinize neden İngilizce öğrenmek istediğinizi sormalısınız. Yurt dışı seyahati için mi İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, iş için mi, ikinci bir dil bilmek için mi yoksa hayat kurtarsın bir yerde lazım olur diye mi? Herhangi bir konuda başarıya ulaşmanın ilk aşaması ne istediğinizi bilmek ve istekleriniz doğrultusunda hedef koymaktır. Amacınız ve hedefiniz açısından bu aşamayı tamamladıysanız başlangıç aşamasında yapmanız gerekenleri sıralayalım…

Plan yapın

Planlı çalışma
Planlı çalışma

Hedefleriniz için ne zaman ve ne kadar süreyle çalışmanız gerekiyor? Bu cevap kişiden kişiye değişkendir. Bu konuda önemli olan gerçekçi olabilmeniz. Kendinize haftalık 20 saat vakit ayırabiliyorsanız 40 saatlik bir plan oluşturmayın. Bunu yaparak sadece kendi hevesinizi kırar, motivasyonunuzu kaybedersiniz. Planlama aşamasında ani yükleme yapmayın; yavaş başlayın, ancak düzenli olarak çalışın. Birkaç hafta çalıştıktan sonra kendinizi daha iyi tanıyacak ve en iyi öğrenme için daha iyi bir plan oluşturacaksınız.

Çalışma ortamınızı ve kullanacağınız materyalleri de plana dahil edin. Sizin için en iyi çalışma ortamı hangisi? Gece mi çalışmayı seversiniz, gündüz mü? Sessiz bir ortamda mı daha iyi odaklanırsınız yoksa fon müziği eşliğinde mi? Tüm bunlara karar verip uygun ortamı hazırlamalısınız. Materyal konusunda en iyi İngilizce eğitim setleri rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Kendinizle sözleşme yapın

Motivasyon
Motivasyon

Dil öğrenmek için ciddi manada motivasyona ihtiyaç duyacaksınız. Kullanıcıların büyük çoğunluğu İngilizce öğrenmek için nasıl motivasyon sağlanır diye internette aramalar yapıyor. Bu madde, motivasyonunuz için önemli bir etki ortaya çıkarabilir. Yaptığınız plana sadık kalmadığınızda ya da bugün dinleneyim, yarın düşünürüz diye kendi kendinize söylendiğinizde muhtemelen kimse size otur çalış! demeyecek. Ya da herhangi biri yoklama almayacak. Unutmayın bu dili başkası için değil kendiniz için öğreniyorsunuz ve başarmanız için başkası sizi motive etmeyecek.

Öğrenmenin eğlenceli yollarını keşfedin

Ödül
Evet, bu uğurda ödül ve ceza sistemine ihtiyacınız var

Yeni bir şey mi öğreniyorsunuz? Aaa iyi eğlenceler. Tabii ki saçma değil; öğrenmek oldukça keyifli bir eylemdir. Üstelik zihninize de iyi gelir. İngilizce öğrenirken de bunu bir zorunluluk olarak hissedip sıkıcı hale getirmemelisiniz. Bu kendiniz için yapmanız gereken bir görev. Görevinizi tamamlayabilmek için kendinizi teşvik etmelisiniz. Örneğin yaptığınız plan defterine bir de ödül planı ekleyebilirsiniz. Tavsiye360’ten edindiğim eğitim setinde 3. bölüme geldiğimde geldiğimde kendime X hediye alacağım, İngilizce bir filmi izlerken alt yazılara bakmadığımda kendimi Y ödülü ile ödüllendireceğim gibi.

Henüz o seviyede değilsiniz, dolayısıyla size şu içeriğimizi de önerelim: Dublajda Neymiş Diyenler için: En İyi Altyazı İndirme Siteleri

İngilizceyi hayatınıza entegre edin

İngilizce öğrenme
İngilizce öğrenme

Öğrenmek istediğiniz bu dili hayatınızın her alanına koyabilmelisiniz. Örneğin telefonunuzun veya bilgisayarınızın dilini İngilizceye çevirebilirsiniz. Okuduğunuz bir haberi, duyduğunuz bir cümleyi İngilizceye çevirmeye çalışarak kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. İyi bir İngilizceye sahip olmak için bu dili hayatınıza entegre edin.

İngilizce öğrenmede 4 temel beceri

Herhangi bir dilde iletişim kurmak için 4 makro beceriye ihtiyaç vardır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Bu becerilerden sadece birinde çok iyi olmak iletişim kurmanıza yardımcı olmaz. Örneğin iyi yazabilmeniz için önce iyi okuyabilmeniz gerekir. Ayrıca konuşabilmeniz için önce dinleyebilmelisiniz. Bu iletişim becerilerini 2 grupta düşünmek size yardımcı olacaktır.

İletişim becerilerinin ilk grubu dinlemek ve okumaktan oluşan giriş becerileridir. Bu guruptaki elementler yardımıyla dışarıdan gelen bilgiyi süzgeçten geçirirsiniz. İkinci gurupta ise konuşmak ve yazmak yer alır. Bu gurupta da siz kendi bilginizi karşıya aktarırsınız.

Oldukça basit şekilde düşünün. İlk önce girdiniz var. Sonra çıktınız var. Önce birinin size bir soru sormasını dinlersiniz. Sonra konuşur ve onlara cevabını verirsiniz. Örneğin önce birinden gelen e-postayı okursunuz sonra karşılık olarak kendi e-postanızı gönderirsiniz.Tüm beceriler birbirine bağlı olduğundan, hepsi önemlidir. Ancak, iletişim kurmak için bazı becerileri diğerlerinden daha sık kullanırız. Örneğin, iletişim kurmak için harcadığımız zamanın yaklaşık %40’ını sadece dinliyoruz. Zamanın yaklaşık% 35’i için konuşuyoruz. İletişimin yaklaşık %16’sı okumaktan ve yaklaşık %9’u yazmaktan gelir.

Bu ana becerilerin her birinin içinde mikro beceriler de yer almakta. Örneğin telaffuz, iletişimi geliştirmek için uygulanması gereken bir konuşma becerisi türüdür. Yazım, yazılı sözcüğü anlamayı kolaylaştıran bir beceridir. Dil bilgisi ve kelime bilgisi diğer mikro becerilerdir. Mikro, küçük anlamına gelir ancak önemsiz oldukları anlamına gelmez. Dinleme gibi makro beceriler çok genelken, mikro beceriler daha spesifiktir.

En iyi İngilizce eğitim setleri listemize geçmeden önce İngilizce öğrenme konusunda temel beceriler nasıl geliştirilir sırasıyla irdeleyelim.

Dinleme

Dinleme
Dinleme (Listening)

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi dil öğrenmenin 4 temel becerisinden biri dinlemedir. Bu konu ile ilgili İngilizce öğrenen kullanıcılardan “listening nasıl geliştirilir?” şeklinde çok sayıda sorgu geliyor. Dinleme becerilerinizi geliştirmek için İngilizce müzikler dinleyebilir, İngilizce dilinde haber ve bloglar okuyabilir, ilk etapta alt yazı ile birlikte, kendinizi geliştirdikten sonra da alt yazısız bir şekilde İngilizce filmler izleyebilirsiniz. En iyi İngilizce eğitim setleri listemizde yer alan setlerde interaktif kısımlar de yer alıyor. Bu interaktif eğitimler yardımıyla da dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Konuşma

Konuşma
Konuşma (Speaking)

İngilizce öğrenmedeki esas amacımız olan konuşma, ve tabii düzgün bir telaffuzla doğru konuşma temel beceri maddelerinden bir diğeri. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için;

  • Yanlış konuşuyor olsanız dahi sürekli konuşun ve pratik yapın. Hata yapmaktan çekinmeden sürekli pratik yapmalı, kendi sesinizi İngilizce olarak duymakta kendinizi rahat hissedene kadar devam etmelisiniz.
  • İngilizce konuşurken kendinizi duyabilmeniz hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacaktır. Kendi sesinizi kaydederek hatalı telaffuzlarınızı düzeltebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla veya dijital ortamda fırsat bulduğunuz her an birileri ile konuşun. Karşılıklı konuşmalar hem pratik yapmanızı sağlayacak, hem de yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacaktır.
  • Kalıplaşmış İngilizce söz öbeklerini, deyimleri ve tekerlemeleri öğrenin. Bunları sık sık tekrar edin.

İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeniz konusunda size bir önerimiz var. En iyi görüntülü sohbet siteleri içeriğimizde yer alan platformlar yardımıyla rastgele kişilerle diyalog kurabilirsiniz.

Okuma

Okuma
Okuma (Reading)

Eskilerin tabiriyle “ne bulursan oku!” Çocuk kitapları, gazeteler, dergiler, internet siteleri ve çok daha fazlası. Günümüzde İngilizce kaynaklara erişebilmeniz için birçok seçenek var. Seçenekler arasından ilginizi çeken içerikleri okumak sizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Okuduğunuz her içerikte kim, ne, nerede, ne zaman ve neden sorularını gözden geçirin. Böylelikle hem İngilizce cümle yapısına daha hakim olur, hem de hızlı okuyup anlama konusunda kendinizi geliştirirsiniz. Okuma esnasında yanınızda mutlaka bir İngilizce – İngilizce sözlük bulundurun. Bilmediğiniz bir kelime olduğunda bunun Türkçe çevirine bakmak yerine İngilizce’de başka nasıl ifade edildiğini keşfedin.

Yazma

Yazma
Yazma (Writing)

Bildiğiniz gibi İngilizce, yazım açısından Türkçe gibi değil. Yazımı ve okunuşu farklı bir dil. Dolayısıyla İngilizce yazmayı da doğru öğrenebilmelisiniz. Ana dilinizden farklı bir dilin imlasına hakim olmalısınız. İngilizce yazma yeteneğini geliştirmek için öncelikle önemli yazım kurallarını öğrenmelisiniz. En iyi İngilizce eğitim setleri listemizdeki eğitimlerin tamamında yazım kuralları ile ilgili dökümanlar bulabileceksiniz. Yazma konusunda pratik yapmak içinse günlük tutabilir, İngilizce e-postalar yazabilir, okuduğunuz İngilizce haberleri yeniden İngilizce dilinde yazabilirsiniz.

İngilizce öğrenirken en sık yapılan hatalar

  • İngilizce öğrenme esnasında en sık düşülen hata ezber yapmaktır. Elbette birçok şeyi aklınızda tutmanız gerekir ancak ezberci yöntem sizi uzun vadede ileriye taşımaz. Bunun yerine dilin mantığını kavramanız ve o yolda bir öğrenim elde etmeniz daha yararlı olacaktır.
  • İngilizce öğrenmede en önemli unsurlardan biri de hata yapmak üzerine. Her ne olursa olsun hata yapmaktan çekinmemeniz gerekiyor. Kusursuz olmaya çalışmak olduğunuz yerde saymak dışında pek bir işe yaramaz.
  • Çalışmalarınız esnasında aceleci davranmamalısınız. Hemen tüm cümle kalıplarını, gramer eğitimlerini tamamlamanız sizin için verimli olmayacaktır. Mantık çerçevesinde bir plan yapıp bu plan dahilinde verimli bir şekilde çalışmak yararınıza olacaktır.
  • Birşeyi öğrenmenin en iyi yolu onu uygulamaktır. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için sık sık pratik yapmanız gerekiyor. İngilizce öğrenme konusunda başarısız olan kişilerin birçoğu pratik yapmadığı için kendini geliştiremiyor. Sadece teoriye dayalı bir eğitim size fayda sağlamaz.
  • İngilizceyi farklı bir dil kabul olarak kabul edip kendinizi Türkçe ile arasında bağlantı kurmaya zorlamamalısınız. Her dilin farklı bir yapısı ve kendine göre farklı kalıpları vardır. İngilizce’nin yapısını öğrenip pekiştirdikten sonra Türkçe düşünme yanılgısına düşmeyin.

En iyi İngilizce eğitim setleri

Gelelim en iyi İngilizce eğitim setlerine. Liste hazırlanırken en iyi verim alabileceğiniz, derinlemesine bir eğitim sunan setlere yer verdik. En iyi İngilizce eğitim setleri listesinin tamamı kullanıcı yorumları göz önünde tutularak hazırlanmış olup herhangi bir tanıtım veya reklama yer verilmemiştir. İşte en iyi İngilizce eğitim setleri listesi…

Easy English Komple İngilizce Eğitim Seti

Easy English Komple İngilizce Eğitim Seti
Easy English Komple İngilizce Eğitim Seti

En iyi İngilizce eğitim setleri listemizin ilk sırasında Limasollu Naci Öğretim Yayınları’na ait Easy English yer alıyor. Yalnızca dil öğrenme konusunda eğitimler ortaya çıkaran Limasollu Naci yayınlarının bu seti, binlerce kişi tarafından satın alınmış ve beğeni kazanmış. Eğitim setinin içeriğinde dil bilgisi videoları, telaffuz çalışmaları, kelime eğitimi çalışmaları ve bilgi yarışması çalışmaları gibi materyaller yer alıyor. Tüm seviyelere hitap eden seti başlangıç seviyesi İngilizce eğitim seti, ileri seviye İngilizce eğitim seti ve orta seviye İngilizce eğitim seti arayışında olan tüm kişiler edinebilir. Easy English’i yeni satın alan kişilere 3 aylık online İngilizce kursu da hediye ediliyor. Tüm bu materyalleri ve kalitesi ile Easy English, en iyi İngilizce eğitim setleri listemizde ilk sırada yer alıyor.

Complete English

Complete English
Complete English

En iyi İngilizce eğitim setleri listemizin ikinci sırasında yine bir Limasollu Naci Öğretim Yayınları seti olan Complete English yer alıyor. Komple 3 kur İngilizce eğitim seti olarak nitelendirilen yayın 3 kurdan oluşuyor. Birinci kur gramer eğitimi, ikinci kur akıcı konuşma eğitimi ve üçüncü kur da iş İngilizcesi eğitimi üzerine. A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 dil seviyelerinin tamamına hitap eden eğitimde gramer ve metod kitaplarının yanı sıra interaktif materyaller de yer alıyor. Ayrıca eğitim setini ilk kez satın alacak kişilere 6 aylık online İngilizce eğitimi de hediye ediliyor. Hem iş için, hem gündelik yaşantı için hem de YDS için İngilizce eğitim seti arayışında olan ziyaretçilerimize en iyi İngilizce eğitim setleri arasında yer verdiğimiz Complete English’i tavsiye ediyoruz.

İngilizce Öğreten Süper Ötesi Eğitim Seti

İngilizce Öğreten Süper Ötesi Eğitim Seti
İngilizce Öğreten Süper Ötesi Eğitim Seti

En iyi İngilizce eğitim setleri listemizde yer verdiğimiz bir diğer eğitim kaynağı Enine Boyuna Eğitim Yayınları’na ait İngilizce Öğreten Süper Ötesi Eğitim Seti. Tek set içerisinde birbirinden farklı ve kaliteli içeriğe sahip eğitim; 7 kitap, kelime ezberleme kartları, görüntülü eğitimler, 144 adet sesli hikaye kitapları ve yine interaktif eğitimlerin yer aldığı USB diskten oluşuyor. Toplam 80 dersten oluşan eğitim seti İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirmenize olanak sağlıyor. Başlangıçtan ileri düzeye varana kadar tüm seviyelere hitap eden İngilizce Öğreten Süper Ötesi Eğitim Seti, zengin içeriği ile en iyi İngilizce eğitim setleri listemizde yer alıyor.

Total English İngilizce Eğitim Seti

Total English İngilizce Eğitim Seti
Total English İngilizce Eğitim Seti

Total English, en iyi İngilizce eğitim setleri listemizde yer verdiğimiz bir diğer Limasollu Naci yayını. Dil bilgisi kitapları, yardımcı kitaplar ve çalışma rehberinden oluşan sette, eğitim videoları, seslendirmeler ve pratik konuşma için bir çalışma programı Ayrıca pratik yapabilmeniz için 6 ay boyunca ücretsiz erişebileceğiniz online turizm İngilizcesi kursu da setin yanında hediye ediliyor. Temel İngilizce’nin yanı sıra daha çok turizm İngilizcesi öğrenmeye yönelik bu eğitim seti İngiliz ve Amerikan aksanlarının her ikisini de barındırıyor.

Tell Me More Premium İngilizce Eğitim Seti

Tell Me More Premium İngilizce Eğitim Seti
Tell Me More Premium İngilizce Eğitim Seti

Başlangıç, orta ve üst düzey olmak üzere tüm seviyelere hitap eden Tell Me More Premium İngilizce eğitim seti, kitaplar ve toplam 1300 saatlik 14 farklı interaktif CD’den oluşuyor. Seviyenize göre farklı eğitim seçenekleri içeren bu set, ses tanıma teknolojisi kullanarak konuşma yeteneğinizi geliştirmenize imkan tanıyor. Ulusal ve global bazda onlarca ödüle layık görülen bu eğitim seti, bizim de en iyi İngilizce eğitim seti tavsiyeleri listemizde yer alıyor.

Siz de İngilizce dili, öğrenme teknikleri ve eğitim içerikleri hakkında görüşlerinizi yorum kısmından belirterek en iyi İngilizce eğitim setleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. Benzer içeriklerden haberdar olmak için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi KPSS Kitapları 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu