Genel

Kaliteyi Yakından Görün: En İyi Gözlük Camı Markaları

Tarihin en kıymetli keşiflerinden biri olan gözlüğe net gösterme yeteneğini kazandıran gözlük camları…İçeriğimizde gözlük camı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri, gözlük camı çeşitlerini ve en iyi gözlük camı markalarını derledik.

En iyi gözlük camı markaları içeriğimize hoş geldiniz. Sağlığımızın önemli bir parçası olmasına karşın çoğu zaman önemsemediğimiz gözlükler, aslında dünyanın en kıymetli keşiflerden biridir. Göz sağlığı iyi olan bir bireyin aklına kaliteli bir gözlük camı kullanmak gelmeyebilir. Ancak hayatının tamamını gözlük kullanarak geçiren herkesin önemsediği bir durumdur ve bu konuda doğru tercih yapabilmek oldukça önemlidir.

Kaliteli bir gözlük demek, çerçevenin rahat kullanımından ziyade o çerçeveyle probleminize yönelik uygun gözlük camı kullanıyor olmanız demektir. Kaldı ki çerçevenin iyi olması için çok fazla detaya boğulmak zorunda kalmadan basit bir denemeyle kullanımının sizi rahatsız etmeyeceği estetik bir seçim yapabilirsiniz. Ancak gözlük camları, gözlük çerçevesine kıyasla çok daha büyük önem taşır ve göz sağlığınızın iyiye gitmesi, en kötü ihtimalle geldiği noktada sabit kalabilmesi ancak iyi bir gözlük camı ile mümkündür.

Bunu sağlamak ise optik cam markaları arasından sizin için doğru olanı seçebilmenize bağlıdır. Görme bozuklukları yaşayan bireylerin soruna yönelik tercih yapabilmelerinin yolu ilk olarak “en iyi gözlük camı hangisi?“ sorusundan geçer. Hekim kontrolünden sonra sağlığınızı korumaya yönelik kullanacağınız gözlüğü araştırmanızın uzun vadede size getirisi büyük olacaktır. Bu sebeple gözlük camı markaları hakkında bilgi sahibi olmak, özelliklerini incelemek sizin için iyi bir ön bilgi oluşturacaktır. Böylelikle gözlük camlarının hangi özellikleri barındırdıklarını bilerek sağlığınız için uzun ömürlü bir tercih yapmış olacaksınız.

Gözlük camının tarihi gelişimi

Gözlük görseli

Tarihe bakıldığında gözlük camı, ilk bulunduğu zaman genel yapısı itibariyle tek tip özelliklerde üretilmişti. Daha sonrasında cam sanayisi oluşumunun gelişmesiyle yeni gözlük camları üretilmeye başlandı. Bu yeni üretilen camların takıldığı gözlükler o dönemlerde Avrupa’da öyle büyük bir patlama yarattı ki, insanlar çok yoğun talep gösterdi. Bununla birlikte talep gösterenler, satıcı mağazalarda deneyerek rastgele kendilerine iyi gelen gözlüğü alıp kullanmaya başladılar. İşte bu noktadan başlayan gözlük camı serüveninin günümüz teknolojisinde ileri seviyelere gelmesiyle yeni gözlük camı çeşitleri üretilmesi, farklı göz rahatsızlıklarının ilerleme ihtimalini de en aza indirdi. Ürün seçme konusunda kolaylık sağlaması adına gözlük camlarını, türlerini ve en iyi gözlük camı markalarını bu yazımızda sizler için detaylandırdık.

Gözlük camı çeşitleri

Gözlük camının üretildiği ham madde ve kullanım amacına göre mineral cam, organik cam, polarize cam, kolormatik cam, polikarbon cam, ultraviyole cam, çift odaklı cam, progresif cam ve süperhidrofik cam gibi çeşitleri bulunuyor. Gözlük camının çeşitlerini detaylandıracak olursak;

Mineral cam

Mineral cam, çift odaklı ve üç odaklı cam ihtiyacı olanların tercih sebebidir. Mineral cam, kir ve toz tutmaya dayanıklı yapıda üretilmiş bir cam türüdür. Çizilme oranı düşük olan bu camlar uzun ömürlü gözlük camı olarak geçer. İnce yapılıdır ancak biraz ağır olması ve inceliği sebebiyle kırılmaya karşı hassas olduğu bilindiği için kullanırken dikkat isteyen bir gözlük camıdır.

Organik cam

UV ışınları süzme özelliği olan bu cam türü, kırılmaz özelliğe sahiptir. Bu nedenle mineral cama kıyasla daha çok tercih edilirler. Ancak çoğunluğu güneş gözlüklerine uyarlanan plastik cam olarak geçerler. Tüm numaralı gözlüklere de uyarlanabilen modelleri mevcuttur. Organik cam, kırılmaya dayanıklılığının yanı sıra plastiğin türüne göre ateş vb. hiçbir dış etmenden etkilenmez. Tüm bu iyi özelliklere kıyasla çizilme ihtimalleri daha fazladır. Bu sorunu cam üzerine yapılan özel bir kaplama ile çözmek mümkündür.

Polarize cam

UV ışınlar konusunda başarılı bir tür olan polarize cam, tabaka halinde işlenmiş cama yerleştirilen bir cam türüdür. Gözü rahatsız eden ışık yansımalarını keserek rahat kullanım amaçlanmıştır. Bu cam türlerinde koyudan açığa bir çok renk tercihi imkanı da bulunmaktadır.

Kolormatik cam

Kolormatik cam, plastik seçeneklere kıyasla materyali cam olan ve ağırlığı biraz fazla olan cam türüdür. UV ışıklardan gözü korur ve ışık yansımalarını kesmektedir. Son zamanlarda çok fazla tercih edilmeme sebebi ise uzun süreli kullanımda cam yüzeyinde kararmalar olmasıdır. Bu sebeple eskiye nazaran daha az tercih edilmektedir.

Polikarbon cam

Bu cam türü, normal camlara kıyasla on kat daha dayanıklı bir cam çeşididir. Plastik bir malzeme olan polikarbon tek başına zararlı ışıkları süzen ve koruma sağlayan özelliktedir. Kılcal çizikler ve kırılmalara karşı organik cama göre daha dayanıklı yapıdadır. Dolayısıyla fiyat olarak daha pahalı bir üründür. Bunu göz önünde bulundurarak uzun süre kullanamayacağınızı düşünüyorsanız, bu gözlük camı size uygun olmayacaktır.

Ultraviyole cam

UV ışınların göz korneasına verdiği zarar bilinmekte. Bundan kaynaklı özellikli gözlük camları tercih etmek önemli. İşte bu mor ötesi ışınlara karşı koruyucu olan gözlük camları içerisinde ultraviyole özelliği yoğun olan cam çeşitlerinin en sağlıklı olanıdır. Bu cam çeşidini aynı zamanda renksiz gözlük camlarına da %100 korumayla entegre edebilmek mümkün.

Çift odaklı cam

Bu gözlük camı bifocal cam olarak geçer ve hem uzak hem yakını tek camda görmeyi sağlayan özel bir gözlük camıdır. Bu cam türü kendi içinde çeşitlere ayrılır ancak bu gözünüzdeki sağlık durumunun derecesine göre hekiminizce belirlenir. Genellikle bifocal camlarda yakın ve uzak görüş birbirinden keskin bir çizgi ile ayrılmıştır. Bu sebeple dışarıdan bakıldığında estetik bir görünümü olduğunu söyleyemeyiz. İki görüş arasında net bir görüntü atlaması olur. Orta mesafe görüşünü yakalama şansı olmayan bir camdır. Çocuklarda doğuştan göz kayması gibi bir sorun olduğunda da çift odaklı cam kullanılmaktadır.

Progresif (progressive) cam

Bu gözlük camları tüm mesafe görüşlerine uygun olarak üretilmiştir. Bifocal cam türüne alternatif olarak üretilmiş bir camdır. Görme sorunu olan bir çok insanın kullanabileceği, özellikle yakını görme ile ilgili sıkıntısı olan tüm bireyler için idealdir.

Süperhidrofobik cam

Kaplama şeklinde gözlük camlarına uygulanan hidrofobik kaplamanın amacı, gözlük camlarındaki ıslanma ve buharlanmayı önlemektir. Sıvıyı dışarı yansıtarak su taneciklerinin ya da herhangi bir sıvı tanesinin gözlük camına tutunmasını önler.

Gözlük camı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Gözlük camı seçiminde ilk ve en önemli kriter alacağınız gözlük camının kalitesi. Kaliteyi belirlemek için ise bazı farklı kriterler mevcut. İlk kriter muhakkak doktorunuzun direktifi ve sizin gözlük camından beklentinizdir. Numaralı gözlük camı markaları araştırıldığında, bu markaların doktorun tavsiyesinin yanında kişinin ışığa karşı duyarlılığı, yaşam biçimi ve hangi modeli uzun ömürlü kullanılacağı gibi detayları da önemsediği görülmekte. Örneğin astigmat için en iyi gözlük camı çeşidinin hangisi olduğunu bilmek istiyorsanız, bunun için tek odaklı bir cam üzerinde silindirik bir düzeltme yapılarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Ek bir göz sorununuz varsa onu da gözlük camınıza özellik olarak ekletebilirsiniz. Seçim yaparken ilk etapta yüz tipinizle uyumlu gözlük çerçevesi seçimi yapmalısınız. Sırf bu sebepten gözünüze tam oturmayan bir çerçevenin gözlük camı kaliteli olsa bile istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.
  • Gözlük camının çerçeveye uyumluluğu ve montajının doğru yapılması bir başka önemli detay. Çünkü kişiler farkında olmadan yanlış montaj durumunda gözlükle de sağlıklı görüş yakalayamayabilirler. Böyle bir durumda sorunun gözlük camınızda olduğunu düşünüp değiştirmek isterseniz, gözlük camının çerçeveye doğru takılıp takılmadığını da değerlendirmelisiniz. Göz yapınızı dikkate alarak estetik duruşlu bir gözlük almak istiyorsanız, size uygun mercekler içerisinden duruşunu beğendiğiniz bir alternatife bakabilirsiniz. Gözlük aldığınız yer size bu konuda gereken yardımı sunacaktır.
  • Güneş gözlüğü alacaksanız tıpkı numaralı gözlüklerde olduğu gibi ilk olarak camın UV ışınlarını iyi süzdüğünden emin olmalısınız. Görüşünüzü kısıtlayacak ve kısa sürede yapısının bozulacağı gözlük camı türlerinden uzak durmanız gerekir. Bunun yanında UV ışınlarını daha iyi engelleyebilmesi adına hassasiyetiniz düzeyinde çeşitli kaplamalardan faydalanabilirsiniz. Bu konuda en başarılı ürün çeşitleri alman gözlük camı markaları arasında mevcut. UV ışınları en iyi bloke eden gözlük camı %100 blokaj oranıyla ultra verimlilik sunar. Tam anlamıyla fayda sağlayabilmeniz adına daha düşük oran veren hiçbir cama itibar etmemelisiniz.
  • Tüm optik camların kendine has özellikleri var. Bu özellikler çok ileriye taşınarak kişideki gözlük kullanımından kaynaklı baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi sorunları bile geride bırakacak seviyededir. Bu yüzden optik cam seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detayın hassasiyetiniz olduğunu unutmayın.
  • Gözlük camınıza karar verdikten sonra almak istediğiniz çerçevenin burun kısmınıza oturur bir çerçeve olması,  görüş açınızı da olumlu etkileyen bir faktördür. Aksi taktirde sonradan revize edilip yüzünüze göre ayarlanmaya çalışılan gözlük çerçevesi, camın yuvasına tam oturmasını önleyerek belki zaman içerisinde düşmesine ve rahat kullanımı engellemesine sebebiyet verir. Bu nedenle burun yapınız kemerli ya da eğiklik olan bir yapıdaysa, plastik çerçevelerden uzaklaşmalı, kendiniz için uygun olan cam türünü yapısal durumunuza uygun bir çerçeveyle birleştirmelisiniz. Kaliteli gözlük camınızı biraz pahalı bile olsa kaplamalı nikel bir çerçevede kullanmak sağlığınız açısından yararlı olacaktır.
  • Son olarak tercihinizi hem kaliteli, hem de bütçe dostu bir gözlük camından yana kullanın. Bunu yaparken düzgün ve güvenilir optik firmalarından şaşmayın.

En iyi gözlük camı markaları

Kalite, fiyat, kullanıcı yorumları gibi etkenleri göz önünde bulundurarak en iyi gözlük camı markalarını sizler için listeledik. Her markanın kendine özgü uzman olduğu cam çeşitleri vardır. Siz de en iyi gözlük camı markaları arasından aradığınız kriterlere uygun özelliklerde bir gözlük camı bulabilir, böylece uzun ömürlü ve keyifle kullanacağınız gözlüğe sahip olabilirsiniz. En iyi gözlük camı markaları listesi hazırlanırken herhangi bir marka ile reklam anlaşması ya da işbirliğimizin olmadığını, listenin sıralamadan bağımsız oluşturulduğunu bildirmek isteriz.

Nikon

Nikon
Nikon

En iyi gözlük camı markaları listemizin ilk sırasında Nikon yer alıyor. Kamera mercekleri konusunda isminden sıkça söz ettiren Nikon, dünyaca bilinen bir Japon markasıdır. Marka olma yolunda ilerlerken geliştirdiği teknolojiyi çok üst seviyelere taşımayı başarmış ve her gün yenilikçi yaklaşımını katlayarak sürdüren Nikon, optik tasarım başarısıyla bir araya getirdiği tecrübesini optik cam markaları arasında ispatlamaya devam ediyor. İlk olarak 1946 yalında piyasa sundukları gözlük camı “pointal” ile başlayan bu yolculukları, 90’lı yıllarda ilk parlamayı önleyen camıyla öne çıkaran hızlı bir yükseliş sağladı. Günümüzde tek odaklı camlar, progressive camlar, geliştirilmiş cam teknolojisi, kaplamalar ve güneş camları ile piyasadaki en ince ve parlak camları Nikon üretmektedir.

N11’de Fiyatını Gör

Seiko

Seiko
Seiko

En iyi gözlük camı markalarından bir diğeri olan Seiko, 22 yaşındaki genç bir girişimcinin 1881 yılında açtığı bir işletmede kol saatleri ve duvar saatleri satmasıyla başladı. Bundan tam on yıl sonra fabrika kurularak kendini geliştirmeye başlamış olan marka, 1953 yalında Japonya’da televizyon yayınlarının başlamasıyla ilk reklam veren isim halini aldı. Gelişen teknolojisi ile gözlük camı üretiminde dünyaca tanınan isimler arasında yer aldı ve gelişmiş tasarım konseptlerini işçiliğindeki özenle bir araya getirerek başarılı ürünler ortaya koydu. Seiko, optik cam markaları arasında progressive cam, spor camlar, fotokromik hassasiyet uyumlu cam, polarize cam gibi türleri üreten başarılı bir isimdir.

N11’de Fiyatını Gör

Zeiss

Zeiss
Zeiss

Carl Zeiss’in 1846 Almanya’sında bilimsel çalışmalarını yürüttüğü ve aletler icat ettiği küçük bir atölyede başlayan hikayesi onu optik cam üretimi ve tasarımı konusunda hızla başarılı bir isim haline getirdi. Tıbbi cihazlar ve endüstriyel ölçüm aletlerinin de üretimini yapması geniş bir yelpazede adını duyursa da optik cam üzerine geliştirdiği teknoloji sayesinde 120 yıldan fazla süredir gözlük camı konusunda Alman gözlük camı markaları içerisinde en iyisi konumunda. Zeiss, gözlük camı çeşitleri konusunda son derece fazla seçenek sunmakta. Zeiss, mavi ışığı engelleyen gözlük camları, tek odaklı gözlük camları, dijital camlar, progressive camlar, UV protect teknolojili camlar,  ofis gözlük camları, yüksek UV korumalı güneş gözlüğü camları gibi pek çok seçenekle sahip olabileceklerinizin en iyi gözlük camı markalarından biri.

N11’de Fiyatını Gör

Ray-Ban

Ray-Ban
Ray-Ban

ABD merkezli gözlük üreticisi olan ve bizim de en iyi gözlük camı markaları aramıza giren şirketin kuruluşu 1936’ya dayanıyor. Her ne kadar fabrikası Amerika Birleşik Devletleri’nde olsa da İtalyan bir şirketin 1999’da satın almasıyla onların tekeline geçmiştir. O yıllarda başarılı optik tasarımcılarından çıkan ve yeni bir kalıplama teknolojisiyle üretilen plastik çerçeve ve gözlük camları sayesinde tüm dünyada büyük bir talep görmeye başladı. 2000’li yılları Ray-Ban için en popüler dönemi diyebiliriz. İlerleyen süreçlerde ise sadece gözlük camlarına odaklanarak çerçevesiz satışlara başladı. Şu an ürettiği polarize lensler sayesinde %100 UVA ve UVB koruması sağlamaktadır.

N11’de Fiyatını Gör

HawkPlus

Hawk Plus
HawkPlus

2012 yılında optik cam üretimi ve gözlük piyasasına girerek başarılı bir çıkış yakalamayı başarmış Merve Gözlük Camı A.Ş kurduğu HawkPlus markasıyla yerli gözlük camı üretimine devam etmektedir. Türkiye genelinde 11 şubesi bulunan şirket üst düzey kaplamaları ve sloganında yazan “kişisel numaralı gözlük camı” üretimindeki başarısıyla sağlam ve net görüş sağlayan ürünler piyasaya sunmuştur. Hawkplus, tek odaklı ve çok odaklı gözlük camları, araç içi gözlük camları, polarize cam, hybrid cam ve yenilikçi teknolojiyle uyumlu kaplamaları sayesinde adından çokça söz ettiren başarılı bir marka olmuştur. Kaliteli ürünleri ve ülkemizde sektöre ettiği liderlikle HawkPlus, en iyi gözlük camı markaları arasında yer alıyor.

N11’de Fiyatını Gör

Hoya

Hoya
Hoya

En iyi gözlük camı markaları arasında yer alan bir diğer marka Tokyo merkezli Hoya. 1941 yılında kurulan ve yine bildiğimiz gibi Japonya’da başarılı bir çıkış yakalamış olan optik cam üreticisi Hoya, aynı zamanda sağlık pazarımda geniş yelpazede ismini duyuran yenilikçi teknolojisi sayesinde sıkça tercih edilen bir markadır. Fotoğraf filtrelerinden gözlük lenslerine kadar bir çok ürünü bünyesinde barındırmakta ve üstün teknolojisi sayesinde ürettiği gözlük camları hekimlerce de önerilmektedir. Gözlük camı çeşitleri olarak, çocuklara özel seçeneklerin yanı sıra progressive camlar, tek odaklı ve çok odaklı cam, meslek odaklı camlar, fotokromik cam, ultraviyole cam ve özel tercihler bağlı üretilen camları satılmaktadır.

N11’de Fiyatını Gör

Kodak

Kodak
Kodak

1888 yılında kurulan ABD firması Kodak, elde taşınan ilk fotoğraf makinesinin üretimiyle adını duyurmuştu. 1932 yılında kamera, projektör ve amatör sinema filmi tanıtımıyla teknolojik çalışmalarını artırarak bir çok ilke imza attı. Optik mercek üzerine geliştirdiği teknolojiyle tek odaklı ve progressive gözlük camı üretiminde başarı sağladı ancak zamanla şirket sorunları nedeniyle biraz geri planda kaldı. Fakat halen piyasada gözlük camı çeşitleri satılmakta ve garantili şekilde temin edebilirsiniz. Fotoğraf makinesi ve aksesuarları ile kendisini kanıtlayan Kodak, optik alanında da en iyi gözlük camı markaları arasında bulunuyor.

N11’de Fiyatını Gör

Novax

Novax
Novax

Novax, Beta Optik LTD. ŞTİ. Tarafından 2003 yılında piyasaya sürülen Türkiye’de ilklere imza atmış bir gözlük camı markasıdır. İlk zamanlar organik gözlük camı ithalatı yaparak faaliyet gösterirken son dönemlerde yeni geliştirdiği teknoloji sayesinde farklı ülkelerle işbirliği yaparak FreeForm teknolojisini hayata geçirmiş ve Rx üretimi yapmaya başlamıştır. İstediğiniz gözlük türünün tasarımını iPad üzerinden yaparak dilediğiniz şekilde tasarlatabilirsiniz. Progresif gözlük camları, tek odaklı ve bifocal gözlük camı, kişiye özel camların tamamı Novax bünyesinde sunulmaktadır. Kalitesini ispatlamış bir başka yerli marka olan aynı zamanda en iyi gözlük camı markaları arasına girmeyi başaran Novax incelenmeye değer.

N11’de Fiyatını Gör

Essilor

Essilor
Essilor

Geldik en iyi gözlük camı markaları listemizin sonuna. Listede son olarak yer verdiğimiz ancak kalite konusunda oldukça başarılı bir marka olan Essilor, Fransız iki markanın ortaklığıyla 1972 yılında meydana gelmiş, Fransa’nın optik pazarına adını altın harflerle yazdırmış bir markadır. Şu an dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi olarak geçmekte ve Türkiye pazarında bir çok tesisi bulunmaktadır. UV korumalı gözlük camı, mavi ışık korumalı cam, yakın-uzak görüş cam, yansıma önleyici cam vb. Daha bir çok özellikli camı Essilor’da bulmak mümkün.

N11’de Fiyatını Gör

En iyi gözlük camı markaları listemizde yer verdiğimiz markalardan seçiminizi yapıp ihtiyacınıza yönelik gözlük camını temin edebilirsiniz. Hayatın her alanında ihtiyaç duyduğunuz ürünlere ait tavsiye ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Zamanın Ötesinde Bir Şıklık İçin: En İyi Erkek Saat Markaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu