Teknoloji Haberleri

Elon Musk Twitter’ı Almaktan Neden Vazgeçti? Süreç Boyunca Yaşananlar

Dünya’nın en zengin insanı olarak bilinen, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk geçtiğimiz gün Twitter ile yaptığı satın alma sözleşmesini sona erdirdi. Elon Musk’ın Twitter’dan vazgeçme sebebi ve süreç boyunca yaşananlar haber içeriğimizde.

Elon Musk’ın Twitter’a Talip Olma Süreci

Elon Musk ve Twitter flörtü 2022 yılının başından bu yana gündemden düşmeyen bir olay. Elon Musk, Twitter hisselerinin bir kısmını elde tutacak, tamamını satın alacak, vazgeçti, artık satın aldı derken son nokta dün itibariyle koyuldu. Ve anlaşma bozuldu.

Elon Musk, ilk olarak bu yılın başında Twitter’ın hisselerini toplamaya başladı. Nisan ayı geldiğinde ise tüm hisseleri satın alıp şirketi borsadan çıkarmayı içeren bir teklifle Twitter yönetiminin kapısını çaldı. İlk etapta teklif Twitter tarafından kabul görmese de Musk’ın nihai teklifim dediği hisse başında 54.20 dolarlık teklif 26 Nisan itibariyle kabul edildi. Toplamda 44 milyar dolar değerindeki anlaşma her 2 taraftan da kabul gördü. Elon Musk, popüler sosyal medya aracı Twitter’ın sahibi olmak üzereydi.

Anlaşmayı takip eden haftada Elon Musk, Twitter’ın bot hesaplarla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmaya yanaşmadığı, dolayısıyla satın alma teklifini askıya aldığını açıkladı. Süreç boyunca Twitter geliştirmelerine devam etti. 1 aylık süreçte 5 farklı güncelleme yayınlayan sosyal medya devi altyazı özelliği, ortak tweet gibi geliştirmelere gitti.

Elon Musk Twitter sözleşmesini feshetti

Mayıs ayında teklifini askıya aldığını söyleyen Elon Musk, dün itibariyle Twitter’ı satın alma talebinden resmi olarak vazgeçti. Twitter yönetimine kararını bildiren bir mektup gönderen Musk, anlaşma şartlarındaki hükümlerin ihlal edilmesini gerekçe gösterdi. Olayın duyurulmasının ardından Elon Musk bir de tweet paylaştı. Paylaştığı tweette teklifini askıya almasına sebep olan gerekçeyi yineledi ve Twitter’ın spam ve bot hesaplar hakkında bilgi paylaşamadığını belirtti. Elon Musk’ın tweetine karşılık olarak Twitter, günde 1 milyon spam hesabın engellendiğini duyurdu.

Twitter hisselerinde düşüş gözlendi

Elon Musk’ın vazgeçişinin duyulmasının ardından Twitter hisseleri 1 gün içinde %9’a yakın düşüş yaşadı. Hissedarların ve yönetimin Elon Musk’a karşı sözleşmeye uymadığı gerekçesiyle dava açması bekleniyor. Öte yandan Twitter kendi içinde köklü bir değişim için de harekete geçti. Şirketin iskeletini oluşturacağı düşünülen yaklaşık 100 çalışan işten çıkartıldı.

Twitter’a talip olmasından bu yana şirket hisselerinde düşüş gözlenen Elon Musk’a ait şirket Tesla’nın hisselerinde ise %2.2 artış yaşandı. Bundan sonraki süreçte hem Twitter cephesinde hem de Elon Musk cephesinde neler yaşanacağı merak konusu.

Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz. En güncel teknoloji haberleri ve ürün incelemelerini takip etmek için tavsiye360’ı takip etmeye devam edin.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu