Teknoloji Haberleri

En Çok Satılan Bilgisayar Markaları Açıklandı. Büyük Düşüş!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli araştırma şirketi IDC, 2022 yılının ikinci çeyreğinde en çok satılan bilgisayar markaları listesini açıkladı. Rakamlar, pazarda ciddi bir daralmanın olduğuna işaret ediyor. Detaylar haber içeriğimizde.

ABD merkezli araştırma şirketi olan International Data Corporation (IDC) bu yılın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan bilgisayar satış raporunu açıkladı. Rapor tüm Dünya ülkelerindeki satış rakamlarını içeriyor.

Bilgisayar satışları durma noktasına geldi

Tüm dünyayı saran Covid19 salgını, çip krizi, siyasi gerilimler ve hane halkı harcamalarının düşmesi gibi faktörler teknoloji pazarlarının tamamını etkisi altına aldı. Bu faktörlerden en çok etkilenen pazarlardan birtanesi de bilgisayar pazarı. Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların da gelişimi ile birlikte bilgisayarlar artık kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmemeye başladı.

2022 yılına düşüşle başlayan bilgisayar satışları, bu düşüşünü ikinci çeyrekte de sürdürmeye devam etti. Küresel bilgisayar pazarında 3 aylık süreç boyunca toplam 71 milyon 300 bin adet bilgisayarın satışı yapıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %15.3 daha düşük.

Araştırmanın yapıldığı şirket olan IDC’nin araştırma müdürü Jitesh Urbani bilgisayar pazarına ilişkin Durgunluk korkusu, segmentler arasında talebi artırmaya ve zayıflatmaya devam ediyor” dedi. Urbani pazarda yaşanan daralma ve bilgisayar satışları hakkında ise şu ifadelerde bulundu;

“Tüketicilerin PC’lere olan talebi kısa vadede zayıfladı. Tüketiciler harcamaları konusunda daha temkinli hale geldikçe, telefonlar ve tabletler gibi cihaz türleri ile bilgi işlem yapmaya alıştıkça uzun vadede yok olma riskiyle karşı karşıya.”

En çok satılan bilgisayar markaları

2022’nin ikinci çeyreğinde en çok satılan bilgisayar markası Lenovo oldu. Çin merkezli firma pazarda lider olmasına karşın satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı. En çok satılan bilgisayarlar listesinde HP ikinci, Dell üçüncü, Acer dördüncü ve Apple beşinci sırada yer aldı.

1. Lenovo

Lenovo, 2022’nin ikinci çeyreğinde en çok satılan bilgisayar markaları sıralamasının lideri oldu. 3 aylık süreçte 17 milyon 500 bin adet bilgisayar satışı gerçekleştiren firma pazarın %24.6 oranlık dilimine sahip oldu. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 19 milyon 900 bin adet bilgisayar satışı yapan firma satışlarında %12.1 oranında bir düşüş yaşadı. Lenovo geçtiğimiz yılın aynı döneminde de %23.7 oranla pazarın lideri konumundaydı.

2. HP

Bilgisayar pazarında küresel ölçekte en büyük yara alan üretici HP oldu. HP sıralamada ikinci olmasına karşın geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %27.6’lık bir düşüş yaşadı. Firma 2022 yılı ikinci çeyreğinde 13 milyon 500 bin adet bilgisayar satış yaptı. Bu rakam 2021 yılının ikinci çeyreğinde 18 milyon 600 bin adetti. HP, %18.9 oranında pazar payı ile en çok satılan bilgisayar markaları listesinde 2. sırada yer alıyor.

3. Dell

Bu yılın 2. çeyreğinde en çok bilgisayar satışı yapan 3. marka Dell oldu. Dell, 3 aylık süreçte toplam 13 milyon 200 bin adet bilgisayar satışı gerçekleştirdi. Bu satış, firmanın pazar payının %18.9’una sahip olmasını sağladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde firmanın satış rakamı 14 milyon adetti. Bu da firmanın bilgisayar satışlarında %5.3 oranında bir düşüş olduğuna işaret ediyor.

4. Acer

Acer ve alt markaları 2022 yılının ikinci çeyreğinde 5 milyon adet bilgisayar satışı gerçekleştirdi. Bu satışlar firmanın pazarda %6.9 oranla 4. sırada yer almasını sağladı. 2021 yılının ikinci çeyreğinde 6 milyon 100 bin bilgisayar satışı gerçekleştiren Acer Group, satışlarında geçen yıla oranla %19.2’lik bir düşüş yaşadı.

5. Apple – Asus

Apple ve Asus en çok satılan bilgisayar markaları raporunda birbirine yakın oranlarda satış gerçekleştirdiği için 5. sıraya ortak oldular.

Teknoloji severler tarafından ilk sıralarda yer alması beklenen Apple, 3 aylık süreçte beklenenin aksine 4 milyon 800 bin adet bilgisayar satışı gerçekleştirebildi. Bu rakam Apple’ın toplam satışların %6.7’sine sahip olmasını sağladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 6 milyon 200 bin adet satış gerçekleştiren firma, %22.5 oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Satışa yeni sürülen M2 ürünleri ile firmanın 3. çeyrekte ne kadarlık satış yapacağı merak konusu.

Fiyat / performans bilgisayarları ile son kullanıcılara hitap eden Asus, ikinci çeyrekte 4 milyon 700 bin adet bilgisayar satışı gerçekleştirerek pazarın %6.6’sına sahip oldu. 2021 yılının ikinci çeyreğinde 5 milyon adet bilgisayar satan firma %4.6 oranında bir düşüş yaşadı.

6. Diğer markalar

İlk 5 sıradaki büyük markaların dışındaki bilgisayar üreticileri ikinci çeyrekte toplam 12 milyon 600 bin adet bilgisayar sattı. Bilgisayar pazarının %17.7’sini bu markaların toplam satışları oluşturdu. Bu markalar 2021 yılının ikinci çeyreğinde 14 milyon 400 bin adet satış yapmıştı.

Siz de bilgisayarların geleceği ve pazarda yaşanan daralma hakkında görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Huawei MateBook D16 incelemesi: Konfor ve yüksek performans bir arada!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu