Ev & Yaşam

En İyi Düdüklü Tencere Tavsiyeleri 2022

Düdüklü tencere insanların hayatını kolaylaştıran, hızlı bir şekilde yemek yapmaya yarayan, özellikle ev hanımlarının sıklıkla ve aşırı derecede memnun kaldığı bir tencere türü olarak biliniyor.

Bu tencere türü yemekleri daha hızlı pişirdiği için ve tabiri caizse yiyecekleri lokum kıvamına getirdiği için hem hızlı bir şekilde yemek yapmaya yarıyor, hem de yemekler kendi suyuyla beraber piştiği için daha lezzetli ve sulu bir hale geliyor. Genel olarak insanlar bu tencereleri daha lezzetli bir yemek yemek istediklerinde veya hızlı bir şekilde yemek pişirmek istediklerinde kullanıyorlar.

Özellikle şefler ve ev hanımları mutfaklarında bu tencerelerden en az bir tane bulunduruyor. Çünkü ani bir şey olduğunda veya ani bir misafir geldiğinde bu tencerelerin hemen hızlı bir şekilde yemek pişirme özelliği kullanılarak ortaya nefis yiyecekler çıkarılabiliyor.

Bu da pek çok insana fayda sağladığından dolayı kişiler genel olarak mutfak alışverişlerine bu tencereyi de dahil ediyorlar. Düdüklü tencere bazı insanların korkusu olabildiği gibi bazı insanlar için de tamamen bir kolaylık oluyor.

Yani düdüklü tencereler bir basınçla beraber yiyecekleri pişirdikleri için, bazı kişiler tencereleri açmakta zorlanabiliyor veya açmaktan korkuyorlar. Günümüz teknolojisinde eskiye nazaran düdüklü tencereler çok fazla geliştirdiği için kişilerin bu tip konularda korkmasına asla ve asla gerek kalmıyor.

Yani her şey zaten tencerenin üzerinde yazdığı ve nasıl yapılacağı talimatları ile verildiğinden dolayı kişiler o talimatları takip ederek tencerenin nasıl açılıp nasıl kapandığını rahatlıkla öğrenebiliyor ve bunun doğrultusunda tencerelerini kolaylıkla kullanabiliyorlar. Bu sebeple kişilerin asla bir tereddüde düşmesine veya bir korku yapılmasına gerek kalmıyor.

Düdüklü Tencere Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Düdüklü tencere alırken kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bu tencereler her ne kadar güvenlik önemleri ile kuşatılmış olursa olsun, bazı durumlarda kişilerin başına dertler açabiliyor.

Böyle şeylerle karşılaşılmaması için de kişilerin bazı şeyleri bilerek bu tencereleri kullanması ve gerekli talimatları yerine getirerek pişirmek istedikleri şeyleri pişirmesi onların yararına olacağından dolayı tencereler hakkında bilgi edinmeden kullanmamaları onların faydasına olur. Öncelikle düdüklü tencere alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi tencerenin kesinlikle paketinin açık olmamasıdır.

Yani paketi açık olan tencereler kesinlikle alınmamalı veya yanlışlıkla alındıysa bile hemen geri iade edilmelidir. Bu tip tencerelerde veya paketi açık olan herhangi bir üründe çok fazla sıkıntıyla karşı karşıya kalınabilir. Tencere veya alınan ürün, paketinin açık olması dolayısıyla önceden kullanılmış olabilme ihtimaline sahiptir. Bu sebeple eğer yanlışlıkla bile olsa böyle bir tencere alınırsa hemen geri iade talebi oluşturulup yenisi istenmelidir. İnternet üzerinden tencere hakkında yapılan en iyi düdüklü tencere yorumları kısmına aldanmadan gözle görüp almak en iyisidir.

Yine de bazı durumlarda güvenilir sitelerin yaptığı yorumlara güvenilebilir. Örnek verilmesi gerekirse internet üzerinden en iyi düdüklü tencere kadınlar kulübü etiketiyle tencerelere ve yorumlara ufak bir göz atılabilir. Düdüklü tencere alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise düdüklü tencerelerin içerisinde bulunan ve büyük oranda basınç sağlayan lastiklerin sağlamlığıdır.

Yani eğer içerisinde bulunan lastikler zarar görmüşse veya ucuz bir lastik kullanılmışsa bu tencerelerin patlama olasılığı yüksek olabilir. Bu sebeple böyle tencereleri kullanırken kesinlikle böyle ayrıntılara dikkat edilmesi kişilerin yemek yaparken daha güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Ayrıca kişiler düdüklü tencerede ne pişireceklerine karar verip o şekilde tencere seçimi yapmalıdır. Yani eğer küçük şeyler pişirmek adına bir düdüklü tencere alınacaksa çok büyük ölçüde bir tencerenin alınması yemeğin çok daha uzun sürede pişmesini sağlar ve bu da istenmeyen bir durum olur. Bu sebeple kişiler küçük ürünler pişirmek için bu tencereyi alacaklarsa küçük olan tencereleri, büyük şeyler pişirmek için tercih edeceklerse büyük olan tencereleri almalılardır.

İşte Satın Alabileceğiniz En İyi 11 Düdüklü Tencere:

Kişiler mutfaklarına alışveriş yapacaklarında hangi düdüklü tencereyi seçeceklerine kolay kolay karar veremezler. Çünkü bir düdüklü tencere alınması için öncelikle alındığı markanın kesinlikle güvenilir ve sağlam bir marka olduğundan emin olunmalıdır.

Eğer böyle şeylerden emin olunmayıp düdüklü tencere seçimi yapılırsa ve alel acele bir tencere alınırsa hem yemek ziyan olur hem de kişiler istediği verimi alamayabilir. Bu sebeple kişilerin düdüklü tencerelerini özenle seçerek alması önemlidir. Satın alınabilecek en iyi 11 düdüklü tencereden şu şekilde bahsedilebilir:

 • Korkmaz Çelik Düdüklü Tencere
 • Emsan Düdüklü Tencere
 • Tefal Düdüklü Tencere
 • Schafer 6’lı Tencere Seti
 • Karaca Vitola Tencere Serisi
 • FisslerVitaquick Tencere
 • Bernardo Tencere Seti
 • HascevherGastro Orijinal Çelik Tencere
 • Hisar Rio Düdüklü Tencere
 • Zwıllıng Düdüklü Tencere Seti
 • Cem Düdüklü Tencere

Bunlar gibi markaların düdüklü tencerelerini kullanarak istediğiniz yemeği kolaylıkla ve zorlamadan yapabilir ve mis gibi pişmiş yumuşacık yemekler elde edebilirsiniz. Her ne kadar en iyi düdüklü tencere markası kişiden kişiye değişiyor olsa da en bilinenleri bunlardır.

Düdüklü Tencere Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler:

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencere kullanımı aslında bakıldığında hiç sorun değildir. Mutfağında düdüklü tencere kullanan pek çok insan bu tencereyi kullanmaktan çekinse de zor olan hiçbir şey yoktur. Yani kişilerin bu tencereyi kullanmayı bu kadar gözünde büyütmelerine gerek yoktur. Düdüklü tencere kullanmak için öncelikle tencerede ne pişirileceğine karar verilmelidir.

Ardından pişirilmek istenen şey içine konarak tencerenin içerisine de bir miktar su eklenir. Su eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılır. Daha sonra tencerenin üzerindeki bilgilere bakarak içerisine koyulan yemeği kaç dakika pişirileceğine karar verilir. Eğer tencere eski tip bir düdüklü tencere ise büyük ihtimalle böyle yazılar veya direktifler bulunmaz.

Bu sebeple kişi ne pişirmek istiyorsa onun süresini internetten araştırabilir ve bunun doğrultusunda yemeğini o süre içerisinde pişirebilir. Düdüklü tencereler diğer tencerelere benzemediğinden dolayı ikide bir tencereyi açıp içerisine bakmak ve yemeğin pişip pişmediğini kontrol etmek mümkün değildir. Bu sebeple kişilerin kesinlikle süre olayına dikkat etmesi gerekir.

Düdüklü tencerede bir yemeğin çok fazla kalması o yemeği aşırı derecede pişirip yenilmeyecek hale getirebilir. Aynı şekilde çok fazla pişirilmesi de yemeğin yenmesine engel olabilir ve aynı zamanda yemek çiğ kalabilir. Bu sebeple kişilerin bu tip detaylara dikkat etmesi iyi bir yemek yemeleri açısından önemlidir.

Düdüklü tencerede pişirilecek yemeğin süresi dolduktan sonra tencere bir köşeye alınır. Üzerine bir miktar su gezdirilir. Bunun yapılmasının nedeni ise tencerenin sıcaklığının bir miktar da olsa azalmasıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra yapılması gereken şey tencerenin havasını almaktır.

Düdüklü tencereler basınç aracılığı ile yemek pişirdiğinden dolayı tencerenin içindeki hava alınmadan kapağın açılması kişilere kötü sonuçlar doğurabilir. Daha sonra tencerenin üzerinde bulunan düğmeden tencerenin havası alınır. Tencerenin havası alındıktan sonra bütün sorun ortadan kalkar. Yani rahatlıkla kişi düdüklü tencereyi açıp içerisinde bulunan yemeği çıkarabilir. Bu şekilde düdüklü tencere kullanımı yapılır. Kişilerin korkması veya endişe duyması gereken hiç bir konu yoktur.

Düdüklü Tencere Hangi Durumlarda Patlayabilir?

Düdüklü tencere kullanan insanların en korktuğu şeylerden biri de düdüklü tencerenin birden patlamasıdır. Böyle şeylerin olması günümüz teknolojisi ile üretilen tencerelerde çok az görülse de yine de bazı durumlarda mümkün olabilir.

Eğer düdüklü tencere ocakta çok fazla kaldıysa ve içerisinde aşırı derecede bir gaz sıkışması yani basınç oluştuysa patlama olasılığı vardır. Bu sebeple düdüklü tencerelerin içerisinde bulunan yemeğin pişme süresinden fazla ocakta tutulmaması önemlidir.

Tencerelerin patlayabileceği diğer bir durum ise tencerelerin içindeki basınca aldırış etmeden, tencereyi ocaktan aldıktan sonra havasını almadan hemen tencereyi açmaya çalışmaktır. Eğer tencerenin içerisindeki hava alınmadan düdüklü tencere açılmaya çalışılırsa tencerenin patlaması gibi büyük sorunlara karşılaşılabilir. Bu sebeple kişilerin bu tip detaylara dikkat edip o şekilde tencereyi kullanmaları daha doğru olur.

Kaliteli Düdüklü Tencere Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir düdüklü tencerenin kaliteli olup olmadığını anlamak için öncelikle markasına bakılmalıdır. Eğer markası pek çok kişi tarafından tercih edilen bilinen bir marka ise ve ürünlerinde her zaman için kaliteye önem veriyorlarsa bu şekilde alınan tencerenin kaliteli olduğu anlaşılabilir.

Bundan hariç tencerenin gelişmişliğine yani ileri düzey teknoloji ile üretilip üretilmediğine bakılarak yine aynı şekilde kalitesinden emin olunabilir. Eğer düdüklü tencerenin her detayı ile özenle ilgilenilmişse ve tencerede herhangi bir problem yoksa, doğru düzgün çalışıyorsa büyük ihtimalle kaliteli bir düdüklü tenceredir. Böyle şeylere bakılarak en net şekilde düdüklü tencerenin kalitesinden emin olunabilir.

Düdüklü Tencere Lastiği Hava Kaçırırsa Ne Yapılmalıdır?

Düdüklü tencerenin lastiği tencereler için çok önemlidir. Çünkü düdüklü tencerelerin yemeği pişirmesi için bir basınç gerekir. Bu basıncı sağlayan ve içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye hava girmemesinin sağlayan tek olayı tencerenin içerisinde bulunan lastiktir.

Eğer bu lastik zarar görmüşse ve hava kaçırıyorsa yapılması gereken ilk şey tencerenin alındığı yere gidip durumu bildirmektir. Eğer tencere çok eski bir tencere ise ve artık kullanılmayacak hale geldiğinden dolayı yıpranmışsa o tencere o şekilde kullanılmamalı ve acilen çöpe atılmalıdır.

Eğer tencerenin lastiğinin hava kaçırıldığı bilinmesine rağmen hala müdahale edilmiyorsa çok daha büyük problemlerle karşılaşılabilecek olduğundan dolayı kişilerin buna hazırlıklı olması gerekir.

Düdüklü Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Düdüklü tencere kapağının açılması son zamanlarda üretilen düdüklü tencerelerde oldukça kolaydır. Yemek piştikten sonra düdüklü tencere ocaktan alınır. Daha sonra tencerenin üzerinde bulunan basıncını yani tencerenin havasını almaya yarayan tuştan tencerenin havası rahatlıkla alınır. Bu işlem yapılırken tencere suyun altına tutulabilir. Tencereden gelen hava sıcak olacağından dolayı kişilere zarar vermemesi veya ortamı çok fazla buhara boğmaması için böyle işlemler yapılır. Ardından yapılması gereken şey de çok basittir. Kapak açılır ve içerisinde bulunan yemek çıkarılıp yenir. Bu şekilde düdüklü tencerenin kapağı açılabilir.

Düdüklü Tencere Açılmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Düdüklü tencerenin kapağı açılmıyorsa ve aşırı ısınmışsa büyük ihtimalle içerisinde aşırı derecede basınç olduğundandır. Yani kişilerin korkması gereken bir durum yoktur. Bu tip durumlarda öncelikle yapılması gereken şey tencerenin soğumasını beklemektir.

Tencere soğudukça büyük ihtimalle içerisindeki basınç da belli miktarda azalır. Bu sayede kapak tencereye basınç yapmaz ve rahatlıkla kendini bırakır. Fakat yine de her ne kadar soğuk olursa olsun tencerenin öncelikle havasının alınması ve sonra kapağının açılması daha iyi olacaktır.

Düdüklü Tencere Boyutları Nedir?

Düdüklü tencere boyutları küçük, orta, büyük şeklindedir. Genel olarak insanlar düdüklü tencere boyutu seçiminde hata yaparlar. Düdüklü tencere alan kişiler bu tencerenin neye göre alındığını bilmediği için genel olarak boyutları karıştırıp yapılmaması gereken seçimler yapabilirler.

Öncelikle düdüklü tencerede ne pişirileceğine karar verilmelidir. Yani kişiler eğer küçük şeyler pişirmek adına tencere alınacaksa küçük bir düdüklü tencere, eğer büyük parça şeyler pişirmek istiyorlarsa büyük düdüklü tencere ve orta şekilde yemek yapmak istiyorlarsa da orta büyüklükteki tencereleri tercih etmelilerdir. Bu şekilde hem daha doğru bir seçim yaparlar hem de kullanacakları kadarı ile bir tencere aldıkları için paraları boşa gitmemiş olur.

Düdüklü Tencere Üzerindeki İşaretler Ne Anlama Gelir?

Düdüklü tencere üzerindeki işaretlerin anlamları farklı farklıdır. Yani her markanın veya firmanın tencere üretim biçimi farklı olduğundan dolayı üzerindeki işaretler de farklı farklı olabilir. Eğer kişiler aldıkları tencereyi nasıl kullanılacağına karar veremiyorsa veya üzerindeki işaretlerden herhangi bir şey anlamıyorlarsa yapmaları gereken şey aldıkları tencerenin kılavuzunu okumaktır. Kılavuza bakıldığında zaten firmanın o işaretlerle ne anlattığı ortadadır. Bu şekilde sorun ortadan kalkmış olur.

Düdüklü Tencerede Bir Şey Pişirdikten Kaç Dakika Sonra Açmalıyız?

Düdüklü tencerede bir şey pişirmenin belirli bir sınırı yoktur. Yani kişiler içerisine koydukları yemeğin ne zaman pişeceğini düşünüyorlarsa yemeğin kapağını o zaman açabilirler. Elbette düdüklü tencerelerin ocakta saatlerce durması doğru değildir. Yani eğer bir kaç saati geçkin süredir düdüklü tencere ocakta duruyorsa, düdüklü tencere ocaktan alınıp havası alındıktan sonra tekrar kapağı kapatılıp ocakta pişmeye devam ettirilmelidir. Bu sayede içerisinde oluşan basınç ve patlama riski engellenmiş olur.

Düdüklü Tencerenin Sağlığa Zararsız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Düdüklü tencerenin veya diğer tencerelerin sağlığa yararlı veya zararlı olup olmadığını anlamak için alındığı markaya bakılmalıdır. Eğer tencerenin alındığı marka güzelse ve kaliteli şeyler üretiyorsa kesinlikle sağlığa zararsız bir tencere olduğu anlaşılabilir. Bu tip şeylerin kullanımı da bu işlerle uzun süredir çalışan insanların tavsiye ettiği şeylerden bir tanesidir.

Düdüklü Tencere Ses Çıkarıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Pek çok insan düdüklü tencereyi ocağa koyduktan sonra oradan gelen sesten korkar. Fakat korkulması gereken herhangi bir şey yoktur. Çünkü düdüklü tencereler zaten yemek pişirdikleri esnada ses çıkarırlar. Bu sebepten dolayı düdüklü tencere ismini almışlardır. Yani kişiler böyle bir sesle karşılaştıklarında paniğe kapılmak yerine sakin kalmalı ve yemeğin pişmesini beklemelilerdir.

Düdüklü Tencere Emniyet Silikonu Nedir?

Düdüklü tencerede bulunan emniyet silikonu tencerenin iç tarafında bulunur ve dışarıya hava sızmasını veya içeri hava girmesini engeller. Bu şekilde yemek kendi suyuyla pişmiş olur ve daha lezzetli bir hale gelir. Bu sebepten dolayı pek çok aşçı ve ev hanımı mutfaklarında düdüklü tencere kullanırlar ve daha lezzetli yemekler ortaya koymak için çabalarlar.

Düdüklü Tencere Riskleri Nelerdir?

Düdüklü tencerelerin patlama riskinden başka bir riskleri yoktur. Bu riskler de çok zor bir ihtimaldir. Yeni üretilen tencerelerde insanların yararına olacak her şey düşünülmüştür. Yani kişilerin düdüklü tencere kullanırken endişe etmelerine veya kullanmak istememelerine gerek yoktur. Rahatlıkla bu tencereleri kullanıp lezzetli yemekler pişirebilirler.

Düdüklü Tencere Tamiri Nasıl Ve Nerede Yapılır?

Eğer alınan düdüklü tencere bozuksa ve tencere kullanılmadan önce bu fark edildiyse tencere alındığı gerek götürülüp yenisi istenmelidir. Fakat uzun süre önce alınmış ve sürekli olarak kullanılmaktan yıpranmış bir tencere ise tencerelerin tamirleri ancak ve ancak o tencerenin üretildiği firma tarafından mümkün olabilir. Bazı firmalar ürettikleri mal üzerinden kaç yıl geçerse geçsin geri iade kabul etmektedir. Eğer bir böyle bir şeyin olduğu biliniyorsa o firmaya ürün tekrar geri gönderilebilir. Ama eğer firma böyle bir şey teklif etmiyorsa veya kabul etmiyorsa ve düdüklü tencere artık kullanılamayacak hale haldeyse kesinlikle çöpe atılmalı ve yenisi alınmalıdır.

Düdüklü Tencerede Hangi Yemekler Yapılabilir?

Düdüklü tencerede genel olarak et yemekleri, sebze ve haşlanabilir şeyler pişirilir. Onun haricinde kişiler istedikleri yemeği yumuşak olması açısından düdüklü tencerelerde pişirebilirler.

 

Düdüklü Tencerenin Havası Nasıl Alınır?

Düdüklü tencerenin havasının alınması üzerindeki tuş sayesinde yapılır. Yemek ocaktan alındıktan sonra üzerindeki tuşa basılarak havası rahatlıkla alınabilir. Eğer eski tip bir düdüklü tencere ise büyük ihtimalle üzerinde bir aparat bulunur ve bu aparat yukarı doğru çekilerek tencerenin havası alınır ve tencere kullanıma hazır hale gelir.

Klipsli Düdüklü Tencere Nedir?

Klipsli düdüklü tencereler genel olarak son zamanlarda üretilmiş tencerelerdir. Bu tencerelerin kapakları diğerlerine göre daha farklıdır. Yani bu tencerelerde normal kapaklar yerine klipsli kapaklar kullanılır. Bu sayede kişilerin kapak kapatıp açarken herhangi bir zorluk yaşaması mümkün olmaz. Ayrıca bu tencerelerin havası veya basınca alınırken diğerlerine göre çok daha rahat bir şekilde alınır.

Alınan Düdüklü Tencere Hasarlıysa Ne Yapılmalıdır?

Alınan düdüklü tencere hasarlıysa kullanılmadan hemen geri iade talebi talep edilmelidir. Eğer alınan firma sorun çıkarıyorsa veya kişilerin bu konuda haksız olduğunu savunuyorsa o konumda kişiler haklı olduğundan dolayı bu durumu davaya taşıyabilirler. Fakat genel olarak hiçbir firma bu tür şeylerle uğraşmak istemediğinden dolayı müşteriyi haklı bularak tencerenin değişimine onay verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu