Teknoloji

En İyi 10000 – 15000 TL Arası Laptop Modelleri [2022]

Yüksek performans alabileceğiniz bir laptop arayışındaysanız 10000 ila 15000 TL aralığı sizin için ideal olacaktır. Yazımızda bu aralıkta alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayar modellerini, teknik özelliklerini, olumlu ve olumsuz yönlerini derledik.

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri içeriğimize hoş geldiniz. Bu aralıkta bir bütçeyle yeni bir dizüstü bilgisayar arayışınız varsa doğru yere geldiniz. İçeriğimizde sizler için en yüksek performansa ulaşabileceğiniz, fiyat konusunda da en makul tercihlere sahip bilgisayarları derledik. Listemizde yer alan bilgisayarları eğitim, iş, gündelik kullanım, oyun ve yazılım gibi birçok ihtiyaca yönelik kullanabilirsiniz. İşte en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listesi. Hadi birlikte göz atalım!

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler

Dizüstü bilgisayarlar; yani laptoplar, kolay taşınabilir olması, uzun şarj süresi gibi özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Genel olarak bir dizüstü bilgisayar satın almaya karar verdiğinizde seçeceğiniz modelin teknik özelliklerine dikkat etmelisiniz. Tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi bilgisayarların da öne çıkan özellikleri ve verimliliğini sağlayan unsurlar bulunmakta. Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri sıralayacak olursak;

Boyut ve ağırlık

Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara göre tercih edilme nedeni daha küçük ebatlarda ve kolay taşınabilir olması. Günümüzde laptoplar 10 inç ila 19 inç arasında değişkenlik gösterse de popüler olarak 15.4 ve 15.6 inç boyutundaki modeller tercih ediliyor. Dizüstü bilgisayar satın alırken kendi kullanım amacınıza ve taşıma durumunuza göre bir boyut seçmelisiniz. Aynı zamanda daha düşük ekran boyutuna sahip notebooklar daha hafif olacaktır. Örneğin 12 ve 13.3 inç arası bilgisayarlar ortalama 1.5 kg ağırlığındadır. 15 inç üzeri bilgisayarlar ise 2 kg’dan daha fazla ağırlığa sahiptir.

RAM bellek

Random Access Memory, yani RAM bellek bilgisayarın performansını direkt olarak belirleyen bir anahtardır. Bilgisayarınız ne kadar yüksek RAM belleğe sahipse bilgisayar üzerinde farklı görevleri o kadar hızlı yapabilirsiniz. Günümüzde dizüstü bilgisayarlar minimum 4 GB RAM’e sahiptir. Uzun vadede kullanabileceğiniz ve iyi bir performans elde edebileceğiniz bir bilgisayar için 8 GB ve üstü RAM belleğe sahip bilgisayarları tercih etmelisiniz.

İşlemci

İşlemci, bir diğer adıyla CPU bilgisayarların merkezi işlem birimidir. Bilgisayarın kalbi olarak da düşünebileceğiniz işlemciler bilgisayarınızın hızını ve performansını belirleyen önemli donanımlardan biridir. Günümüz teknolojisinde genellikle Intel ve AMD marka işlemciler kullanılıyor. i3, i5 ya da i7 işlemci terimlerini daha önce duymuşsunuzdur. Bu ifadeler Intel markasının işlemci işlemci ailesine verilen isimler.

i3 işlemci ailesi genellikle giriş seviyesi bilgisayarlar için kullanılır. i5 orta sınıf cihazlar için, i7 ve üstü işlemci ailesi ise üst seviye bilgisayarlarda kullanılır.

Ekran kalitesi

Laptop ekranları, akıllı telefonlardan da aşina olduğumuz LCD, LED, AMOLED ve IPS gibi ekran tiplerinden oluşmaktadır. Uzun süreli kullanımlar için IPS ekran, oyun ve tasarım gibi kullanım amaçları için de LED ve AMOLED ekran tavsiye edilir. Ekran konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ekran çözünürlüğü. Kaliteli bir notebook deneyimi için en azından 1920*1080 çözünürlükte Full HD ekranlar tercih edilmelidir.

Batarya ömrü

Daha önce de belirttiğimiz gibi kullanıcıların dizüstü bilgisayar seçiminin en büyük sebeplerinden biri taşınabilir cihazlar olmasıdır. Bu taşınabilir cihazları sürekli fişe takılı kullanmak çok mantıklı değil. Dolayısıyla iyi bir dizüstü bilgisayarın şarj ihtiyacı duymadan uzun süre kullanılabilir olması gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde laptop bataryaları 4 ila 24 saat arası kullanım olanağı sunmakta. Minimum 6 – 8 saat arası kullanım süresi sunan bataryaya sahip laptopları seçmeniz sizin açınızdan iyi bir tercih olacaktır.

Disk alanı

Bilgisayarınızda işletim sisteminin barınacağı ve kişisel dosyalarınızı saklayacağınız alan sabit disklerdir. 2020’li yıllara kadar genel olarak HDD ismi verilen diskler kullanılıyor olsa da günümüzde hemen her bilgisayar SSD disk ismi verilen daha hızlı ve daha az alan kaplayan diskleri kullanmaya başladı. Özellikle performans noktasında da Windows işletim sistemleri SSD disklere ihtiyaç duyuyor. İyi bir performans için minimum 128 GB’lık bir SSD diskin kullanıldığı modelleri tercih etmelisiniz. Gelişmiş programlar, fotoğraf ve video gibi büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız diskinizin daha büyük boyutlu olması gerekir. 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB gibi SSD seçenekleri bulunmakta. Tabi disk boyutu arttıkça bilgisayarın maliyeti de artacaktır.

Dahili bileşenler

Dizüstü bilgisayarlarda teknik özelliklerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik dahili bileşenlerdir. Dahili bileşenler arasında mouse, klavye, USB girişleri, kart girişleri gibi alanlar sayılabilir. Alacağınız bilgisayarda uyum sağlayabileceğiniz ve kolay kullanabileceğiniz bir klavye, yeterli sayıda USB girişi, kart girişi gibi unsurların olmasına dikkat etmelisiniz.

İşletim sistemi

Dizüstü bilgisayar seçiminde işletim sistemi de önemli bir seçenektir. Apple marka bilgisayarlar standart olarak MacOS işletim sistemini kullanırlar. Diğer bilgisayar markaları ise çoğunlukla lisanslı bir Windows işletim sistemi ya da Linux işletim sistemi ile birlikte gelir. Haricen Free-DOS olarak satılan bilgisayarlar da bulunmakta. Free-DOS terimi, herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlar için kullanılır. Bu tür bilgisayarlarda işletim sistemi ve lisans olmadığı için diğer bilgisayarlara göre daha uygun fiyatlıdır.

HP Victus 16

HP Victus 16
HP Victus 16

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listemizin ilk sırasında HP Victus 16 yer alıyor. HP’nin bu modeli hızlı bir AMD Ryzen 5 5600H işlemci, 8 GB RAM, 256 GB SSD ve AMD Radeon RX 5500M grafik kartına sahip. Intel 12. nesil işlemci ile günümüzün en popüler oyunları için harika bir 1080p seçeneği olan Nvidia GeForce RTX 3060 GPU’ya kadar da yapılandırabilirsiniz. Buna ek olarak, 16,1 inç Full HD ekranı 144 Hz’e yükselterek oyun esnasında donma sorunları önlemeye yardımcı olabilir ve yüksek kare hızlarında çok daha akıcı bir deneyim sağlayabilirsiniz. Bu, büyük bir ekran için en yüksek çözünürlük değildir, ancak GPU ile iyi eşleşir ve en yüksek performansı sağlar.

İncelememizde, Victus 16’nın hem üretkenlik hem de oyun performansı açısından sınıfının üzerinde performans gösterdiğini deneyimledik ve en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri sıralamasında yer vermeye karar verdik. 15 bin liraya oyun bilgisayarı arayışındaysanız HP’nin bu modelinden daha iyi bir laptop bulma şansınız şu an için yok. Tabii bu bilgisayar yalnızca oyun odaklı değil. Gelişmiş özellikleri sayesinde yazılım, tasarım ve gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyan programlar için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

HP Victus 16 fiyatına baktığımızda Avrupa pazarında 800 dolar civarında fiyatlarla, ülkemizde ise 13 bin ila 18 bin TL aralığında satılıyor. Ürünün incelememizde belirtilen 8 GB RAM ve 256 GB SSD diske sahip modelini, Free-DOS yani herhangi bir işletim sahibi olmayan versiyonunu 15 bin lira bandında satın alabilirsiniz.

Dell Inspiron 15

Dell Inspiron 15
Dell Inspiron 15

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listemizin ikinci sırası en iyi dizüstü bilgisayar markalarından biri olan Dell’in Inspiron 15 modeline ait. Genellikle iş bilgisayarı olarak kullanılan Dell Inspiron 15, her türlü iş amacı için ideal özelliklere sahip harika bir 15,6 inç dizüstü bilgisayar. Hızlı 11. nesil Intel Core i5-11300H işlemci, televizyonlara ve projektörlere takmak için HDMI, şarj ve ekstra hızlı veri aktarımı için Thunderbolt 4/USB-C bağlantı noktası dahil olmak üzere işiniz için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

Dell Inspiron 15, farklı teknik özelliklerde ve farklı fiyatlandırma ile satışa sunuluyor. Modellerin alt özellikleri 8 GB RAM bellek ve 256 GB SSD diskten başlıyor. Bilgisayarın grafik tarafında Intel Iris Xe kullanılmış. İş odaklı kullanım konusunda yüksek performans sunan notebook, oyun konusunda maalesef sınıfta kalıyor.

Dell Inspiron 15 fiyatına baktığımızda 8 GB RAM ve 512 GB SSD diskten oluşan ve Windows 11 işletim sistemi yüklü gelen modeller ortalama 12000 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Lenovo IdeaPad Flex 5

Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo IdeaPad Flex 5

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listemizdeki bir diğer ürün Lenovo IdeaPad Flex 5. 8 GB RAM bellek ve 256 HB SSD diske sahip bu ürün 11. nesil Intel i5 işlemciden güç alıyor. 14 inç boyutunda ve dokunmatik ekrana sahip bu dizüstü ile fotoğraf düzenleme ve video düzenleme gibi çalışmalar için touch pen desteği bulunuyor. 1 Terabayta kadar depolama alanı sunan notebookta Readon grafik kartı bulunuyor. Bağlantı noktaları arasında USB-C, USB-A 3.2 ve HDMI bulunur. Bu 2’si 1 arada bilgisayar ayrıca Lenovo ekran kalemi ve daha fazla depolama alanı için ekstra bir USB bellek ile birlikte gelir. İş kullanıcıları, dahili parmak izi tarayıcısını ve 52Wh pilin etkileyici pil ömrünü de takdir edeceklerdir.

Lenovo IdeaPad Flex 5 fiyatı, tercih edilen özelliklere göre değişmekle birlikte 8 GB RAM ve 256 GB SSD bulunan sürümün Free-DOS sürümü 13 bin TL, Windows 11 bulunan sürümü ise 14 bin TL civarında satılmakta.

Harika özellikleri, kolay kullanımı ve tasarım harikası görünümü ile Lenovo IdeaPad Flex 5 en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri arasında.

Acer Aspire 5 A517

Acer Aspire 5 A517
Acer Aspire 5 A517

17 inçlik dev ekranıyla ve gelişmiş özellikleriyle Acer Aspire 5 A517 en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri arasında yer alıyor. Uygun fiyatlı bilgisayarlarıyla tanıdığımız Acer, Aspire serisinde direkt olarak fiyat – performans cihazlarına yer veriyor. İncelememize konu olan Aspire 5 A517 modeli de, uygun fiyatlı bir 17 inç dizüstü bilgisayar arayanlar için mükemmel bir seçenek.

Acer Aspire A517, güçlü bir Intel Core i7-1165G7 ve 8 GB RAM ile birlikte gelir ve Aspire’yi fotoğraf ve video düzenleme için yetkin bir makine haline getirir. Ayrıca bir Ethernet jakı, HDMI, üç USB-A (iki USB 3.2 ve bir USB 2.0) ve bir USB-C bağlantı noktası dahil olmak üzere sağlam bağlantı noktalarına sahiptir. Bunu geniş 17.3 inç 1920×1080 ekranıyla birleştirdiğinizde uygun bir fiyata üstün performans elde edebilirsiniz.

Ülkemizde henüz satışına başlanan Acer Aspire 5 A517 fiyatı 8 GB RAM ve 256 GB SSD diske sahip modelde 14 ila 16500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Genel olarak fotoğraf ve video düzenleme programları, iş odaklı yazılımlarla çalışıyor ve uzun süre yüksek performansla çalışabileceğiniz bir laptop arıyorsanız en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri arasında yer verdiğimiz bu modeli düşünebilirsiniz.

Asus ZenBook 13 UX325EA

Asus ZenBook 13 UX325EA
 Asus ZenBook 13 UX325EA

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listemizde fiyat, performans ve kaliteyi buluşturan Asus markasının ZenBook 13 UX325EA modeline yer verdik. Ultra ince ve ultra hafif bir tasarımla karşımıza çıkan bu model 13.3 inç boyutunda OLED bir ekrana sahip. 11. nesil Intel i5 işlemciden güç alan notebookta, 8 GB RAM ve 512 GB SSD disk bulunuyor.

Asus ZenBook 13 UX325EA modeli, grafik gücünü Intel Irıs Graphics’ten alıyor. Tasarım, programlama ve oyun alanında yüksek performans sağlayan bilgisayarda 1920×1080 ekran çözünürlüğü, 4.2 GHz işlemci hızı ve 2666 MHz hıza sahip 512 GB SSD disk ön plana çıkıyor. Intel’in yeni Evo girişimi kapsamında, bilgisayarda bulunan Intel Tiger Lake yongaları daha güçlü performans, daha uzun pil ömrü ve Thunderbolt 4 ve Wi-Fi 6’nın olanaklarını sağlıyor.

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri arasında yer alan Zenbook 13’ün fiyatına baktığımızda Türkiye piyasasında herhangi bir işletim sistemi yüklü olmadan satılan Free-DOS modeli 14 bin TL, Windows 11 işletim sistemine sahip sürümü ise ortalama 15.800 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Monster Huma H5 V3.1.1

Monster Huma H5 V3.1.1
Monster Huma H5 V3.1.1

En iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri listemizin son sırasında yerli bir bilgisayar markası olan Monster’in Huma H5 V3.1.1 modeli yer alıyor. Monster bu modeli iş bilgisayarı olarak nitelendirse de özellikleriyle hemen her amaç için uygun bir laptop. 11. nesil Intel i5 işlemciye sahip notebook 16 GB DDR4 RAM bellek ve 1 TB boyutunda PCIe M.2 2280 3.0 disk kullanıyor. 15.6 inçlik FullHD ekrana sahip Huma H5 V3.1.1 modeli 1920×1080 çözünürlüğü destekliyor ve 165 Hz ekran tazeleme hızına sahip.

Beyaz arkadan aydınlatmalı klavyesiyle şık bir tasarımla karşımıza çıkan notebook yalnızca 1.7 kilogram ağırlığında. Intel Iris Xe Graphics grafik kartı kullanılan bilgisayarda parmak izi okuyucu, HD kamera, Wİ-Fİ 6, Bluetooth 5.1 gibi extra bileşenler de yer alıyor.

Monster Huma H5 V3.1.1 fiyatına baktığımızda 13.299 TL fiyat etiketiyle karşımıza çıkarken seçeceğiniz özelliklere göre artış gösterebiliyor. 13.299 TL’lik sürümde Windows 11 Home işletim sistemi yüklü geliyor.

Siz de tercih ettiğiniz veya almayı düşündüğünüz laptop modelini yorum kısmından bizlerle paylaşarak en iyi 10000 – 15000 TL arası laptop modelleri içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz. En iyi ürün tavsiyeleri ve inceleme içerikleri için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu