Kişisel Bakım

Daha Dikkat Çekici Gözler İçin En İyi Göz Farı Tavsiyeleri

Kusursuz görünümün en önemli makyaj ürünlerinden göz farları! İçeriğimizde göz farı çeşitleri, kullanımı ve en iyi göz farlarını derledik. Hadi birlikte göz atalım!

En iyi göz farı tavsiyeleri içeriğimize hoş geldiniz. Makyaj yaparken önemli cilt ürünleri, kadınlar için vazgeçilmezdir. Fakat bunun yanında makyajı daha yoğun ve kaliteli gösteren bir diğer unsur da gözlerin ön plana çıkabilmesidir. Gözler, ifadeyi belirginleştirir. Bu nedenle solgun görünen göz çevresi makyajın kalitesini düşürür. Gözleri olduğundan daha güçlü gösterebilen en önemli makyaj malzemesi ise göz farlarıdır. Peki göz farı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi markanın renk pigmentasyonu daha yoğun? En iyi göz farı tavsiyeleri ile ilgili merak edilen bütün sorulara tek tek cevap verebiliriz.

Göz farı nedir? Nasıl kullanılır?

En iyi göz farı tavsiyeleri için öncelikle göz farının ne olduğu ve özellikleri bilinmelidir. Göz farı, göz makyajının temel unsurları arasında yer alır. Her göz tipine uygun göz farı renkleri bulunur. Bunlar arasından size yakışan renkleri ve göz farı yapılarını en iyi kendinizde deneyerek bulmanız sağlıklı olandır.

Göz farı seçimi yaparken önemli olan en önemli özellik, renk pigmentlerinin yoğun olmasıdır. Çoğunlukla palette koyu bir pembe olarak görünen farlar gözümüze sürdüğümüzde açık bir pembeye dönüşebilir. Bu far paletlerinin kaliteli bir pigment yapısının olmadığı anlamına gelir. Bunu anlayabilmek için tester göz farlarını baş parmağınız ile bileğiniz arasındaki bölgeye tek kat sürerek görebilirsiniz. Aynı şekilde göz farlarının yapıları da bu yöntemle anlaşılabilmektedir. Tozlu bir yapıya sahip olan göz farları kalıcı özellikte olmazlar. Bu da yapılan makyajın bozulmasına ve daha kötü bir görünüme yol açar. Kadifemsi ya da kremsi yapıda olan göz farları ise daha kalıcı ve daha etkileyici olmaktadır.

Göz tipine göre far kullanımı nasıl olmalıdır?

En iyi göz farı tavsiyeleri arasında uygun olanı bulmanız için göz farının göz tipinize göre uygulanma yöntemlerini bilmeniz gerekir. Bunlar arasında en bilinenleri göz rengine göre uygulama yapmaktır. Koyu renkli gözlere sahipseniz çok koyu göz farlarını uygulamak gözünüzü olduğundan daha küçük gösterebilir. Büyük bir göze sahipseniz koyu göz farı kullanıp göz pınarlarını aydınlatarak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Küçük gözleriniz var ise daha nüde tonları tercih edebilir ve beyaz tonları diplere uygulayarak ya da baz olarak beyaz kullanarak gözünüzü daha büyük gösterebilirsiniz.

Göz farı kullanımı
Göz farı kullanımı

Renkli göze sahipseniz far konusunda daha özgür olduğunuzu söyleyebiliriz. Hemen her tonda göz farını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat tek başına çok açık renkli far kullanmanız gözünüzü solgun ve küçük göstermenize sebep olabilir. Bu nedenle alt ton açık renk olsa bile göz bitişini renklendirerek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Gözlerinizin mesafesi birbirine yakınsa açık renkli farları göz ile burnun yakınlaştığı bölgelere yoğun bir biçimde uygulayıp renkleri diplere doğru uygularsanız bu mesafe rahatsız edici durmayacak, daha estetik bir görünüm açığa çıkacaktır. Aksine göz mesafeniz fazla ise de göz pınarlarını aydınlatma yönteminden kaçınmanızı öneririz. Çünkü bu, göz mesafenizi daha da çoğaltacaktır. Bunun yerine göz pınarı uygulamasını koyu tonlarda ya da nüde renklerde yapabilirsiniz.

Göz kapağı düşük olan insanların göz farı kullanamayacağı düşünülür. Fakat bu yanlıştır. Elbette sizler de göz farı kullanabilirsiniz. Fakat farınızı uygularken kapak bölgesine daha açık renkler kullanıp üst bölgelere renklendirme yaparsanız farınız çok daha estetik görünecektir. Ayrıca kaşınıza daha yakın olan bölgelere uygulama yaparsanız da göz kapağınızın düşüklüğü göze çarpmayacaktır.

Göz farı çeşitleri ve kullanımları

Göz farları sıkıştırılmış toz göz farları, krem göz farları, toz göz farları, kalem göz farları ve likit farlar olarak farklı çeşitlerde ve farklı yapılardadırlar. En iyi göz farı tavsiyeleri arasında far çeşitlerini bilmek ve kullanımlarını öğrenmek de işinize yarayacaktır.

Sıkıştırılmış göz farları; en sık kullanılan far çeşitlerinden biridir. Yumuşak bir yapıda ve yoğun renktedirler. Tekli ya da palet olarak üretilirler. Kalıcılıkları her marka için değişiklik gösterebilir.

Krem göz farları; göz kapaklarında kolayca ve eşit bir şekilde dağılmaları nedeniyle tercih edilmektedirler. Far bazı yerine de kullanılabilir ve daha doğal bir görünüm elde etme noktasında faydalı olabilirler. Üzerine toz far sürüldüğünde sabitleyici bir etki yaratırlar. Uçmayan göz farları tercih etmek isteyenler için uygun bir far çeşidi olacaktır.

Toz göz farları; sıkıştırılmış yapıda bulunmamaktadırlar. Yani kalıp şeklinde değil tamamen toz halindedirler. Uygulaması pratik olsa da günlük hayatta çok sık kullanılmamaktadırlar. Islak far fırçası ile kullanarak kalıcı bir hale getirilebilirler.

Kalem göz farları; far fırçası kullanımına gerek kalmadan kolayca uygulanabilirler. Kremsi yapıdadırlar, göz kalemine benzeyen bir yapıları vardır. Kalıcılıkları ve renk pigmentleri markaya göre değişkenlik gösterebilir.

Likit farlar; likit ruj görünümündedirler. Uygulama konusunda daha dikkatli davranılması gerekir. Çünkü sürüldüğü yerde sabit kalma özelliği vardır. Bu sebeple sürüldükten hemen sonra dağıtma işlemi uygulanması gerekir. Kalıcı olma özelliği nedeniyle tercih edilir.

Göz farı renk çeşitleri nelerdir?

Göz farları renk tonları, türleri bakımından da farklılık göstermektedir. Mat farlar, ışıltılı farlar, metalik farlar en sık karşılaşılan far rengi türleridir. En iyi göz farı tavsiyeleri için size uygun renk ve pigment tablosunu da bilmeniz gerekir.

Göz farı çeşitleri
Göz farı çeşitleri

Mat farlar; ışıltılı veya parıltılı olmayan renkle olurlar.  Genellikle günlük farlarda kullanılırlar. Bazen yalnızca göz çevresini belirgin hale getirmek için ya da koyu makyaja farklı bir hava katması için de kullanılırlar.

Işıltılı farlar; Parıltılı far çeşitleridir. Gözü daha canlı ve daha ışıltılı gösterirler. Bakışları kesinleştirme ve özellikle gece makyajlarında yüzü belirgin hale getirme özellikleriyle bilinirler. Göz pınarlarına uygulanarak göz aydınlatıcısı olarak da kullanılabilirler.

Metal farlar; Genellikle krem far ya da pudra biçimde olurlar. Metalik görüntüleri özellikle gece makyajları için oldukça çarpıcı ve ilgi çekici bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra sade bir kıyafete ışıltılı bir hava katmak için de güzel bir tercihtir.

En İyi Göz Farı Tavsiyeleri

Göz farı, makyajın en önemli tamamlayıcı unsurlarından biri. Nude bir makyaj yapıldığında dahi hafif pembe ya da somon renklerinde bir far kullanmak, göz makyajının ön plana çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle kadınlar far paletlerine ayrı bir önem gösteriyor. Far paletlerinden ya da tekli göz farlarından beklenti genellikle renk pigmantasyonunun yoğun olması, gün boyu kalıcı olması ve tek katta bile mükemmel sonuçlar vermesi. En iyi göz farı tavsiyeleri listesi hazırlanırken herhangi bir markanın reklamına yer vermediğimizi, yalnızca en iyileri derlediğimizi bildirmek isteriz. İşte size bütün bu özellikleri içerisinde barındıran en iyi göz farı tavsiyeleri listesi…

Note Cosmetics Luminous göz farı

Note Cosmetics Luminous göz farı
Note Cosmetics Luminous göz farı

En iyi göz farı tavsiyeleri listemizin ilk sırasında Note Cosmetics Luminous göz farı yer alıyor. Eğer canlı ve renk pigmenti yüksek bir göz farı istiyorsanız Note Cosmetics Luminous göz farı sizin için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Tüm cilt tiplerine uygun olması nedeniyle de cildinizle uyum sağlaması noktasında problem yaşamayacaksınız. Bu göz farının ayrıca aydınlatıcı olarak da kullanılabilme özelliği bulunuyor. Böylece makyajınızı daha kusursuz hale getirirken ikinci bir ürün kullanmanıza da gerek kalmayacak.  Tek renkli olarak üretilen bu serinin göz farı paleti bulunmuyor. Ancak Note Cosmetics’in far paletleri tamamen kaliteli ve her cilt tipine uygun olarak üretiliyor. Bu nedenle palet kullanmayı sevenlerdenseniz Note Cosmetics’in fark paletlerine göz atabilirsiniz.

L’oreal Paris göz farı

L’oreal Paris göz farı
L’oreal Paris göz farı

En iyi göz farı tavsiyeleri listemizin ikinci sırasında olmayı kesinlikle hak eden bir ürün. 25 farklı renk seçeneğiyle sizlere geniş bir renk skalası sunuyor. Mat ve parlak renkleri sayesinde her türlü makyajınıza uyum sağlayabiliyor. Özellikle farların uzun süre kalıcı olmamasından şikayetçi iseniz L’oreal Paris’in göz farlarını denemenizi öneririz. Uzun süre kalıcı olmasının yanında renk pigmentleri de oldukça yoğun. Renklerinin ışıltısı her ortama ayak uydurabiliyor. Dilerseniz tekli dilerseniz de palet olarak satın alabilir ve makyajınıza ayrı bir hava katabilirsiniz.

Clinique göz farı

Clinique göz farı
Clinique göz farı

Fiyat performans açısından bakıldığında en başarılı bulunan göz farları arasında Clinique’in farları en iyi göz farı tavsiyeleri listemizde üçüncü sırada yerini alıyor. Pürüzsüz dokusu ve yoğun renk pigmenti sayesinde hem uzun süreli kullanım sunuyor hem de cilt tonunuz ne olursa olsun muhteşem bir uyum sağlıyor. Özellikle yoğun bir duruştan yanaysanız Clinique’in göz farları tam size göre! Gün boyu kalıcı olması da ekstra avantaj sağlıyor.

Farmasi krem göz farı

Farmasi krem göz farı
Farmasi krem göz farı

Toz göz farlarını kullanmaktan hoşlanmıyorsanız ya da pigment derecelerini başarılı bulmuyorsanız kesinlikle Farmasi’nin krem göz farlarını denemelisiniz. Henüz krem göz farı paletleri bulunmasa da krem formda olması, uzun ömürlü bir kullanım olanağı sağlıyor. Bunun yanı sıra kremsi yapısı pürüzsüz ve çok daha doğal bir makyaj ortaya çıkarmanıza da yardımcı oluyor. Çoğunlukla parlak renklerde üretilmesine rağmen günlük kullanım için dahi oldukça kullanışlı ve başarılı bir formüle sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Pastel Profashion göz farı

Pastel Profashion göz farı
Pastel Profashion göz farı

En iyi göz farı tavsiyelerimiz arasında en doğal ve sade göz farının Pastel Profashion Göz Farı olduğunu söyleyebiliriz. 16 farklı renk tonu ve yoğun pigmentiyle en sık kullanılan ve en sevilen farlar arasında yerini alıyor. Krem bazlı formülü sayesinde sürmede kolaylık sağlıyor. Toz farların dağılma özelliğinin yanı sıra bir arada duruyor ve uzun süre kalıcı olması nedeniyle en sık tercih edilen farlar arasında yerini alıyor. Doğal görünümü nedeniyle günlük kullanıma da oldukça uygun.

Make Up Factory Mat Eye Shadow göz farı

Make Up Factory Mat Eye Shadow göz farı
Make Up Factory Mat Eye Shadow göz farı

Yumuşak, kadifemsi yapıda göz farlarını seviyorsanız size önerimiz şiddetle Make Up Factory Mat Eye Shadow olacaktır. Mat ve ışıltılı renk seçenekleri sayesinde ister günlük ister gece makyajlarınızda kullanabileceğiniz bir göz farı. Parfüm içermiyor olması da özellikle hassas göz bölgesinde kullanım için avantajlı bir özelliği. Kullanım sonrasında göz kapaklarında bıraktığı şeffaflık hissi en çok beğenilen yanları arasında yer alıyor. Harika özellikleri ile güzel bir görünüm sunan Make Up Factory Mat Eye Shadow en iyi göz farı tavsiyelerimiz arasında yer alıyor.

Nars Garden far paleti

Nars Garden far paleti
Nars Garden far paleti

Zengin renklere sahip en iyi  far paleti arayışında iseniz size önerimiz Nars Garden Far Paleti olacaktır. Tek sürüşte dahi yoğun pigmentasyonu sayesinde renk tonunu vermesi kullanım kolaylığı ve uzun ömürlü kullanım sağlayan ürün en iyi göz farı tavsiyelerimiz arasında yerini alıyor. Aynı palet içerisinde açık ve koyu, mat ve ışıltılı renkler bulunuyor. Bu nedenle her kombine ve her ortama uygun makyajların tek bir fal paleti ile yapılabilmesi olanağını sağlıyor.

NYX Ultimate Shadow far paleti

NYX Ultimate Shadow far paleti
NYX Ultimate Shadow far paleti

Mat, metalik, saten ve ışıltılı renklerin tek palette bir arada bulunmasını hep hayal ettiğinizi biliyoruz. En iyi göz farı tavsiyeleri listemizde yer verdiğimiz NYX de sizin isteklerinize karşılık veren çok güzel bir far paleti tasarlamış bulunuyor. Ultimate Shadow far paleti, her renk tonunda bu özellikleri barındıran tek far paleti! Yoğun bir renk pigmantasyonuna sahip. Bunun yanı sıra gün boyu kalıcı olma ve tek katta bile aynı rengi verme özellikleri, bu fark paletinin en sevilen özellikleri arasında yer alıyor.

Siz de kullandığınız göz farı modelini yorum kısmından yazarak en iyi göz farı tavsiyeleri listemize katkıda bulunabilirsiniz. Gündelik yaşantıda karşınıza çıkacak her konuda liste içerikler ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin. Sağlık ve güzellikle kalın!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu